Techniki wytwarzania kół zębatych
Obróbka obwiedniowa
W obwiedniowej metodzie obróbki wszystkie koła zębate o tym samym module można obrabiać jednym narzędziem. Obróbka obwiedniowa polega na ruchu odtaczania. Wykorzystana jest zasada współpracy koła zębatego z zębatką lub z drugim kołem zębatym. Występuje również współpraca koła stożkowego z kołem koronowym zwanym zębatką pierścieniową, a także współpraca ślimaka ze ślimacznicą (kołem ślimakowym).
Jeszcze 15 lat temu wykorzystanie obrabiarek CNC w produkcji kół zębatych nie należało do częstych. Producent obrabiarek był jednocześnie dostawcą technologii i nastaw oraz parametrów obróbkowych. Przykładem może być obróbka uzębień koło-łukowych kół stożkowych za pomocą metody Gleason Helixform. Zarówno koło napędzające (zębnik), jak i koło napędzane (koło koronowe) wykonywano w parach (fot. 2).
Taki przebieg procesu technologicznego znacząco zmniejszał odpady. Obróbka w parach umożliwiała uzyskanie określonego położenia śladu współpracy międzyzębnej, co ma istotny wpływ na efektywność, eksploatację i trwałość takiej przekładni.
Każda metoda obróbkowa wykorzystywała dedykowane dla niej obrabiarki. W konsekwencji, zakupując technologie dla wybranej metody obróbkowej wraz z maszynami technologicznymi i narzędziami, nie można było stosować innych metod bez kolejnych inwestycji. Dodatkowo w przypadku potrzeby obróbki nawet w ramach wybranej metody innej konstrukcyjnie pary kół zębatych konieczne było zwrócenie się do dostawcy technologii. Samodzielne opracowanie nastaw maszyn technologicznych i dobór parametrów technologicznych były bardzo trudne i nie dawały pewności prawidłowości obliczeń.
Postęp w dziedzinie układów sterowania
Powszechne wykorzystanie komputerowych technik obliczeniowych umożliwiło opracowywanie modeli matematycznych opisujących złożone kinematyki obrabiarek dla obróbek obwiedniowych. Pozwoliło to na samodzielne określanie potrzebnych danych. Postęp w dziedzinie układów sterowania, napędów umożliwił wdrożenie obrabiarek do obróbki kół zębatych sterowanych numerycznie. Przykładem takiej obrabiarki jest Gleason Phoenix (fot. 3) [3, 4]. Obrabiarki z tej rodziny umożliwiają obróbkę kół stożkowych o koło-łukowym uzębieniu zarówno szlifowaniem, jak i skrawaniem. Kilka firm w skali światowej wyspecjalizowało się w produkcji obrabiarek dla kół zębatych.
Obrabiarki firmy Gleason z rodziny Phoenix dedykowane są do obróbki szlifowaniem kół stożkowych. Obrabiarka Gleason Phoenix 600HC jest przeznaczona do szybkiego i ekonomicznego wytwarzania kół stożkowych dla przekładni w samochodach ciężarowych, autobusach i przemysłowych przekładniach.
Narzędzia do obróbki obwiedniowej
Narzędzia do obróbki obwiedniowej należą do bardziej złożonych. Obecnie stosuje się zarówno narzędzia monolityczne (fot. 4), jak i składane (fot. 5). Postęp w zakresie narzędzi składanych, szczególnie w dokładności ustalenia płytek skrawających, umożliwił ich skuteczne zastosowanie w obróbce kół zębatych [4].
Do zalet narzędzi składanych wg [1] zalicza się:
- wysoką efektywność wynikającą ze zdolności szybkiej wymiany płytek skrawających i tym samym szybkie i ekonomiczne przywrócenie właściwości skrawnych narzędzia;
- powtarzalność ustalenia płytek wzorcowych, co minimalizuje czas potrzebny na ustawienie narzędzia i zapewnia wysoką dokładność obróbki;
- brak potrzeby ostrzenia.
Stosowane są zestawy frezów składanych, które na przykład mogą składać się z czterech frezów: do obróbki zgrubnej, wykańczającej oraz frezowanie czół, w tym fazowanie dolnej i górnej strony uzębienia. W takim przypadku należy podkreślić dwie istotne zalety takiego rozwiązania:
- wszystkie zabiegi technologiczne są realizowane w ramach jednego ustalenia i zamocowania przedmiotu, co istotnie wpływa na jakość obróbki;
- zespół frezów wraz z jednym ustaleniem i zamocowaniem półfabrykatu znacząco skraca czas obróbki w porównaniu do obróbki pojedynczymi narzędziami na różnych obrabiarkach.
Dodatkowo po każdym obrobionym kole możliwe jest takie przesunięcie narzędzia wzdłuż własnej osi, by kolejne było obrabiane innym fragmentem zębatki. Taka strategia przyczynia się do wydłużenia okresu trwałości narzędzia.
Wyeliminowanie narzędzi monolitycznych nie jest możliwe. Tam, gdzie są potrzebne bardzo duża wytrzymałość i sztywność, czyli przy obróbce kół z wyższych klas dokładności, sprawdzają się właśnie narzędzia monolityczne.
Rozwój technik wytwarzania
Ze względu na znaczenie przekładni zębatych techniki i metody ich wytwarzania podlegają rozwojowi. Oprócz technik ubytkowych stosuje się obróbkę plastyczną (kucie) oraz druk 3D z metali. Druk 3D z metali sprawdza się także w przypadku regeneracji uszkodzonego uzębienia. Odtworzenie wyłamanych zębów umożliwia skrócenie czasu naprawy i przywrócenie sprawności maszyny i urządzenia, a tym samym ograniczenie strat wynikających z przestoju w procesie technologicznym.
Zastosowanie obrabiarek CNC w produkcji kół zębatych to nie tylko naturalny rozwój maszyn technologicznych, ale także znacząca zmiana w środkach produkcji i rozszerzenie zdolności produkcyjnych. Nie bez znaczenia są programy i systemy CAM. Firma Gleason dostarcza zarówno oprogramowanie CAD KISSsoft®, jak i CAM GEMS®. Tak kompleksowe rozwiązania w ramach jednego dostawcy technologii zapewnia optymalne według różnych kryteriów wykorzystanie obrabiarek, efektywne technologiczne przygotowanie produkcji i wysoką jakość wykonania.
Zróżnicowanie technik i metod wytwarzania kół zębatych nie ulegnie zmianie ze względu na to, że o zastosowaniu konkretnego rodzaju przekładni decydują uwarunkowania i potrzeby eksploatacyjne.
Piśmiennictwo
- Sałaciński T., Chrzanowski J.: Narzędzia w procesach obróbki skrawaniem. „Stal, Metale & Nowe Technologie”, nr 9-10/2017.
- Zarębski I., Sałaciński T.: Projektowanie i wytwarzanie przekładni zębatych o zmieniającym się przełożeniu. „Zaszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej. Mechanika”, nr 75/2008.
- Skawiński P.: Technological setups of the Gleason Phoenix CNC spiral bevel and hypoid gear milling machines. „Advances in Manufacturing Science and Technology”, nr 4/2012.
- Materiały informacyjne firm: S.T.M. Systemy i Technologie Mechaniczne, Gleason, Liebherr, SANDVIK, Ingersoll.
fot. S.T.M. Systemy i Technologie Mechaniczne
Mogą zainteresować Cię również

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.
Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

W 2024 r. wysoki popyt w regionie łódzkim efektem przedłużeń umów najmu
W 2024 r. województwo łódzkie umocniło swoją pozycję jako kluczowy punkt na logistycznej mapie Polski. Region osiągnął rekordowy wolumen transakcji najmu powierzchni przemysłowo-logistycznych na poziomie 1 mln mkw., notując wzrost o 61% r/r. Mimo spadku nowej podaży i wyhamowa...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

TCI Cutting oferuje swoje autorskie rozwiązania automatyzacji w 100% zintegrowane z systemem produkcyjnym cięcia laserowego
W środowisku przemysłowym, w którym dominuje zapotrzebowanie na efektywność, elastyczność i zrównoważony rozwój, TCI Cutting wyróżnia się produkcją rozwiązań w zakresie maszyn do cięcia laserowego, systemów automatyzacji oraz oprogramowania do zarządzania produkcją.
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej