Rozpoczynamy dekadę Przemysłu 5.0

Warsztaty z certyfikatem, czyli jak obliczać ślad węglowy

W przedsiębiorstwach produkcyjnych ślad węglowy powstaje bezpośrednio w działalności wytwórczej przedsiębiorstwa. Powstaje jednak też w procesach poprzedzających wytwarzanie produktów oraz w procesach wprowadzania produktów na rynek. Jak obliczać ślad węglowy i jak nim zarządzać dla spełnienia wymagań regulacyjnych a także zwiększenia konkurencyjności? Na to pytanie można było uzyskać odpowiedź podczas warsztatów odbywających się w trakcie targów. Jak przekonywano podczas warsztatów, obecnie obowiązujące nowe regulacje wymagają od przedsiębiorców raportowania poziomu śladu węglowego. Warsztaty zakończone certyfikatem dotyczące obliczania, raportowania a także redukowania śladu węglowego zorganizowane zostały przez Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej we współpracy z Grupą MTP.

ITM Industry Europe: Przemysł wspierany przez naukę

Targi ITM INDUSTRY EUROPE to miejsce gdzie szczególnie mocno wybrzmiewa współpraca nauki i przemysłu.

Współczesne maszyny są bardzo mocno zcyfryzowane i zrobotyzowane. Dlatego pierwiastek naukowy jest tutaj bardzo istotny. Polskie uczelnie techniczne są doskonale przygotowane do tego żeby wesprzeć przemysł. –

podkreślał Mirosław Pajor, prof. nadzw., dziekan, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Widząc potencjał współpracy na linii biznes-nauka Grupa MTP podjęła decyzję o zainicjowaniu nowej koncepcji: Strefy Nauki i Startupów. Idea polega na zebraniu w jednym miejscu najciekawszych innowacji z polskich uczelni. Stworzono wystawcom i gościom targowym dogodną możliwość dyskusji z osobami odpowiedzialnymi za współpracę polskich jednostek naukowych z otoczeniem.

Za przygotowanie i prowadzenie Strefy odpowiada Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii. Łącznie skupiają one ponad 120 jednostek zajmujących się transferem wiedzy. Podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE Strefę Nauki i Startupów stworzyło 15 uczelni. Zaprezentowały one aż 32 innowacyjne rozwiązania pod wspólnym hasłem „Nauka dla przemysłu ery cyfrowej”. Jej ważnym punktem programowym było spotkanie uczelnianych spółek celowych i centrów transferu technologii z Panem Michałem Doligalskim, Dyrektorem Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego poświęcone rozwojowi styku nauka-biznes. – Spotkanie oceniam jako niezwykle udane! Wypracowaliśmy wspólnie 6 konkretnych rekomendacji przyszłych rozwiązań systemowych, w których środowisko transferu technologii może aktywnie pomóc. Dotyczą one m.in. rozwijania funduszy wyspecjalizowanych w inwestowaniu w akademickie spółki typu spin-off oraz międzyresortowej współpracy na rzecz kreowania tzw. rynku beta, w którym polskie przedsiębiorstwa wspólnie zamawiają technologie w polskiej nauce.–podsumował spotkanie dr inż. Jakub Jasiczak, Przewodniczący Porozumienia Spółek Celowych, koordynujący przygotowanie Strefy.

Nowa odsłona MM Speakers’ Corner

Podczas targów ITM Industry Europe na specjalnie wybudowanej scenie w ramach wydarzenia MM Speakers’ Corner organizowanego przez redakcję MM Magazynu Przemysłowego, odbyły się eksperckie debaty, dyskusje i prezentacje.

Wdrażanie innowacji, podążanie za nowymi trendami jest kluczowe, żeby odnieść sukces rynkowy. O tym, jak to zrobić i w jaki kierunku podążać można się było dowiedzieć w trakcie MM Spekers’ Corner. – podkreślał Paweł Kruk redaktor naczelny i wydawca marki medialnej MM Magazyn Przemysłowy. Menedżerowie firm przemysłowych prezentowali swoje nowości oraz dyskutowali na temat tematów najbardziej nurtujących światowy i polski przemysł. Pierwszy dzień wydarzenia odbywał się pod hasłem Najnowsze trendy w Przemyśle. W swoich prezentacjach i debatach zaproszone firmy omawiały wdrożenia i rozwiązania w przemyśle obejmujące rosnące zastosowanie sztucznej inteligencji i automatyzacji, zrównoważone praktyki produkcyjne, oraz rozwój technologii Internetu Rzeczy (IoT).

Z kolei jak przekonywać polskie firmy do automatyzacji odpowiadali liderzy innowacji podczas drugiego dnia Speakers’ Corner – Obniżamy ryzyko do minimum. Liczymy czas zwrotu inwestycji, pokazujemy, że to się zwyczajnie opłaca. Stawiamy też na sytuacje win-win. – dzielił się strategią firmy Wojciech Trojniar z firmy ASTOR.- My wierzymy w marketing szeptany. Jeden zadowolony klient napędza kolejnych– mówił Mariusz Banachowicz z firmy Remmert. Z kolei Adam Szlendak, Dyrektor Zarządzający w Dalmec Polska przekonywał, że podstawa to dobra strategia marketingowa i komunikacja z klientem.

