Integracja rozwiązań cyfrowych w przemyśle i cyberbezpieczeństwo – za nami konferencja „Nowy Przemysł 4.0”
W środę zakończyła się 3. edycja konferencji „Nowy Przemysł 4.0”. Wydarzenie zgromadziło 900 uczestników – ekspertów, kadrę zarządzającą przedsiębiorstwami przemysłowymi
i produkcyjnymi oraz przedstawicieli świata nauki, przynosząc istotne wnioski odnoszące się do przyszłości sektora produkcyjnego.
Czas spotkań w stolicy przemysłu
Dwa dni pełne debat i spotkań w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach były okazją do przyjrzenia się przemianom, wobec których staje polski przemysł. Uwaga producentów, specjalistów, twórców najnowszych rozwiązań i praktyków skupiała się nie tylko na przedstawianiu zalet innowacyjnych rozwiązań, ale także na analizie wyzwań związanych z ich implementacją. Jednymi z istotnych tematów tegorocznych debat były cyberzagrożenia, bezpieczeństwo i obronność.
Ten aspekt poruszono już podczas sesji inauguracyjnej. Jej uczestnicy odpowiadali na pytanie, w jakim miejscu znajduje się Polska w obszarze inwestycji w gospodarkę cyfrową. W ocenie ekspertów polski przemysł w dalszym ciągu nie wykorzystuje w pełni potencjału, jaki tworzą rodzime firmy i ich pracownicy.
– Nie wspieramy własnego przemysłu, nie korzystamy z polskich wynalazków. Automatyzację wprowadzamy w sposób nieusystematyzowany, bez wykorzystania sprawdzonych modeli – ocenił Artur Pollak, prezes APA Group. Nawoływał do przyspieszenia przez polskie firmy działań służących unowocześnieniu i optymalizacji produkcji. Jak wskazywał, opóźnienie w cyfryzacji i tak zapóźnionego już, nieefektywnego energetycznie polskiego przemysłu, spowoduje negatywne konsekwencje.
Tym słowom wtórował Michał Kot. Podkreślał, że kwestia opóźnień i niedostosowania do światowych standardów widoczna jest w całej Unii Europejskiej. Według dyrektora działu sprzedaży w polskiej strukturze Siemensa, aż 80 procent technologii cyfrowych w UE pochodzi z importu. Rzeczywistością staje się spostrzeżenie, że najnowocześniejsze technologie powstają w USA. Następnie są doskonalone lub kopiowane w Azji, a tylko w Europie podlegają one regulacjom.
Przemysł: inwestycje kontra regulacje
Przyczyn post-pandemicznego spadku inwestycji w digitalizację, automatyzację i robotyzację polskiego przemysłu upatrywano m.in. w decyzjach firm zagranicznych, wybierających dla swoich fabryk lokalizacje w Azji lub na innych kontynentach z mniejszą presją regulacyjną. Jako ważny czynnik zmian wpływający na konkurencyjność polskich firm wskazano decyzyjność.
– Sami wprowadzamy ograniczenia prawne i regulacyjne, które nas krępują. Z tego względu,
a także przez brak współpracy między środowiskami czy brak otoczenia stymulującego komercjalizację, wiele technologii pozostaje na poziomie spektakularnego wynalazku. Nie są nawet w odpowiedni sposób testowane – zaznaczyła Anna Timofiejczuk, reprezentująca Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej.
Pozytywny aspekt w rozmowach o polskim przemyśle wniosło dostrzeżenie szybkiej zmiany w świadomości kadr zarządzających firmami. Według Agnieszki Małachowskiej, dyrektorki segmentu ERP w firmie Axians, menedżerowie widzą potrzebę integracji pojedynczych, wyspowych rozwiązań cyfrowych w jeden system, który pozwoli na skok w rozwoju organizacji.
Czego potrzebuje przemysł dziś?
Z drugiej strony uczestnicy debaty „Zarządzanie zakładem produkcyjnym”, wskazywali, że produkcja „skrojona na miarę” potrzebuje:
- wielu współistniejących ze sobą systemów operacyjnych,
- efektywnego zarządzania zasobami energetycznymi,
- wdrożenia sztucznej inteligencji tam, gdzie faktycznie usprawni ona pewne procesy.
Wtórował im Wojciech Klimek, członek zarządu ds. produkcji w Fakro, który podkreślał, że nie ma jednego systemu, który „ogarnie wszystko”.
– Jeżeli chodzi o podejście systemowe do produkcji: w fabryce takiej jak Fakro nie wystarczy jeden system. Nie stworzymy systemu, który będzie w stanie zapanować całościowo nad produkcją. Jest to niemożliwe z punktu widzenia specyfiki produkcji pod określone wymagania klienta i jest nieuzasadnione ekonomicznie – wyjaśniał.
Sztuczna inteligencja w służbie sektorowi przemysłowemu
Podczas tegorocznej konferencji wybrzmiał także temat sztucznej inteligencji. Wojciech Klimek zauważył, że „każda rewolucja bazuje na zdobyczach wcześniejszych rewolucji. Także w tej cyfrowej trzeba korzystać ze sprawdzonych metod, a nie działać po omacku”. Marcin Wieloch, dyrektor operacyjny 3M Wrocław wskazał, że w zarządzaniu zakładem produkcyjnym kluczowa jest konsekwencja i zachowanie ciągłości działania. Jego zdaniem sztuczna inteligencja może mieć szerokie zastosowanie.
– Jeśli chodzi o udział sztucznej inteligencji w procesie zarządzania, ja nie widzę innej drogi niż systematyczne wdrażanie rozwiązań AI. Albo wsiądziemy do tego pociągu, albo nas po prostu nie będzie – przestrzega Wieloch.
Wyzwania związane z bezpieczeństwem cyfrowym
W tym roku, w obliczu rozszerzenia zakresu przepisów europejskiej dyrektywy NIS2 na nowe sektory i podmioty, a także wypracowywania zapisów ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, temat przyszłości przemysłu w tym aspekcie wybrzmiał wyjątkowo głośno.
– Gdy zastanawiamy się, gdzie jesteśmy, jako kraj, w kontekście cyberbezpieczeństwa i założeń dyrektywy NIS2, błędne jest założenie, że mamy na dostosowanie się do niej dużo czasu. Dyrektywa będzie obowiązywała od 18 października, ale unijne audyty pojawią się za 3 lata. Jeśli jednak w tym czasie pojawi się incydent krytyczny, to będą konsekwencje. Przecież wdrożenie warunków NIS2 mogło temu zapobiec – wskazywał uczestniczący w panelu „Cyberbezpieczeństwo“ Jarosław Homa, zastępca dyrektora w Centrum Cyberbezpieczeństwa Politechniki Śląskiej.
– Hakerzy widzą, że firmy przemysłowe nie są tak dobrze zabezpieczone jak na przykład sektor IT – powiedział Marcin Płatkowski, dyrektor działu automatyki procesowej w Siemens Polska. Dodał, że ponad 60 procent firm już w jakiś sposób zostało już zaatakowanych.
– Trzeba mieć świadomość, że każdy może paść ofiarą cyberprzestępstwa – zaznaczył.
Rozmowa skupiła się nie tylko na wyzwaniach regulacyjnych wynikających z zapisów prawa, ale w szczególności czynniku ludzkim.
– W zapewnianiu bezpieczeństwa, istotna jest także cyberhigiena wewnątrz danej firmy – podkreślił Krzysztof Skrupski, Product Owner w T-Mobile Polska.
Jak stwierdził, organizacje powinny poświęcić nawet połowę działań na obserwację zachowania swoich pracowników i ich edukację. Wagę tych słów potwierdził Mateusz Bartocha, Software Technical Program Manager w firmie Stellantis. Wskazał na potrzebę maksymalnego rozszerzenia zasad bezpieczeństwa i myślenia o nim:
– Cyberhigiena musi być obecna nie tylko wewnętrznie, ale także praktycznie na całym łańcuchu dostaw. Na każdym etapie musimy dbać o bezpieczeństwo procesów. Albo zadziała to systemowo, w całości, albo nie zadziała w ogóle – podsumował przedstawiciel Stellantis.
Program 15 debat i rozmów praktyków oraz ekspertów obejmował także tematy:
- sztucznej inteligencji w produkcji,
- znaczenia danych dla nowoczesnej produkcji,
- kwestii adaptacji przez polski przemysł aspektów modelu Przemysłu 5.0.
Nie tylko słowa, czyli targi i wyróżnienia dla najlepszych przemysłowych innowacji w Polsce
– Digitalizacja wciąż przyspiesza. Obserwujemy to na co dzień w naszej pracy i życiu. Przy okazji konferencji Nowy Przemysł 4.0 czy targów TOOLEX i ExpoWELDING widzimy to jeszcze wyraźniej – podkreślał w czasie otwarcia imprezy Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca m.in. portalu WNP.PL i „Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł”.
Działania na tych polach zostały docenione podczas gali „The Best of Industry 4.0”. Celem towarzyszącego konferencji konkursu jest wskazanie praktycznych realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 w polskiej gospodarce. Statuetki w kategoriach technologia i zakład produkcyjny otrzymały w tym roku:
- Automationstechnik,
- DSR 4FACTORY,
- GEA,
- ModelingEvolution,
- Robert Bosch,
- Siemens Polska,
- Stellantis,
- Velux Polska.
Równolegle do konferencji „Nowy Przemysł 4.0”, w Katowicach odbyły się także Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX oraz Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING. To największe tego typu wydarzenia w Polsce, w ramach których były prezentowane najnowsze rozwiązania dla branż przemysłu. Podczas tegorocznych imprez swoją ofertę zaprezentowało 170 wystawców z całego świata.
Mogą zainteresować Cię również
Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;
Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie
Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
Nearshoring i friendshoring to szansa dla rozwoju branży TSL
W obliczu globalnych wyzwań, firmy coraz częściej decydują się na przeniesienie produkcji bliżej rynków zbytu. Trend ten zyskuje na sile, a Europa staje się atrakcyjną lokalizacją dla nowych inwestycji. Szczególną popularnością cieszą się koncepcje nearshoringu i friendshori...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
Niekonwencjonalne metody kształtowania plastycznego
W artykule przedstawiono koncepcje czterech niekonwencjonalnych metod przeróbki plastycznej: kucia z oscylacyjnym skręcaniem, kucia z poprzecznym ruchem stempla, walcowania z poprzecznym ruchem walców oraz kucia segmentowego. Metody te umożliwiają wytwarzanie wyrobów o nietypo...
Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...
Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Dlaczego tak jest?
Starsza kadra menedżerska okazuje się głównym „hamulcowym” we wdrażaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji w firmach – twierdzą eksperci. Brakuje nam solidnej edukacji cyfrowej, dostosowywania prawa do zmieniającego się świata i umiejętnego wykorzystania źródeł dan...
Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...
Przepis na sukces firmy ARSTON
Kaliska firma specjalizuje się w cięciu, wykrawaniu i gięciu długich elementów z blach. Abysprostać oczekiwaniom klientów, stawia na wysoką technologię i innowacyjne rozwiązania.Od 2011 r., czyli od początku działalności, ARSTON pracuje na obrabiarkach niemieckiegopotentata,...
Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...
Polska nie może się uwolnić od węgla. Brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
W Polsce ponad połowa linii elektroenergetycznych jest starsza niż 30 lat, a spory odsetek ma już ponad pół wieku. To powoduje coraz większe utrudnienia w zakresie możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii – dane URE pokazują, że liczba odmów przyłączenia do sieci z ...
Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
Kwazikryształy – aperiodyczne struktury w stopach metali
Z artykułu dowiesz się: czym są kwazikryształy;jakimi cechami się charakteryzują;gdzie mogą znaleźć zastosowanie. 5 października 2011 roku izraelski badacz Dan Shechtman o...
Sprawiedliwa transformacja: co czeka przemysł stalowy?
Rozmowa z dr. hab. Adamem Drobniakiem, prof. UE, Dziekanem Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów. Transformacja to temat, który wzbudza wiele emocji. Czy da się ją przeprowadzić bez strat w gospodar...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej