UE zainwestuje 3,6 mld euro w innowacyjne projekty w zakresie czystych technologii

Unia Europejska zdecydowała o przeznaczeniu 3,6 mld euro dochodów z handlu uprawnieniami do emisji w innowacyjne projekty w zakresie czystych technologii.

Środki na projekty

Komisja przyznała ponad 3,6 mld euro na 41 zakrojonych na szeroką skalę projektów w zakresie czystych technologii. Mają być finansowane z unijnego funduszu innowacyjnego. Projekty te koncentrują się na planie REPowerEU i stopniowym wycofywaniu z Europy importu rosyjskich paliw kopalnych. Obejmują szeroki zakres sektorów przemysłu, takich jak:

 • cement,
 • stal,
 • zaawansowane biopaliwa,
 • zrównoważone paliwa lotnicze,
 • energia wiatrowa i słoneczna,
 • wodór odnawialny i jego pochodne.

Finansowanie przyczyni się do ekologizacji istotnych sektorów gospodarki europejskiej, w szczególności tych, w których trudno jest obniżyć emisyjność.

Czytaj też >> Mapa średnich cen energii w czerwcu 2023 r. – analiza Energy Solution

Gdzie realizowane są projekty?

Wybrane projekty są zlokalizowane w 15 państwach członkowskich UE:

 • Austrii,
 • Belgii,
 • Chorwacji,
 • Czechach,
 • Danii,
 • Finlandii,
 • Francji,
 • Hiszpanii,
 • Holandii,
 • Grecji,
 • Irlandii,
 • Niemczech,
 • Włoszech,
 • Portugalii,
 • Szwecji,
 • Norwegii.

Wszystkie wspierane projekty wejdą w życie przed 2030 r. Będą mogły zapobiec emisji 221 mln ton CO2 w ciągu pierwszych 10 lat ich funkcjonowania.

projekty UE

41 projektów wybrano w następstwie trzeciego zaproszenia do składania wniosków dotyczących projektów na dużą skalę, obejmujących cztery tematy:

 • „ogólne” obniżenie emisyjności,
 • „elektryfikacja przemysłu i wodór”,
 • „produkcja z wykorzystaniem czystych technologii”,
 • „projekty pilotażowej średniej wielkości”.

Projekty w skrócie

Temat „ogólny” dotyczący dekarbonizacji: osiem projektów o wartości 1,4 mld euro.

Obejmują one trzy projekty rafinerii a także pięć projektów w sektorze cementu i wapna. Zlokalizowane są w Belgii, Chorwacji, Grecji, Holandii, Niemczech, Portugalii i Szwecji.

Temat „elektryfikacja przemysłu i wodór”: 13 projektów o wartości 1,2 mld euro

Obejmują one sześć projektów dotyczących produkcji wodoru odnawialnego a także siedem projektów dotyczących wykorzystania wodoru w różnych sektorach: przemyśle chemicznym, rafineriach i sektorze stali. Projekty są zlokalizowane w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Francji, Niemczech, Portugalii, Szwecji i Norwegii.

Temat „produkcja z wykorzystaniem czystych technologii”: 11 projektów o wartości 800 mln euro

Obejmują one cztery projekty dotyczące produkcji elektrolizerów, cztery projekty dotyczące baterii (w tym recyklingu) a także trzy projekty dotyczące paneli i modułów fotowoltaicznych. Zlokalizowane są w Belgii, Danii, Hiszpanii, Finlandii, Niemczech, Szwecji i Norwegii.

Temat „projekty pilotażowe średniej wielkości”: 9 projektów o wartości 250 mln euro

Obejmują one dwa projekty dotyczące energii wiatrowej. Dwa dotyczą energii mórz i oceanów, dwa dotyczące chemikaliów a także projekty w sektorze szklarskim, dotyczące wychwytywania dwutlenku węgla i e-paliw. Projekty są zlokalizowane w Czechach, Danii, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Francji, Niemczech, Włoszech i Norwegii.

Sztuczna inteligencja stwarza problemy. Pojawiają się pozwy.

AI - to najgorętszy temat tego roku. Na fali popularności pojawia się jednak coraz więcej problemów związanych ze sztuczną inteligencją. Dotyczą one m.in. kreowania fake newsów, zagrożenia dezinformacją, łamania praw autorskich i nieuczciwego pozyskiwania danych do trenowani...

damian-kolata
Partner kategorii:

Damian Kołata: Największa aktywność deweloperów dotyczy sektora magazynowego

Damian Kołata, Dyrektor Działu Industrial & Logistics w Polsce oraz Dyrektor E-Commerce w regionie CEE w Cushman & Wakefield, opowiedział redakcji „Nowoczesnych Hal” o sytuacji na rynku nieruchomości, aktualnych trendach, obszarach atrakcyjnych dla deweloperów i cenach...

STAL_7-8_23_Barbara_Jamula_PROCES_INZYNIERII_REKONSTRUKCYJNEJ_RYS_7_A
Partner kategorii:

Zastosowanie współrzędnościowych systemów pomiarowych w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej

Z artykułu dowiesz się: jakiego typu współrzędnościowe systemy pomiarowe są najczęściej stosowane w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej,w jakiej postaci otrzymujemy dane pomiarowe odwzorowujące geometrię obiektu,jak przebie...

Partner kategorii:

Centrum Produkcyjno-Wdrożeniowe

Ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie sprzedaży systemów narzędziowych, pomiarowych a także usług z nimi związanych skłoniło nas do podjęcia kroku w stronę poszerzenia naszej działalności o produkcję narzędzi i części maszyn. Impuls ku temu dała nam wieloletnia współpra...

Partner kategorii:

Cyberprzestępcy coraz częściej kradną dane poprzez aplikacje chmurowe

W lipcu 2023 r. 57% wszystkich pobrań złośliwego oprogramowania  pochodziło z popularnych aplikacji w chmurze. Jednocześnie całkowita liczba aplikacji w chmurze, z których pobrano złośliwe oprogramowanie, wzrosła do 167. To wskazuje, że cyberprzestępcy nadal docierają do swo...

Partner kategorii:

Paulina Grabowska-Lisowska: Jako spawalnicy musimy się uczyć na bieżąco

O blaskach i cieniach pracy w spawalnictwie, trudnościach, z jakimi zmagają się pracownicy tej branży, o tym, co należałoby zmienić i o perspektywie na przyszłość opowiada nam Paulina Grabowska-Lisowska, inżynier spawalnik i założycielka strony przepisyspawalnicze.pl.

efektywnosc-energetyczna-poznaj-sprawdzone-metody
Partner kategorii:

Efektywność energetyczna – poznaj sprawdzone metody

Już 5 października w Redzie, koło Gdyni odbędzie się Konferencja Techniczna Axon Media: „Efektywność energetyczna w przemyśle”, podczas której zaproszeni eksperci z branży energetycznej zaprezentują skuteczne techniki optymalizacji energii w zakładach przemysłowych. To spotkan...

Partner kategorii:

Wyznaczanie wymaganej siły roboczej w układach o złożonej strukturze kinematycznej

Dobór siłownika hydraulicznego, np. jednotłoczyskowego dwustronnego działania, zwykle przeprowadza się według następującej procedury: podaj wartość ciśnienia roboczego,wybierz typ siłownika, np. tłokowy dwustronnego działania,określ r...

Partner kategorii:

Powłoki ochronne na warstwach wierzchnich stopów magnezu otrzymywane w procesie natryskiwania cieplnego

Z artykułu dowiesz się: o charakterystyce metody naddźwiękowego natryskiwania płomieniowego,jakie są wyniki bada...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.