Zastosowania przemysłowe optycznych współrzędnościowych maszyn pomiarowych

W artykule przedstawiono krótką charakterystykę optycznych współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Zwrócono także uwagę na najważniejsze zalety współrzędnościowych pomiarów optycznych wielkości geometrycznych. Wymieniono niektóre obszary przemysłowe, w których maszyny pomiarowe mogą mieć zastosowanie.

Współrzędnościowa technika pomiarowa oraz nowoczesne maszyny pomiarowe mają ugruntowaną pozycję w wielu branżach współczesnego przemysłu [1]. Wynika to przede wszystkim z tego, że współczesne etapy produkcji przemysłowej, takie jak projektowanie wyrobu, jego modelowanie oraz testowanie, wytwarzanie i kontrola, są często realizowane z wykorzystaniem cyfrowego modelu wyrobu, określonego w układzie współrzędnych. W procesach produkcyjnych realizowanych w przemyśle precyzyjnym, narzędziowym, motoryzacyjnym, metalowym, zbrojeniowym itp. coraz częściej do pomiarów wymiarów i kształtu obiektów wykorzystuje się maszyny pomiarowe i urządzenia optyczne. Zapewniają one z jednej strony wymaganą wysoką dokładność pomiarów, a z drugiej skracają czas wykonania pomiaru i pozwalają na łatwą analizę uzyskanych wyników. Optyczny, bezstykowy sposób pomiaru wielkości geometrycznych sprzyja lokalizacji dużej liczby punktów pomiarowych w wybranym układzie współrzędnych. Najczęściej osiąga się to dzięki szybkiemu skanowaniu powierzchni mierzonego obiektu wiązką światła oraz zastosowaniu systemów wizyjnych wyposażonych w układy detekcyjne o wysokiej rozdzielczości [2, 3].

Maszyny pomiarowe i ich wyposażenie – głowice pomiarowe

Współrzędnościowe maszyny pomiarowe, oprócz sond przeznaczonych do pomiarów stykowych, mogą być wyposażone w różnego rodzaju głowice optyczne. Na ogół są to głowice działające na zasadzie triangulacji laserowej, głowice wizyjne, oparte na technikach analizy obrazu, oraz głowice konfokalne, lokalizujące położenie punktów mierzonego obiektu względem ogniska wiązki światła [1]. Optyczne współrzędnościowe maszyny pomiarowe (OWMP) to systemy do pomiarów współrzędnościowych, w których podstawową głowicą pomiarową jest głowica optyczna. Najczęściej jest to głowica wizyjna z kamerą o wysokiej rozdzielczości. Takie optyczne współrzędnościowe maszyny pomiarowe nazywa się także wideomikroskopami pomiarowymi, a niekiedy wizyjnymi współrzędnościowymi systemami pomiarowymi.

OWMP mogą być także wyposażone w inne rodzaje głowic pomiarowych, np. w głowice do pomiarów stykowych, skanery optyczne lub układy do oceny struktury geometrycznej powierzchni. Takie OWMP noszą nazwę maszyn multisensorowych [3].

Może Cię zainteresować także >> Technika pomiarowa w inżynierii odwrotnej

Wideomikroskopy pomiarowe 2D

Wideomikroskopy pomiarowe to na ogół proste OWMP o stosunkowo niewielkich zakresach pomiarowych. Wytwarzane są przez wielu producentów sprzętu pomiarowego w wersji ze sterowaniem ręcznym lub CNC. Przeznacza się je głównie do pomiarów w układach współrzędnych XY (2D). Są to urządzenia, które coraz częściej stosuje się w wielu branżach przemysłu w celu kontroli zgodności ze specyfikacją wymiarów i kształtu niewielkich części. Bezstykowy sposób pomiaru pozwala na dokładną kontrolę elementów o małej sztywności, wykonanych z tworzyw sztucznych, gumy i innych materiałów. Wysoką wydajność pomiarów i kontroli osiąga się dzięki pozyskiwaniu w krótkim czasie pełnej informacji o kształcie i wymiarach mierzonych części. Skróceniu czasu pomiarów sprzyjają także automatyzacja procesu pomiarowego i oprogramowanie zapewniające szybkie przetwarzanie wyników pomiarów i intuicyjną obsługę sprzętu pomiarowego. W rezultacie zastosowania OWMP do kontroli procesu produkcji redukowane są czas oraz koszty. Jednocześnie zagwarantowane są prawidłowy przebieg procesu produkcyjnego oraz wysoka jakość produktu.

Producenci OWMP opracowują konstrukcje i oprogramowanie maszyn pomiarowych w taki sposób, aby pomiary przeprowadzało się szybko i dokładnie z niewielkim udziałem operatora. Nie tylko skraca to czas pomiarów, ale sprzyja ograniczeniu błędów powodowanych przez człowieka. Przykładem takiego podejścia są rozwiązania zaimplementowane w wizyjnych systemach pomiarowych z serii Quick Image, Quick Scope i Quick Vision firmy Mitutoyo [4]. Na rys. 1 pokazano odwzorowanie i pomiar wymiarów niewielkiego elementu za pomocą ręcznej optycznej maszyny pomiarowej 2D Quick Image QI-A2010C. Do innowacyjnych rozwiązań wspomagających pomiary zastosowanych w tej maszynie należą np.:

  • podwójnie telecentryczny układ optyczny,
  • funkcja wyszukiwania przedmiotów na stoliku maszyny i ich jednoczesnego pomiaru,
  • algorytmy podpikselowej analizy krawędzi i wiele innych.

Ideę trzech wymienionych innowacji opisano poniżej, natomiast w uproszczonej formie graficznej pokazano na rys. 2.

Telcentryczny obiektyw – charakterystyka

Telecentryczny obiektyw zapewnia praktycznie stałe powiększenie niezależnie od odległości obiektywu od obiektu, a także od pozycji obiektu w polu widzenia. Obraz odwzorowany za pomocą tego obiektywu na matrycy detekcyjnej systemu wizyjnego nie ma przestrzennej głębi. Powoduje to, że jednakowe obiekty, znajdujące się w różnych odległościach od obiektywu wydają się identyczne. Sprawiają również wrażenie położonych w tej samej płaszczyźnie.

Podwójnie telecentryczny obiektyw pozwala dodatkowo zmniejszyć błędy odwzorowania optycznego obiektu na matrycy detektora systemu wizyjnego, a tym samym zwiększyć dokładność pomiarów. Dzieje się tak dlatego, że obraz obiektu tworzy się za pomocą światła skolimowanego. Taki sposób obrazowania powoduje, że wielkość obrazu obiektu na matrycy detektora jest stała nawet wtedy, gdy następuje zmiana odległości między obiektywem a obiektem mierzonym. Symbolicznie ilustruje to rys. 2a.

Funkcja wyszukiwania i pomiaru przedmiotów znajdujących się w polu widzenia wideomikroskopu pomiarowego 2D Quick Image umożliwia automatyczne wyszukiwanie, jak również przeprowadzenie identyfikacji przedmiotów z wzorcem. Na wyszukiwanie i szybki pomiar przedmiotów nie ma jednak wpływu ich orientacja na płaszczyźnie stolika maszyny, co pokazuje rys. 2b.

Na ogół w systemach wizyjnych przetwarzanie obrazu jest dokonywane z wykorzystaniem macierzy zawierających informacje o pojedynczych pikselach. W wielu sytuacjach dąży się do zwiększenia rozdzielczości zarejestrowanego i analizowanego obrazu. Wówczas pomocna okazuje się technika analizy podpikselowej. Dzięki niej można określać położenie wybranych elementów obrazu z rozdzielczością nawet do 0,1 wymiaru piksela. Algorytmy podpikselowej analizy krawędzi ujawniających się w obrazie obiektu pozwalają uzyskać informację o położeniu większej liczby punktów badanego zarysu [5]. Prowadzi to do zwiększenia rozdzielczości otrzymanych wyników pomiarów, a tym samym do dokładniejszego określenia położenia elementów mierzonego obiektu. Rezultat analizy podpikselowej schematycznie pokazuje rys. 2c.

zrobotyzowana-wyspa-innowacyjne-rozwiazania-dla-przemyslu

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!

Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu

W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.