Paulina Grabowska-Lisowska: Jako spawalnicy musimy się uczyć na bieżąco
Nieczęsto na naszych łamach pojawiają się artykuły czy inne treści przygotowane przez kobiety − branża stalowa, metalowa to jednak chyba środowisko mężczyzn. Czy to stereotyp, czy rzeczywiście odczuwa Pani, że pracuje w męskim świecie?
Pracuję w męskim świecie, to fakt. Nie wiem, czy mam szczęście do firm, w których pracowałam i z którymi obecnie współpracuję, ale naprawdę uważam to za zaletę. Komunikacja z mężczyznami jest bardzo prosta i dokładna. Natomiast w środowisku kobiecym nierzadko spotykałam się z przejawami zazdrości i „podcinaniem skrzydeł”. Z drugiej strony, kobiet w spawalnictwie jest coraz więcej, co oznacza, że ich niewielka ciągle liczba nie powinna być dla nas ograniczająca.
Czy praca w tym środowisku jest dla Pani trudna? Spotyka się Pani ze zdziwieniem, zaskoczeniem, że kobieta w takiej branży pracuje, działa? Czy zdarzyły się sytuacje, gdy ktoś podważył Pani kompetencje i wiedzę ze względu na płeć?
Pierwszą i ostatnią sytuacją, w której się spotkałam z dyskryminacją ze względu na płeć, była aplikacja jeszcze na studiach na praktyki studenckie w jednej z gdańskich firm. Nie przyjęto mnie właśnie z tego względu.
Na dalszych etapach kariery niekiedy wzbudzałam zainteresowanie na produkcji – np. podczas egzaminowania spawaczy gromadziło się z zainteresowaniem kilkanaście osób. Kiedy zapytałam spawalnika, skąd to nagłe zainteresowanie, powiedział mi wprost, że u nich kobieta na produkcji nie jest częstym zjawiskiem. Ale czy było mi trudno? Nie wydaje mi się – może też dlatego, że mam pozytywne podejście do wyzwań.
Nie kojarzę również, żeby ktoś podważał moje kompetencje ze względu na płeć. Każdy z nas jest dobry w pewnych obszarach, a w innych nie. Nie ma ludzi doskonałych. Ja mam w sobie bardzo mocno zakorzenione równouprawnienie, dlatego jeśli spotykam się z uwagami do mojej pracy, to odnoszę je do faktycznie wykonanej pracy, nie płci.
Na swojej stronie internetowej wspomina Pani o tym, że techniczna wiedza przekazywana jest w sposób, Pani zdaniem, mało klarowny, zawiły, trudny do przyjęcia dla odbiorcy (nawet takiego, który posiada, jak rozumiem, techniczne wykształcenie). Z czego, Pani zdaniem, wynika ta trudność? Pani zdaje się udowadnia, że można prościej, łatwiej, przejrzyściej ujmować pewne kwestie. A wydawałoby się, że w naukach technicznych, ścisłych, język także będzie właśnie taki i nie będzie problemu. Wspomina Pani nawet o wykluczeniu informacyjnym w branży spawalniczej. Jak je Pani rozumie?
Wielu znakomitych profesorów uczących na Politechnice ma specyficzny naukowy język. Ja często, wychodząc z zajęć, nie rozumiałam w ogóle, o czym była mowa i z rozmów ze znajomymi wiem, że nie byłam jedyna.
Myślę, że za dawnych czasów po pierwsze „nie wypadało” kadrze naukowej traktować studentów jak równy równego, a techniczne słownictwo zwiększało status niektórych osób. Obecnie się to powoli zmienia. To bardzo dobry kierunek.
Druga bardziej bolesna sprawa jest taka, że brakuje na studiach (nawet tych płatnych) czasu na przerobienie wymaganego materiału. Jest tego materiału za dużo, a dodatkowo są prowadzone przedmioty, które nigdy w życiu do niczego się nam nie przydadzą. Ale muszą być, bo odgórny system tego wymaga. Przykładem w trakcie studiów były obliczenia w MathCAD – ja obliczałam grubości spoin za pomocą formuł w Excelu, natomiast prowadzący zabronił używać mi tego programu, bo „Excel nadaje się do liczenia ogórków”. Nie muszę przeprowadzać badań rynkowych, żeby stwierdzić, że większość firm korzysta z Excela, a nie, jak twierdził prowadzący, MathCADa.
Jednak studia, studiami, ale dopiero w pracy przekonasz się, jak ciężko uzyskać konkretne informacje. Spawalnicy bardzo często nie chcą dzielić się wiedzą, bo zwyczajnie ciężko im było ją zdobyć i teraz mają się nią dzielić za darmo? Boją się, że ktoś może ich zastąpić lub wykorzysta ich wieloletnią wiedzę, doświadczenie i sobie ją przypisze. Skutkiem tego jest problem młodych inżynierów, którzy nie są odpowiednio wdrożeni do swojej pracy, nie mają do kogo pójść o radę. Często zwyczajnie się boją, że ktoś uzna ich za osoby niekompetentne i będzie się z nich naśmiewał. Nie mówi się o tym otwarcie, ale tak jest w firmach. Wtedy takie osoby zgłaszają się z pytaniami do mnie, a ja się staram im pomóc.
Z jakimi mitami na temat pracy w Pani branży spotyka się Pani najczęściej? Byłam zaskoczona, gdy przeczytałam w jednym z Pani blogowych wpisów, że spawacz nie może działać bez uprawnień − wydaje się to oczywiste, a Pani jednak zdecydowała się o tym przypomnieć.
Bardzo mnie cieszy, że uważa Pani to za oczywiste. Natomiast w praktyce ja nadal przeprowadzam egzaminy spawaczy w firmach, w których spawacze są certyfikowani po raz pierwszy lub uprawnienia dawno temu wygasły. Mam nadzieję, że dzięki dzieleniu się moją wiedzą ta świadomość wzrośnie.
Proszę spojrzeć, ile błędnych informacji krąży wokół coraz bardziej popularnych uprawnień operatorów i spawaczy laserowych. Ja często otrzymywałam oferty, w których było napisane, że operator nie musi posiadać uprawnień, co oczywiście jest nieprawdą.
Niewiedza to jedno, jednak prawdziwy problem to koszty. Nie chciałabym tu wchodzić w szczegóły, jednak na tym rynku funkcjonuje wiele firm, które stosują nieuczciwą politykę cenową i zwyczajnie nie każdą firmę stać, aby mieć certyfikowanych spawaczy. Niesłusznie.
Mogą zainteresować Cię również

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.
Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Przyszłość logistyki – jeszcze więcej sztucznej inteligencji
To dzieje się naprawdę! Nie w dalekiej przyszłości, ale już teraz. Sztuczna inteligencja (AI) wkrada się w kolejne obszary działalności człowieka, obejmując coraz więcej branż. Bardzo wiele nadziei wiązanych jest z wykorzystaniem AI w logistyce.
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

TCI Cutting oferuje swoje autorskie rozwiązania automatyzacji w 100% zintegrowane z systemem produkcyjnym cięcia laserowego
W środowisku przemysłowym, w którym dominuje zapotrzebowanie na efektywność, elastyczność i zrównoważony rozwój, TCI Cutting wyróżnia się produkcją rozwiązań w zakresie maszyn do cięcia laserowego, systemów automatyzacji oraz oprogramowania do zarządzania produkcją.
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej