art. sponsorowany

Ważne jest, by firmy w Europie Środkowej i Wschodniej czuły się pewne siebie

Podczas targów EMO MILANO 2021 odbyła się ciekawa rozmowa z głównymi Managerami firmy Yamazaki Mazak Europe. Jej uczestnikami byli: Richard Smith, Dyrektor Zarządzający Mazak European Group, Bruno Munier, Zastępca Dyrektora Yamazaki Mazak Europe oraz Laszlo Torok, Dyrektor Yamazaki Mazak Central Europe. Zadano im ciekawe pytania, z których dowiemy się: jakie są ich doświadczenia firmy w pracy na rynkach krajowych w Europie Środkowej i Wschodniej, jak oceniają możliwości rozwoju tych rynków. Poznamy też rolę, jaką w prywatnym życiu naszych rozmówców odgrywa praca w tych miejscach.

„Mieszkańcy Europy Środkowej są szczerzy, pracowici i umieją cieszyć się życiem”

Bruno Munier, Zastępca Dyrektora firmy Yamazaki Mazak Europe

Bruno Munier: Spędziłem w tej części świata kilka lat swojego życia i to był jeden z jego najbardziej produktywnych okresów. Ludzi mieszkających w tym regionie cechują: wyjątkowa szczerość i uczciwość, bezpośredniość, pracowitość i umiejętność cieszenia się życiem. Właśnie tam się nauczyłem, czym jest prawdziwy duch zespołu i radość z wszechobecnego, budującego optymizmu. Ludzie, którzy umieją cieszyć się życiem, stają się bogatsi.

Richard Smith: Nasza praca po części polega na śledzeniu trendów i wyszukiwaniu rozwiązań, które poprowadzą nas ku lepszej przyszłości. Obecnie region ten mierzy się z podobnymi problemami i wyzwaniami jak reszta świata. Ewidentnie brakuje siły roboczej, co prowadzi do zwiększenia kosztów pracy i ciągłej rywalizacji między firmami w zakresie konkurencyjności ofert. Rozwiązaniem tych problemów z pewnością jest dobrze zorganizowana automatyzacja. To bez wątpienia jeden z kluczowych czynników rozwoju w przyszłości.

Kolejną kwestią jest łączność. W dzisiejszych czasach z góry zakładamy, że maszyny i aplikacje powinny być stale podłączone do Internetu. Musimy się zawsze liczyć z oczekiwaniami klientów. Zilustruję to na przykładzie. Kiedy moje dzieci miały około 6 i 9 lat, zabrałem je do centrum technologii. Chciałem im pokazać, jak obsługuje się ekran. Próbowały przewijać go palcem i zdziwiły się, gdy to nie działało. Zakładały, że będzie to ekran dotykowy. W tamtym czasie jeszcze takie nie istniały, ale było dla mnie jasne, że powinniśmy sprawić, by pojawiły się jak najszybciej. I tak właśnie się stało. Młodsze pokolenie ma po prostu własne oczekiwania i one są bardzo podobne w Europie Wschodniej i Zachodniej.

Może Cię zainteresować też >> Łańcuchy dostaw – materiały

„W Europie Środkowej panuje chęć uczenia się, jakiś młodzieńczy duch”

Richard Smith, Dyrektor Zarządzający firmy Mazak European Group

Firmy w Europie Środkowej – specyfika pracy

Bruno Munier: Praca w krajach Europy Środkowej uczy nas, że należy się dostosowywać do okoliczności: Trzeba być elastycznym. W krajach takich jak Czechy, Polska czy Serbia bardzo prężnie działał kiedyś przemysł związany z budową maszyn. Potem jednak, z powodów, o których moglibyśmy pomówić dłużej, gdybyśmy mieli czas, rozwój ten się zatrzymał. Mimo to zachowały się dobrze zakorzeniona tradycja i doświadczenie.

Richard Smith: Dobrze pamiętam, jak 20 lat temu w Czechach wyglądał proces produkcji. Często odwiedzałem ten kraj. W wielu przypadkach proces ten był zadziwiająco mało efektywny. Ale spójrzcie na dzisiejsze Czechy. W tym kraju panuje chęć uczenia się, jakiś młodzieńczy duch.

Laszlo Torok: W ten kontekst wpisują się wartości, które pielęgnuje firma Mazak. Są to: rodzinna tradycja, długofalowa wizja i odpowiedzialne podejście do ludzi. Głównym celem firmy Mazak pozostaje jednak dostarczanie klientom rozwiązań. Chcemy, by nasi klienci odnosili sukcesy. To nasza technologia może sprawić, że dany klient wyróżni się na tle swojej konkurencji. Poznałem wiele firm, które niesamowicie się rozwinęły po zakupie technologii firmy Mazak. Dostrzeżenie i zrozumienie tego to coś pięknego.

Korzystamy z droższych maszyn i, ogólnie mówiąc, mamy znaczący wkład w międzynarodowy sukces różnych firm

Laszlo Torok, Dyrektor firmy Yamazaki Mazak Central Europe

Bruno Munier: To prawda, że kilka lat temu nasi klienci w tym regionie koncentrowali się na krótkoterminowych działaniach. Wydawali tylko polecenia podwykonawcom i byli bardzo konserwatywni w kwestii inwestycji. Dzisiaj w większym stopniu skupiają się na przyszłości i są odważniejsi. Powstało więcej przedsiębiorstw państwowych, które składają większe zamówienia. Nie boją się podejmować chwilowego ryzyka ani kupować droższych maszyn. W związku z tym zakup coraz to nowych sprzętów może sprawić, że znacznie wyprzedzą konkurencję i staną się liderem na danym rynku. Obecność na tych rynkach jest dla firmy Mazak bardzo ważna, ponieważ nasi obecni i przyszli klienci są nastawieni na dynamiczny rozwój.

Czytaj też >> UE chce stworzyć źródło zaopatrzenia w krytyczne surowce

Richard Smith: Znam również klientów, którzy utrzymują, że firma Mazak zmieniła ich życie. Osiągamy to dzięki rodzinie Yamazaki i jej odpowiedzialnemu podejściu. W ciągu ostatnich kilku lat firma Mazak wdrożyła kilka przełomowych innowacji, które dosłownie zrewolucjonizowały branżę produkcyjną. Ogromnym sukcesem okazał się na przykład obchodzący swoje 40. urodziny MAZATROL. Podobnie seria INTEGREX. Wynikało to z faktu, że byliśmy pierwszym producentem maszyn wielofunkcyjnych.

„Inną ważną cechą charakterystyczną krajów Europy Środkowej i Wschodniej jest gotowość jej mieszkańców do ciężkiej pracy”

Bruno Munier

Bruno Munier: Pamiętam, jak kiedyś, gdy zaczynałem tutaj pracę, chciałem spotkać się z dystrybutorem. Zaproponowałem piątek i sobotę. Usłyszałem, że piątek odpada, bo w piątek pracują. Wróciłem do Francji i zrobiłem to samo, czyli zaproponowałem zespołowi ds. sprzedaży spotkanie w piątek i w sobotę. Odpowiedź była taka, że sobota nie wchodzi w grę, bo w sobotę nie pracują!

Firmy z całej Europy – równi partnerzy

Laszlo Torok: W latach 90. zarówno na Węgrzech, jak i w innych krajach, musieliśmy udowodnić, że wiemy, co to znaczy ciężka praca. Wszystkie nowe pomysły przychodziły do nas z Zachodu, a my tylko dodawaliśmy do nich coś swojego po jakimś czasie. Teraz, 30 lat później, jesteśmy w sytuacji, w której ogromne, międzynarodowe firmy mają do nas całkowite zaufanie. Nie postrzegają nas już w kategoriach podwykonawców, ale rozumieją, że inwestycje w tej części Europy również mogą przynosić zyski. Powiedziałbym, że ta zmiana dokonała się około 10 lat temu. W dzisiejszych czasach powstają tutaj również nowe projekty.

Richard Smith: Ważne jest to, by stale budować poczucie pewności siebie tych firm. Tak, by nie bały się one eksportować swoich produktów ani wkraczać na zagraniczne rynki. Musimy również pokazać zagranicznym inwestorom i przedsiębiorcom, że ten region potrafi wytwarzać produkty wysokiej jakości, a firma Mazak jest częścią tego procesu.

Czytaj też >> Dywersyfikacja łańcuchów dostaw szansą dla Polski?

Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

targi-fastener-poland-miejsce-spotkan-ekspertow-fot-4

Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...

Anodowanie-twarde-anodowe-powloki-tlenkowe-na-aluminium-i-jego-stopach-dlaProdukcji.pl
Partner kategorii:

Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach

Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...

sektor-transportowy-w-polsce-2025-rokiem-walki-o-przetrwanie

2025: kolejny rok walki o przetrwanie dla sektora TSL?

Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się z kryzysem finansowym, a przewidywania na 2025 rok nie przynoszą rewo...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

conform-czyli-ciagle-wyciskanie-na-kole-rys-2

Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ

Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

ryzyko-wycieku-danych-w-sektorze-msp-a-cyberbezpieczenstwo

Sektor MŚP: brak umiejętności związanych z cyberbezpieczeństwem 

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) są bardziej narażone na cyberataki niż większe firmy. Powodem nie jest niska świadomość czy luki w zabezpieczeniach, ale brak specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, który jest drugim największym wyzwaniem w tym obszarze. Dla porównania, wed...

fotowoltaika-na-dachach-plaskich-relacja-ze-szkolenia-bogucki

Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...

ciecie-plazmowe-analiza-jakosci-powierzchni-ciecia-cz-1-rys-9

Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1

W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:

Partner kategorii:

Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...

elektrownia-jadrowa-stal-do-zastosowan-jadrowych-fot-1

Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN

W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

konferencja-practicorr-2025-fot-2
Partner kategorii:

Konferencja PractiCORR 2025

Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Pols­kie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tema­tyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...

rynek-przemyslowo-logistyczny-optymizm-na-rynku

Uzasadniony optymizm na rynku magazynowym

Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/24

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.