Na rynku magazynowym w Polsce nadal stabilnie

Według najnowszego raportu „Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce”, opublikowanego przez firmę doradczą Newmark Polska, w 2024 roku rynek powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce utrzymał stabilne tempo wzrostu pomimo trudności wynikających z ogólnoeuropejskiego spowolnienia gospodarczego, ograniczonego dostępu do kapitału oraz relatywnie wysokiej inflacji. Rok 2025 również zapowiada się dobrze dla tego sektora – według zapowiedzi deweloperów w tym czasie powstanie ok. 2 mln mkw. nowej powierzchni. Jednocześnie całkowita aktywność najemców przekroczy 5 mln mkw., a współczynnik pustostanów pozostanie w trendzie spadkowym.

Czytaj także: Ożywienie w podwarszawskich magazynach

Na koniec 2024 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce przekroczyły 34,5 mln mkw., co oznacza wzrost o 8,9% rok do roku. W całym 2024 roku nowa podaż wyniosła ponad 2,6 mln mkw. i była niższa od odnotowanej rok wcześniej o prawie 30%.

– Polski rynek powierzchni magazynowo-przemysłowych, po okresie intensywnego wzrostu w latach 2014-2023, kiedy to całkowite zasoby wzrastały średnio o 15% rocznie, płynnie wszedł w fazę stabilnego rozwoju. W 2024 roku powiększył się o niespełna 9%, a według prognoz w kolejnych latach będzie rósł w tempie nieprzekraczającym 10% rocznie. Już w pierwszym kwartale 2025 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce przekroczą 35 mln mkw., a pod koniec grudnia mogą wzrosnąć do ponad 36 mln mkw., a nawet 37 mln mkw., pod warunkiem że nowa podaż w całym bieżącym roku wyniesie co najmniej 2,5 mln mkw. – mówi Jakub Kurek, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w firmie doradczej Newmark Polska.

Całoroczny wolumen transakcji najmu na rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce przekroczył 5,8 mln mkw. i był wyższy od zarejestrowanego rok wcześniej o 3,7%. Aktywność zarówno najemców, jak i deweloperów skupiała się na sześciu głównych rynkach magazynowych (Warszawie i okolicach, Górnym Śląsku, Polsce Centralnej, Dolnym Śląsku, Wielkopolsce i Trójmieście), które odpowiadały za ponad 85% całkowitego popytu odnotowanego w 2024 roku.

Podaż powierzchni magazynowej oraz powierzchnia w budowie

W 2024 roku deweloperzy wybudowali łącznie ponad 2,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej. Rynkami o największej aktywności deweloperskiej w ubiegłym roku były województwa dolnośląskie, mazowieckie i łódzkie, gdzie oddano do użytkowania odpowiednio 674 550 mkw., 468 300 mkw. i 342 900 mkw. nowej powierzchni.

Na koniec IV kw. 2024 roku w budowie pozostawało prawie 1,76 mln mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej. Najwięcej nowych obiektów powstawało w tym czasie:

  • na Górnym Śląsku (383 000 mkw.),
  • na Dolnym Śląsku (344 200 mkw.),
  • w Polsce Centralnej (232 250 mkw.)
  • oraz w woj. mazowieckim (206 500 mkw.).

Sześć największych regionów odpowiadało za 82% inwestycji.

Może Cię również zainteresować: Rynek magazynowy w Polsce w 2024 r. Stabilizacja, z oznakami wzrostu

Aktywność najemców na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce

W 2024 roku najemcy wynajęli ponad 5,8 mln mkw. powierzchni magazynowo-przemysłowej
(z wyłączeniem umów krótkoterminowych). Co stanowi wzrost o 3,7% w ujęciu rocznym. Jest to trzeci co do wielkości wynik w historii polskiego sektora magazynowego. Najwyższą aktywność najemców odnotowano w województwach mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim i śląskim, których udział w całkowitym wolumenie transakcji wyniósł odpowiednio:

  • 23,7%,
  • 17,2%,
  • 15,3%
  • i 14,3%.

W strukturze transakcji zawartych w 2024 roku dominowały nowe umowy najmu. W tym dotyczące realizacji projektów typu BTS, które stanowiły 51,4% całkowitego wolumenu. Renegocjacje również zaznaczyły swój wyraźny udział w popycie w ubiegłym roku – wyniósł on aż 41,8%. Pozostałe 6,8% przypadło na ekspansje. Warto również zaznaczyć, że w 2024 roku najemcy wynajęli prawie 244 000 mkw. na podstawie umów krótkoterminowych (do jednego roku).

Największą transakcją ubiegłego roku była umowa najmu na 126 000 mkw. w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub, podpisana przez poufnego najemcę z sektora e-commerce. Na niewiele mniej, bo na ponad 105 700 mkw., opiewała umowa renegocjowana i połączona z ekspansją przez firmę Oponeo w obiekcie Hillwood Stryków II. Kolejną dużą transakcją było wynajęcie przez LPP Logistics obiektu BTS o powierzchni prawie 104 000 mkw. w kompleksie Bydgoszcz Białe Błota Logistics Centre.

Magazyny do wynajęcia

Według ekspertów Newmark Polska pod koniec ubiegłego roku najemcy mieli do dyspozycji prawie 2,6 mln mkw. dostępnej powierzchni w istniejących obiektach w porównaniu z nieco ponad 830 500 mkw. w inwestycjach będących w trakcie realizacji.

Na koniec IV kw. 2024 roku średni wskaźnik pustostanów dla całego kraju wyniósł 7,5%, co oznacza wzrost o 0,1 p.p. rok do roku. Najwyższe poziomy wakatów zaobserwowano w:

  • woj. lubuskim (19,0%),
  • świętokrzyskim (16,9%),
  • a także lubelskim (12,5%),

Natomiast najniższym wskaźnikiem pustostanów charakteryzowały się:

  • województwa podlaskie (brak wolnej powierzchni),
  • warmińsko-mazurskie (2,3%)
  • i opolskie (2,4%).

Może Cię także zainteresować: Strefy specjalne i branżowa rywalizacja na ITM INDUSTRY EUROPE 2025

Czynsze 

W 2024 roku czynsze za najwyższej klasy powierzchnie magazynowe i przemysłowe utrzymywały się na stosunkowo stabilnym poziomie. W lokalizacjach z wysokim wskaźnikiem pustostanów najemcy mają obecnie większe możliwości wynegocjowania niższych stawek czynszowych oraz korzystniejszych pakietów zachęt. Z kolei właściciele magazynów wyróżniających się wysokim standardem technicznym oraz rozwiązaniami z zakresu energooszczędności i zrównoważonego rozwoju byli mniej skłonni do ustępstw. Najwyższe stawki czynszowe niezmiennie obowiązują w Warszawie (strefa I) oraz w województwach pomorskim i małopolskim.

Rynek inwestycyjny

Całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2024 roku nieznacznie przekroczył 5 mld euro. Co oznacza wzrost o ponad 138% w porównaniu z 2023 rokiem. W segmencie magazynowym sfinalizowano 29 transakcji na łączną kwotę 1,26 mld euro. Co oznacza wzrost o prawie 31% rok do roku.

Dwie największe transakcje zawarte w ubiegłym roku przekroczyły wartość 130 mln euro. Dotyczyły one przejęcia przez czeski fundusz Investika kilku magazynów należących do dewelopera 7R oraz nabycia przez fundusz Greykite części portfela firmy White Star.

– Po okresie spowolnienia aktywności inwestycyjnej polski rynek nieruchomości komercyjnych odnotowuje wyraźne ożywienie w 2025 roku. Prognozy na ten rok pozostają optymistyczne. Kolejne obniżki stóp procentowych w strefie euro zachęcają inwestorów do poszukiwania okazji inwestycyjnych, a korzystne prognozy makroekonomiczne dla Polski dodatkowo wzmacniają pozytywne perspektywy rynkowe. Sektor przemysłowy i logistyczny nadal cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Jego rozwój napędzają ekspansja branży e-commerce oraz utrzymujący się trend reshoringu produkcji. Ponadto kwestie zrównoważonego rozwoju i certyfikacji ESG odgrywają coraz większą rolę w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. W efekcie nieruchomości spełniające wysokie standardy środowiskowe i technologiczne zyskują na wartości, umacniając swoją pozycję na rynku – mówi Urszula Sobczyk, Dyrektor Działu Wycen firmy Newmark Polska. 

Trendy rynkowe

Bezsprzecznym atutem polskiego rynku magazynowego jest jego nowoczesność. Pod koniec 2024 roku prawie trzy czwarte istniejących zasobów miało mniej niż dziesięć lat, a ponad 46% – nie więcej niż pięć lat. Doceniają to zarówno deweloperzy i inwestorzy, jak i najemcy. 

– Potrzeba efektywniejszego wykorzystania przestrzeni magazynowej oraz zwiększenia produktywności przekłada się na wzrost inwestycji w automatyzację i nowoczesne technologie magazynowe. Z kolei wzrost świadomości ekologicznej oraz nacisk na zrównoważony rozwój skłaniają firmy do inwestowania w zieloną logistykę i ekologiczne magazyny, które są bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska – podsumowuje Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska.

Źródło: Newmark Polska

Może Cię także zainteresować: Nowoczesne i bezpieczne fabryki – znamy kolejne filary targów ITM INDUSTRY EUROPE

Galeria

zrobotyzowana-wyspa-innowacyjne-rozwiazania-dla-przemyslu

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!

Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu

W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.