Poznaj nowe perspektywy dla branży metalurgicznej podczas pierwszego Europejskiego Kongresu Stalowego 2023

Megatrendy kształtujące przemysł stalowy, polsko-ukraińska współpraca w trakcie wojny i zielone finansowanie w branży. To tylko trzy z ponad dwudziestu zaplanowanych tematów do omówienia podczas pierwszej edycji Europejskiego Kongres Stalowego STEEL 2023. Kongres 18-19 września przejmie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Udział w kongresie jest bezpłatny.

Wydarzenie zgromadzi czołowych ekspertów w branży, naukowców a także przemysłowców w tym samym czasie i miejscu. Da to ogromny potencjał na wypracowanie konkretnych rozwiązań dla krajowego przemysłu stalowego. Ponieważ, jak wiadomo, Polska potrzebuje solidnych rozwiązań w tym zakresie. Jest to istotne, aby m.in. uniezależnić się od zewnętrznych dostaw jak również mieć „plan B” w razie zerwania łańcuchów dostaw.

kongres dla branży metalowej

– Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, chcemy kształtować nowoczesną branżę stalową w ramach spółek Skarbu Państwa. Realizowany jest projekt budowy nowej elektrycznej i ekologicznej stalowni i walcowni w Rudzie Śląskiej za 5 mld złotych. Liczę, że dzięki kongresowi zostanie stworzona platforma wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji dla wszystkich odbiorców i użytkowników rynku stali – podkreślał Marek Wesoły, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Innowacje w branży stalowej

Podczas trwającego dwa dni kongresu zaprezentowane zostaną najnowsze innowacje techniczne i technologiczne w branży stalowej – w obszarze produkcji stali, jak również wykorzystania jej w procesach budowlanych czy energetycznych. Tematyka wydarzenia obejmie kwestie związane z przyszłością polskiego hutnictwa w kontekście europejskiej transformacji energetycznej, a także kształtowanie trendów na rynku stalowym podczas dynamicznych zmian geopolitycznych.

–  Stal jest niezbędna w sektorze budownictwa, motoryzacyjnym, zbrojeniowym czy też infrastrukturze drogowej. Obecnie konsumpcja stali w Polsce przekracza nasze możliwości produkcyjne. Musimy odbudować łańcuch dostaw. Kapitał spoza Europy (m.in. Indie, Chiny, Iran, Japonia), nie powinien za ten przemysł generalnie odpowiadać. Chcielibyśmy w tej branży mocniej uczestniczyć jako producent i na kongresie porozmawiać o rozwiązaniach, które do tego doprowadzą – wyjaśniał Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A.,  Partnera Generalnego kongresu.

W programie wydarzenia zaplanowano również panele dyskusyjne i wystąpienia, podczas których poruszone zostaną tematy związane m.in. z dostawami stali dla przemysłu zbrojeniowego, wykorzystaniem sztucznej inteligencji w produkcji, gospodarką wodorową czy sektorem offshore jako inwestycji w Polskę i Europę.

Ważnymi uczestnikami wydarzenia będą również ludzie młodzi – studenci kierunków technicznych, którzy stoją u progu kariery zawodowej. Podczas kongresu będą mogli przekonać się o nowoczesności branży stalowej i odkryć trendy w rozwoju przemysłu metalurgicznego. Będzie także okazja do przedstawienia swojego świeżego spojrzenia na aktualne problemy i bolączki przemysłu ciężkiego.

– Chcielibyśmy też porozmawiać o tym, co przemysł stalowy może dać odbiorcom i pracownikom tego sektora. Chcemy do udziału zaprosić także młodych, którzy stoją przed wyborem drogi życiowej. Pragniemy pokazać innowacje w tym przemyśle, wpływającym także na efektywność energetyczną. Warto dodać, że stal wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego. To jedyny materiał w 100 proc. poddawany recyklingowi – dodawał Marek AkcińskiWiceprezes Zarządu ds. Grupy Kapitałowej Węglokoks.

Wymiana doświadczeń

Głównym celem Europejskiego Kongresu Stalowego jest stworzenie platformy i warunków do wymiany wiedzy i doświadczeń branżowych jak również przestrzeni do nawiązywania nowych relacji biznesowych z podmiotami działającymi w branży stalowej.

– Mamy ambicję, by było to najważniejsze wydarzenie dedykowane stali nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wiele firm należących do RIG funkcjonuje w tej branży. Na Kongresie chcemy zaprezentować wiedzę ekspertów, by pokazać siłę i perspektywy rozwoju przemysłu stalowego. Mamy doświadczenie w budowaniu takich wydarzeń. Zapraszamy wszystkich do współpracy – podsumowywał Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Organizatora kongresu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja trwa do 10 września, a liczba miejsc jest ograniczona – https://www.steelcongress.eu/

Organizatorem jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Izba od ponad 30 lat podejmuje inicjatywy wpływające na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw a także zwiększenie ich innowacyjności.

Czytaj też >> Plastpol 2024 w Targach Kielce – nowe technologie, nowe łańcuchy dostaw, nowe rynki zbytu

Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Infrastruktury.


Partnerem Generalnym jest Węglokoks S.A.

Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa objęła wydarzenie Patronatem.

Partnerzy Merytoryczni:

  • Huta Łabędy S.A.,
  • Akademia WSB,
  • Huta Pokój S.A.,
  • Huta Pokój Konstrukcje,
  • Walcownia Blach Batory,
  • Huta Pokój Profile,
  • Our Future Foundation.

Partner Motoryzacyjny: MM Cars Rental

Sztuczna inteligencja stwarza problemy. Pojawiają się pozwy.

AI - to najgorętszy temat tego roku. Na fali popularności pojawia się jednak coraz więcej problemów związanych ze sztuczną inteligencją. Dotyczą one m.in. kreowania fake newsów, zagrożenia dezinformacją, łamania praw autorskich i nieuczciwego pozyskiwania danych do trenowani...

klimatyzacja-hal-wybrane-zagadnienia-fot-istock
Partner kategorii:

Klimatyzacja hal – wybrane zagadnienia. Część I

Rosnące wymagania związane z energooszczędnością wpływają na rodzaj instalacji stosowanych w obiektach halowych, w tym na klimatyzację.

STAL_7-8_23_Barbara_Jamula_PROCES_INZYNIERII_REKONSTRUKCYJNEJ_RYS_7_A
Partner kategorii:

Zastosowanie współrzędnościowych systemów pomiarowych w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej

Z artykułu dowiesz się: jakiego typu współrzędnościowe systemy pomiarowe są najczęściej stosowane w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej,w jakiej postaci otrzymujemy dane pomiarowe odwzorowujące geometrię obiektu,jak przebie...

Partner kategorii:

Centrum Produkcyjno-Wdrożeniowe

Ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie sprzedaży systemów narzędziowych, pomiarowych a także usług z nimi związanych skłoniło nas do podjęcia kroku w stronę poszerzenia naszej działalności o produkcję narzędzi i części maszyn. Impuls ku temu dała nam wieloletnia współpra...

Partner kategorii:

Cyberprzestępcy coraz częściej kradną dane poprzez aplikacje chmurowe

W lipcu 2023 r. 57% wszystkich pobrań złośliwego oprogramowania  pochodziło z popularnych aplikacji w chmurze. Jednocześnie całkowita liczba aplikacji w chmurze, z których pobrano złośliwe oprogramowanie, wzrosła do 167. To wskazuje, że cyberprzestępcy nadal docierają do swo...

Partner kategorii:

Paulina Grabowska-Lisowska: Jako spawalnicy musimy się uczyć na bieżąco

O blaskach i cieniach pracy w spawalnictwie, trudnościach, z jakimi zmagają się pracownicy tej branży, o tym, co należałoby zmienić i o perspektywie na przyszłość opowiada nam Paulina Grabowska-Lisowska, inżynier spawalnik i założycielka strony przepisyspawalnicze.pl.

efektywnosc-energetyczna-poznaj-sprawdzone-metody
Partner kategorii:

Efektywność energetyczna – poznaj sprawdzone metody

Już 5 października w Redzie, koło Gdyni odbędzie się Konferencja Techniczna Axon Media: „Efektywność energetyczna w przemyśle”, podczas której zaproszeni eksperci z branży energetycznej zaprezentują skuteczne techniki optymalizacji energii w zakładach przemysłowych. To spotkan...

Partner kategorii:

Wyznaczanie wymaganej siły roboczej w układach o złożonej strukturze kinematycznej

Dobór siłownika hydraulicznego, np. jednotłoczyskowego dwustronnego działania, zwykle przeprowadza się według następującej procedury: podaj wartość ciśnienia roboczego,wybierz typ siłownika, np. tłokowy dwustronnego działania,określ r...

Partner kategorii:

Powłoki ochronne na warstwach wierzchnich stopów magnezu otrzymywane w procesie natryskiwania cieplnego

Z artykułu dowiesz się: o charakterystyce metody naddźwiękowego natryskiwania płomieniowego,jakie są wyniki bada...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.