Kluczowe trendy w dziedzinach sztucznej inteligencji i automatyzacji w 2025 r.
Firma UiPath przedstawia czego można się spodziewać w nadchodzącym roku w swoim raporcie Trendy Sztucznej Inteligencji i Automatyzacji 2025. Prognozy UiPath opierają się na szeroko zakrojonej analizie rynku, aktualnych postępach w badaniach nad sztuczną inteligencją i doświadczeniu ze współpracy z ponad 10 000 firm na całym świecie.
Może Cię również zainteresować: Sektor MŚP: brak umiejętności związanych z cyberbezpieczeństwem
W ostatnich latach firmy konkurowały w jak najlepszym wykorzystaniu zalet sztucznej inteligencji. Rok 2025 będzie jednak tym, w którym wykorzystanie AI osiągnie nowy poziom zaawansowania. Umożliwi to przełom w postaci automatyzacji agentowej, która pozwoli agentom AI po raz pierwszy niezawodnie wspierać pracowników umysłowych.
Sztuczna inteligencja już dawno utraciła status trendu. W 2025 r. stanie się ona niezbędnym narzędziem pracy w wielu branżach dzięki automatyzacji opartej na agentach. Według ekspertyzy Ministerstwa Cyfryzacji „Polityka Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce 2025-2030”, AI może podnieść polskie PKB nawet o 8% w ciągu dekady. Polska ma szansę stać się liderem w tej dziedzinie, pobudzając nie tylko wzrost gospodarczy, ale też innowacje i konkurencyjność. Rozwój ten zostanie przyspieszony przez Agentic AI, która zapowiada się jako decydujący czynnik transformacji cyfrowej. – mówi Mateusz Majewski, Area Vice President UiPath w Polsce.
Na podstawie raportu AI and Automation Trends 2025 oraz praktycznej znajomości rynku, firma przygotowała zbiór trendów rysujących się na kolejne 12 miesięcy. Przewidywania przedstawione poniżej dotyczą:
- technologii, jej sposobów użycia w biznesie
- oraz regulacji prawnych – sfer, które należy mieć na uwadze, chcąc skutecznie wykorzystać sztuczną inteligencję i automatyzację.
Autonomiczność w ramach orkiestracji
Tendencje rysujące się na przyszłość są bez wątpienia związane z rozwojem technologii. Dlatego też to od niej warto zacząć analizę spodziewanego kierunku, w którym będzie zmierzać jej wykorzystanie.
Trend I. Szybki rozwój agentów AI, którzy autonomicznie rozumieją, planują i działają w ramach złożonych przepływów pracy.
Prognozy: Agentowa sztuczna inteligencja pozwoli firmom zautomatyzować kompleksowe procesy przy minimalnym nadzorze. Zwiększając produktywność i otwierając nowe możliwości dla rozwiązań automatyzacji specyficznych dla branży.
Przygotowanie: Poddanie przynajmniej jednego procesu agentowej automatyzacji. Bierność tłamsi innowacyjność, dlatego warto dołączyć do pionierów w dziedzinie agentic AI lub przynajmniej bacznie obserwować ich działania.
Trend II. Wraz z rozwojem agentowej sztucznej inteligencji coraz ważniejsza staje się orkiestracja.
Prognozy: Rzeczywiście, aby w pełni wykorzystać potencjał agentic AI, przedsiębiorstwa będą potrzebować dynamicznej infrastruktury, która umożliwi współpracę ludzi i robotów z agentami. Dodatkowo, będzie ona musiała umożliwiać ich tworzenie, wdrażanie, a także monitorowanie ich działań przy zachowaniu przejrzystości oraz zgodności z przepisami.
Przygotowanie: Stworzenie planu wprowadzenia i skalowania środowiska agentic AI, biorąc pod uwagę konieczność nadzoru ze strony ludzi oraz rolę robotów RPA jako „rąk i nóg” nowych agentów.
Czytaj także: Europejskie Targi Nauki – nowa inicjatywa podczas ITM INDUSTRY EUROPE
Nowe strategie biznesowe
W przyszłym roku zmiany dotkną nie tylko samej technologii, stojącej za sztuczną inteligencją, ale także sposobów wykorzystania jej w kontekście biznesowym. Organizacje będą na nowo rozważać podejście do problemów takich jak dług technologiczny czy brak konkretnej strategii przy wdrożeniach AI.
Trend III. Kadra kierownicza jest rozczarowana milionowymi wydatkami na AI bez spodziewanych rezultatów. Firmy, które wdrażają sztuczną inteligencję bez jasnych strategii pomiaru i wykazania zwrotu z inwestycji, będą miały trudności z uzasadnieniem kosztów.
Prognozy: Firmy muszą opracować procedury śledzenia i mierzenia wpływu sztucznej inteligencji na kluczowe wyniki biznesowe. Takie jak wydajność, oszczędności kosztów i wzrost przychodów. Wzrośnie także rola dostawców technologii dla firm. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów użycia AI są „copilots”, które pomagają pracownikom z różnymi zadaniami biurowymi. Są one rozwijane przez największych dostawców technologii dla firm, jak Microsoft, GitHub czy Google i przynoszą znakomite wyniki. Przykładowo UiPath stworzyło Autopilot dla Deweloperów, który skraca czas rozwoju automacji o 75%.
Przygotowanie: Większe skupienie na narzędziach i strategii pomiarów zwrotu z inwestycji w AI, gruntowna analiza stopnia wykorzystania technologii w firmie oraz szkolenia z wykorzystania wbudowanych narzędzi, takich jak copiloty.
Trend IV. Szefowie działów technicznych, aby usprawnić operacje, zautomatyzować rutynowe zadania i poprawić niezawodność systemu, sięgają po narzędzia AIOps (Artificial Intelligence for IT Operations).
Prognozy: Ponieważ organizacje w coraz większym stopniu polegają na złożonej infrastrukturze cyfrowej, wiele z nich zmaga się z długiem technologicznym. Nagromadzonymi nieefektywnymi procesami i przestarzałymi systemami, które mogą spowalniać innowacje czy zwiększać koszty operacji.
Przygotowanie: Inwestycja w AIOps może okazać się bezcenna dla efektywniejszego zarządzania ekosystemami technologicznymi. To pozwoli zmniejszyć krótko- i długoterminowy dług technologiczny, jednocześnie uwalniając zasoby do napędzania innowacji.
Krajobraz regulacyjny
Trend V. Eskalacja regulacji: światowe organy prawodawcze działają na rzecz kontrolowania potęgi AI.
Prognozy: Wprowadzony przez Unię Europejską AI Act może zaowocować w pierwszej grzywnie związanej ze sztuczną inteligencją. UE stoi na czele wprowadzania coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących tej technologii. Może to zniechęcić do inwestowania w AI na terenie Unii i zdusić wzrost lub alternatywnie stać się wzorem dla legislacji w USA, Wielkiej Brytanii oraz krajach Azji i Pacyfiku, na które wciąż czekają społeczności badaczy sztucznej inteligencji.
Przygotowanie: Wdrożenie solidnego zarządzania danymi i adekwatnych środków bezpieczeństwa. Priorytetowe traktowanie przejrzystości, a także zrozumiałości algorytmów sztucznej inteligencji oraz ustanowienie jasnych struktur odpowiedzialności za decyzje związane ze sztuczną inteligencją.
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej