Reklama
dlaProdukcji.pl rejestracja

Znamy laureatów konkursu „The Best of Industry 4.0”

Podkreślając doskonałość w realizacji wizji „Fabryki Przyszłości” i skutecznym wdrażaniu technologii Przemysłu 4.0, wraz z wybitnymi produktami i pionierskimi metodologiami, które napędzają transformację przemysłu, konkurs „Best of Industry 4.0” wyłonił zasłużone zakłady produkcyjne i rozwiązania. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 3 października br., podczas wieczornej gali. Będzie ona punktem kulminacyjnym inauguracyjnego pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX i konferencji Nowy Przemysł 4.0.

W stale ewoluującym krajobrazie dzisiejszego przemysłu, charakteryzującym się szybką integracją nowych technologii, automatyzacji i coraz bardziej zaawansowanej sztucznej inteligencji, konkurs „The Best of Industry 4.0” będący integralną częścią targów TOOLEX i konferencji Nowy Przemysł 4.0, rzuca światło na firmy, które nie tylko dostosowały się, ale także rozwijały się, będąc pionierami innowacyjnych rozwiązań Przemysłu 4.0 w tych dynamicznych dla przedsiębiorstw czasach. Firmy zostały docenione, podobnie jak w zeszłorocznej edycji, w dwóch kategoriach: zakład produkcyjny i technologia.

innowatorzy przemysłu

Cyfrowa rewolucja szansą na rozwój przemysłu w Polsce

– Przyspieszająca rewolucja cyfrowa definiuje nową erę dla przemysłu. Aby utrzymać konkurencyjność i wspierać wzrost, przedsiębiorstwa muszą zwracać się ku najnowocześniejszym technologiom. Należy wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji oraz zintegrować autonomiczne urządzenia i roboty w spójny ekosystem. System ten powinien płynnie współpracować zarówno z maszynami, jak i ludźmi. Równie duży nacisk należy położyć na efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój, wplatając w biznes stale rosnące znaczenie kwestii środowiskowych – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

Podczas gali, która odbędzie się 3 października, nagrodzonych zostanie 11 laureatów. Laureatów wyłoniło jury. W jego skład weszli przedstawiciele najnowocześniejszych firm europejskiego i polskiego przemysłu, praktycy, naukowcy i eksperci w dziedzinie przemysłu 4.0.

Liderzy rozwoju przemysłu

W kategorii zakład produkcyjny wybrano pięciu zwycięzców. Zespół doświadczonych ekspertów wyselekcjonował obiekty, zakłady i fabryki, które stanowią przykład realizacji procesów cyfryzacji i integrują technologie Przemysłu 4.0.

Nutricia Polska

Firma została wyróżniona za osiągnięcia w dziedzinie transformacji cyfrowej, w szczególności za pełne wdrożenie zasad przemysłu 4.0. Przykład stanowi współpraca człowieka z robotem, wykorzystywanie danych ze sterowników maszyn w celu zwiększenia wydajności oraz wdrożenie sztucznej inteligencji i automatyki, w tym zastosowanie innowacyjnego robota kolaboracyjnego, robotyzacja procesów laboratoryjnych czy instalacja zautomatyzowanej inspekcji warzyw.

PepsiCo Polska

Nagroda została przyznana m.in. za ekologiczne podejście, innowacje technologiczne i praktyki zrównoważonego rozwoju. Czynią one zakład PepsiCo najbardziej zaawansowanym zakładem firmy w Unii Europejskiej. Zakład w Świętem implementuje gospodarkę o obiegu zamkniętym, wykorzystując odzysk ciepła i energię zieloną, znacząco ograniczając emisję dwutlenku węgla. Procesy technologiczne zasilane są wyłącznie z zielonych źródeł. Opierają się na energii elektrycznego kotła parowego o mocy 3,2 MW, co znacząco zmniejsza ślad węglowy zakładu.

Volkswagen Poznań

Jury przyznało również nagrodę fabryce Volkswagena we Wrześni. Została doceniona za przyszłościowe podejście do zasad Przemysłu 4.0, z naciskiem na IT, Big Data, Internet Rzeczy, szeroko zakrojoną automatyzację i cyfryzację produkcji. W ciągu ostatnich pięciu lat zakład we Wrześni przeszedł liczne optymalizacje, uruchomił projekty transformacyjne i dokonał znacznych inwestycji w infrastrukturę. W tym: pionierskie wdrożenie inicjatywy współpracy człowieka z robotem w ramach linii końcowej spawania.

Fakro

Jury uznało Fabrykę Fakro jako przykład strategicznego i niestandardowego podejścia do integracji najnowszych technologii w produkcji. W zakładzie udało się zautomatyzować wiele procesów bez użycia robotów rozumianych jako urządzenia realizujące funkcje manipulacyjne względem kilku osi. Wysiłki Fakro w zakresie automatyzacji i robotyzacji mają na celu zarówno redukcję kosztów pracy, jak i poprawę ergonomii produkcji. Sprzyjają bardziej wydajnemu i przyjaznemu dla pracowników środowisku.

W drugiej kategorii – technologia, utytułowanych zostanie sześć wyjątkowych, innowacyjnych rozwiązań. Rozwiązania wybrane przez jury podnoszą cyfrową transformację użytkownika w produkcji na nowy poziom.

Transition Technologies PSC

Energy Advisor to Oprogramowanie Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), które umożliwia zakładom produkcyjnym przejęcie kontroli nad zużyciem energii i mediów. Rozwiązanie to oferuje pełny wgląd w zużycie mediów w kontekście produkcji, integrując liczniki energii, systemy realizacji produkcji i sterowniki maszyn. Mając do dyspozycji dane w czasie rzeczywistym, „Energy Advisor” usprawnia ścieżkę do wyższej efektywności energetycznej i zmniejszenia emisji CO2. Jednocześnie utrzymuje zdolność produkcyjną. W oparciu o rozwiązanie firmy mogą również zminimalizować czas reakcji w sytuacjach krytycznych, takich jak przekroczenie zakontraktowanej wydajności.

Snarto

Opracowane przez Snarto Ltd. innowacyjne rozwiązanie logistyczne, oparte na autorskiej technologii AI, działa w czasie rzeczywistym. Stale optymalizuje trasy i planowanie logistyczne, dostosowując się do zmieniających się zamówień i warunków drogowych w odstępach 3-minutowych. Snarto służy jako platforma cyfrowa łącząca producentów z siecią przewoźników. Oferuje producentom wydajność operacyjną, redukcję kosztów i korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Solwena

System Percee firmy Solwena został doceniony za niezwykłe zastosowanie sztucznej inteligencji w zarządzaniu energią. Umożliwia on wdrażanie strategii optymalizacji kosztów. Wykorzystuje zaawansowane algorytmy i sztuczną inteligencję. Celem jest uwzględnienie takich czynników, jak warunki pogodowe, dostępność zasobów, zapotrzebowanie na energię, taryfy a także czynniki emisji. Dzięki integracji z urządzeniami automatyki, monitorowaniu operacji jak również aktywnemu kontrolowaniu sprzętu w celu zmniejszenia zużycia energii, system Percee doskonale promuje zrównoważone i wydajne praktyki zarządzania energią.

Siemens

Zastosowanie technologii cyfrowego bliźniaka przyczyniło się w firmie Wikpol, zajmującej się produkcją zrobotyzowanych linii paletyzacji, depaletyzacji i pakowania zbiorczego, do usprawnienia procesów projektowania. Przyczyniło się też do doskonalenia tworzonych rozwiązań dzięki możliwości przetestowania różnych scenariuszy pracy maszyn. Firma Siemens odegrała kluczową rolę wdrożeniu tej technologii. Dostarczyła sprzęt i oprogramowanie, a także wsparcie ekspertów w zakresie uruchamiania cyfrowych bliźniaków. Tym samym jeszcze bardziej umocniła pozycję Wikpol jako lidera branży w zakresie innowacyjnych praktyk produkcyjnych.

Automationstechnik

System identyfikowalności dla linii produkcyjnych oferuje wszechstronne możliwości w procesach produkcji masowej. Jest to wszechstronne rozwiązanie. Można je dostosować do różnych branż, w których utrzymanie standardów produkcji i historii produktu ma kluczowe znaczenie. System ten usprawnia konfigurację, monitorowanie i zarządzanie produkcją. Umożliwia producentom dostęp do zarchiwizowanych parametrów procesu dla każdego produktu, ułatwiając szybkie śledzenie historii produkcji. Zautomatyzowane decyzje zapewniają zgodność z ustalonymi standardami. Przejrzyste raporty generowane na podstawie zebranych danych pomagają identyfikować trendy procesowe i wąskie gardła, zapewniając optymalną wydajność produkcji.

AIUT     

Polska firma AIUT została wyróżniona za stworzenie przełomowego inteligentnego systemu intralogistycznego, który rewolucjonizuje wewnętrzne operacje logistyczne w przedsiębiorstwach przemysłowych. Rozwiązanie oferuje pełną automatyzację, a nawet autonomiczną kontrolę w wysoce dynamicznych środowiskach produkcyjnych. Zwiększa dostawy towarów oraz ogólną wydajność i bezpieczeństwo procesów transportowych, zapewniając jednocześnie ciągłość produkcji. Wykorzystując sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, IoT, naturalną nawigację, systemy lokalizacji w czasie rzeczywistym, zaawansowaną komunikację i rozwiązania chmurowe, system AIUT samodzielnie wykonuje złożone operacje logistyczne w zakładach produkcyjnych i magazynach. Tym samym przyspiesza procesy transportowe i produkcyjne oraz zapobiegając przerwom w produkcji.

Czytaj też >> Sztuczna inteligencja stwarza problemy. Pojawiają się pozwy.

Rozwiązania dla przemysłu

15. targi TOOLEX a także konferencja Nowy Przemysł 4.0, to szansa do zapoznania się z osiągnięciami w dziedzinie narzędzi, obrabiarek i technologii. Będzie to okazja także do spotkania przedstawicieli czołowych firm z branży.

– To wyjątkowa okazja, by nawiązać kontakty biznesowe. Można też poznać najnowsze trendy w przemyśle oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie automatyki, robotyki i technologii przemysłowych. Nie przegapcie tegorocznych targów TOOLEX – czekamy na Was w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – podsumowuje Agnieszka Miklas, dyrektor działu expo Grupy PTWP.

Organizatorem jest Grupa PTWP, wydawca portalu WNP.pl oraz organizator takich wydarzeń jak Europejski Kongres Gospodarczy i 4 Design Days.

Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.toolex.pl/2021/pl/

Reklama
Modernlog

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.

Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

W 2024 r. wysoki popyt w regionie łódzkim efektem przedłużeń umów najmu

W 2024 r. województwo łódzkie umocniło swoją pozycję jako kluczowy punkt na logistycznej mapie Polski. Region osiągnął rekordowy wolumen transakcji najmu powierzchni przemysłowo-logistycznych na poziomie 1 mln mkw., notując wzrost o 61% r/r. Mimo spadku nowej podaży i wyhamowa...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Chad Jackson – CEO Eagle Americas, lider rozwiązań Eagle do cięcia laserowego

Eagle inwestuje w R&D i rozwój w USA

Cięcie laserowe to dziś jedno z najszybciej rozwijających się rozwiązań technologicznych w branży obróbki metalu. Firma Eagle inwestuje w nowe centra R&D i rozwija działalność na rynku amerykańskim, umacniając swoją pozycję w segmencie nowoczesnych wycinarek. Co więcej, dz...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Reklama
Modernlog_Smart Warehouse_B3_banner

Relacje

Katalog produktów

Reklama
dlaSpecjalistów.pl

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.