Stawiamy na edukację klienta w zakresie naszych rozwiązań. Pomagamy uzyskać dotacje czy leasing. Ponadto sukcesywnie zwiększamy bezpieczeństwo zastosowania naszych produktów. – podkreślał.

Wszyscy rozmówcy zgodzili się z końcową tezą, że automatyzacja i robotyzacja polskiego przemysłu napotykają bariery. Należą do nich wysokie koszty wdrożenia, brak wykwalifikowanych specjalistów oraz opór przed zmianami w tradycyjnych strukturach organizacyjnych. Jednocześnie stanowią one ogromną szansę na zwiększenie konkurencyjności, poprawę efektywności produkcji oraz redukcję kosztów operacyjnych poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Ostatni dzień MM Speakers’ Corner poświęcono zielonej transformacji w przemyśle. Transformacja ta, jak podkreślano w trakcie debaty, stanowi szansę na zrównoważony rozwój, zwiększenie efektywności energetycznej oraz poprawę reputacji przedsiębiorstw dzięki wdrażaniu ekologicznych technologii i praktyk. Zagrożeniem w implementacji tych rozwiązań mogą być:

  • wysokie koszty inwestycyjne,
  • konieczność zmiany dotychczasowych procesów produkcyjnych,
  • ryzyka utraty konkurencyjności w krótkim okresie.

Ambasadorzy targów ITM Industry Europe

Nowym projektem tegorocznej edycji było nadanie tytułu Ambasadora targów ITM INDUSTRY EUROPE. Tytuł ten przypadł w udziale dwóm firmom: EAGLE oraz GF Machining Solutions – liderom branży, którzy poprzez swoje działania propagują ideę targów w celu zwiększenia ich rozpoznawalności i popularności.Targi ITM INDUSTRY EUROPE , to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym kalendarzu. Są okazją do spotkań i wymiany doświadczeń, ale też do zaprezentowania naszych nowych produktów. Rozmawiamy z naszymi klientami i poznajemy ich potrzeby. Coraz większe zainteresowanie wzbudza automatyzacja. Jest to wymuszone przez rynek i braki operatorów więc w tym kierunku będziemy się nadal dynamicznie rozwijać. Naszą mocną stroną jest oferta dla szerokiej gamy naszych klientów, zarówno tych zajmujących się produkcją seryjną jak i narzędziowni produkujących wyroby jednostkowe –  dzielił się swoimi doświadczeniami Sławomir Gołębiewski z firmy GF Machining Solutions.

O ważnej roli targów ITM INDUSTRY EUROPE w strategii marketingowej firmy mówił także Jacek Baran z EAGLE Sp. z o.o.:

Udział w targach pomaga zdobyć nowe kontakty biznesowe i spotkać się z naszymi klientami. W tym roku cieszymy się szczególnie ponieważ jesteśmy Ambasadorem tego wydarzenia. Jesteśmy tu od wielu lat i cenimy fakt, że za każdym razem to okazja do pokazania nowości w naszej ofercie. Pokazujemy jak maszyna pracuje na żywo. Można tu dotknąć elementy wycięte właśnie na targach. Goście targowi jako pierwsi poznają detale naszych rozwiązań i mogą zdobyć przewagę konkurencyjną oraz obniżyć koszty produkcji. Zauważamy, że nasi klienci kładą coraz większy nacisk na automatyzację procesów wycinania laserowego.

Czytaj też >> Jedynie 20 proc. zużywanych w kraju surowców mineralnych pochodzi z Polski. Rozwiązaniem może być recykling części metali

Subcontracting Meetings – potęga spotkań face to face

Sto dwanaście spotkań na żywo dla ponad stu uczestników z  trzynastu krajów Republika Czeska, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Indie, Włochy, Litwa, Macedonia Północna, Polska, Hiszpania, Ukraina. Tak w liczbach można podsumować tegoroczne spotkania kooperacyjne w ramach targów SUBCONTRACTING odbywających się w trakcie targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Taka forma nawiązywania kontaktów biznesowych pozwala zarówno wystawcom jak i zwiedzającym spotkać się z konkretnym partnerem, który oferuje poszukiwany  produkt i usługę.

W ciągu półgodzinnej rozmowy z partnerem można uzyskać wiele cennych informacji. Tak jak w życiu – podstawą jest komunikacja. Jeśli zdajesz się tylko na kontakt elektroniczny to  po prostu nie będziesz  niczego wiedział. Face to face to najlepsze spotkania. Tak efektywność udziału w targach i spotkaniach SUBCONTRACTING MEETINGS podsumowuje jeden z uczestników Stanislav Klimek z Třinecké Železárny – Moravia Steel.

Innowacyjne rozwiązania dla logistyki

Ekspozycja targów MODERNLOG umożliwiła zapoznanie się z najnowszymi technologiami logistycznymi, oferowanymi przez ponad 100 wystawców. W ramach wydarzenia odbywały się także pokazy maszyn na żywo w strefie In4Log, stworzonej we współpracy z Wydawnictwem MEDIALOG i partnerami technologicznymi. W zainscenizowanym obiekcie logistycznym zostały zademonstrowane nowoczesne usprawnienia dla magazynu XXI wieku. Partnerzy wydarzenia zadbali o pokazanie procesów magazynowych z wykorzystaniem licznych nowości.

W drugim dniu targów rozpoczęła się najważniejsza konferencja magazynowa w Polsce, czyli Smart Warehouse, składająca się z 5 paneli dyskusyjnych i analiz case studies. Uczestnicy wydarzenia w ciągu 2 dni nabyli pokaźną dawkę wiedzy z zakresu logistyki 4.0 i nowoczesnych rozwiązań dla magazynów przyszłości. Tegoroczne otwarcie uświetniła obecność Ignacego Niemczyckiego — Podsekretarza stanu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Docenił on rolę targów w rozwoju polskiego przemysłu i logistyki. – Nasza gospodarka musi przejść od fazy imitacji do fazy innowacji. Będzie to musiało się wydarzyć w ciągu najbliższej dekady. Kluczowa jest oczywiście, zwłaszcza z perspektywy przemysłu cyfryzacja i udana cyfryzacja wymaga kompleksowego podejścia, ale też współpracy z administracją rządową. Firmy potrzebują rozszerzonego wsparcia, uszytego na miarę. Dlatego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii prowadzimy prace nad strategią cyfryzacji polskich przedsiębiorstw. – dodał minister zachęcając obecnych na targach przedstawicieli branży przemysłowej i logistycznej do włączenia się w proces konsultacji.

Zwiedzający mogli również wziąć udział w 2. Edycji Konferencji Regałowej Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z nowościami w obszarze informatyzacji w logistyce wewnętrznej.

Następna edycja targów ITM INDUSTRY EUROPE, MODERNLOG i SUBCONTRACTING zaplanowana jest na 3-6 czerwca 2025 r.

Więcej: www.itm-europe.pl

Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

targi-fastener-poland-miejsce-spotkan-ekspertow-fot-4

Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Nearshoring i friendshoring to szansa dla rozwoju branży TSL

W obliczu globalnych wyzwań, firmy coraz częściej decydują się na przeniesienie produkcji bliżej rynków zbytu. Trend ten zyskuje na sile, a Europa staje się atrakcyjną lokalizacją dla nowych inwestycji. Szczególną popularnością cieszą się koncepcje nearshoringu i friendshori...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Kształtowanie plastyczne

Niekonwencjonalne metody kształtowania plastycznego

W artykule przedstawiono koncepcje czterech niekonwencjonalnych metod przeróbki plastycznej: kucia z oscylacyjnym skręcaniem, kucia z poprzecznym ruchem stempla, walcowania z poprzecznym ruchem walców oraz kucia segmentowego. Metody te umożliwiają wytwarzanie wyrobów o nietypo...

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

fotowoltaika-na-dachach-plaskich-relacja-ze-szkolenia-bogucki

Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...

Przepis na sukces firmy ARSTON

Kaliska firma specjalizuje się w cięciu, wykrawaniu i gięciu długich elementów z blach. Abysprostać oczekiwaniom klientów, stawia na wysoką technologię i innowacyjne rozwiązania.Od 2011 r., czyli od początku działalności, ARSTON pracuje na obrabiarkach niemieckiegopotentata,...

STAL_9-10_24_Wlodzimierz_Masierak_OBROBKA_SPAWANIEM_TIG_RYS_2
Partner kategorii:

Odporność stali nierdzewnej na korozję w świetle obróbki spawaniem TIG

Proces spawania stali wiąże się między innymi z negatywnymi skutkami, takimi jak podatność na korozję czy też odbarwienia. Jakie metody pozwalają zatem im zaradzić? Z artykułu dowiesz się:

modernizacja-sieci-elektroenergetycznych-pilnie-potrzebna

Polska nie może się uwolnić od węgla. Brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych

W Polsce ponad połowa linii elektroenergetycznych jest starsza niż 30 lat, a spory odsetek ma już ponad pół wieku. To powoduje coraz większe utrudnienia w zakresie możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii – dane URE pokazują, że liczba odmów przyłączenia do sieci z ...

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

STAL_5-6_24_Wojciech_Kowalski_APERIODYCZNE_STRUKTURY_W_STOPACH_METALI_iStock-1480039441
Partner kategorii:

Kwazikryształy – aperiodyczne struktury w stopach metali

Z artykułu dowiesz się: czym są kwazikryształy;jakimi cechami się charakteryzują;gdzie mogą znaleźć zastosowanie. 5 października 2011 roku izraelski badacz Dan Shechtman o...

5 problemów, które wpływają na powodzenie działań restrukturyzacyjnych

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa w założeniu ma pomóc firmie wyjść z kryzysu finansowego, uniknąć bankructwa i zaspokoić oczekiwania wierzycieli. W praktyce jednak ten proces nie zawsze kończy się sukcesem. Często, pomimo optymistycznych planów, restrukturyzacja prowadzi do...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 9-10/24

STAL Metale & Nowe Technologie 9-10/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.