Yamazaki Mazak wprowadza nową gamę pionowych centrów obróbkowych

VCN-700 jest flagowym modelem nowej serii maszyn o wysokich parametrach użytkowych firmy Yamazaki Mazak. Został opracowany z myślą o wysokowydajnej obróbce.

To centrum obróbkowe o imponującym potencjale może istotnie zwiększyć wydajność w zakładach produkcyjnych realizujących całe spektrum operacji, od ciężkiego skrawania po szybką obróbkę. W odpowiedzi na nowe strategie obróbki opracowywane przez twórców oprogramowania CAM takie jak frezowanie dynamiczne ze stałym obciążeniem wrzeciona i narzędzia skrawającego, które pozwala osiągnąć maksymalną szybkość usuwania materiału, firma Yamazaki Mazak uwzględniła w nowym modelu VCN-700 coraz popularniejsze nowe cykle CAM.

Innowacje w zakresie obróbki

Od zoptymalizowanej metodą elementów skończonych struktury podstawy i ramy typu C po precyzyjne liniowe prowadnice rolkowe i 4-osiowe, symultaniczne sterowanie CNC Mazatrol SmoothG. Eksperci z firmy Yamazaki Mazak zaimpelementowali najnowsze innowacje w zakresie obróbki do konstrukcji VCN-700.

VCN-700 zapewnia niezwykle duży obszar roboczy ze stołem o wymiarach 1500×700 mm i nośności do 1800 kg. Jednocześnie posiada niewielkie wymiary: 4400 x 3700 x 3100 mm (szer. x gł. x wys.).

Połączenie takiego obszaru roboczego z dużymi jednostronnymi drzwiami zapewniają wygodny dostęp dla operatora i możliwość korzystania z suwnicy. Dzięki takim rozwiązaniom VCN-700 sprawdzi się przede wszystkim przy obróbce średnich i dużych detali.
Pomimo tak dużej przestrzeni roboczej i solidnej podstawy, VCN-700 jest niezwykle zwinny. Równie dobrze nadaje się do małych elementów dzięki wysokowydajnemu wrzecionu 15 000 obr./min. Wrzeciono ma moc 22 kW i 120 Nm momentu obrotowego oraz imponującą prędkość szybkich przejazdów. Wynosi ona 42 m/min dla każdej z osi XYZ o zakresach 1300 x 700 x 650 mm.

VCN-700 a oczekiwania

Jak przystało na maszynę marki Yamazaki Mazak, VCN-700 spełnia najwyższe oczekiwania pod względem jakości. Dowodem są m.in. silniki napędu bezpośredniego i bardzo sztywne liniowe prowadnice rolkowe na wszystkich osiach. Zastosowanie podzespołów o najwyższej jakości pozwoliło osiągnąć dokładność, powtarzalność i czołową w swojej klasie kinematykę. Wszystko to zarówno w przypadku obróbki z dużymi obciążeniami, jak i z dużą prędkością.

Dopełnieniem konstrukcji zapewniającej wysoką dokładność jest unikalny dla maszyn Mazak system kompensacji termicznej Thermal Shield. Dba on o stabilność dokładności obróbki. Z myślą o szybkości działania, centrum obróbkowe VCN-700 wyposażono w dwuramienny automatyczny zmieniacz narzędzi (ATC). Dzięki niemu 30-pozycyjny magazyn osiąga szybkość zmiany narzędzia na poziomie 1,3 sekundy, obniżając do minimum jałowy czas przezbrojenia.

Zalety VCN-700

Zalety nowego centrum obróbkowego VCN-700 można w pełni wykorzystać dzięki niezwykle intuicyjnemu interfejsowi systemu sterowania CNC Mazatrol SmoothG. Mazatrol SmoothG jest uznawany za najszybszy sterownik CNC na świecie. Wszystko dzięki prędkości przetwarzania bloków 540 m/min i dyskowi twardemu 60 GB. To czyni go idealnym do złożonych programów o dużej pojemności przy obróbce powierzchni o dowolnym kształcie. Funkcja Smooth Machining Configuration (SMC) ułatwia precyzyjne dostrojenie wydajności obróbki skomplikowanych powierzchni.

Proste w obsłudze suwaki na ekranie dotykowym, przypominające korektor w sprzęcie audio, pozwalają dobrać prędkość, dokładność i gładkość powierzchni do rodzaju zadania, np. obróbki zgrubnej, półwykańczającej i wykańczającej. Dzięki wbudowanemu systemowi operacyjnemu Windows 10, sterownik SmoothG można łatwo podłączyć do sieci. Z wykorzystaniem zestandaryzowanego protokółu MTConnect możliwa jest także komunikacja między obrabiarkami. Podobnie jak całą maszynę, system SmoothG przygotowano do integracji z dodatkowymi systemami automatyzacji i technologiami Przemysłu 4.0.

Funkcje VCN-700

Już podstawowa konfiguracja VCN-700 oferuje imponujący zestaw funkcji standardowych. Opcjonalne dodatki pozwalają dostosować to pionowe centrum obróbkowe do potrzeb każdego zakładu, niezależnie od gałęzi przemysłu. Producenci zainteresowani wielkoseryjną produkcją mogą zamówić VCN-700 z gotowymi systemami automatyzacji zabudowanymi po lewej, prawej lub też przedniej stronie maszyny. Wewnątrz przestrzeni roboczej zaimplementowano rozwiązania do automatycznego pomiaru narzędzi i detali oraz wykrywania uszkodzeń narzędzi. Dostępna jest także funkcja Tool ID do automatycznego wprowadzania i aktualizowania danych narzędzi dla maszyn działających w sieci.

Dla producentów, którzy potrzebują wrzeciona o większej prędkości obrotowej, dostępne jest wrzeciono szybkoobrotowe 18 000 obr./min o mocy 30 kW, wraz z całą gamą oprzyrządowania. W tym: chwytami narzędzia HSK-63A a także BIG PLUS BBT. Zapewniają one doskonałe przyleganie czoła i stożka, sztywność, minimalne bicie jak również wysoką wydajność. W sektorze produkcji form, matryc lub małych części wymagających wysokiej jakości wykończenia powierzchni można zastosować nowe wrzeciona Mazak Ultraspindle o prędkości 60 000 lub 80 000 obr./min. Mogą one być też w pełni zintegrowane z systemem CNC.

Dodatkowe możliwości

Obok opcji automatyzacji a także różnych wrzecion centrum obróbkowe VCN-700 można wyposażyć w 48- lub 60-pozycyjny automatyczny magazyn narzędzi. Producenci, którym szczególnie zależy na wysokiej precyzji, mogą wybrać chłodzenie rdzenia śrub napędowych i liniały pomiarowe dla każdej osi X, Y i Z. Dla wygody operatorów centrum obróbkowe VCN-700 można zamówić z dodatkowym oświetleniem roboczym i systemem usuwania mgły olejowej. Z myślą o większej wszechstronności i zmniejszeniu ilości przemocowań, VCN-700 można wyposażyć w opcjonalny stół obrotowy 4-tej osi Kitagawa GT250.

Czytaj też >> Ulga na robotyzację nie dla wszystkich?

Centrum obróbkowe VCN-700 można zamówić z jednym z sześciu systemów zarządzania wiórami i podawania chłodziwa. Dostępne opcje obejmują układ z chłodziwem zalewowym, spłukiwaniem osłon łoża, chłodziwem przez wrzeciono oraz  wyborem systemów odprowadzania wiórów. Zapraszamy do kontaktu z firmą Yamazaki Mazak. Chętnie udzielimy bardziej szczegółowych informacji o korzyściach, jakie może przynieść stosowanie nowego lidera w swojej klasie, centrum obróbkowego VCN-700.

inwestycje na robotyzację

Inwestycje w robotyzację wciąż niedostateczne

Do 2025 roku prawie połowa polskich firm planuje wdrożenie nowych technologii. Dużych przedsiębiorców interesuje zwłaszcza inwestycja w robotyzację i mają na to zaplanowane budżety. Mniejsze firmy również skorzystałyby na automatyzacji procesów, ale brakuje im instrumentów w...

Partner kategorii:

Megatrendy w produkcji stali na najbliższe lata

Ostatnie lata to prawdziwa rewolucja w przemyśle. W jakim stanie znajduje się obecnie polskie hutnictwo? Jakie są perspektywy produkcji stali? Na te pytania odpowiada dr hab. inż. Bożena Gajdzik, prof. Politechniki Śląskiej.

polska-branza-elementow-zlacznych

Polska branża elementów złącznych. Wyzwania w 2024 roku

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii i ewolucją wymagań rynkowych, branża przemysłowa, zwłaszcza segment elementów złącznych, stoi przed szeregiem wyzwań. Polska, będąca jednym z kluczowych graczy na rynku europejskim  w dziedzinie produkc...

STAL_1-2_24_Zbigniew_Brytan_DRUK_3D_WIZJA_PROJEKTU_SYNAM_iStock-1778608288
Partner kategorii:

Rozwój materiałów i procesów w druku 3D: wizja projektu SynAM pod kierownictwem Politechniki Śląskiej

Z artykułu dowiesz się: jakie możliwości daje technologia wytwarzania addytywnego;jakie problemy pozostają do rozwiązania w związku z rozwojem tej dziedziny;na czym polega projekt SynAM.

telematyka-w-transporcie-korzysta-z-niej-4-na-10-polskich-firm

4 na 10 polskich firm korzysta z telematyki w transporcie

Według międzynarodowej organizacji, zajmującej się bezpieczeństwem dostaw w branży zaawansowanych technologii, w pierwszym półroczu 2023 roku odnotowano w 67 krajach w rejonie EMEA blisko 50 tys. przestępstw dokonanych na przewożony towar. W Europie najwięcej takich sytuacji m...

Partner kategorii:

Mazak Emo Encore – wyjątkowe dni otwarte w Pradze

W dniach 31 stycznia – 1 lutego w Pradze odbyły się dni otwarte Mazak Emo Encore. Goście mieli okazję nie tylko wysłuchać prelekcji poświęconych najważniejszym technologicznym dokonaniom firmy, ale także zobaczyć na żywo działan...

Wybrane maszyny i urządzenia stosowane w procesach gięcia

W niniejszym artykule dokonano przeglądu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach gięcia rur, profili, drutu oraz sprężyn. Przedstawiono charakterystykę giętarek wybranych producentów dostępnych na rynku polskim. Urządzenia podzielono na: giętarki trzpieniowe, giętarki b...

Metody łamania wiórów w obróbce skrawaniem cz. I

Z artykułu dowiesz się: jak klasyfikowane są wióry;jak powinien wyglądać cykl łamania wiórów;co wpływa na sposób łamania. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów wytwarz...

metawersum w fabryce przemysłowej

Inteligentne fabryki kluczowym trendem dla ponad 80 proc. przedstawicieli sektora przemysłowego

Zastosowanie nowoczesnych technologii cyfrowych pozwala obniżyć koszty produkcji nawet o jedną trzecią! Po latach funkcjonowania w niestabilnej rzeczywistości geopolitycznej i gospodarczej, przedstawiciele sektora przemysłowego z...

dach-hali-stalowej-rodzaje-wady-i-zalety-zastosowania-fot-2

Konstrukcja dachu hali stalowej

Dach w każdym budynku, niezależnie od jego rozmiarów jest niebywale istotnym elementem, który wraz ze ścianami tworzy wygrodzenie kubatury wewnętrznej obiektu chroniąc ją przed zewnętrznymi zjawiskami atmosferycznymi. Dach, jak...

seminarium obróbki laserowej

Analiza możliwości cięcia laserowego 3D za pomocą lasera gazowego CO2

Z artykułu dowiesz się: czym jest obróbka 3D i cięcie 3D;jakie elementy wpływają na innowacyjność procesu cięcia;o badaniach nad wykorzystaniem laserów gazowych CO2. Czy m...

Partner kategorii:

Kontrola głębokości wtopienia w czasie rzeczywistym w procesie spawania laserowego z wykorzystaniem interferometrycznego pomiaru odległości − cz. II

Z artykułu dowiesz się: jak były wykonywane badania poprawności pomiaru głębokości wtopienia laserowego;z jakich urządzeń skorzystano podczas pomiarów;jakie uzyskano wyniki pomiarowe.

jednodniowa-konferencja-axon-media-z-obszaru-ur-w-legnicy
Partner kategorii:

Spotkanie branżowe z obszaru UR w Polsce – Konferencja Techniczna w Legnicy

Już 5 marca 2024 roku w legnickim hotelu Qubus odbędzie się wydarzenie skierowane do przedstawicieli działów UR - „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”. To dobra okazja, by zapoznać się z nowinkami z branży, wysłuchać specjalistów i podnieść kompetencje, ...

logo-na-elewacji-zmora-kierownika-budowy-i-gw-fot-3

Logo na elewacji – zmora Kierownika Budowy i GW

W branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku budynków przemysłowych, takich jak hale i obiekty wielkopowierzchniowe oznakowania są tak samo istotne jak pozostałe elementy wyposażenia. Jednak, gdy nadchodzi moment umieszczenia logo na ...

czyszczenie laserowe
Partner kategorii:

Bezpieczeństwo pracy z laserami czyszczącymi

Na czym polega technologia czyszczenia laserowego i jakie są jej zalety? Co wyróżnia lasery czyszczące spośród innych technologii? Uniwersalność procesu czyszczenia laserowego sprawia, że może być z powodzeniem stosowan...

sektor-nieruchomosci-handlowych-a-biura-parki-handlowe-atrakcyjniejsze

Parki handlowe atrakcyjniejszymi aktywami niż biurowce

Parki handlowe i obiekty typu convenience umocniły w minionym roku swoją pozycję na rynku transakcji inwestycyjnych w Polsce. W 2024 roku sektor nieruchomości handlowych nadal będzie przyciągał inwestorów tego typu aktywami, które uważane są za jedną z najbezpieczniejszych opc...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/23

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/23

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2023

Utrzymanie Ruchu 1/2023

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.