Yamazaki Mazak wprowadza nową gamę pionowych centrów obróbkowych

VCN-700 jest flagowym modelem nowej serii maszyn o wysokich parametrach użytkowych firmy Yamazaki Mazak. Został opracowany z myślą o wysokowydajnej obróbce.

To centrum obróbkowe o imponującym potencjale może istotnie zwiększyć wydajność w zakładach produkcyjnych realizujących całe spektrum operacji, od ciężkiego skrawania po szybką obróbkę. W odpowiedzi na nowe strategie obróbki opracowywane przez twórców oprogramowania CAM takie jak frezowanie dynamiczne ze stałym obciążeniem wrzeciona i narzędzia skrawającego, które pozwala osiągnąć maksymalną szybkość usuwania materiału, firma Yamazaki Mazak uwzględniła w nowym modelu VCN-700 coraz popularniejsze nowe cykle CAM.

Innowacje w zakresie obróbki

Od zoptymalizowanej metodą elementów skończonych struktury podstawy i ramy typu C po precyzyjne liniowe prowadnice rolkowe i 4-osiowe, symultaniczne sterowanie CNC Mazatrol SmoothG. Eksperci z firmy Yamazaki Mazak zaimpelementowali najnowsze innowacje w zakresie obróbki do konstrukcji VCN-700.

VCN-700 zapewnia niezwykle duży obszar roboczy ze stołem o wymiarach 1500×700 mm i nośności do 1800 kg. Jednocześnie posiada niewielkie wymiary: 4400 x 3700 x 3100 mm (szer. x gł. x wys.).

Połączenie takiego obszaru roboczego z dużymi jednostronnymi drzwiami zapewniają wygodny dostęp dla operatora i możliwość korzystania z suwnicy. Dzięki takim rozwiązaniom VCN-700 sprawdzi się przede wszystkim przy obróbce średnich i dużych detali.
Pomimo tak dużej przestrzeni roboczej i solidnej podstawy, VCN-700 jest niezwykle zwinny. Równie dobrze nadaje się do małych elementów dzięki wysokowydajnemu wrzecionu 15 000 obr./min. Wrzeciono ma moc 22 kW i 120 Nm momentu obrotowego oraz imponującą prędkość szybkich przejazdów. Wynosi ona 42 m/min dla każdej z osi XYZ o zakresach 1300 x 700 x 650 mm.

VCN-700 a oczekiwania

Jak przystało na maszynę marki Yamazaki Mazak, VCN-700 spełnia najwyższe oczekiwania pod względem jakości. Dowodem są m.in. silniki napędu bezpośredniego i bardzo sztywne liniowe prowadnice rolkowe na wszystkich osiach. Zastosowanie podzespołów o najwyższej jakości pozwoliło osiągnąć dokładność, powtarzalność i czołową w swojej klasie kinematykę. Wszystko to zarówno w przypadku obróbki z dużymi obciążeniami, jak i z dużą prędkością.

Dopełnieniem konstrukcji zapewniającej wysoką dokładność jest unikalny dla maszyn Mazak system kompensacji termicznej Thermal Shield. Dba on o stabilność dokładności obróbki. Z myślą o szybkości działania, centrum obróbkowe VCN-700 wyposażono w dwuramienny automatyczny zmieniacz narzędzi (ATC). Dzięki niemu 30-pozycyjny magazyn osiąga szybkość zmiany narzędzia na poziomie 1,3 sekundy, obniżając do minimum jałowy czas przezbrojenia.

Zalety VCN-700

Zalety nowego centrum obróbkowego VCN-700 można w pełni wykorzystać dzięki niezwykle intuicyjnemu interfejsowi systemu sterowania CNC Mazatrol SmoothG. Mazatrol SmoothG jest uznawany za najszybszy sterownik CNC na świecie. Wszystko dzięki prędkości przetwarzania bloków 540 m/min i dyskowi twardemu 60 GB. To czyni go idealnym do złożonych programów o dużej pojemności przy obróbce powierzchni o dowolnym kształcie. Funkcja Smooth Machining Configuration (SMC) ułatwia precyzyjne dostrojenie wydajności obróbki skomplikowanych powierzchni.

Proste w obsłudze suwaki na ekranie dotykowym, przypominające korektor w sprzęcie audio, pozwalają dobrać prędkość, dokładność i gładkość powierzchni do rodzaju zadania, np. obróbki zgrubnej, półwykańczającej i wykańczającej. Dzięki wbudowanemu systemowi operacyjnemu Windows 10, sterownik SmoothG można łatwo podłączyć do sieci. Z wykorzystaniem zestandaryzowanego protokółu MTConnect możliwa jest także komunikacja między obrabiarkami. Podobnie jak całą maszynę, system SmoothG przygotowano do integracji z dodatkowymi systemami automatyzacji i technologiami Przemysłu 4.0.

Funkcje VCN-700

Już podstawowa konfiguracja VCN-700 oferuje imponujący zestaw funkcji standardowych. Opcjonalne dodatki pozwalają dostosować to pionowe centrum obróbkowe do potrzeb każdego zakładu, niezależnie od gałęzi przemysłu. Producenci zainteresowani wielkoseryjną produkcją mogą zamówić VCN-700 z gotowymi systemami automatyzacji zabudowanymi po lewej, prawej lub też przedniej stronie maszyny. Wewnątrz przestrzeni roboczej zaimplementowano rozwiązania do automatycznego pomiaru narzędzi i detali oraz wykrywania uszkodzeń narzędzi. Dostępna jest także funkcja Tool ID do automatycznego wprowadzania i aktualizowania danych narzędzi dla maszyn działających w sieci.

Dla producentów, którzy potrzebują wrzeciona o większej prędkości obrotowej, dostępne jest wrzeciono szybkoobrotowe 18 000 obr./min o mocy 30 kW, wraz z całą gamą oprzyrządowania. W tym: chwytami narzędzia HSK-63A a także BIG PLUS BBT. Zapewniają one doskonałe przyleganie czoła i stożka, sztywność, minimalne bicie jak również wysoką wydajność. W sektorze produkcji form, matryc lub małych części wymagających wysokiej jakości wykończenia powierzchni można zastosować nowe wrzeciona Mazak Ultraspindle o prędkości 60 000 lub 80 000 obr./min. Mogą one być też w pełni zintegrowane z systemem CNC.

Dodatkowe możliwości

Obok opcji automatyzacji a także różnych wrzecion centrum obróbkowe VCN-700 można wyposażyć w 48- lub 60-pozycyjny automatyczny magazyn narzędzi. Producenci, którym szczególnie zależy na wysokiej precyzji, mogą wybrać chłodzenie rdzenia śrub napędowych i liniały pomiarowe dla każdej osi X, Y i Z. Dla wygody operatorów centrum obróbkowe VCN-700 można zamówić z dodatkowym oświetleniem roboczym i systemem usuwania mgły olejowej. Z myślą o większej wszechstronności i zmniejszeniu ilości przemocowań, VCN-700 można wyposażyć w opcjonalny stół obrotowy 4-tej osi Kitagawa GT250.

Czytaj też >> Ulga na robotyzację nie dla wszystkich?

Centrum obróbkowe VCN-700 można zamówić z jednym z sześciu systemów zarządzania wiórami i podawania chłodziwa. Dostępne opcje obejmują układ z chłodziwem zalewowym, spłukiwaniem osłon łoża, chłodziwem przez wrzeciono oraz  wyborem systemów odprowadzania wiórów. Zapraszamy do kontaktu z firmą Yamazaki Mazak. Chętnie udzielimy bardziej szczegółowych informacji o korzyściach, jakie może przynieść stosowanie nowego lidera w swojej klasie, centrum obróbkowego VCN-700.

Przemysł maszynowy może zwiększyć produktywność nawet o połowę dzięki innowacjom i sztucznej inteligencji

Producenci maszyn i urządzeń mogą zwiększyć produktywność o 30-50 proc. Ułatwia to sztuczna inteligencja, narzędzia cyfrowe i wdrażanie rozwiązań wspierających gospodarkę obiegu zamkniętego i redukcję odpadów. Tak wynika wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain &amp...

Partner kategorii:

Automatyka zabezpieczająca w instalacjach energetycznych

Z artykułu dowiesz się: jak prawo charakteryzuje konieczne elementy bezpieczeństwa instalacji energetycznej,kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo takiej instalacji,z czym wiąże się scalenie urządzeń ciśnieniowych na ...

nity-plastikowe-i-nity-metalowe-ktore-wybrac-i-dlaczego

Nity plastikowe i nity metalowe – które wybrać i dlaczego?

Proces nitowania pozwala na stałe łączenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Same nity są spoiwem o doskonałym zacisku. Poznaj właściwości nitów plastikowych oraz metalowych, aby wybrać odpowiednie do konkretnego łączenia. D...

Partner kategorii:

Zaskakujący porządek uciskanych stopów

W stopach niklowo-kobaltowo-chromowych atomy niklu układać się mogą pod wpływem nacisku w regularne wzory - pokazały symulacje międzynarodowego zespołu. Do tej pory sądzono, że takie uporządkowania mogą tworzyć się jedynie pod wpływem obróbki termicznej.

branza-tsl-czy-cudzoziemcy-zapelnia-wakaty-w-branzy-transportowej

Czy cudzoziemcy zapełnią wakaty w branży transportowej?

W obliczu rosnącego niedoboru kierowców, polska branża TSL szuka skutecznych sposobów na przyciągnięcie pracowników. Wyzwaniem staje się znalezienie metod atrakcyjniejszych niż podwyżki płac. Napływ cudzoziemców z Ukrainy i Białorusi nie gwarantuje już wypełnienia luk kadrowyc...

Partner kategorii:

Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń

Polskie przedsiębiorstwa przetwarzające tworzywa sztuczne zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Świadczy o tym wzrost sub-indeksu MiU dla tej branży o 6,15 pkt. Jest to efekt m.in. zwiększenia nakładów na modernizację parku maszyn i urządzeń (MiU) oraz automatyzację pro...

Wybrane maszyny i urządzenia stosowane w procesach gięcia

W niniejszym artykule dokonano przeglądu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach gięcia rur, profili, drutu oraz sprężyn. Przedstawiono charakterystykę giętarek wybranych producentów dostępnych na rynku polskim. Urządzenia podzielono na: giętarki trzpieniowe, giętarki b...

Metody łamania wiórów w obróbce skrawaniem – cz. II

Z artykułu dowiesz się: jakie są sposoby łamania wiórów;od czego zależy wybór metody łamania;jakie są wady i zalety poszczególnych metod. Dobór odpowiedniej metody łamania...

netskope

Hakerzy z kolejnymi sposobami na atakowanie

Atakujący próbują wykraść cenne dane, takie jak szczegóły płatności od organizacji i klientów, ale także dane wizualne uzyskane na przykład z kamer. W tym sektorze odnotowuje się dwa razy więcej pobrań złośliwego oprogramowania z...

elementy-hali-stalowej-charakterystyka-fot-2

Elementy hali stalowej – charakterystyka

Hale stalowe są jednymi z najbardziej popularnych obiektów budownictwa przemysłowego. Z tego też powodu elementy konstrukcyjne hali stalowej są bardzo dobrze poznane i opisane w wielu źródłach literaturowych, co pozwala na optymalne wykorzystanie ich nośności.

STAL_3-4_24_Agnieszka_Skoczylas_STOPY_METALI_PO_CIECIU_LASEREM_iStock-1459336381

Właściwości warstwy wierzchniej wybranych stopów metali po cięciu laserem

Z artykułu dowiesz się: jakie są wady i zalety technologii cięcia laserowego;od czego zależą właściwości materiału po cięciu;jakie badania przeprowadzono. Proces wytwarzan...

OZE

Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym. Potrzebne przyspieszenie w inwestycjach w sieci przesyłowe

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym. Odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Tym samym Polska pobiła kolejne rekordy, ale w kontekście rozwoju OZE na rodzimym rynku wciąż poz...

logo-na-elewacji-zmora-kierownika-budowy-i-gw-fot-3

Logo na elewacji – zmora Kierownika Budowy i GW

W branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku budynków przemysłowych, takich jak hale i obiekty wielkopowierzchniowe oznakowania są tak samo istotne jak pozostałe elementy wyposażenia. Jednak, gdy nadchodzi moment umieszczenia logo na ...

czyszczenie laserowe
Partner kategorii:

Bezpieczeństwo pracy z laserami czyszczącymi

Na czym polega technologia czyszczenia laserowego i jakie są jej zalety? Co wyróżnia lasery czyszczące spośród innych technologii? Uniwersalność procesu czyszczenia laserowego sprawia, że może być z powodzeniem stosowan...

Spadły ceny produkcji sprzedanej przemysłu. Co z branżą obróbki metali?

Według wstępnych danych w marcu 2024 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły zarówno w stosunku do lutego 2024 r. – o 0,1%, jak i w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku – o 9,6%.

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.