Gazy osłonowe do spawania metodą MIG/MAG – cz. I
Metoda spawania łukowego elektrodą topliwą w osłonie gazów, powszechnie znana jako metoda MIG/MAG (metal inert/active gas) lub GMAW (gas metal arc welding), jest z pewnością najczęściej stosowaną metodą spawania materiałów konstrukcyjnych. Składa się na to cały szereg zalet, ale przede wszystkim:
- wyższa wydajność spawania w porównaniu z metodami MMA, TIG lub PAW,
- możliwość spawania we wszystkich pozycjach przestrzennych,
- łatwość zmechanizowania lub zrobotyzowania procesu.
Szacuje się, że w krajach uprzemysłowionych około 60% (a w Polsce jeszcze więcej) konstrukcji i wyrobów spawanych wykonuje się z zastosowaniem metody MIG/MAG. Metoda ta umożliwia łączenie prawie wszystkich materiałów konstrukcyjnych, a zatem: stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, jak również: aluminium, miedzi, niklu, tytanu i ich stopów. W praktyce przemysłowej najczęściej stosuje się jednak spawanie metodą MAG stali niestopowych i drobnoziarnistych.
Zasada spawania metodą MIG/MAG
Proces spawania metodą MIG/MAG polega na uzyskaniu trwałego połączenia w wyniku stopienia elektrody topliwej oraz materiału łączonych elementów za pomocą ciepła łuku spawalniczego, który jarzy się w osłonie gazu pomiędzy elektrodą a materiałem podstawowym. Gaz osłonowy w zależności od składu może być obojętny (metoda MIG) lub aktywny (metoda MAG). W tym miejscu należy nadmienić, że w publikacjach i opisach na stronach internetowych pochodzących spoza obszaru Unii Europejskiej bardzo często skrót MIG stosuje się, podobnie jak GMAW, zarówno do spawania w osłonie gazów obojętnych, jak i aktywnych.
Niezależnie od rodzaju gazu osłonowego spawanie metodą MIG/MAG można prowadzić we wszystkich pozycjach przestrzennych. Najbardziej popularne i najczęściej spotykane w praktyce jest ręczne przemieszczanie przez spawacza uchwytu spawalniczego wzdłuż styku łączonych elementów. Jednakże w celu zwiększenia wydajności spawania oraz zapewnienia konkurencyjności produkcji na rynkach globalnych w zakładach przemysłowych coraz częściej wdraża się spawanie metodą MIG/MAG w sposób zmechanizowany lub zrobotyzowany. Metoda MIG/MAG znajduje zastosowanie głównie w warunkach warsztatowych, gdyż osłona gazowa jest wrażliwa na ruchy powietrza (przeciąg, podmuch, wiatr), które z łatwością mogą ją zdestabilizować.
Elementy procesu spawania
Jak wynika z opisu zasady spawania metodą MIG/MAG, udział w tworzeniu trwałego połączenia biorą:
- spoiwo w postaci drutu elektrodowego,
- materiał podstawowy w postaci blach, rur, prętów lub wyrobów ciągnionych, kutych i oblewanych o różnych kształtach,
- gaz osłonowy w postaci gazu aktywnego lub obojętnego.
Gaz aktywny w procesie spawania z definicji reaguje ze stopionym materiałem. To ma wpływ zarówno na charakter przenoszenia metalu w łuku spawalniczym, jak i kształt spoin oraz własności mechaniczne złączy spawanych. Gaz obojętny jest neutralny względem materiału podstawowego oraz spoiwa, a zatem nie reaguje ze stopionym materiałem.
Z drugiej zaś strony rodzaj tego gazu ma wpływ na temperaturę i rozkład jej wartości w łuku spawalniczym. To z kolei wpływa na parametry łuku i jego kształt. To w ostateczności przekłada się na przenoszenie metalu w łuku, ruch ciekłego metalu w jeziorku spawalniczym oraz kształt spoin. Na rys. 1 pokazano wpływ rodzaju obojętnego gazu osłonowego oraz dwutlenku węgla na kształt przekroju poprzecznego uzyskiwanych spoin. Argon, hel i dwutlenek węgla są podstawowymi gazami osłonowymi, gdyż mogą być stosowane samodzielnie podczas spawania metodą MIG/MAG. Pozostałe gazy, tj.: tlen, wodór, azot lub tlenek azotu, występują tylko jako dodatki do ww. trzech gazów podstawowych. Celami ich wprowadzenia są modyfikacja jarzenia się łuku i zachowania jeziorka spawalniczego, jak również poprawa własności spoin lub warunków środowiskowych spawania.

Jak już wspomniano wyżej, oprócz wpływu na kształt łuku i przekrój poprzeczny spoin gaz osłonowy wraz z parametrami prądowo-napięciowymi łuku wpływa na typ przenoszenia w nim ciekłego metalu. Może on być: zwarciowy, kroplowy (grubokroplowy), natryskowy lub wirujący (rotacyjny). Rodzaj gazu osłonowego wpływa przede wszystkim na zmianę zakresu występowania poszczególnych typów przenoszenia metalu. Powoduje także, że nie wszystkie typy przenoszenia będą miały miejsce. Dotyczy to spawania w osłonie dwutlenku węgla i helu. Wówczas w zakresie parametrów stosowanych w praktyce przemysłowej przenoszenie natryskowe nie występuje [2, 3].
Klasyfikacja gazów do spawania metodą MIG/MAG wg PN-EN ISO 14175
W zależności od rodzaju materiału podstawowego do osłony łuku podczas spawania elektrodą topliwą są stosowane zarówno gazy obojętne (grupa I wg PN-EN ISO 14175 [4]),
jak i aktywne: utleniające (grupy: M1, M2 i M3) oraz silnie utleniające (grupa C). Istnieje jednak spora liczba mieszanek osłonowych, których skład wykracza poza składy ujęte w ww. grupach. Mieszanki te są oznaczane symbolem „Z”. Według normy PN-EN ISO 14175 gazy tworzące jednoskładnikowe gazy osłonowe lub ich mieszanki do spawania MIG/MAG są oznaczane za pomocą następujących symboli: Ar – argon; He – hel; C – dwutlenek węgla; O – tlen;
H – wodór; N – azot.
Czystość gazów do spawania metodą MIG/MAG
Według tab. 4 w normie PN-EN ISO 14175 czystość obojętnych gazów osłonowych powinna mieć min. 99,99%, mieszanek gazowych M1, M2 i M3 – min. 99,9%, a dwutlenku węgla – min. 99,8%. W przypadku szeregu materiałów konstrukcyjnych te minimalne wymagania względem czystości są w zupełności wystarczające. W niektórych przypadkach ww. czystość jest jednak zbyt niska. Dotyczy to przede wszystkim spawania metodą MIG tytanu, cyrkonu i ich stopów, ale także niektórych gatunków stali wysokostopowych oraz aluminium, niklu i ich stopów. Czystość gazów obojętnych w przypadku aluminium i niklu powinna kształtować się na poziomie 99,995-99,996%, a tytanu – min. 99,997%, gdyż ten pierwiastek wchodzi w reakcje z tlenem i azotem już w temperaturze około 250°C. To powoduje, że nawet niewielka ilość tlenu w gazie osłonowym może powodować powstawanie niedopuszczalnych barw nalotowych zarówno na powierzchni spoin, jak i materiału podstawowego w obszarze przyspoinowym. W skrajnych przypadkach: tworzenie się pęknięć.
Praktyka
W praktyce spawalniczej może jednak się zdarzyć, że mimo stosowania gazów o odpowiedniej podwyższonej czystości spoiny lub obszar wokół nich będą wciąż zanieczyszczone. Wówczas w pierwszej kolejności należy sprawdzić czystość powierzchni łączonych elementów oraz spoiwa. Następnie spróbować wymienić butle z gazem na nową. Jeśli jakość powierzchni złączy będzie nadal niezadowalająca, należy szukać przyczyn powstawania zanieczyszczenia w braku szczelności uchwytu lub przewodów spawalniczych, a także w niewłaściwej technice wykonywania ściegów i/lub nieodpowiednich parametrach spawania.
Czytaj też >> Gazy osłonowe do spawania łukowego drutem litym (MAG) stali węglowych i niskostopowych
Rodzaj i obszar stosowania gazów osłonowych w metodzie MIG
Argon
Argon jest bezbarwnym, bezwonnym i pozbawionym smaku gazem obojętnym. Potencjał jonizacji argonu wynosi 15,7 V i jest o prawie połowę mniejszy niż w przypadku helu (24,5 V). Argon cechuje się także niską przewodnością cieplną, przez co transfer ciepła od środka łuku na jego peryferie jest ograniczony. To z kolei przyczynia się do wyższej gęstości łuku i koncentracji energii na mniejszej powierzchni. Skutkiem takiego kształtu łuku jest uzyskanie spoin o wąskim, wydłużonym przekroju poprzecznym (rys. 2). A zatem łuk jarzący się w osłonie argonu zapewniają: wysoka stabilność procesu, poprawny kształt spoin oraz głębokie wtopienie.
Podczas spawania metodą MIG czysty technicznie argon stosuje się głównie do spawania:
- niklu,
- kobaltu,
- miedzi,
- tytanu,
- cyrkonu,
- aluminium,
- magnezu i ich stopów,
- jak również niektórych rodzajów stali wysokostopowych.
W przypadku aluminium i jego stopów są to przeważnie elementy o względnie niedużej grubości, gdyż przy jej zwiększeniu lepsze wyniki uzyskuje się przy zastosowaniu mieszanek argonu z helem.
Piśmiennictwo zostanie opublikowane w kolejnej części artykułu.
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej