Wpływ przemian alotropowych na właściwości fizykochemiczne cyny
Zarodkowanie
Zarodkowanie następuje w temperaturach poniżej 13,2°C, w których termodynamiczna siła napędowa wzrasta wraz ze spadkiem temperatury. Po zarodkowaniu następuje wzrost fazy α w wyniku postępującej przemiany β → α i przemieszczania się interfejsu do nieprzemienionego regionu fazy β. Przemieszczanie się interfejsu β-α opisuje się jako równowagę pomiędzy akumulacją naprężeń sieciowych i rozluźnieniem tychże naprężeń poprzez procesy odzyskiwania energii.
Ekspansja sieci generuje naprężenia związane z niedopasowaniem strukturalnym i objętościowym pomiędzy fazami α i β w miarę przemieszczania się atomów. Nagromadzenie naprężeń w sieci krystalicznej przeciwdziała powstawaniu przemiany β → α przez hamowanie przegrupowania atomowego struktury krystalicznej. Przemiana z fazy β w fazę α nastąpi w wyniku zredukowania naprężeń w strefach odkształcenia plastycznego w sieci fazy β przed interfejsem β-α. Zmniejszenie naprężeń następuje w wyniku przemieszczania się bądź anihilacji dyslokacji w sieci krystalicznej fazy β. Zatem powstawanie zarazy cynowej oraz szybkość jej wzrostu zależą od właściwości mechanicznych fazy β oraz stopnia redukcji naprężeń [1].
Stopy cynowo-ołowiowe a dyrektywa RoHS
W ciągu ostatnich kilku dekad preferowano lutowanie elementów elektronicznych za pomocą stopów cynowo-ołowiowych. Jednakże od 1 lipca 2006 roku, wraz z uchwaleniem dyrektywy RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances), zaniechano produkcji takich stopów ze względu na toksyczne właściwości ołowiu. Wynikiem było odejście od tradycyjnych lutów cyny z ołowiem na rzecz bezołowiowych alternatyw zawierających znaczny procent cyny. Dodatek ołowiu do cyny skutecznie hamował rozwój zarazy cynowej. Przejście przemysłu elektronicznego na bezołowiowe stopy lutownicze po raz kolejny uruchomiło dyskusję na temat zagrożeń związanych z zarazą cynową. Czysta cyna ogólnie nie jest akceptowana w przemyśle elektronicznym z powodu innego szkodliwego zjawiska, zwanego „wąsami cynowymi” (tin whiskers) [6, 7] (rys. 4).
Powstawanie wąsów
Powstawanie wąsów na powierzchni cyny może doprowadzić do zwarć układów elektronicznych. Było jedną z głównych przyczyn dodania do lutowia domieszki ołowiu, który zapobiega ich powstawaniu. Z powodu przechodzenia na lutowanie bezołowiowe wąsy cynowe znów zaczynają powodować problemy. Ponadto niektóre badania próbek stopów cyny sugerują, że stopy bezołowiowe wykazują większą podatność na zarazę cynową niż tradycyjne stopy cynowo-ołowiowe. Jest to oczywiście niedopuszczalne w przypadku systemów elektronicznych, które muszą działać w temperaturach poniżej 13,2°C.
Stopy Sn-Cu-Ag
Zaraza cynowa była obiektem wielu badan naukowych. W. Peng [8] przeprowadził badania czterech bezołowiowych spoin cynowych z dodatkiem Cu, Ag oraz Cu+Ag, czystej Sn oraz dwóch płytek drukowanych używanych w produkcji telefonów komórkowych – jednej pokrytej stopem Sn z Pb i Ag, a drugiej – stopem Sn z Cu i Ag. W celu stwierdzenia przemiany alotropowej β → α stopy na początku schładzano w ciekłym azocie (-196°C) przez 50 h. Po analizie powierzchni były trzymane w temperaturze -40°C przez 4 lata.
Powierzchnia próbek była poddawana obserwacji każdego roku. Na koniec przetrzymano badane stopy przez 1,5 roku w temperaturze -17°C. Badania analizy powierzchni po chłodzeniu w temperaturach -196°C, a potem w -40°C nie wykazały obecności α-Sn. Dopiero chłodzenie w -17°C przez 1,5 roku ujawniło obecność przemiany fazowej, lecz jedynie w spoinie z czystej Sn. Pozostałe cztery spoiny, jak również płytki drukowane z telefonu komórkowego, wciąż miały błyszczącą, srebrzysta barwę.
Badania cyny – zaraza cynowa
Wcześniejsze badania oceniały potencjał powstawania zarazy cynowej w złączach lutowanych [9]. Przetestowano trzy stopy lutownicze: czystą cynę, stop cynowo-ołowiowy wysokiej czystości (Sn-Pb) i komercyjny stop lutowniczy. Badanie wykazało, że zaraza cynowa powstała na wszystkich z wyjątkiem lutu komercyjnego. Jednak odporność na zarazę cyny była przypisana zanieczyszczeniom, a nie właściwościom fizycznym lutowia.
Do badań przemiany β → α zastosowano także metodę spektroskopii Mössbauera [2, 4]. Jest to wszechstronna metoda oparta na nadsubtelnym oddziaływaniu poszczególnych jąder atomów z otoczeniem takim jak np. najbliższe atomy lub elektrony z powłok elektronowych wokół atomów. Oddziaływania nadsubtelne świadczą o zmianach energii poziomów jąder i dostarczają informacji o lokalnych właściwościach badanych atomów osadzonych w strukturze. A zatem spektroskopia Mössbauera wydaje się idealna do badania próbek jednoskładnikowych. W nich tylko bardzo niewielkie lokalne różnice pomiędzy atomami są wykrywalne, np. we wczesnym etapie przejścia β → α pojawiających się wewnątrz metalicznej osnowy Sn. Ponadto duża różnica między czynnikami Mössbauera-Lamba dla faz α i β w temperaturze pokojowej skutecznie zwiększa wykrywalność fazy α-Sn [2].
Badanie na obecność zarazy cynowej
Badaniu na obecność zarazy cynowej metodą spektroskopii Mössbauera poddane zostały także próbki Sn z dodatkiem Cu i Ag [4]. W tym celu sześć próbek: Sn, Sn-1%Cu, Sn-2%Cu, Sn-3%Cu, Sn-0,3%Ag-0,7%Cu i Sn-3%Ag-0,5%Cu poddano walcowaniu na zimno do grubości 50 μm. Następnie „zaszczepiono” na ich powierzchniach zarodki InSb, które miały za zadanie zainicjować reakcję przemiany alotropowej β → α.
Tworzenie się dwuskładnikowej struktury krystalicznej metalu lub stopu wymaga kilku czynników. Roztwór stały powstaje, gdy atomy rozpuszczalnika i substancji rozpuszczonej posiadają tę samą liczbę elektronów walencyjnych. Różnica promieni atomowych nie może być większa niż 15%. Po trzecie: pierwiastki rozpuszczalnika i substancji rozpuszczonej powinny posiadać podobną elektroujemność. Po czwarte: rozpuszczalnik i substancja rozpuszczona powinny mieć tę samą strukturę krystaliczną. Z tego powodu wybrano zarodki InSb, ponieważ posiadają one strukturę regularną bardzo zbliżoną do struktury α-Sn. Tak przygotowane próbki poddano schładzaniu w temperaturach -18°C i -30°C przez 4 dni.
Wyniki badań cyny
Wyniki badań metodą spektroskopii Mössbauera pokazały, iż w próbce z czystej cyny stwierdzono mniej niż 0,03% względnej objętości fazy α-Sn. Obecność ok. 1% Cu w dwuskładnikowych stopach lutowniczych przyspiesza tworzenie się fazy α-Sn, osiągając maksymalną wartość 28,5% wagowych dla stopu (rys. 5a). Jednakże sygnał Mössbauera dla fazy α maleje wraz ze wzrostem zawartości Cu powyżej 1% i stabilizuje się w około 2% wagowych dla Sn-2%Cu i Sn-3%Cu (rys. 5c). Przypuszczalnie jest to związane z formowaniem się stabilnej fazy międzymetalicznej Cu6Sn5 występującej przy min. 2% wagowych Cu i to ta faza jest odpowiedzialna za hamowanie wzrostu fazy α-Sn, czyli powstawanie zarazy cynowej.
Kolejne wnioski z badań
Dalsze badania wykazały, iż nawet niewielki dodatek Ag do dwuskładnikowego stopu Sn-Cu znacznie ogranicza tworzenie się fazy α (rys. 5b, d). W przypadku stopów z dodatkiem Ag przy powstawaniu zarazy cynowej wzięto pod uwagę wpływ temperatury i składu chemicznego stopów. Zaobserwowano bardzo niewielką zdolność tworzenia się zarazy cynowej w obu trójskładnikowych stopach po upływie 4 dni chłodzenia. W rzeczywistości dla stopu Sn-3%Ag-0,5%Cu występuje tylko domniemana obecność zarazy cynowej na poziomach 0,03 i 0,06% dla próbek schładzanych w temperaturach odpowiednio t1 = -18°C i t2 = -30°C. Jednak niektóre rozbieżności w wynikach spektroskopii Mössbauera pokazały, że obecność Ag w stopach lutowniczych na osnowie Sn działa jak inhibitor, podczas gdy niższa temperatura przyspiesza powstawanie zarazy cynowej [4].
Mogą zainteresować Cię również
Kluczowe trendy w dziedzinach sztucznej inteligencji i automatyzacji w 2025 r.
Firma UiPath przedstawia czego można się spodziewać w nadchodzącym roku w swoim raporcie Trendy Sztucznej Inteligencji i Automatyzacji 2025. Prognozy UiPath opierają się na szeroko zakrojonej analizie rynku, aktualnych postępach w badaniach nad sztuczną inteligencją i doświadc...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;
Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie
Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...
Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach
Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...
Czy rok 2025 będzie lepszy dla polskiego sektora TLS?
Jak sprostać wyzwaniom i wykorzystać nadchodzące możliwości w transporcie drogowym? Transport drogowy stoi przed wieloma wyzwaniami, ale jednocześnie stwarza nowe możliwości. Kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę także w 2025 roku to koszty utrzymania pracownika, zadba...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ
Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:
Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...
Cyberbezpieczeństwo: braki kadrowe i wyzwania NIS2. Jak Europa stawia czoła zagrożeniom cyfrowym?
Na razie mamy opóźnienie w dostosowaniu krajowego prawa do wymogów dyrektywy NIS2, czyli ogólnounijnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa. Choć termin wyznaczony na dostosowanie lokalnego prawa minął 17 października, prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyb...
Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...
Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1
W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:
Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...
Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN
W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:
Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
Konferencja PractiCORR 2025
Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tematyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...
Jakie działania podejmował SIPUR w II połowie 2024 roku?
Jak wyglądały działania Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” w drugiej połowie ubiegłego roku? Kongres TRENDY 2024, 27-28 listopada 2024, Kraków
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej