Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie i pozwala na uzyskanie gotowych elementów maszyn o wysokiej precyzji wykonania i można ją znaleźć praktycznie w każdej gałęzi przemysłu maszynowego. Ciągły rozwój obróbki skrawaniem oraz obrabiarek umożliwia uzyskiwanie coraz to większych dokładności geometrycznych, a także nadawanie wymaganych właściwości fizycznych warstwie wierzchniej. Poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów narzędziowych i narzędzi oraz nowoczesnego parku maszynowego sposoby skrawania są ciągle doskonalone, a uzyskiwane efekty obróbki coraz bardziej zadowalające. Poprzez aplikowanie najnowszych rozwiązań z zakresu obróbki skrawaniem możliwe jest obecnie wytwarzanie części maszyn szybciej, dokładniej i taniej. Najbliższe prognozy w zakresie technologii kształtujących przypisują obróbce skrawaniem jedną z dominujących ról.
Dotychczasowe trendy rozwojowe
W ostatnich latach napisano wiele na temat trendów rozwojowych w obróbce skrawaniem. Trendy te pokrywały się z aktualnym zapotrzebowaniem rynku na nowe technologie oraz z wymogami, jakie ten rynek definiował w stosunku do technologii kształtujących.
Jako przykład mogą tu posłużyć obróbki HSM (obróbka z dużymi prędkościami skrawania) i HPC (obróbka wysokowydajna), które od kilkunastu lat z powodzeniem są stosowane w polskich firmach produkcyjnych. Początki wdrożenia tych technologii na polskim rynku kojarzone były z niepewnością i ryzykiem. Dzisiaj dla wielu polskich firm technologie te stały się powszechne i nie sprawiają aplikacyjnych problemów.
Autor pracy [1] w 1998 roku zdefiniował podstawowe obszary rozwoju obróbki skrawaniem, które są następujące:
- obróbka z dużymi prędkościami,
- obróbka wysoko wydajna,
- obróbka na sucho,
- obróbka na twardo,
- obróbka kompletna.
Tak wyglądała sytuacja w polskich firmach pod koniec XX wieku. Niektóre z tych trendów były rozwijane już od wielu lat, jak np. obróbka na twardo, czyli obróbka stali zahartowanych o twardościach powyżej 45 HRC. Ciągły rozwój materiałów narzędziowych oraz obrabiarek, szczególnie intensywny w początkach XXI wieku, sprawił, że w przeciągu krótkiego czasu zmieniły się priorytety i dużego znaczenia nabrały technologie takie jak: obróbka hybrydowa, obróbka z zastosowaniem narzędzi wielozadaniowych lub specjalnych („inteligentnych”), mikroobróbka i obróbka superdokładna. Duże znaczenie w rozwoju obrabiarek i obróbki skrawaniem ma też rozwój technologii cyfrowej, szczególnie w sterowaniu obrabiarkami. Dzięki technologii cyfrowej w znacznym stopniu rozwinęły się systemy wspomagające wytwarzanie (głównie systemy CAM), przez co wzrosły możliwości obróbki skrawaniem w kształtowaniu skomplikowanych powierzchni.
Współczesne trendy rozwojowe
W 2018 roku na łamach miesięcznika „Mechanik” ukazał się artykuł [2], w którym autor dokonał następującej klasyfikacji:
- materiały narzędziowe i powłoki ochronne,
- narzędzia zespołowe,
- narzędzia sterowane i mechatroniczne,
- wspomaganie skrawania płynami obróbkowymi,
- kształtowanie kompozytów,
- kształtowanie kół zębatych,
- diagnostykę i nadzorowanie,
- nowe strategie skrawania,
- technologie hybrydowe.
Jak widać, autor [2] skupił swoją uwagę na nowoczesnych narzędziach i materiałach narzędziowych. Jako nowość podaje też kształtowanie kół zębatych, w przypadku którego coraz częściej stosuje się wysokowydajne frezy ślimakowe i tarczowe do obróbki obwiedniowej, a ponadto w narzędziach kształtowych stosuje się wymienne ostrza. Jako nowe strategie wskazuje głównie skrawanie z dużymi prędkościami skrawania i dużymi posuwami, przedstawiając te zagadnienia w różnym aspekcie.
Podziały
Współcześnie w literaturze przedmiotu istnieją różne podziały ze względu na tendencje i kierunki rozwoju. Autor niniejszego opracowania różni się optyką patrzenia na sposoby klasyfikowania współczesnych tendencji w zakresie obróbki skrawaniem i proponuje następujący podział:
- obróbka hybrydowa,
- mikroobróbka, obróbka superdokładna,
- obróbka z zastosowaniem narzędzi mechatronicznych lub specjalnych,
- obróbka skrawaniem w technologiach przyrostowych,
- monitorowanie procesu skrawania,
- obróbka wspomagana cieczami technologicznymi.
Obróbka hybrydowa
W odniesieniu do obróbki ubytkowej procesem hybrydowym nazywa się taką metodę obróbki, w której różne lub w różny sposób wytworzone formy energii zostają jednocześnie, tzn. w jednym zabiegu obróbkowym, wprzęgnięte w strefę jej oddziaływania na obrabiany materiał.
Wyraźne rozgraniczenie procesu konwencjonalnego od hybrydowego jest w wielu przypadkach trudne, ponieważ często występują dalsze formy energii, które jednakże nie są wnoszone do procesu przez źródło zewnętrzne. Przykładem tego może być samoindukowane skrawanie na gorąco, w którym zależne od procesu obróbkowego nagrzewanie zmniejsza umocnienie materiału w strefie skrawania i czyni go łatwiej obrabialnym. Energia pochodzi w tym przypadku od samego procesu skrawania i nie jest wnoszona przez dodatkowe źródło ciepła podczas realizacji procesu hybrydowego.
Do procesów hybrydowych nie można także zaliczać zarówno kinematycznego połączenia sposobów obróbki, w rodzaju np. frezotoczenia, jak też kombinacji sposobów, przy których różne technologie są sekwencyjnie stosowane na danym stanowisku roboczym, jak np. tłoczenie i wycinanie laserowe czy realizowane po sobie zabiegi, np.: toczenia, frezowania i wiercenia na centrum obróbkowym przy jednym zamocowaniu przedmiotu w ramach tzw. obróbki kompletnej. Szczegółowo problem ten został omówiony w pracy [3], w której autor w obszerny sposób pokazuje, czym jest obróbka hybrydowa w szerokim zakresie stosowania.
Przykład obróbki hybrydowej (obróbka skrawaniem)
Typowy przykład obróbki hybrydowej (toczenie wspomagane laserem) pokazano na rys. 1, na którym w jednym zabiegu obróbkowym zastosowano dwie różne formy energii, tzn. mechaniczną i cieplną. Przykład ten dotyczy toczenia ceramiki technicznej ostrzami diamentowymi. Zastosowana wiązka lasera ma za zadanie zmiękczyć materiał obrabiany i w ten sposób polepszyć jego skrawalność. Na rys. 2 pokazano, jak temperatura w miejscu padania wiązki lasera wpływa na zużycie ostrza podczas toczenia ceramiki technicznej ostrzem diamentowym. Im wyższa jest temperatura, tym materiał staje się bardziej miękki, dzięki czemu maleją opory skrawania, współczynnik tarcia itp., co bezpośrednio ma wpływ na trwałość ostrza.



Obróbka hybrydowa to nie tylko wspomaganie procesu skrawania, ale także innych technik wytwórczych. Na rys. 3 pokazano, jakie mogą być kombinacje procesów podstawowych i wspomagających.

Ponadto możliwość łączenia różnych technik, tak by jedna z nich wspierała drugą, pozwala na przeprowadzanie następujących obróbek hybrydowych [6]:
- obróbka udarowo-ścierna – luźne ścierniwo jest przemieszczane poprzez narzędzie, którego kształt odwzorowuje zarys wybrania do wykonania w przedmiocie,
- obróbka magnetyczno-ścierna MAF – wykorzystywana głównie do usuwania zadziorów,
- obróbka wysokociśnieniowa strugą wodno-ścierną,
- obróbka przetłoczno-ścierna wspomagana obróbką roztwarzania elektrochemicznego,
- różne inne kombinacje Ultrasonic – Laser Beam Machining – obróbka skrawaniem,
- technika druku 3D i frezowanie.
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej