TruLaser Center 7030 Wycinarka laserowa z automatycznym sortowaniem detali
Firma TRUMPF jest światowym liderem w produkcji maszyn do obróbki blach, wykonujących wykrawanie, gięcie oraz cięcie i spawanie laserowe, a także całej gamy rezonatorów laserowych oraz systemów laserowych do obróbki różnorodnych materiałów. Wybierając firmę TRUMPF, możecie Państwo w najprostszy sposób dołączyć do firm korzystających z najnowszych technologii w obróbce blach. Bazując na rozwijanej przez dekady wiedzy oraz doświadczeniu z zakresu technik laserowych, firma TRUMPF proponuje szeroką gamę wycinarek laserowych. Dostosowane są one zakresem rodzajów materiałów, ich grubością oraz kształtem (blachy, rury, kształtowniki, wytłoczki) do indywidualnych potrzeb klienta. Firma TRUMPF gwarantuje pełny zakres usług z jednej ręki: maszyna, źródło laserowe, oprogramowanie i elementy automatyzacji oraz kompetentny serwis na terenie całego kraju. Nawet bez uprzedniego doświadczenia, dzięki wycinarkom laserowym firmy TRUMPF mogą Państwo wycinać laserowo swoje komponenty z zachowaniem najwyższej jakości i dokładności odwzorowania konturu, bazując na pełnej liście tabel technologicznych dostarczanych klientowi wraz z maszyną.

Maszyna TruLaser Center 7030 jest przełomowym rozwiązaniem w zakresie automatyzacji procesu wycinania blach. Po raz pierwszy obejmuje także sortowanie detali. W dotychczas oferowanych maszynach sortowanie detali realizowano ręcznie. Powodowało to dodatkowe koszty osobowe oraz wydłużenie procesu produkcyjnego. Ponadto występowało ryzyko kolizji głowicy roboczej z przechylonymi detalami. Co za tym idzie – zatrzymania maszyny i przy dużych prędkościach roboczych ewentualnego uszkodzenia optyki. Małe detale z kolei mogły spaść do pojemników na odpady. Aby uniknąć takich problemów, stosowano wycinanie z mikrozłączem, ale to w rezultacie utrudnia sortowanie i czasem wymaga dodatkowej obróbki.
TruLaser Center 7030 jako rozwiązanie
Te wszystkie problemy eliminuje nowa maszyna TruLaser Center 7030. Bezpośrednio po wycięciu detali następuje ich sortowanie. Małe detale są poprzez układ programowanych bolców wypychane na dół do ruchomego pojemnika. On z kolei przekazuje je do wybranego pojemnika. Duże detale są wypychane do góry, a następnie pobierane przez programowany układ ssawek i układane na paletach. W rezultacie dostajemy gotowe posortowane detale, zaś ażur po zakończeniu wycinania jest odkładany na paletę.

Maszyna TruLaser Center 7030 wymaga jedynie okresowego załadunku zestawu surowych blach na wejściu oraz okresowego odbioru gotowych, posortowanych detali i ażurów. Wszystkie operacje od surowej blachy do gotowych posortowanych detali wykonuje się automatycznie. Możliwe jest także połączenie maszyny z magazynem blach. Wówczas arkusze blachy są pobierane automatycznie z magazynu zgodnie z realizowanym programem produkcji. Strukturę i wielkość magazynu można dopasować do wymagań użytkownika. Specjalne oprogramowanie sterujące zapewnia bezobsługowe funkcjonowanie systemu.

Analiza teoretyczna oraz testy wykazały, że TruLaser Center 7030 pozwala skrócić całkowity czas produkcji nawet o 50%. Dzieje się to dzięki automatyzacji sterowania i wyeliminowaniu postojów wynikających z zakłóceń, w porównaniu z tradycyjną maszyną o zbliżonych szybkościach cięcia. Takie skrócenie czasu produkcji nie jest już teraz możliwe poprzez zwiększenie prędkości cięcia. Ani większa moc lasera, ani szybsze napędy nie mogą zapewnić tak znacznego skrócenia czasu produkcji.
TruLaser Center 7030 posiada wyposażenie w rezonator TruDisk 6001 o mocy 6000 W, produkowany także przez firmę TRUMPF. Rezonator TruDisk jest stosowany z powodzeniem od wielu lat w różnych wycinarkach, nie tylko 2D, lecz także 3D oraz w specjalizowanych maszynach do rur i profili.
W najnowszej wersji maszyny wprowadzono technologię HighSpeed Eco, zapewniającą szybsze cięcie przy obniżonym nawet o 60% zużyciu gazu. Specjalna dysza ślizgająca się po materiale zmniejsza strumień gazu tnącego, a tym samym obniża koszty cięcia. Jest to szczególnie istotne przy cięciu azotem pod wysokim ciśnieniem ze względu na duże zużycie gazu.

Możliwości
TruLaser Center 7030 umożliwia przeprowadzenie jakościowego rozkroju blachy o wymiarach maksymalnych 3000 mm x 1500 mm w następujących zakresach grubości:
- stal konstrukcyjna: 1-12,7 mm,
- stal nierdzewna: 1-12,7 mm,
- aluminium: 1-6 mm,
- miedź: 1-6 mm,
- mosiądz: 1-6 mm.
Czytaj też >> Spawanie laserowe złączy zakładkowych jedno- oraz różnoimiennych − analiza problemu
W przypadku cięcia metali kolorowych ważną cechą jest odporność rezonatora TruDisk na odbicie wiązki od materiału. Nawet w przypadku powrotu odbitej wiązki do rezonatora nie występuje ryzyko uszkodzenia rezonatora TruDisk ani zatrzymania obróbki. W rezonatorze jest układ pomiaru mocy wiązki wychodzącej wraz z układem automatycznej regulacji mocy. Dzięki temu możemy zapewnić stabilność mocy wyjściowej w zakresie ±1%. Jest to niezbędne do zapewnienia stałej jakości cięcia w całym okresie pracy maszyny. Struktura lasera TruDisk jest bardzo prosta, ponieważ zawiera on tylko jeden dysk pompowany wymiennymi modułami diodowymi. Zapewnia to łatwość serwisowania w miejscu instalacji maszyny.
Cięcie laserowe prowadzone jest w kabinie roboczej spełniającej wymagania stawiane urządzeniom laserowym klasy 1. Jest więc całkowicie bezpieczne dla operatora. Kabinę wyposażono w certyfikowane okna, bezpieczny, rozsuwany dach, ułatwiający dostęp do maszyny od góry oraz specjalne przepusty dla stołów z materiałem, ażurem i gotowymi detalami.
W celu optymalizacji sortowania detali w maszynie TruLaser Center 7030 zastosowano hybrydowy układ kinematyczny. Głowica ma szybką oś X, zaś w osi Y mamy dwa zsynchronizowane napędy: wolniejszy napęd stołu oraz bardzo szybki i dynamiczny napęd optyki. W rezultacie uzyskujemy bardzo dużą dynamikę ruchu, co wraz z laserem TruDisk 6001 zapewnia bardzo krótkie czasy cięcia.

Programowanie maszyny TruLaser Center 7030
Programowanie maszyny TruLaser Center 7030 realizuje się automatycznie przy użyciu specjalizowanego oprogramowania offline. Na podstawie rysunków detali powstaje kompletny program obróbki obejmujący zarówno wycinanie, jak i procesy załadunku blach, sortowania detali oraz usuwania ażuru. System umożliwia także optymalne ułożenie detali na arkuszu, minimalizujące odpad materiału.
TruLaser Center 7030 jest idealnym rozwiązaniem dla produkcji wielkoseryjnej zarówno dla firm z własnymi wyrobami, jak i świadczących usługi. Dzięki współpracy z magazynem blach i automatycznemu sortowaniu zapewnia wydajną i bezobsługową produkcję.
W przypadku jakichkolwiek pytań – jesteśmy do Państwa dyspozycji
TRUMPF Polska
ul. Połczyńska 111, 01-303 Warszawa
tel. 22 57 53 900, e-mail: info@pl.trumpf.com
kanał YouTube: https://www.youtube.com/user/TRUMPFtube
Mogą zainteresować Cię również

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.
Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

W 2024 r. wysoki popyt w regionie łódzkim efektem przedłużeń umów najmu
W 2024 r. województwo łódzkie umocniło swoją pozycję jako kluczowy punkt na logistycznej mapie Polski. Region osiągnął rekordowy wolumen transakcji najmu powierzchni przemysłowo-logistycznych na poziomie 1 mln mkw., notując wzrost o 61% r/r. Mimo spadku nowej podaży i wyhamowa...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

TCI Cutting oferuje swoje autorskie rozwiązania automatyzacji w 100% zintegrowane z systemem produkcyjnym cięcia laserowego
W środowisku przemysłowym, w którym dominuje zapotrzebowanie na efektywność, elastyczność i zrównoważony rozwój, TCI Cutting wyróżnia się produkcją rozwiązań w zakresie maszyn do cięcia laserowego, systemów automatyzacji oraz oprogramowania do zarządzania produkcją.
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej