Zaprogramowany rozwój… JT Stal Serwis wdraża oprogramowanie Lantek
Dobrze zorganizowana produkcja, wysokiej jakości maszyny czy doświadczeni pracownicy to niezbędne elementy w sprawnie funkcjonującym przedsiębiorstwie. Jednak, żeby połączyć te elementy w harmonijnie funkcjonującą całość, niezbędne jest perfekcyjnie skonfigurowane oprogramowanie. Przekonała się o tym firma JT Stal Serwis z Zabrza, która z sukcesem wdraża kolejne moduły oprogramowania Lantek.

Firma JT Stal Serwis powstała w 2011 roku z siedzibą na Górnym Śląsku. Zajmuje się produkcją elementów metalowych metodą obróbki plastycznej. To znaczy wycinaniem elementów za pomocą wycinarek laserowych oraz w późniejszym etapie gięciem ich na prasach krawędziowych. Firma ta cechuje się wysoko wyspecjalizowanym zakresem usług. Działa kompleksowo, co oznacza, że nie tylko realizuje zamówienia w zakresie cięcia, ale również dostarcza materiał do jego wykonania.
Kompleksowa obsługa
Motywacją do powstania firmy była chęć stworzenia rodzinnego przedsiębiorstwa, gdyż na czele spółki stoją Witold i Aleksander Kalinowscy (ojciec i syn).
Którzy razem dbają o rozwój i sprawne funkcjonowanie firmy, w której – jak sami twierdzą – już od przeszło ośmiu lat starają się troszczyć o rodzinną atmosferę. Firma posiada kompletny park maszynowy niezbędny do wykonywania wielkogabarytowych elementów.
– Na wyposażeniu naszego parku maszynowego znajduje się wycinarka laserowa o możliwości wycinania elementów o parametrach 8 m długości i 2 m szerokości. Do tego posiadamy dopasowaną prasę krawędziową, która również jest w stanie wygiąć 8-metrowy element. Grubość elementu także nie stanowi dla nas problemu. Nasze wycinarki laserowe pracują z mocą, która spokojnie poradzi sobie z 25-milimetrowymi elementami z blachy czarnej lub w razie potrzeby 30-milimetrowymi elementami ze stali nierdzewnej – wyjaśnia prezes firmy Witold Kalinowski. Powyżej wskazane cechy zdecydowanie wyróżniają firmę JT Stal Serwis na tle konkurencji, która w Polsce liczy nawet kilkaset firm.
Poprawa wydajności
JT Stal Serwis nieustannie dąży do podnoszenia swoich możliwości produkcyjnych. W tym celu postawiono na poprawę systemu informatycznego.
– Przy doborze oprogramowania kluczowymi elementami dla naszej firmy były poprawa obiegu dokumentów i zmaksymalizowanie ilości informacji przetwarzanych przez system. Jak również planowanie produkcji, zarządzanie bazą danych, magazynem i warsztatem, czyli synchronizacja wszystkich kluczowych czynników wpływających na skuteczność i czas produkcji – wymienia Witold Kalinowski.
Zarządzanie w sektorze obróbki blach, rur i profili to już nie tylko korzyści wynikające z dobrych algorytmów nestingu. Jest to zaledwie mniejsza część sukcesu. Obecnie oprogramowanie ma pomóc w idealnym doborze, czyli planowaniu produkcji.
Bazując na odpowiednich kryteriach, takich jak: termin wykonania, projekt, pełne wykorzystanie arkusza, grubość czy gatunek materiału itp.
Może zainteresować Cię artykuł: Usprawnienie operacji magazynowych poprzez wykorzystanie oprogramowania RPA
Po kilku próbach i testach oprogramowania różnych producentów firma JT Stal Serwis postawiła na rozwiązania firmy Lantek. Oprogramowanie to wyróżnia się swoją pozycją i doświadczeniem na rynku. Statusem własności firmy (oficjalny oddział wraz z usługami programowania w Polsce). A przede wszystkim strategią rozwoju produktów. Lantek w chwili obecnej stał się prekursorem cyfrowej transformacji przedsiębiorstw sektora produkcji i przemysłowej obróbki blach. Oferuje własne rozwiązania programowe typu Business Manufacturing Intelligence, które pozwalają łączyć zakłady produkcyjne, przekształcając je w tak zwane Fabryki Inteligentne.
Wdrożenie nowego oprogramowania
Proces wdrażania nie tylko oprogramowania, ale każdego nowego systemu w przedsiębiorstwie jest zwykle skomplikowany i trudny. Ze względu na to, że wymaga dużego nakładu pracy zarówno ze strony producenta systemu bądź maszyny, jak i pracowników firmy, w której przeprowadzane jest wdrożenie. Zmiana ta wiąże się z przekształceniem sposobu myślenia i dotychczasowych nawyków poszczególnych działów w firmie. Z tego względu proces wdrożenia nowego oprogramowania w firmie JT Stal Serwis był wieloetapowy. Firma wykazała się bardzo dużym profesjonalizmem i zrozumieniem mechanizmu wdrażania, elastycznością i otwartością umysłów na nowe rozwiązania.
– Po raz pierwszy zetknęliśmy się z firmą Lantek w 2016 roku, wtedy postawiliśmy na oprogramowanie Lantek Expert. Jest to zintegrowane środowisko przygotowania produkcji, począwszy od projektowania lub importu elementów. Kończąc na nestingu i optymalizacji technologii pod kątem używanej maszyny – opisuje Aleksander Kalinowski.
Jak stwierdził Witold Kalinowski: – Proces wdrażania nigdy się nie kończy. Ponieważ lista oczekiwań, pomysłów na nowe rozwiązania, które można zaaplikować do systemu, jest na bieżąco uzupełniana. Nasza firma ciągle się rozwija i oczekujemy, że wraz z nią będzie się rozwijało nasze oprogramowanie.
Rozwiązania najwyższej jakości
Kolejną inwestycją firmy JT Stal Serwis był projekt poprzedzony odpowiednią analizą przedwdrożeniową, który rozpoczął się w ostatnim kwartale 2018 roku. W jego skład wchodziły:
• Lantek MES Manager – system MES odpowiedzialny za planowanie i rozliczenie produkcji. To system, który pozwala śledzić bardzo dokładnie status każdego elementu i na dowolnym gnieździe produkcji. Pozwala na redukcję czasów nieoperacyjnych i pozyskiwanie rzeczywistych danych z produkcji.
• Lantek WOS i Lantek Capture WEB – są to końcówki działające na produkcji, pozwalające na przesyłanie w czasie rzeczywistym kluczowych danych pomiędzy warsztatem a biurem. Do tych danych należą statusy produkcji oraz rzeczywiste czasy wykonania, przyczyny oraz długości przestojów, dane o jakości, jak i liczba utraconych elementów wraz z przyczynami zezłomowania itp.
• Lantek Integra – system w nowoczesnej technologii WEB (mobilny dostęp z dowolnego miejsca na świecie, instalacja tylko na serwerze, co wpływa na obniżenie kosztów utrzymania). Odpowiadający za obszar zarządzania działem handlowym i przygotowania wycen, relacji z klientem, sprzedaży i zakupów oraz generowania związanej z tym dokumentacji, magazynu.
Kluczowymi elementami całości rozwiązania są jego architektura oraz integralność. To jeden system we wspólnej bazie danych, gdzie kalkulacje odbywają się w oparciu o rzeczywiste właściwości produkowanych elementów (jak: wymiary, ciężar, obwód cięcia, liczba otworów, wykorzystana do produkcji technologia itp.).
Gdy zachodzi taka potrzeba, osoby zarządzające (pion handlowy, sprzedaży czy zakupów) mogą podejrzeć dany element. Sprawdzić jego parametry lub zweryfikować cały nesting i szacunkowe czasy jego wykonania.
– Etapowość procesu wdrożenia pozwala na stopniowe zapoznanie i oswajanie się zespołu pracowników z nowym systemem. Dlatego zdecydowanie łatwiej wdraża się później kolejne moduły, które są związane z zarządzaniem produkcją, procesem sprzedażowym. Jeżeli załoga rozumie, co system potrafi. A także swobodnie porusza się w jego środowisku. – wyjaśnia Damian Olszowski, kierownik działu sprzedaży firmy Lantek.
Obsługa i serwis najwyższej jakości
Obecnie bardzo mocno stawiamy na mobilność i to nas odróżnia od konkurencji. Mamy możliwość zdalnego połączenia z oprogramowaniem, dzięki czemu możemy błyskawicznie reagować na potrzeby klienta. Lantek stara się rozwijać rozwiązania w chmurze, rozwiązania webowe – instalowane na serwerach dostępne przez przeglądarki internetowe, telefon, tablety. Stawiamy również na systemy analizy danych. Należy również podkreślić, że wszystkie programy są tworzone pod indywidualne zapotrzebowanie klienta. Przeprowadzamy rzetelną analizę potrzeb klienta. Później zespół programistów doposaża nasze systemy o konkretne funkcjonalności zgodne z potrzebami danej firmy – dodaje Damian Olszowski.
Zastosowanie oprogramowania firmy Lantek znacznie usprawniło produkcję firmy JT Stal Serwis. Udrożniło działania głównych działów firmy, które wcześniej nie do końca radziły sobie z nadmiarem dokumentów i informacji. Zastosowanie tego systemu jest dla firmy kolejnym krokiem w kierunku rozwoju mającego na celu ciągłe poszerzanie zakresu usługi. Jak również powiększanie parku maszynowego i działalności firmy o nowe innowacyjne rozwiązania.
Mogą zainteresować Cię również

Technologia goni pracowników. Chcą wiedzieć więcej o AI, a firmy nie nadążają z edukacją.
Zaledwie 9% pracowników deklaruje, że nie wie, czym są automatyzacja i sztuczna inteligencja. 46,7% natomiast przyznaje, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie technologiami idzie w parze z obawami. Od lęku przed brakiem kompetencji, przez ...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Mniejsza podaż wpłynie na dostępność powierzchni, ale czynsze pozostają stabilne. Przegląd rynku magazynowego w I kwartale 2025 roku
Savills Polska w raporcie „Warehouse and Industrial Market in Poland, Q1 2025” odnotowuje 20‑proc. spadek nowej podaży i wyhamowanie aktywności deweloperów na rynku powierzchni przemysłowych, magazynowych i logistycznych. Ponad połowa transakcji to odnowienia umów, co potwierd...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Technologia goni pracowników. Chcą wiedzieć więcej o AI, a firmy nie nadążają z edukacją.
Zaledwie 9% pracowników deklaruje, że nie wie, czym są automatyzacja i sztuczna inteligencja. 46,7% natomiast przyznaje, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie technologiami idzie w parze z obawami. Od lęku przed brakiem kompetencji, przez ...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Eagle inwestuje w R&D i rozwój w USA
Cięcie laserowe to dziś jedno z najszybciej rozwijających się rozwiązań technologicznych w branży obróbki metalu. Firma Eagle inwestuje w nowe centra R&D i rozwija działalność na rynku amerykańskim, umacniając swoją pozycję w segmencie nowoczesnych wycinarek. Co więcej, dz...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej