Zastosowania przemysłowe optycznych współrzędnościowych maszyn pomiarowych
Optyczne współrzędnościowe maszyny pomiarowe 3D
W zastosowaniach praktycznych często pojawia się potrzeba wykonania przestrzennych współrzędnościowych pomiarów wielkości geometrycznych, tzn. pomiarów 3D. Pomiarów dokonuje się za pomocą wideomikroskopów pomiarowych 2D, które w niektórych sytuacjach są niewystarczające. Firmy produkujące sprzęt pomiarowy – takie jak Hexagon, Mitutoyo, Optical Gaging Products, Werth itp. – proponują dwa sposoby rozwiązania tego problemu. Pierwszy z nich polega na wyposażeniu wideomikroskopów pomiarowych 2D w dodatkowe układy pomiarowe, optyczne lub stykowe. Pozwolą one wykonywać pomiary także wzdłuż osi pionowej wideomikroskopu. Drugi sposób to opracowanie specjalnych konstrukcji OWMP wyposażonych w różnego rodzaju specjalizowane sensory optyczne.
W rezultacie użytkownicy sprzętu pomiarowego coraz częściej mają do czynienia z multisensorowymi współrzędnościowymi systemami pomiarowymi. Wyposażenie OWMP w dodatkową głowicę stykową pozwala na wykonywanie pomiarów tych parametrów geometrycznych przedmiotu mierzonego. Z różnych przyczyn nie można zmierzyć ich optycznie. W procesach produkcji ważne jest to, że dzięki zastosowaniu kilku sensorów w jednym systemie pomiarowym można szybko ocenić różne właściwości geometryczne przedmiotu. Nie jest przy tym konieczna zmiana jego zamocowania.
Przykłady współrzędnościowych maszyn pomiarowych 3D
Na rys. 3 pokazano OWMP VideoCheck IP 250/400 firmy Werth z sensorem wizyjnym i systemem automatycznego ustawiania ostrości obrazu [6]. Jest to optyczna współrzędnościowa maszyna pomiarowa do pomiarów 3D. Można w niej dodatkowo zainstalować głowicę pomiarową przeznaczoną do pomiarów stykowych. Wówczas maszyna ta będzie maszyną multisensorową.
Optyczne maszyny pomiarowe firmy Werth wyposażane są w obiektywy zmiennoogniskowe [3]. Schemat takiego obiektywu pokazano na rys. 4. Do przemieszczania soczewek wewnątrz obiektywu zastosowano silnik jak również precyzyjne prowadnice liniowe. Zapewnia to wysoką powtarzalność pozycjonowania, a także automatyczną regulację powiększenia systemu optycznego maszyny pomiarowej. Konstrukcja obiektywu umożliwia zmianę powiększenia w zakresie od 1× do 10× oraz odległości roboczych w zakresie od 30 mm do 250 mm. Zastosowanie tego obiektywu zmniejsza zatem ryzyko kolizji podczas pomiarów przedmiotów o symetrii obrotowej, głębokich otworów itp.
Dokładność pomiaru wielkości geometrycznych za pomocą OWMP zależy od wielu uwarunkowań i parametrów. Należą do nich czynniki związane z optyką, np.:
- rodzaj zastosowanego źródła światła,
- natężenie światła i jego barwa,
- sposób oświetlenia mierzonego obiektu,
- powiększenie układu optycznego, a także
- metoda ustawiania ostrości obrazu.
Spośród pozostałych czynników można wymienić np.: maksymalny dopuszczalny błąd OWMP czy czystość powierzchni mierzonego elementu.
W ostatnim dziesięcioleciu pojawiły się także normy dotyczące badań odbiorczych i okresowych optycznych współrzędnościowych maszyn pomiarowych oraz maszyn multisensorowych. Normy te odnoszą się do maszyn współrzędnościowych z głowicami wizyjnymi [7], maszyn z optycznymi sensorami odległości [8] oraz maszyn multisensorowych [9]. Określono w nich wymagania, które podlegają kontroli podczas badań odbiorczych, a także okresowych.
Podsumowanie – maszyny pomiarowe
Rozwój automatyzacji oraz systemów i technik optycznych sprawia oczywiście, że optyczne współrzędnościowe systemy pomiarowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Zadania, które realizuje się w przemyśle przez OWMP są bardzo różnorodne. Należą do nich np. kontrola wymiarów wyrobów, inżynieria odwrotna, identyfikacja defektów elementów wytwarzanych z materiałów metalowych itp., nadzorowanie procesów produkcyjnych.
Wideomikroskopy pomiarowe 2D pozwalają szybko i dokładnie wykonać pomiary, które dotychczas realizowano za pomocą mikroskopów i projektorów pomiarowych. OWMP 3D mogą wyznaczać przestrzenne charakterystyki geometryczne mierzonego obiektu, jak również pracować w trybie sterowania automatycznego CNC. Sterowane numerycznie optyczne systemy pomiarowe i automatyczne procedury przetwarzania obrazów powodują, że wyniki są w niewielkim stopniu zależne od operatora. Ma to duże znaczenie w produkcji seryjnej, np. podczas kontroli przebiegu procesów obróbki i montażu.
Na koniec można dostrzec, że pomiary optyczne umożliwiają wyznaczenie dużej liczby współrzędnych punktów pomiarowych w stosunkowo krótkim czasie. Jest to istotną zaletą w przeciwieństwie do pomiarów stykowych. Ponadto bezstykowy sposób pomiaru optycznego umożliwia bezpieczną i dokładną kontrolę przedmiotów. Dotyczy to zarówno tych wykonanych z materiałów kruchych jak również podatnych na odkształcenia wywołane naciskiem pomiarowym podczas pomiarów stykowych.
Może Cię też zainteresować >> Pomiary hałasu za pomocą urządzeń mobilnych
Piśmiennictwo
- Ratajczyk E., Woźniak A.: Współrzędnościowe systemy pomiarowe. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2016.
- Wieczorowski M., Szelewski M., Gapiński B., Michalski R., Mroczka M.: Weryfikacja metrologiczna wybranych urządzeń współrzędnościowej techniki pomiarowej stosowanych w inżynierii odwrotnej. „Przegląd Mechaniczny”, 2018, nr 11, s. 21 24; DOI: 10.15199/148.2018.11.4.
- Christoph R., Neumann H.J.: Multisensor-Koordinatenmesstechnik – Produktionsnahe optisch-taktile Maß-, Form- und Lagebestimmung. „Die Bibliothek der Technik„. Band 248. Verlag Moderne Industrie, 2006.
- https://www.mitutoyo.com/QuickImage/index.html
- Yin A., Yang Z., Long G.: Precise sub-pixel size measurement with linear interpolation. „Optica Applicata”, vol. 45, no. 1, 2015, 113-123. DOI: 10.5277/oa150111.
- https://www.werth.de/us/unser-angebot/products/multisensor-cmms/for-shopfloor-and-gage-lab/werth-videocheck-ip-250400.html
- PN-EN ISO 10360-7:2011: Specyfikacje geometrii wyrobów (GPS) – Badania odbiorcze i okresowe współrzędnościowych maszyn pomiarowych (CMM) – Część 7: CMM wyposażone w zespoły głowicy pomiarowej rejestrującej obraz.
- ISO 10360-8:2013: Geometrical product specifications (GPS) – Acceptance and reverification tests for coordinate measuring systems (CMS) – Part 8: CMMs with optical distance sensors.
- ISO 10360-9:2013: Geometrical product specifications (GPS) – Acceptance and reverification tests for coordinate measuring systems (CMS) – Part 9: CMMs with multiple probing systems.
Mogą zainteresować Cię również
Kluczowe trendy w dziedzinach sztucznej inteligencji i automatyzacji w 2025 r.
Firma UiPath przedstawia czego można się spodziewać w nadchodzącym roku w swoim raporcie Trendy Sztucznej Inteligencji i Automatyzacji 2025. Prognozy UiPath opierają się na szeroko zakrojonej analizie rynku, aktualnych postępach w badaniach nad sztuczną inteligencją i doświadc...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;
Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie
Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...
Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach
Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...
Czy rok 2025 będzie lepszy dla polskiego sektora TLS?
Jak sprostać wyzwaniom i wykorzystać nadchodzące możliwości w transporcie drogowym? Transport drogowy stoi przed wieloma wyzwaniami, ale jednocześnie stwarza nowe możliwości. Kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę także w 2025 roku to koszty utrzymania pracownika, zadba...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ
Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:
Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...
Cyberbezpieczeństwo: braki kadrowe i wyzwania NIS2. Jak Europa stawia czoła zagrożeniom cyfrowym?
Na razie mamy opóźnienie w dostosowaniu krajowego prawa do wymogów dyrektywy NIS2, czyli ogólnounijnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa. Choć termin wyznaczony na dostosowanie lokalnego prawa minął 17 października, prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyb...
Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...
Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1
W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:
Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...
Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN
W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:
Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
Konferencja PractiCORR 2025
Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tematyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...
Jakie działania podejmował SIPUR w II połowie 2024 roku?
Jak wyglądały działania Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” w drugiej połowie ubiegłego roku? Kongres TRENDY 2024, 27-28 listopada 2024, Kraków
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej