art. sponsorowany

Zoptymalizuj pracę z wężami przemysłowymi dzięki zwijarkom bębnowym

Niemal każda dziedzina przemysłu korzysta z węży i przewodów elastycznych do przesyłu różnorodnych mediów. Węże przemysłowe są codziennie wystawiane na próbę, zarówno pod względem wydajności, jak i trwałości. Dlatego warto stosować dodatkowe narzędzia, które ułatwią ich użytkowanie, a jednocześnie zminimalizują ryzyko uszkodzeń. Jednym z takich rozwiązań są zwijarki bębnowe, które nie tylko zwiększają komfort pracy, ale również gwarantują dłuższą żywotność węży. Tubes International, jako doświadczony dostawca, oferuje szereg produktów tej kategorii, dopasowując je do indywidualnych potrzeb Klientów.

Głównym zadaniem zwijarek i bębnów do węży jest umożliwienie szybkiego rozwinięcia odpowiedniej długości węża (przewodu elastycznego). Ma on być gotowy do pracy i podłączony poprzez bęben do zasilania (np. woda, powietrze). Po zakończeniu pracy wąż szybko i sprawnie zostaje nawinięty z powrotem na bęben.

Przykładowa zwijarka jest zbudowana w następujący sposób (tu: zwijarka sprężynowa).

Wąż główny podłączony jest do kątowego przyłącza obrotowego (1), przeprowadzony przez zacisk (2) i nawinięty na szpulę bębna (3), zamocowaną na osi (4) zabudowanej w ramie bębna (5). Koniec węża głównego przeprowadzony jest przez prowadnicę (6) i zabezpieczony zderzakiem (7). Wąż zasilający podłączany jest do wlotu przyłącza obrotowego (8). Podstawa (9) umożliwia montaż bębna do ściany. Mechanizm sprężynowy montuje się w szpuli bębna, mechanizm zapadkowy blokujący wąż przy żądanym rozwinięciu – na osi bębna.

Dlaczego warto stosować zwijarki bębnowe?

Korzystanie ze zwijarek bębnowych podnosi jakość i komfort pracy. Zwijarki wpływają przede wszystkim na zwiększenie bezpieczeństwa podczas wykonywania zadań, ograniczając ryzyko potencjalnych wypadków. Ponadto, ich użycie minimalizuje ryzyko wycieków płynów czy gazów, zapewniając większą szczelność i kontrolę nad przepływem.

Zwijarki bębnowe znacząco przedłużają żywotność używanych węży. Systematyczne, kontrolowane nawijanie węża zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych i zużycia materiału, co w dłuższej perspektywie przekłada się na znaczne oszczędności. Poprawia się również efektywność pracy, a to dzięki skróceniu czasu potrzebnego na przygotowanie i zakończenie pracy z wężem, jak również dzięki łatwości manipulowania jego długością w trakcie użytkowania.

Zwijarki bębnowe ułatwiają utrzymanie porządku na stanowisku pracy

Nie można również pominąć aspektu warunków pracy. Stosowanie zwijarek bębnowych sprzyja tworzeniu bardziej uporządkowanego, zorganizowanego i przyjaznego środowiska pracy. Nawinięty na bęben wąż nie leży luźno, nie tworzy przeszkód. To z kolei minimalizuje ryzyko potknięć i innych niebezpiecznych sytuacji, jednocześnie poprawiając estetykę i funkcjonalność warsztatu. Warto zainwestować w te narzędzia, aby uczynić codzienną pracę łatwiejszą, bezpieczniejszą i bardziej efektywną.


Zwijarki bębnowe – rodzaje



Dostępne na rynku zwijarki bębnowe można podzielić ze względu na rodzaj napędu, który decyduje o ich funkcjonalności i zastosowaniu. Pierwszym i bardzo popularnym typem są automatyczne zwijarki sprężynowe. Umożliwiają one ręczne rozwinięcie węża do potrzebnej długości przez użytkownika, a mechanizm zapadkowy stabilizuje go na żądanej pozycji. Ciekawostką jest, że siła sprężyny wzrasta w miarę wydłużania węża, a po jej odblokowaniu – przez delikatne pociągnięcie za wąż – sprężyna automatycznie zwija go z powrotem na bęben. Konstrukcja tego rodzaju zwijarki jest idealna do krótkich i lekkich węży, zazwyczaj o długości nieprzekraczającej kilkudziesięciu metrów.

Kolejnym typem są bębny z napędem ręcznym. Pracują one na zasadzie korby, która łączy się bezpośrednio (bądź za pomocą przekładni zębatej) ze szpulą bębna. Dzięki tej mechanice użytkownik może ręcznie, acz z większym wysiłkiem, zarówno rozwijać, jak i zwijać wąż. Ta kategoria produktów sprawdza się przede wszystkim w przypadku dłuższych węży, które mogą osiągać nawet kilkaset metrów długości.

Z kolei bębny o napędzie mechanicznym stanowią zaawansowaną opcję, gdzie cały proces podlega automatyzacji dzięki silnikowi napędzającemu szpulę. W zależności od potrzeb, możliwy jest wybór napędu pneumatycznego, hydraulicznego lub elektrycznego o różnych napięciach (12V, 24V, 110V, 230V, 400V). Bębny mechaniczne są idealnym wyborem, kiedy wąż jest intensywnie używany lub w przypadku ciężkich węży, gdzie ręczne zwijanie byłoby zbyt trudne lub niemożliwe do efektywnego przeprowadzenia.

Przykłady zwijarek bębnowych o różnych napędach

Zwijarki – właściwy dobrór

Dla zapewnienia skutecznej i bezpiecznej pracy niezbędny jest dobór właściwego modelu zwijarki bębnowej. Ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru dokładnie przeanalizować zarówno warunki pracy, jak i kluczowe parametry techniczne.

Pod warunkami pracy rozumie się:

  • rodzaj medium, z którym będzie współdziałać zwijarka,
  • ciśnienie robocze, jakie będzie musiała wytrzymać,
  • zakres temperatur, w których będzie funkcjonować – zwracając uwagę zarówno na minimalne, jak i maksymalne wartości.

Niemniej ważne parametry techniczne to między innymi:

  • średnice wewnętrzna i zewnętrzna przewodu przeznaczonego do nawijania,
  • typ węża (nie wszystkie węże nadają się do nawijania ze względu na swoją budowę),
  • promień gięcia węża (nie może on przekraczać połowy średnicy szpuli bębna),
  • długość węża,
  • sposób montażu bębna (możliwości to między innymi montaż na ścianie, podłodze czy suficie).
Prawidłowy dobór zwijarek gwarantuje bezpieczną i wydajną pracę

Istotne jest również uwzględnienie maksymalnego ciśnienia roboczego i temperatury pracy. Są one zdefiniowane przez najniższą z wartości tych parametrów dla dowolnego komponentu zestawu bęben-wąż. Maksymalna długość węża jest ograniczona pojemnością szpuli oraz, w przypadku zwijarek sprężynowych, maksymalnym napięciem możliwym dla sprężyny.

Podczas procesu doboru nie można zapominać, że medium musi być dostarczane do węża za pomocą elastycznego węża zasilającego. Stosowanie sztywnego połączenia może prowadzić do uszkodzeń bębna. Ponadto, w sytuacjach, gdy medium jest chemicznie agresywne, nie tylko sam wąż, ale cały system, w tym przyłącza obrotowe i uszczelnienia, muszą być odporne na te substancje. Wszystkie te czynniki razem gwarantują prawidłowy i bezpieczny dobór zwijarki bębnowej do konkretnego zastosowania.

Oferta Tubes International

Tubes International cieszy się renomą w dostarczaniu zwijarek bębnowych spełniających indywidualne potrzeby Klienta. Firma oferuje zwijarki sprężynowe zarówno fabrycznie wyposażone w węże, jak i te, które mogą zostać dostosowane do specyficznych wymagań poprzez montaż wybranego węża, okuć i specjalistycznego osprzętu, takiego jak pistolety czy prądownice.

Zwijarki bębnowe Tubes International wyposażone w 25m węża DN25,
przeznaczone do systemu przeciwpożarowego

Bębny specjalistyczne

Dla sektorów wymagających szczególnego podejścia, takich jak offshore, wojsko czy obsługa lotnisk, Tubes International proponuje bębny specjalistyczne. Te dedykowane rozwiązania obejmują bębny z kodami NATO dla potrzeb wojskowych oraz bębny przeznaczone do pracy na platformach wiertniczych czy statkach.

Przykłady zwijarek do zastosowań specjalnych

W sytuacjach, gdy Klient potrzebuje nietypowego systemu mocowania, ścieżki przepływu medium, materiału, wymiarów, czy napędu, firma jest w stanie zaprojektować i dostarczyć produkt zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Tubes International oferuje także zwijarki z certyfikatem ATEX. Zestawy bęben-wąż stworzone przy ich pomocy potwierdza dodatkowo stosownym dokumentem jakościowym, świadczącym m.in. o braku iskrzenia pozostałych elementów.  Dzięki temu, Klienci mają gwarancję otrzymywania bezpiecznych produktów, dopasowanych do swoich unikatowych potrzeb.

Zdalnie sterowany bęben do obsługi naziemnej lotniska

Oferta firmy Tubes International jest dodatkowo wzbogacona o praktyczny asortyment akcesoriów do zwijarek bębnowych. To pozwala na ich wszechstronne i bezpieczne zastosowanie. Dostępne są m.in. zawiesia obrotowe, które umożliwiają łatwe manewrowanie bębnem zawieszonym na ścianie oraz wózki, umożliwiające przewożenie zwijarek do różnych źródeł zasilania. Dodatkowo, w ofercie znaleźć można hamulce do zwijarek sprężynowych, zwiększające bezpieczeństwo pracy oraz wieszaki do węży, stanowiące ekonomiczne rozwiązanie do ich przechowywania. To jeszcze nie wszystko. Tubes International oferuje również szeroką gamę części zamiennych, w tym złącza obrotowe, elementy konstrukcji bębna, silniki napędowe i inne komponenty. To zapewnia długotrwałe i bezproblemowe korzystanie z oferowanych produktów. W trosce o najwyższe standardy obsługi, firma dostarcza kompleksowe rozwiązania nawet dla najbardziej wymagających Klientów.

Tubes International Sp. z o.o.

ul.Bystra 15A

61-366 Poznań

Telefon: +48 61 653 02 22

Fax: + 48 61 653 02 20

Email: tubes@tubes-international.com

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.

Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

W 2024 r. wysoki popyt w regionie łódzkim efektem przedłużeń umów najmu

W 2024 r. województwo łódzkie umocniło swoją pozycję jako kluczowy punkt na logistycznej mapie Polski. Region osiągnął rekordowy wolumen transakcji najmu powierzchni przemysłowo-logistycznych na poziomie 1 mln mkw., notując wzrost o 61% r/r. Mimo spadku nowej podaży i wyhamowa...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

TCI Cutting oferuje swoje autorskie rozwiązania automatyzacji w 100% zintegrowane z systemem produkcyjnym cięcia laserowego

W środowisku przemysłowym, w którym dominuje zapotrzebowanie na efektywność, elastyczność i zrównoważony rozwój, TCI Cutting wyróżnia się produkcją rozwiązań w zakresie maszyn do cięcia laserowego, systemów automatyzacji oraz oprogramowania do zarządzania produkcją.

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.