Złote żniwa hakerów. To ważna lekcja dla polskich przedsiębiorstw
Cyberprzestępcy bez skrupułów łupią brytyjskie fabryki i obnażają słabość zabezpieczeń infrastruktury krytycznej. Niemal co druga (42 proc.) firma przemysłowa ze Zjednoczonego Królestwa została zhakowana w 2022 roku. Co czwarta poniosła z tego powodu dotkliwe straty – alarmują autorzy opublikowanego w grudniu raportu “Cyber Security: UK manufacturing”. Liczba ataków na infrastrukturę krytyczną rośnie też w Polsce.
Raport, opracowany na zlecenie zrzeszenia przemysłowców Make UK, ukazuje brytyjskie zakłady w momencie transformacji cyfrowej. Cały sektor czerpie garściami z najnowszych dobrodziejstw technologicznych. Do powszechnego użycia wchodzi zaawansowana robotyka, procesy produkcji są w coraz większym stopniu zautomatyzowane. Urządzenia produkcyjne, podłączone do sieci, wysyłają ogromną ilość danych na serwery.
Raport jest o tyle ciekawy, że z podobnymi wyzwaniami mierzą się dzisiaj polskie firmy. Z najnowszych danych izraelskiej firmy Check Point wynika, że hakerzy atakowali w październiku polskie instytucje średnio 2 tys. razy w ciągu tygodnia. Względem okresu wakacyjnego zintensyfikowali swoją działalność o prawie 100 proc.
– Nowe technologie podnoszą wydajność produkcji i umożliwiają dopasowanie jej do potrzeb klientów, jednak stanowią też krytyczny element w architekturze zabezpieczeń. Doskonale widzimy to na polskim rynku, gdzie przemianom technologicznym nie zawsze towarzyszy odpowiednie zaangażowanie uwagi i środków na polu cyberbezpieczeństwa, co hakerzy wykorzystują bezlitośnie – mówi Krzysztof Wójtowicz, dyrektor ds. sprzedaży z ICsec S.A, dostawcy usług z zakresu cyberbezpieczeństwa dla przemysłu. I dodaje: – Standardy bezpieczeństwa muszą zostać podniesione, gdyż skuteczne uderzenie w systemy informatyczne którejś z głównych elektrowni czy gazoportu uruchomić może katastroficzny scenariusz destabilizacji naszego kraju w wymiarze gospodarczym, a także społecznym i wizerunkowym.
Ataki, zaniechania i bolesne straty
Aż 54 proc. brytyjskich firm przemysłowych, które wdrożyły w 2022 roku nowe rozwiązania cyfrowe, nie zdecydowało się na żadne działania w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego. Dlaczego? Cztery na dziesięć z nich uznało, że to zbyt duży wydatek inwestycyjny. 35 proc. wskazało, że późniejsze koszty utrzymania architektury bezpieczeństwa przerastają ich możliwości finansowe. Nie wynika to jednak z niskiej świadomości zagrożeń. Aż 95 proc. firm implementujących nowe technologie twierdzi, że środki bezpieczeństwa cybernetycznego są niezbędne dla ich firmy ze względu na możliwe ataki. Dwie trzecie stwierdziło, że znaczenie tegoż wzrosło w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
-–Takie podejście to gra w rosyjską ruletkę. Wielka Brytania, podobnie jak Polska, z powodu politycznego wsparcia zapewnianego Ukrainie, jest dla hakerów jednym z głównych celów. Na celowniku jest m.in. sektor energetyczny, ale także kolejowy czy użyteczności publicznej – dodaje Krzysztof Wójtowicz z ICsec S.A.
Brytyjski przemysł już teraz słono płaci za zaniedbania. Ponad jedna czwarta respondentów (26 proc.) zgłosiła znaczne szkody finansowe powstałe w wyniku cyberataków. Ich szacunkowa wartość wahała się od 50 000 do 250 000 funtów szterlingów. Straty generują przede wszystkim przestoje w produkcji będące efektem działań hakerów (65 proc.).
Rurociągi zagrożone?
Brytyjczycy mają powody do niepokoju również, jeśli chodzi o stan zabezpieczeń infrastruktury krytycznej. Szczególnie, że problemem są nie tylko cyberataki, ale też ataki fizyczne. Zjednoczone Królestwo połączone jest z kontynentem siecią kilkudziesięciu rurociągów, a na 2030 rok planowane jest uruchomienie przełomowego projektu energetycznego. Liczący 3800 km kabel przesyłowy ma dostarczać energię z paneli słonecznych zlokalizowanych w Maroku. Prąd z Sahary ma dotrzeć bezpośrednio do 8 milionów brytyjskich gospodarstw, zaspokajając 7,5 proc. zapotrzebowania na energię. Oczywiste jest, że projekt o takim znaczeniu strategicznym będzie wymagać najlepszych zabezpieczeń z możliwych. Ostatnie wydarzenia pokazują jednak, że zarówno Wielka Brytania, jak i reszta świata, mają na tym polu sporo pracy do wykonania.
W sierpniu 2022 roku hacktywiści przejęli kontrolę nad wodociągami South Staffordshire Water, dostarczającymi wodę do 1,6 mln Brytyjczyków. To była tylko demonstracja siły, mająca na celu obnażanie słabości systemów zabezpieczeń, ale test ten Zjednoczone Królestwo oblało. Łatwość, z jaką grupa hakerska CL0P zyskała sterowność nad infrastrukturą krytyczną, wywołała powszechny niepokój. Kompromitacja wizerunkowa spółki nie przełożyła się jednak na poprawę standardów bezpieczeństwa. Na początku grudnia bieżącego roku hakerzy uderzyli kolejny raz. Uzyskali dostęp do wrażliwych danych klientów spółki, w tym do numerów kont, używanych do realizowania płatności.
Słabe zabezpieczenie brytyjskich wodociągów rodzi pytania o kondycję całej infrastruktury krytycznej. Każda awaria sieci przesyłowej wywołuje poważne turbulencje społeczno-gospodarcze. Jej usunięcie jest bardzo skomplikowanym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Pokazał to niedawny atak na rurociąg Nord Stream, czy uderzenie hakerów w Colonial Pipeline – firmę obsługującą najważniejsze rurociągi we wschodniej i południowej części Stanów Zjednoczonych.
Czytaj też >> Cyberzagrożenie przedsiębiorstw eskaluje
Inteligentni strażnicy a ataki na infrastrukturę
Fizyczne ataki na rurociągi są stosunkowo nowym zjawiskiem, dlatego też technologie zabezpieczające dopiero pojawiają się na rynku. Co ciekawe, jednym z pionierów w tej dziedzinie jest nasz kraj. W poznańskim oddziale firmy PSI Polska na końcowym etapie są prace nad systemem służącym do dokładnych pomiarów przepływu i ciśnienia wewnątrz struktur przesyłowych. Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma bardzo precyzyjnie lokalizować wycieki będące m.in. efektem celowych działań.
– Działanie tego systemu jest bardzo proste. Wytrenowaliśmy model, posiłkując się najnowszymi osiągnięciami uczenia maszynowego. Algorytmy, za sprawą pozyskanych danych z dłuższego szeregu czasowego oraz meta informacji dotyczących położenia czujników na rurociągu, poznały zachowanie sieci w sytuacjach niewyciekowych. Algorytm wie zatem, jak zachowuje się ciecz w standardowej nieanomalnej eksploatacji rurociągu, a zatem jest w stanie wychwycić każde anomalne zdarzenie – wyjaśnia Rafał Bachorz z PSI Polska.
Strategiczne znaczenie takich projektów technologicznych jak cyfrowi strażnicy rurociągów, nad których powołaniem do życia pracują polscy inżynierowie, czy sondy monitorujące ruch sieciowy w zakładach przemysłowych, rośnie z roku na rok. Do niedawna główną zmorą operatorów rurociągów i właścicieli fabryk byli złodzieje paliwa czy rabusie blokujący systemy w celu wymuszenia okupu. Obecnie jednak infrastruktura przesyłowa jest również potencjalnym celem ataków ze strony wrogich krajów i ich służb.
Mogą zainteresować Cię również

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.
Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

W 2024 r. wysoki popyt w regionie łódzkim efektem przedłużeń umów najmu
W 2024 r. województwo łódzkie umocniło swoją pozycję jako kluczowy punkt na logistycznej mapie Polski. Region osiągnął rekordowy wolumen transakcji najmu powierzchni przemysłowo-logistycznych na poziomie 1 mln mkw., notując wzrost o 61% r/r. Mimo spadku nowej podaży i wyhamowa...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Eagle inwestuje w R&D i rozwój w USA
Cięcie laserowe to dziś jedno z najszybciej rozwijających się rozwiązań technologicznych w branży obróbki metalu. Firma Eagle inwestuje w nowe centra R&D i rozwija działalność na rynku amerykańskim, umacniając swoją pozycję w segmencie nowoczesnych wycinarek. Co więcej, dz...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej