Zastosowania przemysłowe optycznych współrzędnościowych maszyn pomiarowych
Optyczne współrzędnościowe maszyny pomiarowe 3D
W zastosowaniach praktycznych często pojawia się potrzeba wykonania przestrzennych współrzędnościowych pomiarów wielkości geometrycznych, tzn. pomiarów 3D. Pomiarów dokonuje się za pomocą wideomikroskopów pomiarowych 2D, które w niektórych sytuacjach są niewystarczające. Firmy produkujące sprzęt pomiarowy – takie jak Hexagon, Mitutoyo, Optical Gaging Products, Werth itp. – proponują dwa sposoby rozwiązania tego problemu. Pierwszy z nich polega na wyposażeniu wideomikroskopów pomiarowych 2D w dodatkowe układy pomiarowe, optyczne lub stykowe. Pozwolą one wykonywać pomiary także wzdłuż osi pionowej wideomikroskopu. Drugi sposób to opracowanie specjalnych konstrukcji OWMP wyposażonych w różnego rodzaju specjalizowane sensory optyczne.
W rezultacie użytkownicy sprzętu pomiarowego coraz częściej mają do czynienia z multisensorowymi współrzędnościowymi systemami pomiarowymi. Wyposażenie OWMP w dodatkową głowicę stykową pozwala na wykonywanie pomiarów tych parametrów geometrycznych przedmiotu mierzonego. Z różnych przyczyn nie można zmierzyć ich optycznie. W procesach produkcji ważne jest to, że dzięki zastosowaniu kilku sensorów w jednym systemie pomiarowym można szybko ocenić różne właściwości geometryczne przedmiotu. Nie jest przy tym konieczna zmiana jego zamocowania.
Przykłady współrzędnościowych maszyn pomiarowych 3D
Na rys. 3 pokazano OWMP VideoCheck IP 250/400 firmy Werth z sensorem wizyjnym i systemem automatycznego ustawiania ostrości obrazu [6]. Jest to optyczna współrzędnościowa maszyna pomiarowa do pomiarów 3D. Można w niej dodatkowo zainstalować głowicę pomiarową przeznaczoną do pomiarów stykowych. Wówczas maszyna ta będzie maszyną multisensorową.
Optyczne maszyny pomiarowe firmy Werth wyposażane są w obiektywy zmiennoogniskowe [3]. Schemat takiego obiektywu pokazano na rys. 4. Do przemieszczania soczewek wewnątrz obiektywu zastosowano silnik jak również precyzyjne prowadnice liniowe. Zapewnia to wysoką powtarzalność pozycjonowania, a także automatyczną regulację powiększenia systemu optycznego maszyny pomiarowej. Konstrukcja obiektywu umożliwia zmianę powiększenia w zakresie od 1× do 10× oraz odległości roboczych w zakresie od 30 mm do 250 mm. Zastosowanie tego obiektywu zmniejsza zatem ryzyko kolizji podczas pomiarów przedmiotów o symetrii obrotowej, głębokich otworów itp.
Dokładność pomiaru wielkości geometrycznych za pomocą OWMP zależy od wielu uwarunkowań i parametrów. Należą do nich czynniki związane z optyką, np.:
- rodzaj zastosowanego źródła światła,
- natężenie światła i jego barwa,
- sposób oświetlenia mierzonego obiektu,
- powiększenie układu optycznego, a także
- metoda ustawiania ostrości obrazu.
Spośród pozostałych czynników można wymienić np.: maksymalny dopuszczalny błąd OWMP czy czystość powierzchni mierzonego elementu.
W ostatnim dziesięcioleciu pojawiły się także normy dotyczące badań odbiorczych i okresowych optycznych współrzędnościowych maszyn pomiarowych oraz maszyn multisensorowych. Normy te odnoszą się do maszyn współrzędnościowych z głowicami wizyjnymi [7], maszyn z optycznymi sensorami odległości [8] oraz maszyn multisensorowych [9]. Określono w nich wymagania, które podlegają kontroli podczas badań odbiorczych, a także okresowych.
Podsumowanie – maszyny pomiarowe
Rozwój automatyzacji oraz systemów i technik optycznych sprawia oczywiście, że optyczne współrzędnościowe systemy pomiarowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Zadania, które realizuje się w przemyśle przez OWMP są bardzo różnorodne. Należą do nich np. kontrola wymiarów wyrobów, inżynieria odwrotna, identyfikacja defektów elementów wytwarzanych z materiałów metalowych itp., nadzorowanie procesów produkcyjnych.
Wideomikroskopy pomiarowe 2D pozwalają szybko i dokładnie wykonać pomiary, które dotychczas realizowano za pomocą mikroskopów i projektorów pomiarowych. OWMP 3D mogą wyznaczać przestrzenne charakterystyki geometryczne mierzonego obiektu, jak również pracować w trybie sterowania automatycznego CNC. Sterowane numerycznie optyczne systemy pomiarowe i automatyczne procedury przetwarzania obrazów powodują, że wyniki są w niewielkim stopniu zależne od operatora. Ma to duże znaczenie w produkcji seryjnej, np. podczas kontroli przebiegu procesów obróbki i montażu.
Na koniec można dostrzec, że pomiary optyczne umożliwiają wyznaczenie dużej liczby współrzędnych punktów pomiarowych w stosunkowo krótkim czasie. Jest to istotną zaletą w przeciwieństwie do pomiarów stykowych. Ponadto bezstykowy sposób pomiaru optycznego umożliwia bezpieczną i dokładną kontrolę przedmiotów. Dotyczy to zarówno tych wykonanych z materiałów kruchych jak również podatnych na odkształcenia wywołane naciskiem pomiarowym podczas pomiarów stykowych.
Może Cię też zainteresować >> Pomiary hałasu za pomocą urządzeń mobilnych
Piśmiennictwo
- Ratajczyk E., Woźniak A.: Współrzędnościowe systemy pomiarowe. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2016.
- Wieczorowski M., Szelewski M., Gapiński B., Michalski R., Mroczka M.: Weryfikacja metrologiczna wybranych urządzeń współrzędnościowej techniki pomiarowej stosowanych w inżynierii odwrotnej. „Przegląd Mechaniczny”, 2018, nr 11, s. 21 24; DOI: 10.15199/148.2018.11.4.
- Christoph R., Neumann H.J.: Multisensor-Koordinatenmesstechnik – Produktionsnahe optisch-taktile Maß-, Form- und Lagebestimmung. „Die Bibliothek der Technik„. Band 248. Verlag Moderne Industrie, 2006.
- https://www.mitutoyo.com/QuickImage/index.html
- Yin A., Yang Z., Long G.: Precise sub-pixel size measurement with linear interpolation. „Optica Applicata”, vol. 45, no. 1, 2015, 113-123. DOI: 10.5277/oa150111.
- https://www.werth.de/us/unser-angebot/products/multisensor-cmms/for-shopfloor-and-gage-lab/werth-videocheck-ip-250400.html
- PN-EN ISO 10360-7:2011: Specyfikacje geometrii wyrobów (GPS) – Badania odbiorcze i okresowe współrzędnościowych maszyn pomiarowych (CMM) – Część 7: CMM wyposażone w zespoły głowicy pomiarowej rejestrującej obraz.
- ISO 10360-8:2013: Geometrical product specifications (GPS) – Acceptance and reverification tests for coordinate measuring systems (CMS) – Part 8: CMMs with optical distance sensors.
- ISO 10360-9:2013: Geometrical product specifications (GPS) – Acceptance and reverification tests for coordinate measuring systems (CMS) – Part 9: CMMs with multiple probing systems.
Galeria
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej