Największy w historii Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO

Obok sprzętów pancernych w Targach Kielce tradycyjnie pojawi się imponujący zestaw śmigłowców. Już zapowiedziano przylot do Kielc: szkolnego Robinson R-44, wielozadaniowych AW149, AW109 Trekker, S-70 Black Hawk, szturmowego APACHE AH-64, lekkiego MD-530 i transportowego CH-47 Chinook.

31. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach pobija rekordy zanim się rozpoczęła. Pod koniec sierpnia powierzchnia zarezerwowana wynosi już 34 tys. mkw, na liście wystawców znajduje się 711 firm z 36 krajów. Po raz pierwszy w historii ekspozycja MSPO zostanie umieszczona w dodatkowo wybudowanej hali tymczasowej o wielkości 2800 mkw.

Do stolicy województwa świętokrzyskiego przybędą przedstawiciele przemysłu obronnego:

 • Australii,
 • Austrii,
 • Belgii,
 • Czech,
 • Danii,
 • Estonii,
 • Finlandii,
 • Francji,
 • Hiszpanii,
 • Indii,
 • Izraela,
 • Japonii,
 • Kanady,
 • Litwy,
 • Łotwy,
 • Niemiec,
 • Norwegii,
 • Południowej Afryki,
 • Słowacji,
 • Stanów Zjednoczonych,
 • Szwajcarii, Szwecji,
 • Tajwanu,
 • Turcji,
 • Ukrainy,
 • Węgier,
 • a także Wielkiej Brytanii, Włoch, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Korei Południowej.

Ta ostatnia na tegorocznym MSPO odegra szczególną rolę  – przygotuje wystawę narodową.  Pojawienie się azjatyckiego partnera w roli Kraju Wiodącego podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego to naturalny krok. Polska zdecydowała się na zakup olbrzymiej ilości sprzętu z tego kraju. Na południowokoreańskiej Wystawie Narodowej, pojawi się w tym roku sprzęt, który ma zasilić szeregi polskiej armii. Dla przypomnienia, pod koniec lipca 2022 roku Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej zatwierdził kontrakty na zakup między innymi tysiąca czołgów K2, a także ponad 600 armatohaubic K9.

Wystawa przygotowywana przez Koreę Południową

Wystawa Narodowa przygotowywana przez Koreę Południową będzie prezentacją największych i najważniejszych osiągnięć przemysłu obronnego tego kraju. Firma Hanwha przywiezie m.in. wyrzutnie rakietowe Chunmoo, które wkrótce trafią do pierwszych pododdziałów Sił Zbrojnych RP, a także wielozadaniowy bezzałogowy pojazd naziemny UGV. Hyundai Rotem pokaże czołgi K2 – już służące w polskiej armii, kołowy opancerzony pojazd K808, a także makiety dronów obronnych i bezzałogowych pojazdów lądowych. Kia Corporation zaprezentuje lekki pojazd rozpoznania taktycznego KLTV Reconnaissance, a także opancerzony wóz taktyczny ATV napędzany wodorem.  SNT Dynamics pokaże autonomiczny system moździerzowy zamontowany na lekkim bojowym wozie taktycznym. Ciekawie przestrzeń zagospodaruje Korea Aerospace Industries (KAI), pojawią się tu modele m.in. lekkich samolotów bojowych FA-50, które także będą służyć w polskich Siłach Zbrojnych, a także prototypu myśliwca wielozadaniowego KF-21.

Tradycyjnie już największym polskim wystawcą będzie partner strategiczny MSPO, czyli Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z firmami wchodzącymi w skład holdingu.

Jak co roku targom towarzyszyć będzie wystawa Sił Zbrojnych RP, którą organizuje Inspektorat Wsparcia SZ z Bydgoszczy. Ekspozycja w tym roku odbędzie się pod hasłem „Nowy sprzęt-nowe wyzwania-nowe możliwości.”

Kosmiczne stypendium i ważna konferencja

Podczas tegorocznego Salonu startuje projekt „Al Worden Endeavour Scholarship” na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, którego celem jest zachęcenie młodych ludzi z naszego kraju do podjęcia pracy jako inżynierowie i odkrywcy kosmosu.  W finale projektu wyłonionych zostanie 4 uczniów i nauczyciel, którzy wezwą udział w tygodniowym szkoleniu dla astronautów w Space & Rocket Center w Stanach Zjednoczonych. Stypendium wspierają Polska Agencja Kosmiczna, Targi Kielce, a także Kallman Worldwide. Alfreda Merrill Worden – amerykański astronauta, pułkownik United States Air Force, uczestnik misji Apollo 15 był honorowym gościem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych podczas MSPO 2019.

Kosmiczne tematy pojawiają się także w agendzie debaty organizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii podczas drugiego dnia MSPO. Wydarzenie umożliwia dyskusję na temat rozwoju polityki przemysłowej UE i  roli sektora przemysłu obronnego, międzynarodowej współpracy przemysłowej, w tym rozwoju synergii z sektorem kosmicznym w wymiarze wyzwań gospodarczych i obronnych. Do udziału w debacie zaproszeni zostali ważni interesariusze europejskiego sektora obrony, a także eksperci reprezentujący przemysł, politykę i środowisko akademickie. Debata zapewnia platformę dla liderów instytucjonalnych i biznesowych do refleksji nad transformacją obronną Europy w zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zaplanowany jest od 5 do 8 września 2023 roku. Bilety na MSPO mogą kupić jedynie osoby pełnoletnie. Cena biletu jednokrotnego wejścia to 100 zł, bilet uprawniający do wielokrotnego odwiedzenia targów kosztuje 250 zł. Pierwszy dzień Salonu określany jest jako dzień VIP, zwiedzającym zaleca się odwiedzenia Targów Kielce w dniach 6-8 września.

Źródło: Targi Kielce

Może Cię także zainteresować: Rynek inwestycyjny w stanie hibernacji

Galeria

Sztuczna inteligencja stwarza problemy. Pojawiają się pozwy.

AI - to najgorętszy temat tego roku. Na fali popularności pojawia się jednak coraz więcej problemów związanych ze sztuczną inteligencją. Dotyczą one m.in. kreowania fake newsów, zagrożenia dezinformacją, łamania praw autorskich i nieuczciwego pozyskiwania danych do trenowani...

klimatyzacja-hal-wybrane-zagadnienia-fot-istock
Partner kategorii:

Klimatyzacja hal – wybrane zagadnienia. Część I

Rosnące wymagania związane z energooszczędnością wpływają na rodzaj instalacji stosowanych w obiektach halowych, w tym na klimatyzację.

STAL_7-8_23_Barbara_Jamula_PROCES_INZYNIERII_REKONSTRUKCYJNEJ_RYS_7_A
Partner kategorii:

Zastosowanie współrzędnościowych systemów pomiarowych w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej

Z artykułu dowiesz się: jakiego typu współrzędnościowe systemy pomiarowe są najczęściej stosowane w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej,w jakiej postaci otrzymujemy dane pomiarowe odwzorowujące geometrię obiektu,jak przebie...

Partner kategorii:

Centrum Produkcyjno-Wdrożeniowe

Ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie sprzedaży systemów narzędziowych, pomiarowych a także usług z nimi związanych skłoniło nas do podjęcia kroku w stronę poszerzenia naszej działalności o produkcję narzędzi i części maszyn. Impuls ku temu dała nam wieloletnia współpra...

Partner kategorii:

Cyberprzestępcy coraz częściej kradną dane poprzez aplikacje chmurowe

W lipcu 2023 r. 57% wszystkich pobrań złośliwego oprogramowania  pochodziło z popularnych aplikacji w chmurze. Jednocześnie całkowita liczba aplikacji w chmurze, z których pobrano złośliwe oprogramowanie, wzrosła do 167. To wskazuje, że cyberprzestępcy nadal docierają do swo...

Partner kategorii:

Paulina Grabowska-Lisowska: Jako spawalnicy musimy się uczyć na bieżąco

O blaskach i cieniach pracy w spawalnictwie, trudnościach, z jakimi zmagają się pracownicy tej branży, o tym, co należałoby zmienić i o perspektywie na przyszłość opowiada nam Paulina Grabowska-Lisowska, inżynier spawalnik i założycielka strony przepisyspawalnicze.pl.

efektywnosc-energetyczna-poznaj-sprawdzone-metody
Partner kategorii:

Efektywność energetyczna – poznaj sprawdzone metody

Już 5 października w Redzie, koło Gdyni odbędzie się Konferencja Techniczna Axon Media: „Efektywność energetyczna w przemyśle”, podczas której zaproszeni eksperci z branży energetycznej zaprezentują skuteczne techniki optymalizacji energii w zakładach przemysłowych. To spotkan...

Partner kategorii:

Wyznaczanie wymaganej siły roboczej w układach o złożonej strukturze kinematycznej

Dobór siłownika hydraulicznego, np. jednotłoczyskowego dwustronnego działania, zwykle przeprowadza się według następującej procedury: podaj wartość ciśnienia roboczego,wybierz typ siłownika, np. tłokowy dwustronnego działania,określ r...

Partner kategorii:

Powłoki ochronne na warstwach wierzchnich stopów magnezu otrzymywane w procesie natryskiwania cieplnego

Z artykułu dowiesz się: o charakterystyce metody naddźwiękowego natryskiwania płomieniowego,jakie są wyniki bada...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.