Branża spawalnicza odlicza dni do spotkania w Katowicach – zbliża się ExpoWELDING 2024
Jesienią w stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii po raz kolejny spotkają się przedstawiciele branży spawalniczej z całej Europy. Wszystko za sprawą 9. targów ExpoWELDING (15-17 października 2024). W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania i technologie, a spotkanie będzie również okazją do dyskusji o bieżących problemach i wyzwaniach branży. W tym kontekście zaproponowany został również motyw przewodni, towarzyszącej targom 65. Międzynarodowej Konferencji Spawalniczej: „Spawalnictwo w dobie zrównoważonego rozwoju” organizowanej przez Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny Centrum Spawalnictwa. Równolegle z targami ExpoWELDING będą odbywać się targi branży obrabiarek oraz narzędziowej – TOOLEX oraz konferencja „Nowy Przemysł 4.0”.
ExpoWELDING to najważniejsze branżowe wydarzenie w Polsce. Prezentuje ono oferta producentów sprzętu spawalniczego, oprogramowania, a także firm działających w obszarze robotyzacji i automatyzacji procesów spawania. Choć do rozpoczęcia targów pozostały ponad cztery miesiące, to swój udział w wydarzeniu potwierdziła już blisko setka polskich i zagranicznych wystawców. W Katowicach pojawią się czołowi przedstawiciele branży. Oferują oni kompleksowe rozwiązania wykorzystywane w procesie spawania, a także narzędzia podnoszące wydajność i jakość pracy. Najlepsze zostaną wyróżnione w ramach konkursu The Best of Welding, inicjatywy Grupy PTWP i portalu WNP.PL. Laureatów wybierze jury składające się z ekspertów, menadżerów oraz przedstawicieli instytucji branżowych.
ExpoWELDING to odpowiedź na potrzeby branży
– Kto poszukuje odpowiedzi na pytania o sprawy bieżące i przyszłość szeroko rozumianego spawalnictwa, ten bez wątpienia pojawi się w Katowicach. Obecność licznego grona wystawców stanowi gwarancję, że każdy uczestnik odnajdzie odpowiedź na interesujące go zagadnienia. ExpoWELDING to przestrzeń prezentacji innowacji oraz forum debaty nad kierunkami rozwoju polskiego przemysłu w świetle globalnych wyzwań, trendów oraz problemów z jakimi mierzy się branża – mówi Wioletta Błońska-Dudek, Project Manager Działu EXPO i koordynator targów ExpoWELDING w Grupie PTWP.
– Dodatkowo synergia dwóch wydarzeń o uznanej renomie, nawiązuję tu do odbywających się równolegle targów TOOLEX, oznacza dla odwiedzających jeszcze większe możliwości – dodaje.
Poprzednia edycja ExpoWELDING, która odbyła się w katowickim MCK-u tu w 2022 roku, zgromadziła ok. 3500 specjalistów, menedżerów i inżynierów – również przedstawicieli tych gałęzi przemysłu, które na co dzień korzystają z rozwiązań oferowanych przez branżę spawalniczą m.in.:
- hutnictwo,
- górnictwo,
- przemysł stoczniowy,
- budowlany czy kolejowy,
- energetykę,
- automotive,
- sektor spożywczy.
Jak kształtuje się rynek?
Szacuje się, że w Polsce zawód spawacza wykonuje 150 tys. osób. Jednakże, jak wskazują eksperci, na krajowym rynku brakuje pracowników, co wiąże się z koniecznością pozyskiwania ich, niejednokrotnie z odległych krajów. Polskie firmy ściągają spawaczy z Indii, Kolumbii, Chile, Ekwadoru czy Boliwii, a proces ten będzie postępować. „To praca ciężka, często w uciążliwych warunkach i ludzie się do niej nie garną. Polski spawacz zaczyna być drogi” mówił w rozmowie z portalem WNP.PL Jakub Zygmunt, dyrektor zarządzający z firmy Kemppi. Ten aspekt pozostaje jedną z największych bolączek w kontekście oczekiwanego impulsu rozwojowego, którym będą z pewnością środki z Krajowego Planu Odbudowy, przeznaczone na liczne inwestycje a także zapowiadane projekty budowy elektrowni atomowych.
Problematyce rozwoju branży poświęcona będzie towarzysząca targom 65. Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza,której organizatorem jest Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny Centrum Spawalnictwa. Celem trzydniowego spotkania jest:
- integracja środowiska naukowego z inżynierami pracującymi w przemyśle,
- prezentacja technologii, dokonań naukowych,
- ocena bieżącego stanu wiedzy w spawalnictwie.
Klejenie w aplikacjach przemysłowych
Obok klasycznych metod spajania, ważne miejsce zajmuje również technologia klejenia, która zaliczana jest do nowoczesnych sposobów łączenia materiałów. Wydarzeniem, które w pełni opowie o perspektywach rozwoju branży będzie 7. Międzynarodowe Seminarium Klejenia pt. „Klejenie w aplikacjach przemysłowych” organizowane również przez naszego Patrona Merytorycznego oraz Fraunhofer-Institut für Fertigungstechnik und Angewandte Materialforschung IFAM (Bremen).
– Program ExpoWELDING obejmuje część konferencyjną, za przygotowanie której odpowiadają eksperci. Połączenie obecności teoretyków i praktyków odbywa się z myślą o wymianie doświadczeń pomiędzy nauką i biznesem. Obie sfery nie mogą funkcjonować w oderwaniu. Mnogość pozytywnych opinii z 2022 roku jest dowodem, że ten format spotkał się z dobrym przyjęciem uczestników – wyjaśnia Wioletta Błońska-Dudek.
Międzynarodowe Targi Obrabiarek Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX zainteresują przedstawicieli branży:
- obróbki metali,
- narzędzi skrawających,
- cieczy technologicznych,
- metrologii przemysłowej,
- BHP i utrzymania ruchu,
- pneumatyki,
- hydrauliki,
- łożysk i elementów napędowych,
- oprogramowania.
Wydarzeniu, jak co roku, towarzyszyć będzie również Środowiskowe Seminarium Tribologów, a integralną częścią imprezy stanowi Salon Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo. Spotkanie w Katowicach będzie doskonałą okazją do dyskusji o stanie cyfryzacji polskiej gospodarki oraz szansach, wyzwaniach i ograniczeniach, wobec których staje branża. Ubiegłoroczna, 15. edycja TOOLEX zgromadziła ponad 5,5 tys. uczestników. Maszyny, narzędzia i urządzenia w ruchu zaprezentowało blisko 150. wystawców.
Z kolei Konferencja „Nowy Przemysł 4.0” (15-16 października) to przegląd nowatorskich technologii produkcyjnych i ich praktycznych zastosowań. Kontynuowany będzie również konkurs The Best of Industry 4.0. Wyróżnia on firmy, które dzięki wykorzystaniu nowych technologii znacząco przyczyniają się do cyfrowej rewolucji w polskiej gospodarce.
Udział w części targowej potwierdziły:
3d phoenix, Alpha Technology, Antom, Apweld, Arco, Avalon, Avia, Beboq Robotics, Best Just, Bohler Welding, Borga, F.Britsch, BvL, CAMdivision, Center-Gaz, Centrum Maszyn CNC, CHM, Cloos Polska, Comtec 3d, Cormak, Czyszczenie Spoin, DPIdea, Enrx, Eurodis, FAS, Fin, Grob, Hannsa, Harms+Wende, Hifi Filter, Horas Oee, Igoldenlaser, Ihas Tech, INE, Inicio.pl, Insize, Interpoler, Isotek, Kalla, Kemppi, Keyence, Kide, Klimawent, Komodlew, Kovaco, Lasery.pl, Technic, Madora, Madler, Menegon, Mitutoyo, Messerschmitt- Schweißtechnik, Modula, Machine Tools International, NewTechnology, OKE, OTEC, PAT, Pema, Perun, Pferd VSM, Pik instruments, Pomet, PRS, PSPG Polska, RGB elektronika, SAP-Weld, SF filter, Smart laser, SMZ, Stigal, Stürmer Maszyny, Tajmac-Zps, Technika Spawalnicza, Technogenia, TEKA, TOCK Automatyka, TONEX, TOS Polska, TÜV Rheinland, Ultron, Valk Welding, Varnsdorf TOS, Venture, Weicon, Weldas, Weldobot, Werkus, Witt, XYZ machine tools, ZDZ Katowice, Zeiss.
Targi TOOLEX i ExpoWELDING odbędą się 15-17 października 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Wydarzenia organizowane są przez Grupę PTWP, wydawcę magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł, portalu WNP.pl i organizatora wydarzeń takich jak PRECOP czy Europejski Kongres Gospodarczy.
Mogą zainteresować Cię również
Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;
Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie
Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...
Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach
Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...
2025: kolejny rok walki o przetrwanie dla sektora TSL?
Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się z kryzysem finansowym, a przewidywania na 2025 rok nie przynoszą rewo...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ
Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:
Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...
Konferencja „IT w Produkcji”
5 grudnia online zapraszamy na organizowaną przez GigaCon konferencję „IT w Produkcji”.
Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...
Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1
W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:
Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...
Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN
W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:
Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
Konferencja PractiCORR 2025
Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tematyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...
Sygnaliści w przemyśle
Od 25 września 2024 roku w stosunku do wszystkich pracodawców z sektora przemysłowego zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ma ona na celu wdrożenie regulacji dotyczących ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa, które implementują eur...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej