Rozbudowa hali – jak ją sprawnie przeprowadzić?

Hale stalowe bardzo często pełnią funkcje obiektów produkcyjno-magazynowych. Jest to związane z łatwością ich kształtowania, szybkością montażu i efektywnością wykorzystania materiału dla tego typu obiektów. Inwestor wraz z rozwojem swojej inwestycji często decyduje się na zakup nowych maszyn i urządzeń lub rozszerzenie linii produkcyjnych zwiększających wydajność zakładu. Wszystko to ma na celu usprawnienie i unowocześnienie obiektu. W tym celu należy przeprowadzić rozbudowę.

Z definicji „rozbudowa” to rodzaj budowy, w wyniku której powstaje nowa część istniejącego już obiektu budowlanego. Dawniej tego typu przedsięwzięcie wiązało się z podjęciem decyzji o wyłączeniu obiektu z eksploatacji. Obecnie wraz z rozwojem wiedzy technicznej, programów komputerowych, zaawansowaniem maszyn i urządzeń budowlanych podnoszących jakość i bezpieczeństwo pracy, rozbudowy wykonuje się bez przerywania procesów produkcyjnych lub z częściowym ich wyłączeniem.

Rozbudowa hal stalowych – o czym należy pamiętać?

Najczęściej rozbudowywanie hali polega na zwiększaniu jej długości, rzadziej dotyczy to szerokości. Poniżej omówiono kilka głównych aspektów, na które należy zwrócić uwagę rozważając rozbudowę hali.

Rozbudowa hali stalowej może być przewidziana już na etapie projektowania. Jest to najbardziej dogodny scenariusz. Umożliwia to wprowadzenie przemyślanych wcześniej rozwiązań, które w przyszłości pozwolą w prosty sposób przeprowadzić zwiększenie powierzchni użytkowej obiektu. Dlatego też dobrą praktyką wśród projektantów jest projektowanie stężeń dachowych oraz ściennych w przedskrajnych, a  nie skrajnych polach. Umieszczenie tych elementów między drugą a trzecią ramą licząc od początku i końca hali, sprawia, że późniejsza rozbudowa hali nie ma wpływu na układ stężeń i nie wymaga przerabiania konstrukcji w czasie trwania montażu. Kolejnym rozwiązaniem stosowanym w perspektywie przyszłego rozbudowywania hali jest wykonanie skrajnych ram z tych samych profili co ramy wewnętrzne. Przed rozbudową są one mniej obciążone i mogą sprawiać wrażenie elementów nieefektywnie wykorzystanych, ale w momencie rozbudowy rama skrajna staje się ramą wewnętrzną, a jej wytężenie znacząco rośnie.

Brak planu rozbudowy na etapie projektowym

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy rozbudowa hali nie była przewidziana w czasie prac projektowych. Zwiększenie długości hali stalowej lub żelbetowej najczęściej wykonuje się przez dostawienie kolejnych ram o czym już wspomniano wcześniej. Nie stanowi to większego problemu wykonawczego, ale należy pamiętać, że w takiej sytuacji rama ściany szczytowej staje się ramą wewnętrzną i przejmuje obciążenie z większej powierzchni dachu. Trzeba to uwzględnić w obliczeniach statyczno-wytrzymałościowych.

Niekiedy konieczne staje się zdwojenie ramy szczytowej poprzez dostawienie nowej ramy szczytowej nowej hali, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej ramy szczytowej co wiąże się zazwyczaj z koniecznością wykonania poszerzenia fundamentów. Rozbudowa hali magazynowej częściej jest realizowana przez zwiększenie jej szerokości. Wykonuje się to przez dobudowanie jednej lub kilku sąsiadujących naw, w zależności od potrzeb inwestora. Jeżeli istniejące słupy mają odpowiedni zapas nośności to mogą być one wykorzystane jako oparcie projektowanych rygli. W takiej sytuacji należy pamiętać, że stają się one słupami wewnętrznymi i tym samym muszą przejąć większe oddziaływania.

Rozbudowa hali a warunki pożarowe

Sprawą oczywistą jest, że rozbudowa hali produkcyjno-magazynowej zwiększa jej powierzchnię użytkową. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem tego parametru zmianie może ulec strefa pożarowa obiektu. Hale produkcyjne i hale magazynowe zakwalifikowane są do kategorii PM (produkcyjno-magazynowe) w ujęciu warunków pożarowych.  Jako podstawę klasyfikacji w tej kategorii przyjęto gęstość obciążenia ogniowego Q mierzonego w MJ/m2 i jest ona związana z ilością materiałów, znajdujących się w hali, które mogą ulec zapłonowi. Zatem hala o większej powierzchni będzie przeznaczona do składowania większej ilości takich materiałów, urządzeń czy wyposażenia. Dopuszcza się powiększenie powierzchni stref pożarowych pod warunkiem:

  • ochrony strefy stałymi samoczynnymi, wodnymi urządzeniami gaśniczymi,
  • zastosowania samoczynnych urządzeń oddymiających,
  • gdy budynek nie zawiera pomieszczeń zagrożonych wybuchem i jest wykonany z elementów nierozprzestrzeniających ognia.

Alternatywnie najczęstszym zabiegiem, który ma na celu pozostawienie pierwotnego podziału stref pożarowych jest wykonanie ściany oddzielenia pożarowego. Jest to ściana o konstrukcji murowej wzmocniona żelbetowymi, monolitycznymi wieńcami oraz trzpieniami. Należy pamiętać, że taka ściana musi spełniać warunki nośności, izolacyjności oraz szczelności w odniesieniu do warunków pożarowych (REI). W ten sposób całkowitą powierzchnię hali dzielimy na mniejsze strefy, które spełniają wymogi rozporządzenia.

Plan rozbudowy hali

Dobrze zaplanowana rozbudowa hali magazynowej lub produkcyjnej przyniesie wymierne korzyści zarówno dla inwestora jak i wykonawcy. Dla obu uczestników tego przedsięwzięcia istotny jest czas realizacji. Z punktu widzenia inwestora najważniejszym czynnikiem jest to, aby produkcja zakładu odbywała się bez przerw spowodowanych rozbudową. Jeśli są one nieuniknione to sprawą oczywistą jest aby były one możliwie krótkie.

Należy pamiętać, że tego typu prace wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Warto zatem pomyśleć o tym wcześniej, ponieważ czas oczekiwania na taki dokument wynosi kilka tygodni. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę przystępuje się do prac na budowie. Należy geodezyjnie wyznaczyć osie konstrukcyjne, a następnie przejść do prac ziemnych, czyli wykonania wykopów, zbrojenia oraz betonowania stóp lub ław fundamentowych. Po uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości betonu można przejść do montażu konstrukcji stalowej dodatkowej ramy lub nawy. Zwieńczeniem prac jest wykonanie obudowy wraz z niezbędnymi obróbkami drzwi i okien.

Z punktu widzenia wykonawcy rozbudowa istniejącej hali różni się od budowy nowo projektowanego obiektu. Bliskość istniejących budynków w znacznym stopniu utrudnia prace ziemne oraz sam montaż konstrukcji. Bardzo ważne jest stworzenie harmonogramu powiązanego czasowo z pracą rozbudowywanego obiektu. Zapewni to sprawne i bezpieczne prowadzenie prac. To właśnie bezpieczeństwo załogi oraz sprzętu i maszyn jest najważniejszym czynnikiem zarówno po stronie inwestora jak i wykonawcy.

Źródło: Commercecon

Przeczytaj również: Wpływ otworów technologicznych na nośność belek żelbetowych

Galeria

Robo Challenge

W dniach 05 - 06 marca 2025 r. w siedzibie firmy FANUC Polska we Wrocławiu odbyła się czwarta edycja wydarzenia Robo Challenge. Czytaj również: Rynek magazynowy w Polsce w 2024 r. Stabilizacja, z oznakami wzrostu

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Newmark

Ożywienie w podwarszawskich magazynach

W miejscowościach okołowarszawskich deweloperzy niechętnie podejmują się budowy magazynów na zasadach całkowicie spekulacyjnych. Tymczasem firmy, chcąc się tam rozwijać, potrzebują więcej opcji do wyboru i elastyczności w negocjacjach. Nadzieję na przełamanie impasu dają ogłos...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

obrobkowe-centrum-frezarskie-fot

Badanie parametrów dokładnościowych obróbkowego centrum frezarskiego z zastosowaniem normy ISO 10360-2

Tematem artykułu jest badanie parametrów dokładnościowych obróbkowego centrum frezarskiego z zastosowaniem normy 10360-2 używanej do badań odbiorczych i okresowych współrzędnościowych maszyn pomiarowych.

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

kompozyty-warstwowe-w-jaki-sposob-powstaja
Partner kategorii:

Otrzymywanie lekkich i wytrzymałych warstwowych kompozytów metalicznych i metaliczno-ceramicznych

W jaki sposób można otrzymać kompozyty metaliczne i metaliczno-ceramiczne? Jakie metody należy zastosować, by połączyć różne metale?

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.