To oni napędzają rewolucję w polskim przemyśle. Poznaliśmy laureatów konkursu „The Best of Industry 4.0”
Kompleksowa automatyzacja procesów, implementacja systemów usprawniających systemy produkcji w oparciu o sztuczną inteligencję, korzystanie z systemów predykcyjnych i aplikacji analitycznych w celu planowania zasobów. O rosnącym polskim wkładzie w transformację przemysłu na świecie świadczą wyróżnienia przyznane w ramach konkursu „The Best of Industry 4.0”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Katowicach, będąc punktem kulminacyjnym pierwszego dnia konferencji Nowy Przemysł 4.0, Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX i Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING.

Czytaj też: Raport: kierunki inżynierskie w Polsce niedostosowane do wymagań rynku pracy
Przedstawiciele przemysłu na targach
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zgromadziło się ponad 170 wystawców. Zaprezentowali najnowsze rozwiązania technologiczne w dziedzinie obróbki i spawalnictwa, a także kilka tysięcy specjalistów branż związanych z produkcją przemysłową. Integralną częścią wydarzeń jest konkurs „The Best of Industry 4.0”. Jego celem jest wskazanie praktycznych realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 w polskiej gospodarce. W ramach konkursu, powstałego z inicjatywy Grupy PTWP i redakcji portalu WNP.pl, statuetki przyznawane są w dwóch kategoriach:
- zakład produkcyjny,
- technologia.

– Przyspieszająca cyfrowa rewolucja to jeden ze znaków naszych czasów. Aby pozostać konkurencyjnym i się rozwijać, przemysł musi stosować najnowsze technologie, wykorzystywać sztuczną inteligencję oraz autonomiczne urządzenia czy roboty współpracujące ze sobą i z człowiekiem w ramach jednego systemu. Jesteśmy w różnym stopniu świadkami i aktywnymi uczestnikami złożonej transformacji. Zmienia ona naszą rzeczywistość i kształtuje przyszłość – podkreślił w trakcie ceremonii wręczenia wyróżnień Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP. W swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na zmiany w nowoczesnej produkcji przemysłowej, odwołując się do idei zrównoważonej i energooszczędnej działalności.
Podczas gali wyróżniono 8 laureatów, wskazanych przez jury. W jego skład weszli przedstawiciele czołowych polskich i europejskich firm sektora przemysłu, praktycy biznesu, naukowcy i eksperci w dziedzinie Przemysłu 4.0. Zespół doświadczonych ekspertów wyselekcjonował obiekty, zakłady i fabryki, które stanowią przykład realizacji procesów cyfryzacji i integrują najnowocześniejsze technologie Przemysłu 4.0.

W kategorii zakład produkcyjny wybrano trzech zwycięzców.
Laureaci „The Best of Industry”
Velux Polska
Firma otrzymała nagrodę za działania w obszarze kompleksowej automatyzacji i digitalizacji. Działania te trwale zmieniły fabrykę okien i kołnierzy dachowych w Namysłowie. Osiągnięcia Velux Polska zostały dostrzeżone na dwóch polach – lepszym i szybszym planowaniu produkcji, osiągniętym dzięki zrobotyzowanej automatyzacji procesów, a także automatyzacji pomiarów, raportowania i zarządzania mediami w czasie rzeczywistym. Odbywa się ono w oparciu o dane pozyskiwane ze sterowników maszyn, robotów i cobotów, czyli robotów współpracujących.
Robert Bosch
Jury doceniło podwrocławską fabrykę Boscha w Mirkowie. Inteligentna logistyka automatycznego magazynu współpracującego z nowym systemem SAP umożliwia planowanie zasobów w oparciu o dane w chmurze w czasie rzeczywistym. Obsługujące zakład sześć automatycznych dźwigów wpływa na skracanie drogi do potrzebnych komponentów i wpływa na minimalizowanie ludzkich błędów.
Stellantis Gliwice
Wyróżnienie trafiło również do gliwickiego zakładu koncernu Stellantis, który wyposażono w jedne z największych robotów przemysłowych w Europie. Komisja doceniła energooszczędne technologie lakiernicze i wykorzystanie szybkiego toru testowego, a także powstający przy zakładzie produkcyjnym hub IT. Jego głównym zadaniem będzie analityka danych, rozwój oraz walidacja oprogramowania dla całego koncernu.
Najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne
W ramach kategorii technologia wyróżniono firmy, których innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwoliły na wprowadzenie ich użytkowników na nowy poziom cyfrowej transformacji. Laureatami „Best of Industry 4.0.“ zostały:
Automationstechnik
Zrobotyzowane stanowisko RoboAT 4.0 od Automationstechnik to odpowiedź na potrzebę branż dbających o precyzyjną i wydajną obróbkę materiałów. Cechuje ją zwiększenie wydajności, poprawa jakości i bezpieczeństwa, a także eliminacja błędów i w konsekwencji – redukcja kosztów. Stanowisko służące do automatycznego załadunku i rozładunku centr obróbczych przystosowane jest do współpracy z robotem autonomicznym.
DSR 4FACTORY
System zarządzania i utrzymania ruchu CMMS+EAM 4Factory usprawnia proces produkcji dzięki swoim prewencyjnym i predykcyjnym działaniom. Dzięki temu zmniejsza czas trwania przerw produkcyjnych. Kompleksowa technologia wrocławskiej firmy została wskazana przez komisję ze względu na jej oddziaływanie w kontekście zarządzania pracą zespołu utrzymania ruchu i maksymalizowania jego efektywności.
GEA
Liniowe nieinwazyjne systemy kontroli jakości opakowań GEA LeakCheck i GEA OxyCheck zostały docenione za wpływ na przemysł spożywczy. Ich zastosowanie oszczędza żywność, materiał opakowaniowy oraz wpływa na zmniejszenie czasu produkcji.
Siemens Polska
Według jury konkursu współpraca Siemensa z Microsoftem przyniosła rozwiązanie będące kolejnym krokiem w realizacji wizji przemysłowego metawersum. Zadaniem wyróżnionego w konkursie Industrial Copilota, opartego na sztucznej inteligencji asystenta, jest usprawnienie współpracy człowieka z maszyną i skracanie czasu zadań.
ModelingEvolution
RocketWelder, najnowsza sprzętowa, a także systemowa platforma dla branży spawalniczej, wykorzystuje możliwości uczenia się AI. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, technologia ModelingEvolution umożliwia monitoring, jak również automatyzację procesów spawania oraz dokładną ocenę jakości spoin.
Międzynarodowe Targi TOOLEX i ExpoWELDING odbywają się w terminie 15-17 października. Towarzysząca im konferencja Nowy Przemysł 4.0, w terminie 15-16 października br.
Wydarzania to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie narzędzi, obrabiarek i technologii przemysłowych.
Organizatorem wydarzeń jest Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości.
Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.toolex.pl/2024/pl/.








Fot. RAFAŁ KLIMKIEWICZ
Mogą zainteresować Cię również

Technologia goni pracowników. Chcą wiedzieć więcej o AI, a firmy nie nadążają z edukacją.
Zaledwie 9% pracowników deklaruje, że nie wie, czym są automatyzacja i sztuczna inteligencja. 46,7% natomiast przyznaje, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie technologiami idzie w parze z obawami. Od lęku przed brakiem kompetencji, przez ...
Redukcja hałasu w przemyśle – wyzwanie wymagające kompleksowych działań
Hałas w zakładach przemysłowych pozostaje jednym z głównych czynników wpływających zarówno na komfort pracy, jak i na relacje zakładów z otoczeniem. Utrzymanie jego poziomu w akceptowalnych granicach to nie tylko wymóg prawny. Jest to przede wszystkim element budowania kultury...

Wrzesień pełen przemysłowych premier: FASTECH Expo i Aluminium Tech Expo 2025 w Ptak Warsaw Expo
Wrzesień 2025 roku zapowiada się jako miesiąc przełomowych wydarzeń dla branży przemysłowej w Polsce. Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie stanie się areną dwóch kluczowych targów: FASTECH Expo oraz Aluminium Tech Expo. Targi te, choć odbywają się w różnych terminach, oferują unikaln...
Analiza wpływu modyfikacji geometrii na pasowanie połączeń wielowypustowych wytwarzanych z zastosowaniem metody FFF
Dokładność geometryczna jest jednym z fundamentalnych kwalifikatorów poprawności procesów wytwarzania części maszyn i urządzeń. Jest ona wynikiem wielu składowych, stanowiących o całościowym efekcie procesu produkcyjnego. W celu zape...

Rynek magazynowy mniej spektakularny, ale bardziej przewidywalny. Dobre wieści dla sektora outsourcingu procesowego
Pierwszy kwartał 2025 roku potwierdził, że polski rynek powierzchni magazynowo – przemysłowych, mimo braku rekordowych wyników, pozostaje stabilny i dojrzewa operacyjnie. Według danych AXI IMMO oraz CBRE, całkowity popyt na te powierzchnie przekroczył 1,1 mln mkw., co oznacza ...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Metody i techniki eliminacji wad w procesie tłoczenia
Procesy kształtowania blach stalowych za pomocą obróbki plastycznej są jedną z wielu technik wytwarzania elementów metalowych stosowanych w przemyśle od lat, a mimo to wymagających rozwiązań niektórych problemów technologicznych pojawiających się przy kształtowaniu blach stalo...

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Technologia goni pracowników. Chcą wiedzieć więcej o AI, a firmy nie nadążają z edukacją.
Zaledwie 9% pracowników deklaruje, że nie wie, czym są automatyzacja i sztuczna inteligencja. 46,7% natomiast przyznaje, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie technologiami idzie w parze z obawami. Od lęku przed brakiem kompetencji, przez ...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Jak zminimalizować ryzyko awarii wycinarki laserowej?
Aby zminimalizować ryzyko awarii wycinarki laserowej, warto stosować się do kilku dobrych praktyk, które obejmują zarówno szkolenie operatorów, jak i odpowiednią konserwację oraz kontrolę parametrów urządzenia.
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Bezpieczeństwo maszyn. Analiza ryzyka w oparciu o normę PN-EN ISO 12100:2012
Maszyny dopuszczone do użytku na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać wymagania tzw. dyrektywy maszynowej. Jednym z warunków jej spełnienia, umożliwiającym oznakowanie maszyny znakiem CE, jest wykonanie analizy ryzyka. Maszyny wp...

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

Nowa Mapa Drogowa dla GOZ nie może pomijać mniejszych przedsiębiorstw
Polskie przedsiębiorstwa potrzebują nowej, międzysektorowej Mapy Drogowej dla Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Obecny dokument, choć kiedyś spełniał swoją rolę, wymaga aktualizacji. Musi sprostać rosnącym wyzwaniom, stojącym zwłaszcza przed małymi i średnimi przedsiębiors...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej