Yamazaki Mazak wprowadza nową gamę pionowych centrów obróbkowych

VCN-700 jest flagowym modelem nowej serii maszyn o wysokich parametrach użytkowych firmy Yamazaki Mazak. Został opracowany z myślą o wysokowydajnej obróbce.

To centrum obróbkowe o imponującym potencjale może istotnie zwiększyć wydajność w zakładach produkcyjnych realizujących całe spektrum operacji, od ciężkiego skrawania po szybką obróbkę. W odpowiedzi na nowe strategie obróbki opracowywane przez twórców oprogramowania CAM takie jak frezowanie dynamiczne ze stałym obciążeniem wrzeciona i narzędzia skrawającego, które pozwala osiągnąć maksymalną szybkość usuwania materiału, firma Yamazaki Mazak uwzględniła w nowym modelu VCN-700 coraz popularniejsze nowe cykle CAM.

Innowacje w zakresie obróbki

Od zoptymalizowanej metodą elementów skończonych struktury podstawy i ramy typu C po precyzyjne liniowe prowadnice rolkowe i 4-osiowe, symultaniczne sterowanie CNC Mazatrol SmoothG. Eksperci z firmy Yamazaki Mazak zaimpelementowali najnowsze innowacje w zakresie obróbki do konstrukcji VCN-700.

VCN-700 zapewnia niezwykle duży obszar roboczy ze stołem o wymiarach 1500×700 mm i nośności do 1800 kg. Jednocześnie posiada niewielkie wymiary: 4400 x 3700 x 3100 mm (szer. x gł. x wys.).

Połączenie takiego obszaru roboczego z dużymi jednostronnymi drzwiami zapewniają wygodny dostęp dla operatora i możliwość korzystania z suwnicy. Dzięki takim rozwiązaniom VCN-700 sprawdzi się przede wszystkim przy obróbce średnich i dużych detali.
Pomimo tak dużej przestrzeni roboczej i solidnej podstawy, VCN-700 jest niezwykle zwinny. Równie dobrze nadaje się do małych elementów dzięki wysokowydajnemu wrzecionu 15 000 obr./min. Wrzeciono ma moc 22 kW i 120 Nm momentu obrotowego oraz imponującą prędkość szybkich przejazdów. Wynosi ona 42 m/min dla każdej z osi XYZ o zakresach 1300 x 700 x 650 mm.

VCN-700 a oczekiwania

Jak przystało na maszynę marki Yamazaki Mazak, VCN-700 spełnia najwyższe oczekiwania pod względem jakości. Dowodem są m.in. silniki napędu bezpośredniego i bardzo sztywne liniowe prowadnice rolkowe na wszystkich osiach. Zastosowanie podzespołów o najwyższej jakości pozwoliło osiągnąć dokładność, powtarzalność i czołową w swojej klasie kinematykę. Wszystko to zarówno w przypadku obróbki z dużymi obciążeniami, jak i z dużą prędkością.

Dopełnieniem konstrukcji zapewniającej wysoką dokładność jest unikalny dla maszyn Mazak system kompensacji termicznej Thermal Shield. Dba on o stabilność dokładności obróbki. Z myślą o szybkości działania, centrum obróbkowe VCN-700 wyposażono w dwuramienny automatyczny zmieniacz narzędzi (ATC). Dzięki niemu 30-pozycyjny magazyn osiąga szybkość zmiany narzędzia na poziomie 1,3 sekundy, obniżając do minimum jałowy czas przezbrojenia.

Zalety VCN-700

Zalety nowego centrum obróbkowego VCN-700 można w pełni wykorzystać dzięki niezwykle intuicyjnemu interfejsowi systemu sterowania CNC Mazatrol SmoothG. Mazatrol SmoothG jest uznawany za najszybszy sterownik CNC na świecie. Wszystko dzięki prędkości przetwarzania bloków 540 m/min i dyskowi twardemu 60 GB. To czyni go idealnym do złożonych programów o dużej pojemności przy obróbce powierzchni o dowolnym kształcie. Funkcja Smooth Machining Configuration (SMC) ułatwia precyzyjne dostrojenie wydajności obróbki skomplikowanych powierzchni.

Proste w obsłudze suwaki na ekranie dotykowym, przypominające korektor w sprzęcie audio, pozwalają dobrać prędkość, dokładność i gładkość powierzchni do rodzaju zadania, np. obróbki zgrubnej, półwykańczającej i wykańczającej. Dzięki wbudowanemu systemowi operacyjnemu Windows 10, sterownik SmoothG można łatwo podłączyć do sieci. Z wykorzystaniem zestandaryzowanego protokółu MTConnect możliwa jest także komunikacja między obrabiarkami. Podobnie jak całą maszynę, system SmoothG przygotowano do integracji z dodatkowymi systemami automatyzacji i technologiami Przemysłu 4.0.

Funkcje VCN-700

Już podstawowa konfiguracja VCN-700 oferuje imponujący zestaw funkcji standardowych. Opcjonalne dodatki pozwalają dostosować to pionowe centrum obróbkowe do potrzeb każdego zakładu, niezależnie od gałęzi przemysłu. Producenci zainteresowani wielkoseryjną produkcją mogą zamówić VCN-700 z gotowymi systemami automatyzacji zabudowanymi po lewej, prawej lub też przedniej stronie maszyny. Wewnątrz przestrzeni roboczej zaimplementowano rozwiązania do automatycznego pomiaru narzędzi i detali oraz wykrywania uszkodzeń narzędzi. Dostępna jest także funkcja Tool ID do automatycznego wprowadzania i aktualizowania danych narzędzi dla maszyn działających w sieci.

Dla producentów, którzy potrzebują wrzeciona o większej prędkości obrotowej, dostępne jest wrzeciono szybkoobrotowe 18 000 obr./min o mocy 30 kW, wraz z całą gamą oprzyrządowania. W tym: chwytami narzędzia HSK-63A a także BIG PLUS BBT. Zapewniają one doskonałe przyleganie czoła i stożka, sztywność, minimalne bicie jak również wysoką wydajność. W sektorze produkcji form, matryc lub małych części wymagających wysokiej jakości wykończenia powierzchni można zastosować nowe wrzeciona Mazak Ultraspindle o prędkości 60 000 lub 80 000 obr./min. Mogą one być też w pełni zintegrowane z systemem CNC.

Dodatkowe możliwości

Obok opcji automatyzacji a także różnych wrzecion centrum obróbkowe VCN-700 można wyposażyć w 48- lub 60-pozycyjny automatyczny magazyn narzędzi. Producenci, którym szczególnie zależy na wysokiej precyzji, mogą wybrać chłodzenie rdzenia śrub napędowych i liniały pomiarowe dla każdej osi X, Y i Z. Dla wygody operatorów centrum obróbkowe VCN-700 można zamówić z dodatkowym oświetleniem roboczym i systemem usuwania mgły olejowej. Z myślą o większej wszechstronności i zmniejszeniu ilości przemocowań, VCN-700 można wyposażyć w opcjonalny stół obrotowy 4-tej osi Kitagawa GT250.

Czytaj też >> Ulga na robotyzację nie dla wszystkich?

Centrum obróbkowe VCN-700 można zamówić z jednym z sześciu systemów zarządzania wiórami i podawania chłodziwa. Dostępne opcje obejmują układ z chłodziwem zalewowym, spłukiwaniem osłon łoża, chłodziwem przez wrzeciono oraz  wyborem systemów odprowadzania wiórów. Zapraszamy do kontaktu z firmą Yamazaki Mazak. Chętnie udzielimy bardziej szczegółowych informacji o korzyściach, jakie może przynieść stosowanie nowego lidera w swojej klasie, centrum obróbkowego VCN-700.

Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

targi-fastener-poland-miejsce-spotkan-ekspertow-fot-4

Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...

Anodowanie-twarde-anodowe-powloki-tlenkowe-na-aluminium-i-jego-stopach-dlaProdukcji.pl
Partner kategorii:

Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach

Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...

sektor-transportowy-w-polsce-2025-rokiem-walki-o-przetrwanie

2025: kolejny rok walki o przetrwanie dla sektora TSL?

Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się z kryzysem finansowym, a przewidywania na 2025 rok nie przynoszą rewo...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

conform-czyli-ciagle-wyciskanie-na-kole-rys-2

Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ

Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

fotowoltaika-na-dachach-plaskich-relacja-ze-szkolenia-bogucki

Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...

ciecie-plazmowe-analiza-jakosci-powierzchni-ciecia-cz-1-rys-9

Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1

W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:

Partner kategorii:

Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...

elektrownia-jadrowa-stal-do-zastosowan-jadrowych-fot-1

Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN

W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

konferencja-practicorr-2025-fot-2
Partner kategorii:

Konferencja PractiCORR 2025

Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Pols­kie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tema­tyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...

energooszczędne magazyny

Najemcy wybierają energooszczędne magazyny

Według najnowszego raportu „Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce”, opublikowanego przez firmę doradczą Newmark Polska, w trzecim kwartale 2024 roku w budowie pozostawało niecałe 2 mln mkw. nowych obiektów magazynowo-przemysłowych w Polsce. Co przy stosunkowo stabilnym poziomi...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/24

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.