Jak producenci wdrażają technologie w 2024 r.?
Rozumienie zmieniających się potrzeb klientów powinno być priorytetem dla każdego przedsiębiorstwa. Dlatego na początku tego roku firma Universal Robots przeprowadziła ankietę wśród 1200 producentów z Europy i Ameryki Północnej. Zapytano ich, jak obecnie wykorzystują rozwój nowoczesnych technologii oraz w co planują inwestować w przyszłości. Oto cztery kluczowe wnioski z przeprowadzonego badania.
Sztuczna inteligencja to nie tylko moda w rozwoju technologii
Mimo że sztuczna inteligencja stała się powszechnym tematem rozmów dopiero w ciągu ostatnich dwóch lat, już teraz jest nieodzownym elementem w przemyśle produkcyjnym. Badanie ujawnia, że ponad połowa producentów korzysta już z AI i uczenia maszynowego, aby zrewolucjonizować swoje procesy produkcyjne.
W Universal Robots nie jest to zaskoczeniem. Doświadczamy ogromnego zainteresowania AI, ponieważ połączenie robotyki z mocą uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji może przynieść niesamowite korzyści. Rozwój technologii opartych na AI jest widoczny w naszym rozbudowanym ekosystemie partnerów, którzy rozwijają komponenty, zestawy aplikacyjne i rozwiązania dla cobotów (robotów współpracujących).
To dopiero początek. Badanie wskazuje, że 48 proc. producentów rozważa inwestycje w AI i uczenie maszynowe w latach 2024-2025.
Przyszłość produkcji jest cyfrowa
Do niedawna spotykaliśmy się z dużymi wątpliwościami co do łączenia robotów i innych technologii produkcyjnych z internetem. Dotyczyły one zarówno o korzyści, jak i kwestii bezpieczeństwa. Ta druga kwestia pozostaje niezwykle ważna, ale wraz ze wzrostem możliwości rośnie także poziom bezpieczeństwa i korzyści przeważają nad obiekcjami. Natomiast odpowiedź na pytanie „dlaczego cyfryzować?” stała się znacznie prostsza: ponieważ możliwości, które się otwierają, są niesamowite.
Korzystanie z cyfrowego bliźniaka cobota pozwala na przykład na przeprowadzanie nieskończonej liczby symulacji przed rzeczywistym wdrożeniem. Oszczędza to czas, zasoby i pieniądze. Dzięki przemysłowemu internetowi rzeczy (IIOT) można poprawić efektywność i zredukować przestoje poprzez wizualizację ogólnej efektywności wyposażenia (OEE) i predykcyjne utrzymanie ruchu.
W ankiecie 47 proc. producentów twierdzi, że już korzysta z technologii cyfrowych, takich jak IoT, przetwarzanie w chmurze i cyfrowe bliźniaki. Ta liczba z pewnością wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. To pozwoli producentom na przejście do produkcji o dużej skali i dużej różnorodności, przyczyniając się do bardziej odpornych łańcuchów dostaw, lepszego wykorzystania danych oraz osiągania celów zrównoważonego rozwoju. Będzie to inwestycja warta podjęcia, ponieważ nagrodą będzie wyższa jakość, zmniejszenie przestojów, lepsza przewidywalność i optymalizacja kosztów.
Jakość w rozwoju technologii jest najważniejsza
Badanie pokazuje, że producenci wdrażają technologię z wyraźnym nastawieniem na zaspokojenie rosnącego popytu oraz rozwijanie produktów i wzrost wyników. Poprawa jakości, zwiększenie wydajności i dokładności to trzy główne powody wdrażania nowych technologii takich jak robotyka, cyfryzacja i AI. Odpowiednio 54, 50 i 49 proc. respondentów wskazało te trzy powody jako motywacje do implementacji nowych technologii.
Istnieją również inne powody. 30 proc. zrobiło to, aby stworzyć lepsze warunki pracy dla pracowników, np. pozwalając cobotom przejąć nudne, brudne i niebezpieczne zadania, których ludzie nie powinni wykonywać w XXI w., takie jak przenoszenie ciężkich pudeł na palety. 26 proc. inwestuje w technologię, aby stać się bardziej zrównoważonym. Na szczęście inwestując w roboty lub inne technologie, często można osiągnąć kilka celów jednocześnie.
Co ciekawe, tylko 11 i 12 proc. respondentów uznało trudność w pozyskaniu odpowiednich pracowników za motywację do inwestowania w nowe technologie, mimo że prognozy demograficzne przewidują malejącą liczbę pracowników w wielu krajach.
Jednak automatyzacja będzie nieuchronnie odgrywać kluczową rolę w dążeniu firm i rządów do utrzymania wysokiego poziomu produktywności i konkurencyjności, gdy liczba ludności i siły roboczej będzie maleć, a znalezienie odpowiednich pracowników stanie się coraz trudniejsze. Spodziewam się, że ta liczba będzie znacznie wyższa, jeśli zadamy to samo pytanie ponownie za 5 lub 10 lat.
Czytaj też >> Jesienne ochłodzenie cen surowców, ale nie energii
ROI jest kluczowe, ale nie chodzi tylko o pieniądze
Ankieta pokazuje, że główną barierą w adopcji nowych technologii w przemyśle produkcyjnym jest obawa o zwrot z inwestycji (ROI). Producenci naturalnie chcą priorytetowo traktować inwestycje, które zapewniają maksymalną efektywność i wartość. Szybka integracja, niezawodność, łatwość obsługi, precyzja i elastyczność to ważne czynniki.
Chociaż dla 32 proc. ankietowanych ROI jest najważniejszym czynnikiem przy rozważaniu inwestycji w technologie, nie jest to jedyny problem. Inne kwestie, takie jak użyteczność, brak wiedzy wewnątrz organizacji, obawy dotyczące bezpieczeństwa i potencjalne zakłócenia w istniejących operacjach są również istotne. Wszystkie te przeszkody zostały wymienione przez około 20 proc. respondentów.
Jak dostawcy technologii mogą odpowiedzieć na te obawy? W robotyce mają podwójną misję. Z jednej strony musimy stale przesuwać granice tego, jakie zadania mogą rozwiązywać automatyzacja, cyfryzacja i AI. Z drugiej strony trzeba rozwiązania, które są jeszcze bardziej intuicyjne i proste, jednocześnie zapewniając szkolenia, które budują pewność wśród pracowników. Ostatecznie, niezależnie od tego, jak zaawansowane staną się robotyka i AI, czynnik ludzki pozostaje kluczowy.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj o badaniu i zobacz wykresy tutaj.
Autor: Anders Billesø Beck, Wiceprezes ds. Strategii i Innowacji, Universal Robots
Mogą zainteresować Cię również
Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;
Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie
Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...
Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach
Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...
2025: kolejny rok walki o przetrwanie dla sektora TSL?
Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się z kryzysem finansowym, a przewidywania na 2025 rok nie przynoszą rewo...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ
Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:
Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...
Konferencja „IT w Produkcji”
5 grudnia online zapraszamy na organizowaną przez GigaCon konferencję „IT w Produkcji”.
Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...
Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1
W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:
Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...
Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN
W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:
Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
Konferencja PractiCORR 2025
Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tematyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...
Przyszłość rynku stali: jak sektor hutniczy reaguje na globalne wyzwania?
Sytuacja w Ukrainie, napięcia międzynarodowe oraz zmiany w polityce handlowej kluczowych graczy, jak Unia Europejska czy Chiny, kształtują nową rzeczywistość dla branży hutniczo-wydobywczej. Jak wygląda obecnie rynek stali? W oblicz...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej