Zastosowania przemysłowe optycznych współrzędnościowych maszyn pomiarowych

Optyczne współrzędnościowe maszyny pomiarowe 3D

W zastosowaniach praktycznych często pojawia się potrzeba wykonania przestrzennych współrzędnościowych pomiarów wielkości geometrycznych, tzn. pomiarów 3D. Pomiarów dokonuje się za pomocą wideomikroskopów pomiarowych 2D, które w niektórych sytuacjach są niewystarczające. Firmy produkujące sprzęt pomiarowy – takie jak Hexagon, Mitutoyo, Optical Gaging Products, Werth itp. – proponują dwa sposoby rozwiązania tego problemu. Pierwszy z nich polega na wyposażeniu wideomikroskopów pomiarowych 2D w dodatkowe układy pomiarowe, optyczne lub stykowe. Pozwolą one wykonywać pomiary także wzdłuż osi pionowej wideomikroskopu. Drugi sposób to opracowanie specjalnych konstrukcji OWMP wyposażonych w różnego rodzaju specjalizowane sensory optyczne.

W rezultacie użytkownicy sprzętu pomiarowego coraz częściej mają do czynienia z multisensorowymi współrzędnościowymi systemami pomiarowymi. Wyposażenie OWMP w dodatkową głowicę stykową pozwala na wykonywanie pomiarów tych parametrów geometrycznych przedmiotu mierzonego. Z różnych przyczyn nie można zmierzyć ich optycznie. W procesach produkcji ważne jest to, że dzięki zastosowaniu kilku sensorów w jednym systemie pomiarowym można szybko ocenić różne właściwości geometryczne przedmiotu. Nie jest przy tym konieczna zmiana jego zamocowania.

Przykłady współrzędnościowych maszyn pomiarowych 3D

Na rys. 3 pokazano OWMP VideoCheck IP 250/400 firmy Werth z sensorem wizyjnym i systemem automatycznego ustawiania ostrości obrazu [6]. Jest to optyczna współrzędnościowa maszyna pomiarowa do pomiarów 3D. Można w niej dodatkowo zainstalować głowicę pomiarową przeznaczoną do pomiarów stykowych. Wówczas maszyna ta będzie maszyną multisensorową.

Optyczne maszyny pomiarowe firmy Werth wyposażane są w obiektywy zmiennoogniskowe [3]. Schemat takiego obiektywu pokazano na rys. 4. Do przemieszczania soczewek wewnątrz obiektywu zastosowano silnik jak również precyzyjne prowadnice liniowe. Zapewnia to wysoką powtarzalność pozycjonowania, a także automatyczną regulację powiększenia systemu optycznego maszyny pomiarowej. Konstrukcja obiektywu umożliwia zmianę powiększenia w zakresie od 1× do 10× oraz odległości roboczych w zakresie od 30 mm do 250 mm. Zastosowanie tego obiektywu zmniejsza zatem ryzyko kolizji podczas pomiarów przedmiotów o symetrii obrotowej, głębokich otworów itp.

Dokładność pomiaru wielkości geometrycznych za pomocą OWMP zależy od wielu uwarunkowań i parametrów. Należą do nich czynniki związane z optyką, np.:

  • rodzaj zastosowanego źródła światła,
  • natężenie światła i jego barwa,
  • sposób oświetlenia mierzonego obiektu,
  • powiększenie układu optycznego, a także
  • metoda ustawiania ostrości obrazu.

Spośród pozostałych czynników można wymienić np.: maksymalny dopuszczalny błąd OWMP czy czystość powierzchni mierzonego elementu.

W ostatnim dziesięcioleciu pojawiły się także normy dotyczące badań odbiorczych i okresowych optycznych współrzędnościowych maszyn pomiarowych oraz maszyn multisensorowych. Normy te odnoszą się do maszyn współrzędnościowych z głowicami wizyjnymi [7], maszyn z optycznymi sensorami odległości [8] oraz maszyn multisensorowych [9]. Określono w nich wymagania, które podlegają kontroli podczas badań odbiorczych, a także okresowych.

Podsumowanie – maszyny pomiarowe

Rozwój automatyzacji oraz systemów i technik optycznych sprawia oczywiście, że optyczne współrzędnościowe systemy pomiarowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Zadania, które realizuje się w przemyśle przez OWMP są bardzo różnorodne. Należą do nich np. kontrola wymiarów wyrobów, inżynieria odwrotna, identyfikacja defektów elementów wytwarzanych z materiałów metalowych itp., nadzorowanie procesów produkcyjnych.

Wideomikroskopy pomiarowe 2D pozwalają szybko i dokładnie wykonać pomiary, które dotychczas realizowano za pomocą mikroskopów i projektorów pomiarowych. OWMP 3D mogą wyznaczać przestrzenne charakterystyki geometryczne mierzonego obiektu, jak również pracować w trybie sterowania automatycznego CNC. Sterowane numerycznie optyczne systemy pomiarowe i automatyczne procedury przetwarzania obrazów powodują, że wyniki są w niewielkim stopniu zależne od operatora. Ma to duże znaczenie w produkcji seryjnej, np. podczas kontroli przebiegu procesów obróbki i montażu.

Na koniec można dostrzec, że pomiary optyczne umożliwiają wyznaczenie dużej liczby współrzędnych punktów pomiarowych w stosunkowo krótkim czasie. Jest to istotną zaletą w przeciwieństwie do pomiarów stykowych. Ponadto bezstykowy sposób pomiaru optycznego umożliwia bezpieczną i dokładną kontrolę przedmiotów. Dotyczy to zarówno tych wykonanych z materiałów kruchych jak również podatnych na odkształcenia wywołane naciskiem pomiarowym podczas pomiarów stykowych.

Może Cię też zainteresować >> Pomiary hałasu za pomocą urządzeń mobilnych

Piśmiennictwo

  1. Ratajczyk E., Woźniak A.: Współrzędnościowe systemy pomiarowe. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2016.
  2. Wieczorowski M., Szelewski M., Gapiński B., Michalski R., Mroczka M.: Weryfikacja metrologiczna wybranych urządzeń współrzędnościowej techniki pomiarowej stosowanych w inżynierii odwrotnej. „Przegląd Mechaniczny”, 2018, nr 11, s. 21 24; DOI: 10.15199/148.2018.11.4.
  3. Christoph R., Neumann H.J.: Multisensor-Koordinatenmesstechnik – Produktionsnahe optisch-taktile Maß-, Form- und Lagebestimmung. „Die Bibliothek der Technik„. Band 248. Verlag Moderne Industrie, 2006.
  4. https://www.mitutoyo.com/QuickImage/index.html
  5. Yin A., Yang Z., Long G.: Precise sub-pixel size measurement with linear interpolation. „Optica Applicata”, vol. 45, no. 1, 2015, 113-123. DOI: 10.5277/oa150111.
  6. https://www.werth.de/us/unser-angebot/products/multisensor-cmms/for-shopfloor-and-gage-lab/werth-videocheck-ip-250400.html
  7. PN-EN ISO 10360-7:2011: Specyfikacje geometrii wyrobów (GPS) – Badania odbiorcze i okresowe współrzędnościowych maszyn pomiarowych (CMM) – Część 7: CMM wyposażone w zespoły głowicy pomiarowej rejestrującej obraz.
  8. ISO 10360-8:2013: Geometrical product specifications (GPS) – Acceptance and reverification tests for coordinate measuring systems (CMS) – Part 8: CMMs with optical distance sensors.
  9. ISO 10360-9:2013: Geometrical product specifications (GPS) – Acceptance and reverification tests for coordinate measuring systems (CMS) – Part 9: CMMs with multiple probing systems.
zrobotyzowana-wyspa-innowacyjne-rozwiazania-dla-przemyslu

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!

Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu

W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.