Yamazaki Mazak wprowadza nową gamę pionowych centrów obróbkowych

VCN-700 jest flagowym modelem nowej serii maszyn o wysokich parametrach użytkowych firmy Yamazaki Mazak. Został opracowany z myślą o wysokowydajnej obróbce.

To centrum obróbkowe o imponującym potencjale może istotnie zwiększyć wydajność w zakładach produkcyjnych realizujących całe spektrum operacji, od ciężkiego skrawania po szybką obróbkę. W odpowiedzi na nowe strategie obróbki opracowywane przez twórców oprogramowania CAM takie jak frezowanie dynamiczne ze stałym obciążeniem wrzeciona i narzędzia skrawającego, które pozwala osiągnąć maksymalną szybkość usuwania materiału, firma Yamazaki Mazak uwzględniła w nowym modelu VCN-700 coraz popularniejsze nowe cykle CAM.

Innowacje w zakresie obróbki

Od zoptymalizowanej metodą elementów skończonych struktury podstawy i ramy typu C po precyzyjne liniowe prowadnice rolkowe i 4-osiowe, symultaniczne sterowanie CNC Mazatrol SmoothG. Eksperci z firmy Yamazaki Mazak zaimpelementowali najnowsze innowacje w zakresie obróbki do konstrukcji VCN-700.

VCN-700 zapewnia niezwykle duży obszar roboczy ze stołem o wymiarach 1500×700 mm i nośności do 1800 kg. Jednocześnie posiada niewielkie wymiary: 4400 x 3700 x 3100 mm (szer. x gł. x wys.).

Połączenie takiego obszaru roboczego z dużymi jednostronnymi drzwiami zapewniają wygodny dostęp dla operatora i możliwość korzystania z suwnicy. Dzięki takim rozwiązaniom VCN-700 sprawdzi się przede wszystkim przy obróbce średnich i dużych detali.
Pomimo tak dużej przestrzeni roboczej i solidnej podstawy, VCN-700 jest niezwykle zwinny. Równie dobrze nadaje się do małych elementów dzięki wysokowydajnemu wrzecionu 15 000 obr./min. Wrzeciono ma moc 22 kW i 120 Nm momentu obrotowego oraz imponującą prędkość szybkich przejazdów. Wynosi ona 42 m/min dla każdej z osi XYZ o zakresach 1300 x 700 x 650 mm.

VCN-700 a oczekiwania

Jak przystało na maszynę marki Yamazaki Mazak, VCN-700 spełnia najwyższe oczekiwania pod względem jakości. Dowodem są m.in. silniki napędu bezpośredniego i bardzo sztywne liniowe prowadnice rolkowe na wszystkich osiach. Zastosowanie podzespołów o najwyższej jakości pozwoliło osiągnąć dokładność, powtarzalność i czołową w swojej klasie kinematykę. Wszystko to zarówno w przypadku obróbki z dużymi obciążeniami, jak i z dużą prędkością.

Dopełnieniem konstrukcji zapewniającej wysoką dokładność jest unikalny dla maszyn Mazak system kompensacji termicznej Thermal Shield. Dba on o stabilność dokładności obróbki. Z myślą o szybkości działania, centrum obróbkowe VCN-700 wyposażono w dwuramienny automatyczny zmieniacz narzędzi (ATC). Dzięki niemu 30-pozycyjny magazyn osiąga szybkość zmiany narzędzia na poziomie 1,3 sekundy, obniżając do minimum jałowy czas przezbrojenia.

Zalety VCN-700

Zalety nowego centrum obróbkowego VCN-700 można w pełni wykorzystać dzięki niezwykle intuicyjnemu interfejsowi systemu sterowania CNC Mazatrol SmoothG. Mazatrol SmoothG jest uznawany za najszybszy sterownik CNC na świecie. Wszystko dzięki prędkości przetwarzania bloków 540 m/min i dyskowi twardemu 60 GB. To czyni go idealnym do złożonych programów o dużej pojemności przy obróbce powierzchni o dowolnym kształcie. Funkcja Smooth Machining Configuration (SMC) ułatwia precyzyjne dostrojenie wydajności obróbki skomplikowanych powierzchni.

Proste w obsłudze suwaki na ekranie dotykowym, przypominające korektor w sprzęcie audio, pozwalają dobrać prędkość, dokładność i gładkość powierzchni do rodzaju zadania, np. obróbki zgrubnej, półwykańczającej i wykańczającej. Dzięki wbudowanemu systemowi operacyjnemu Windows 10, sterownik SmoothG można łatwo podłączyć do sieci. Z wykorzystaniem zestandaryzowanego protokółu MTConnect możliwa jest także komunikacja między obrabiarkami. Podobnie jak całą maszynę, system SmoothG przygotowano do integracji z dodatkowymi systemami automatyzacji i technologiami Przemysłu 4.0.

Funkcje VCN-700

Już podstawowa konfiguracja VCN-700 oferuje imponujący zestaw funkcji standardowych. Opcjonalne dodatki pozwalają dostosować to pionowe centrum obróbkowe do potrzeb każdego zakładu, niezależnie od gałęzi przemysłu. Producenci zainteresowani wielkoseryjną produkcją mogą zamówić VCN-700 z gotowymi systemami automatyzacji zabudowanymi po lewej, prawej lub też przedniej stronie maszyny. Wewnątrz przestrzeni roboczej zaimplementowano rozwiązania do automatycznego pomiaru narzędzi i detali oraz wykrywania uszkodzeń narzędzi. Dostępna jest także funkcja Tool ID do automatycznego wprowadzania i aktualizowania danych narzędzi dla maszyn działających w sieci.

Dla producentów, którzy potrzebują wrzeciona o większej prędkości obrotowej, dostępne jest wrzeciono szybkoobrotowe 18 000 obr./min o mocy 30 kW, wraz z całą gamą oprzyrządowania. W tym: chwytami narzędzia HSK-63A a także BIG PLUS BBT. Zapewniają one doskonałe przyleganie czoła i stożka, sztywność, minimalne bicie jak również wysoką wydajność. W sektorze produkcji form, matryc lub małych części wymagających wysokiej jakości wykończenia powierzchni można zastosować nowe wrzeciona Mazak Ultraspindle o prędkości 60 000 lub 80 000 obr./min. Mogą one być też w pełni zintegrowane z systemem CNC.

Dodatkowe możliwości

Obok opcji automatyzacji a także różnych wrzecion centrum obróbkowe VCN-700 można wyposażyć w 48- lub 60-pozycyjny automatyczny magazyn narzędzi. Producenci, którym szczególnie zależy na wysokiej precyzji, mogą wybrać chłodzenie rdzenia śrub napędowych i liniały pomiarowe dla każdej osi X, Y i Z. Dla wygody operatorów centrum obróbkowe VCN-700 można zamówić z dodatkowym oświetleniem roboczym i systemem usuwania mgły olejowej. Z myślą o większej wszechstronności i zmniejszeniu ilości przemocowań, VCN-700 można wyposażyć w opcjonalny stół obrotowy 4-tej osi Kitagawa GT250.

Czytaj też >> Ulga na robotyzację nie dla wszystkich?

Centrum obróbkowe VCN-700 można zamówić z jednym z sześciu systemów zarządzania wiórami i podawania chłodziwa. Dostępne opcje obejmują układ z chłodziwem zalewowym, spłukiwaniem osłon łoża, chłodziwem przez wrzeciono oraz  wyborem systemów odprowadzania wiórów. Zapraszamy do kontaktu z firmą Yamazaki Mazak. Chętnie udzielimy bardziej szczegółowych informacji o korzyściach, jakie może przynieść stosowanie nowego lidera w swojej klasie, centrum obróbkowego VCN-700.

Pięć najważniejszych trendów w automatyzacji na rok 2023

Fernando Colás, dyrektor generalny firmy OMRON Industrial Automation Europe, przedstawia najważniejsze trendy w dziedzinie automatyki na nadchodzący rok OMRON prognozuje OMR...

rynek-magazynowy-w-polsce-wolniej-podejmowane-decyzje
Partner kategorii:

W 2023 roku decyzje na rynku magazynowym będą podejmowane wolniej

Miniony rok na rynku magazynowym był bardzo podobny do 2021 roku. Wybudowano i wynajęto podobną ilość powierzchni. Zmianie uległy sektory napędzające rozwój magazynów. Zamiast e-commerce dominować zaczęły firmy produkcyjne. Brak dużych transakcji i popyt generowany głównie prz...

Partner kategorii:

Badanie potencjału skrawnego wysokociśnieniowego strumienia wodno-ściernego na przykładzie cięcia granitu

Technologia wysokociśnieniowego strumienia wodno-ściernego stosowana do kształtowania geometrycznie złożonych przedmiotów 2D a także 3D [2], spełniająca również wysokie wymagania dotyczące cech topografii przecinanych powierzchni [1, 3, 5], znajduje w obecnych warunkach ekon...

Partner kategorii:

Yamazaki Mazak wprowadza nową gamę pionowych centrów obróbkowych

VCN-700 jest flagowym modelem nowej serii maszyn o wysokich parametrach użytkowych firmy Yamazaki Mazak. Został opracowany z myślą o wysokowydajnej obróbce. To centrum obróbkowe o imponującym potencjale może istotnie zwiększyć wy...

Partner kategorii:

Nowe przepisy dla polskich firm. Będą musiały stawić czoła hakerom

16 stycznia rozpoczął się nowy rozdział w historii europejskiej polityki bezpieczeństwa. W życie weszła dyrektywa NIS 2, przebudowująca ramy europejskiego porządku infrastruktury krytycznej i cyfrowej. Fabryki, elektrownie, wodociągi, a także banki czy szpitale czekają spore...

Partner kategorii:

Robotyzacja spawania – krótka instrukcja obsługi

Czy roboty współpracujące (coboty) to dobre rozwiązanie w dziedzinie spawania zrobotyzowanego? Względna łatwość obsługi cobotów i minimalne wymagania szkoleniowe związane ich z konfiguracją w dedykowanych aplikacjach w porównaniu z ich większymi, tradycyjnymi kuzynami sprawi...

zrownowazony-rozwoj-istotny-dla-najemcow
Partner kategorii:

Zrównoważony rozwój istotny już dla 3 na 4 najemców

W obliczu rosnących wyzwań ekonomicznych, długotrwałe skutki finansowe i środowiskowe wygrywają z presją krótkoterminowych oszczędności w nieruchomościach. W związku z tym już trzy czwarte najemców wymienia ESG wśród pięciu najważniejszych czynników wyboru nieruchomości – wyni...

w-czeladzi-odbedzie-sie-konferencja-z-zakresu-utrzymania-ruchu
Partner kategorii:

Strategie, metody i techniki efektywnego zarządzania Utrzymaniem Ruchu

Ważna data dla osób, które odpowiadają za Utrzymanie Ruchu oraz proces produkcji w zakładach produkcyjnych! Już 22 lutego w Hotelu Szafran, w Czeladzi odbędzie się sztandarowa Konferencja Techniczna Axon Media, czyli „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”....

ppg-steelguard-951-zabezpieczenie-ogniochronne-w-pozarach
Partner kategorii:

PPG STEELGUARD® 951

PPG STEELGUARD® 951 to zabezpieczenie ogniochronne w pożarach celulozowych do 3 godzin z nową elastyczną epoksydową powłoką pęczniejącą. Stal konstrukcyjna odgrywa kluczową rolę we współczesnej architekturze. Zapewnienie odpowiednieg...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.