art. sponsorowany

TruLaser 5000 fiber – uniwersalna wycinarka 2D o dużej wydajności z laserem o mocy do 10 kW

Ogromne doświadczenie w zakresie budowy obrabiarek oraz wieloletnie, nieustanne badania w zakresie nowoczesnych konstrukcji laserów, systemów automatyki oraz nowoczesnych technologii przetwarzania pozwalają firmie TRUMPF stworzyć niezawodne, proste w obsłudze urządzenia oraz integrować je w różne linie technologiczne, spełniając bardzo wysokie wymagania klientów.

Wycinarki laserowe TruLaser serii 5000 znajdujące się w szerokim portfolio firmy TRUMPF wyznaczają nowe standardy w zakresie wydajności, jak i ekonomiczności procesu cięcia laserowego. W urządzeniach tych zastosowano najnowszej generacji lasery na ciele stałym TruDisk o mocy do 10 kW. Dzięki zastosowaniu rezonatorów dużej mocy wycinarki pozwalają nie tylko bardzo szybko ciąć cienkie blachy, ale również zapewniają istotne przyśpieszenie w zakresie grubych blach. Dzięki bardzo wysokiej sprawności rezonatorów TruDisk maszyny mają niewielkie zużycie energii. Odporność rezonatora na odbicie wiązki, wynikająca z jego budowy, umożliwia obróbkę metali kolorowych: mosiądzu i miedzi.

Aby zapewnić wykorzystanie pełnej mocy rezonatora do 10 kW, konieczne było opracowanie nowej optyki, która może w trybie ciągłym przenosić tak dużą moc. Dzięki wieloletnim doświadczeniom firma TRUMPF mogła wyposażyć maszyny w optykę, zapewniającą stabilną pracę w tak szerokim zakresie mocy. Istotną zaletą wycinarki jest także system jednogłowicowy, w którym nie jest wymagana wymiana optyki w zależności od grubości ciętej blachy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ruchomych soczewek w optyce pozwalających zmieniać parametry optyczne wiązki (długość i średnicę ogniska). Specjalny adaptacyjny układ kształtowania wiązki pozwala dopasować jej kształt do zakresu grubości blach.

Przy cięciu cienkich blach wiązka jest skoncentrowana, co pozwala bardzo szybko ciąć przy zachowaniu małej szerokości cięcia. Grubsze blachy wymagają większej szerokości cięcia i dlatego optymalne rezultaty osiągamy przy większej szerokości wiązki. Wymienione cechy układu optycznego, powiązane z układem sterowania maszyny, umożliwiające wydajne cięcie blach grubych, stanowią opcję BrightLine Fiber. Dzięki funkcji BrightLine Fiber maszyna TruLaser 5030 fiber jest jedyną wycinarką o dużej wydajności i dobrej jakości dla pełnego zakresu grubości blach. Inne maszyny są przystosowane albo do szybkiej obróbki cienkich, albo do dobrej jakości obróbki grubych blach i nie mogą zapewnić wydajności oraz jakości w całym zakresie grubości.

Funkcja BrightLine Fiber umożliwia realizację procesu cięcia na maszynie TruLaser serii 5000 dla szerokiego zakresu grubości materiałów. Dla rezonatora o mocy 10 kW stal konstrukcyjna może być cięta do grubości 30 mm, stal stopowa (nierdzewna) – do 40 mm, stopy aluminium mogą być cięte do grubości 25 mm, miedź można ciąć do 16 mm, a mosiądz – do 12,7 mm. Warto podkreślić, że opcja Bright­Line Fiber poprawia także jakość ciętych krawędzi, tzn. zmniejsza chropowatość i poprawia prostopadłość krawędzi, a także umożliwia łatwiejsze wyjmowanie wyciętych detali dzięki większej szerokości cięcia.

Maszyna TruLaser 5030 może być obecnie wyposażona w najnowsze dysze, które pozwalają istotnie zwiększyć szybkość cięcia oraz zmniejszyć zużycie gazu tnącego. Badania wykazały, że wydajność procesu cięcia zależy nie tylko od mocy źródła, ale także od przepływu gazu tnącego. Jest to szczególnie widoczne przy mocy rezonatora powyżej 6 kW. Lepsze efekty możemy wówczas osiągnąć przy cięciu azotem poprzez optymalizację przepływu gazu. Nowa technologia Highspeed wykorzystuje dysze o specjalnej konstrukcji z podwójnym przepływem gazu. Część gazu tnącego przechodzi przez środek dyszy wraz z wiązką laserową, zaś pozostała część tworzy wtórny strumień otaczający, zapewniający bardziej efektywne usuwanie stopionego materiału. Technologia Highspeed jest stosowana do blach o grubości powyżej 4 mm i może zwiększyć prędkość cięcia nawet do 100%, zaś zużycie gazu spada o około 40%.

Rozwinięciem technologii High­speed jest Highspeed Eco, która zapewnia dalszą redukcję zużycia gazu tnącego nawet o 70%. W technologii Highspeed Eco stosowane są specjalne opatentowane dysze wyposażone w ruchomą tuleję prowadzącą gaz bezpośrednio do szczeliny cięcia. Tuleja ślizga się po powierzchni materiału, a dysza pozostaje w stałej zadanej odległości od powierzchni materiału i dzięki temu jest odporna na odpryski przy wpalaniu. Pozwala to przyspieszyć wpalanie i minimalizuje ryzyko uszkodzenia.

Technologie Highspeed i High­speed Eco mogą być stosowane do cięcia stali konstrukcyjnej i nierdzewnej. W obu przypadkach użyta jest ta sama dysza, co upraszcza i przyspiesza zmiany materiału.

Wielkość arkusza obrabianej blachy – obszar roboczy maszyny – jest dostępna w trzech wariantach. Trulaser 5030 fiber umożliwia cięcie blachy o wymiarach 3000 mm x 1500 mm, TruLaser 5040 fiber – 4000 mm x 2000 mm, zaś TruLaser 5060 fiber – 6000 mm x 2000 mm. Maksymalny rozmiar obrabianego arkusza wpływa na zewnętrzne gabaryty i wagę maszyny. Głowica laserowa może być przemieszczana w obszarze roboczym z prędkością do 283 m/min, z zachowaniem dokładności pozycjonowania na poziomie 0,05 mm oraz ze średnią odchyłką pozycjonowania 0,03 mm.
Sekret wysokiej wydajności maszyny TruLaser serii 5000 to nie tylko wysokiej mocy doskonałe źródło promieniowania laserowego oraz szybkie napędy. To także inteligentne rozwiązania zapewniające skrócenie czasów przestoju maszyny, potrzebnych dotąd na ustawienia i konserwacje oraz stałą w czasie produkcji jakość ciętych elementów.

Na jakość wyciętych detali w znaczącym stopniu wpływa stan soczewki skupiającej oraz dyszy głowicy tnącej. Dzięki zastosowaniu szkła ochronnego soczewka nie ulega zabrudzeniu oparami lub odpryskami powstającymi przy cięciu. Z kolei system monitorowania stanu szkła ochronnego sygnalizuje, kiedy konieczna jest interwencja operatora polegająca na oczyszczeniu szkła lub w jego wymianie. Możliwe są także kontrola stanu i automatyczna wymiana dyszy bez udziału operatora. Powyższe rozwiązanie szczególnie sprawdza się w systemach zautomatyzowanych, pracujących bez udziału operatora.

Firma TRUMPF jest również producentem zaawansowanych systemów magazynowania, automatycznego załadunku blach oraz systemów rozładunku i sortowania wyciętych detali. Systemy te charakteryzują się modułową budową, która pozwala w doskonały sposób dopasować się do aktualnych potrzeb klienta w zakresie automatyzacji produkcji. Systemy automatyzacji pozwalają w pełni wykorzystać dużą produktywność wycinarek laserowych TruLaser 5000.

TRUMPF Polska
Centrum Technologii Laserowej
i Plastycznej Obróbki Blach
01-303 Warszawa
ul. Połczyńska 111
tel. 22 575 39 00, fax 22 575 39 01
e-mail: info@pl.trumpf.com


Kanał Youtube:
https://www.youtube.com/user/TRUMPFtube

Przeczytaj inne teksty o maszynach i urządzeniach przemysłowych >>

Robotyzacja wciąż zbyt kosztowna. Producenci zwiększają swój potencjał w inny sposób

Chociaż robotyzacja polskiego przemysłu postępuje, to dla wielu firm jest to wciąż zbyt droga i niepewna inwestycja. Polscy producenci w pierwszej kolejności wolą inwestować w znacznie tańszą, a przynoszącą równie zadowalające efekty, cyfryzację produkcji. Informatyzacja nie...

Partner kategorii:

Ekologiczna stal pozyskiwana z odpadów!

O ekologicznej produkcji stali mówi się w ostatnim czasie coraz więcej. Zazwyczaj odnosi się ona do kwestii emisji gazów cieplarnianych, uwalnianych podczas produkcji. Tym razem doniesienia naukowców mówią o samych materiałach, wykorzystywanych podczas wytwarzania stali.

targi-fastener-poland-miejsce-spotkan-ekspertow-fot-4

Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...

test-oprzyrzadowanej-twardosci-parametry-materialowe-fot
Partner kategorii:

Wyznaczanie parametrów materiałowych przy użyciu testu oprzyrządowanej twardości

Brak możliwości wykonania testu mechanicznego na maszynie wytrzymałościowej nie oznacza niemożności wyznaczenia parametrów materiałowych. W przypadku cienkiej warstwy można skorzystać z innych metod.

relokacja-w-zakladach-produkcyjnych

Relokacja w zakładach produkcyjnych

Sprawne funkcjonowanie procesu produkcyjnego jest niemożliwe bez wykorzystania specjalistycznych, wielkogabarytowych maszyn. Dlatego tak popularne stały się usługi z zakresu ich relokacji. Kiedy niezbędny staje się transport maszyny z punktu A do punktu B, bardzo cenne są: wie...

drema-2024-odpowiedzia-na-wyzwania-branzy-drzewnej
Partner kategorii:

DREMA 2024 odpowiedzią na wyzwania branży drzewnej i meblarskiej

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (Poznań, 10-13.09.2024) odbędą się w tym roku już po raz 40. Podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, i tym razem przynoszą całą gamę skutecznych rozwiązań problemów stojących ...

Kształtowanie plastyczne

Niekonwencjonalne metody kształtowania plastycznego

W artykule przedstawiono koncepcje czterech niekonwencjonalnych metod przeróbki plastycznej: kucia z oscylacyjnym skręcaniem, kucia z poprzecznym ruchem stempla, walcowania z poprzecznym ruchem walców oraz kucia segmentowego. Metody te umożliwiają wytwarzanie wyrobów o nietypo...

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

drema-2024-odpowiedzia-na-wyzwania-branzy-drzewnej

DREMA 2024 odpowiedzią na wyzwania branży drzewnej i meblarskiej

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (Poznań, 10-13.09.2024) odbędą się w tym roku już po raz 40. Podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, i tym razem przynoszą całą gamę skutecznych rozwiązań problemów stojących ...

Przepis na sukces firmy ARSTON

Kaliska firma specjalizuje się w cięciu, wykrawaniu i gięciu długich elementów z blach. Abysprostać oczekiwaniom klientów, stawia na wysoką technologię i innowacyjne rozwiązania.Od 2011 r., czyli od początku działalności, ARSTON pracuje na obrabiarkach niemieckiegopotentata,...

obrobka-cieplna-po-spawaniu-spawanie-lukowe-fot-1
Partner kategorii:

Obróbka cieplna w procesie kwalifikowania technologii spawania łukowego stali

Artykuł opisuje jedno ze szczególnych zagadnień związanych z kwalifikowaniem technologii – obróbkę cieplną po spawaniu, w szczególności w aspekcie wymagań dodatkowych opisanych w normach dotyczących róż...

modernizacja-sieci-elektroenergetycznych-pilnie-potrzebna

Polska nie może się uwolnić od węgla. Brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych

W Polsce ponad połowa linii elektroenergetycznych jest starsza niż 30 lat, a spory odsetek ma już ponad pół wieku. To powoduje coraz większe utrudnienia w zakresie możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii – dane URE pokazują, że liczba odmów przyłączenia do sieci z ...

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

STAL_5-6_24_Wojciech_Kowalski_APERIODYCZNE_STRUKTURY_W_STOPACH_METALI_iStock-1480039441
Partner kategorii:

Kwazikryształy – aperiodyczne struktury w stopach metali

Z artykułu dowiesz się: czym są kwazikryształy;jakimi cechami się charakteryzują;gdzie mogą znaleźć zastosowanie. 5 października 2011 roku izraelski badacz Dan Shechtman o...

obcokrajowcy-chca-pracowac-w-magazynach-w-polsce-fot-2

Obcokrajowcy chcą pracować w magazynach w Polsce

Coraz więcej cudzoziemców decyduje się na przeprowadzkę do Polski i podjęcie pracy w logistyce. W sektorze pracuje już około 20 proc. obcokrajowców zatrudnionych w naszym kraju. Najwięcej pracowników pochodzi z Ukrainy, Białorusi oraz Gruzji. Dynamicznie rośnie również liczba ...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.