To oni napędzają rewolucję w polskim przemyśle. Poznaliśmy laureatów konkursu „The Best of Industry 4.0”

Kompleksowa automatyzacja procesów, implementacja systemów usprawniających systemy produkcji w oparciu o sztuczną inteligencję, korzystanie z systemów predykcyjnych i aplikacji analitycznych w celu planowania zasobów. O rosnącym polskim wkładzie w transformację przemysłu na świecie świadczą wyróżnienia przyznane w ramach konkursu „The Best of Industry 4.0”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Katowicach, będąc punktem kulminacyjnym pierwszego dnia konferencji Nowy Przemysł 4.0, Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX i Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING.

O rosnącym polskim wkładzie w transformację przemysłu na świecie świadczą wyróżnienia przyznane w ramach konkursu "The Best of Industry 4.0".

Przedstawiciele przemysłu na targach

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zgromadziło się ponad 170 wystawców. Zaprezentowali najnowsze rozwiązania technologiczne w dziedzinie obróbki i spawalnictwa, a także kilka tysięcy specjalistów branż związanych z produkcją przemysłową. Integralną częścią wydarzeń jest konkurs „The Best of Industry 4.0”. Jego celem jest wskazanie praktycznych realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 w polskiej gospodarce. W ramach konkursu, powstałego z inicjatywy Grupy PTWP i redakcji portalu WNP.pl, statuetki przyznawane są w dwóch kategoriach:

  • zakład produkcyjny,
  • technologia.
O rosnącym polskim wkładzie w transformację przemysłu na świecie świadczą wyróżnienia przyznane w ramach konkursu "The Best of Industry 4.0".

Przyspieszająca cyfrowa rewolucja to jeden ze znaków naszych czasów. Aby pozostać konkurencyjnym i się rozwijać, przemysł musi stosować najnowsze technologie, wykorzystywać sztuczną inteligencję oraz autonomiczne urządzenia czy roboty współpracujące ze sobą i z człowiekiem w ramach jednego systemu. Jesteśmy w różnym stopniu świadkami i aktywnymi uczestnikami złożonej transformacji. Zmienia ona naszą rzeczywistość i kształtuje przyszłość – podkreślił w trakcie ceremonii wręczenia wyróżnień Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP. W swoim wystąpieniu zwrócił również uwagę na zmiany w nowoczesnej produkcji przemysłowej, odwołując się do idei zrównoważonej i energooszczędnej działalności.

Podczas gali wyróżniono 8 laureatów, wskazanych przez jury. W jego skład weszli przedstawiciele czołowych polskich i europejskich firm sektora przemysłu, praktycy biznesu, naukowcy i eksperci w dziedzinie Przemysłu 4.0. Zespół doświadczonych ekspertów wyselekcjonował obiekty, zakłady i fabryki, które stanowią przykład realizacji procesów cyfryzacji i integrują najnowocześniejsze technologie Przemysłu 4.0.

O rosnącym polskim wkładzie w transformację przemysłu na świecie świadczą wyróżnienia przyznane w ramach konkursu "The Best of Industry 4.0".

W kategorii zakład produkcyjny wybrano trzech zwycięzców.

Laureaci „The Best of Industry”

Velux Polska

Firma otrzymała nagrodę za działania w obszarze kompleksowej automatyzacji i digitalizacji. Działania te trwale zmieniły fabrykę okien i kołnierzy dachowych w Namysłowie. Osiągnięcia Velux Polska zostały dostrzeżone na dwóch polach – lepszym i szybszym planowaniu produkcji, osiągniętym dzięki zrobotyzowanej automatyzacji procesów, a także automatyzacji pomiarów, raportowania i zarządzania mediami w czasie rzeczywistym. Odbywa się ono w oparciu o dane pozyskiwane ze sterowników maszyn, robotów i cobotów, czyli robotów współpracujących.

Robert Bosch

Jury doceniło podwrocławską fabrykę Boscha w Mirkowie. Inteligentna logistyka automatycznego magazynu współpracującego z nowym systemem SAP umożliwia planowanie zasobów w oparciu o dane w chmurze w czasie rzeczywistym. Obsługujące zakład sześć automatycznych dźwigów wpływa na skracanie drogi do potrzebnych komponentów i wpływa na minimalizowanie ludzkich błędów.

Stellantis Gliwice

Wyróżnienie trafiło również do gliwickiego zakładu koncernu Stellantis, który wyposażono w jedne z największych robotów przemysłowych w Europie. Komisja doceniła energooszczędne technologie lakiernicze i wykorzystanie szybkiego toru testowego, a także powstający przy zakładzie produkcyjnym hub IT. Jego głównym zadaniem będzie analityka danych, rozwój oraz walidacja oprogramowania dla całego koncernu.

Najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne

W ramach kategorii technologia wyróżniono firmy, których innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwoliły na wprowadzenie ich użytkowników na nowy poziom cyfrowej transformacji. Laureatami „Best of Industry 4.0.“ zostały:

Automationstechnik
Zrobotyzowane stanowisko RoboAT 4.0 od Automationstechnik to odpowiedź na potrzebę branż dbających o precyzyjną i wydajną obróbkę materiałów
. Cechuje ją zwiększenie wydajności, poprawa jakości i bezpieczeństwa, a także eliminacja błędów i w konsekwencji – redukcja kosztów. Stanowisko służące do automatycznego załadunku i rozładunku centr obróbczych przystosowane jest do współpracy z robotem autonomicznym.

DSR 4FACTORY

System zarządzania i utrzymania ruchu CMMS+EAM 4Factory usprawnia proces produkcji dzięki swoim prewencyjnym i predykcyjnym działaniom. Dzięki temu zmniejsza czas trwania przerw produkcyjnych. Kompleksowa technologia wrocławskiej firmy została wskazana przez komisję ze względu na jej oddziaływanie w kontekście zarządzania pracą zespołu utrzymania ruchu i maksymalizowania jego efektywności.

GEA

Liniowe nieinwazyjne systemy kontroli jakości opakowań GEA LeakCheck i GEA OxyCheck zostały docenione za wpływ na przemysł spożywczy. Ich zastosowanie oszczędza żywność, materiał opakowaniowy oraz wpływa na zmniejszenie czasu produkcji.

Siemens Polska

Według jury konkursu współpraca Siemensa z Microsoftem przyniosła rozwiązanie będące kolejnym krokiem w realizacji wizji przemysłowego metawersum. Zadaniem wyróżnionego w konkursie Industrial Copilota, opartego na sztucznej inteligencji asystenta, jest usprawnienie współpracy człowieka z maszyną i skracanie czasu zadań.

ModelingEvolution

RocketWelder, najnowsza sprzętowa, a także systemowa platforma dla branży spawalniczej, wykorzystuje możliwości uczenia się AI. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, technologia ModelingEvolution umożliwia monitoring, jak również automatyzację procesów spawania oraz dokładną ocenę jakości spoin.

Międzynarodowe Targi TOOLEX i ExpoWELDING odbywają się w terminie 15-17 października. Towarzysząca im konferencja Nowy Przemysł 4.0, w terminie 15-16 października br.

Wydarzania to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie narzędzi, obrabiarek i technologii przemysłowych.

Organizatorem wydarzeń jest Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości.

Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.toolex.pl/2024/pl/


Fot. RAFAŁ KLIMKIEWICZ

Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

targi-fastener-poland-miejsce-spotkan-ekspertow-fot-4

Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Nearshoring i friendshoring to szansa dla rozwoju branży TSL

W obliczu globalnych wyzwań, firmy coraz częściej decydują się na przeniesienie produkcji bliżej rynków zbytu. Trend ten zyskuje na sile, a Europa staje się atrakcyjną lokalizacją dla nowych inwestycji. Szczególną popularnością cieszą się koncepcje nearshoringu i friendshori...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Kształtowanie plastyczne

Niekonwencjonalne metody kształtowania plastycznego

W artykule przedstawiono koncepcje czterech niekonwencjonalnych metod przeróbki plastycznej: kucia z oscylacyjnym skręcaniem, kucia z poprzecznym ruchem stempla, walcowania z poprzecznym ruchem walców oraz kucia segmentowego. Metody te umożliwiają wytwarzanie wyrobów o nietypo...

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Dlaczego tak jest?

Starsza kadra menedżerska okazuje się głównym „hamulcowym” we wdrażaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji w firmach – twierdzą eksperci. Brakuje nam solidnej edukacji cyfrowej, dostosowywania prawa do zmieniającego się świata i umiejętnego wykorzystania źródeł dan...

fotowoltaika-na-dachach-plaskich-relacja-ze-szkolenia-bogucki

Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...

Przepis na sukces firmy ARSTON

Kaliska firma specjalizuje się w cięciu, wykrawaniu i gięciu długich elementów z blach. Abysprostać oczekiwaniom klientów, stawia na wysoką technologię i innowacyjne rozwiązania.Od 2011 r., czyli od początku działalności, ARSTON pracuje na obrabiarkach niemieckiegopotentata,...

STAL_9-10_24_Wlodzimierz_Masierak_OBROBKA_SPAWANIEM_TIG_RYS_2
Partner kategorii:

Odporność stali nierdzewnej na korozję w świetle obróbki spawaniem TIG

Proces spawania stali wiąże się między innymi z negatywnymi skutkami, takimi jak podatność na korozję czy też odbarwienia. Jakie metody pozwalają zatem im zaradzić? Z artykułu dowiesz się:

modernizacja-sieci-elektroenergetycznych-pilnie-potrzebna

Polska nie może się uwolnić od węgla. Brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych

W Polsce ponad połowa linii elektroenergetycznych jest starsza niż 30 lat, a spory odsetek ma już ponad pół wieku. To powoduje coraz większe utrudnienia w zakresie możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii – dane URE pokazują, że liczba odmów przyłączenia do sieci z ...

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

STAL_5-6_24_Wojciech_Kowalski_APERIODYCZNE_STRUKTURY_W_STOPACH_METALI_iStock-1480039441
Partner kategorii:

Kwazikryształy – aperiodyczne struktury w stopach metali

Z artykułu dowiesz się: czym są kwazikryształy;jakimi cechami się charakteryzują;gdzie mogą znaleźć zastosowanie. 5 października 2011 roku izraelski badacz Dan Shechtman o...

przemyslaw-felicki-aktywizacja-na-calym-rynku-nieruchomosci

Ożywienie w nieruchomościach komercyjnych. Zainwestowano o 1/4 więcej niż w 2023 roku

Wzrost aktywności inwestorów spowodował ożywienie na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wartość inwestycji od początku tego roku sięgnęła 2,6 mld euro, co jest wynikiem o 25 proc. wyższym niż odnotowany w całym 2023 roku – wynika z najnowszych danych CBRE. Na tę kwotę s...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 9-10/24

STAL Metale & Nowe Technologie 9-10/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.