Ultradźwiękowa diagnostyka instalacji sprężonego powietrza

Sprężone powietrze jest drugim po energii elektrycznej najczęściej stosowanym medium w przemyśle. Pomimo bezpiecznego i uniwersalnego charakteru sprężonego powietrza, należy ono do jednego z najdroższych nośników energii.

Ultradzwiekowa-diagnostyka-instalacji-sprezonego-powietrza-rys-4-dlaProdukcji.pl

Pomimo wysokich kosztów produkcji sprężonego powietrza w wielu przedsiębiorstwach około 30% produkowanego powietrza wycieka przez nieszczelności w eksploatowanej instalacji. Wynika z tego, że warto diagnozować instalacje sprężonego powietrza w celu detekcji i lokalizacji wycieków.

Zyski i straty podczas korzystania ze sprężonego powietrza

Koszty wytwarzania, przygotowania i przesyłania sprężonego powietrza czynią go najdroższym medium energetycznym wykorzystywanym w przemyśle. Na koszty eksploatacji sprężarek napędzanych energią elektryczną (rys. 1), poza kosztami utrzymania ruchu (12%) i kosztami inwestycji (13%), składają się koszty energii elektrycznej, które stanowią dominujący odsetek (75%) całkowitych kosztów eksploatacyjnych.

Z punktu widzenia sprawności działania całego układu przygotowania i dystrybucji sprężonego powietrza można przyjąć, że tylko około 10% energii elektrycznej jest spożytkowane na energię sprężonego powietrza użytkowanego w zakładzie. Około 90% energii elektrycznej zużywanej przy produkcji sprężonego powietrza można traktować jako potencjalne straty. Związane są one z samym procesem sprężania, a także z wyciekami w instalacji. Jeśli spojrzeć na czynniki decydujące o zużyciu sprężonego powietrza w zakładzie (rys. 2), to łatwo zauważyć, że wycieki stanowią około 34% wyprodukowanego powietrza [3, 4], co pozwala stwierdzić, że jedna na trzy pracujące sprężarki produkuje powietrze, które jest tracone w nieszczelnej instalacji.

Koszty

Zakładając, że aby zapewnić w instalacji ciśnienie robocze około 6 barów, do produkcji 1 m3 powietrza normalnego potrzebne jest zużycie energii elektrycznej (przy ciśnieniu atmosferycznym 1013 hPa i temperaturze 0°C) od ok. 0,5 do ok. 0,7 kWh. Jeśli przyjąć średnią cenę energii elektrycznej 0,5 PLN/kWh, to minimalny koszt produkcji 1 m3 powietrza wynosi 0,25 PLN. Jeśli założymy, że w instalacji, w której panuje ciśnienie 5 barów, powstanie uszkodzenie o średnicy 2 mm, to straty wynikające z nieszczelności będą wynosiły 0,222 m3/min, czyli 319 m3/dobę, 9590 m3/miesiąc i 11 5084 m3/rok. Przyjmując koszt wytworzenia 1 m3 powietrza na poziomie 0,25 PLN, odpowiednio straty dobowe, miesięczne i roczne będą wynosiły: 80 PLN/dobę, 2397 PLN/miesiąc, 26 771 PLN/rok.

Powyższy przykład pokazuje więc rozmiar strat wynikających z jednego wycieku, przy założeniu, że sprężarka jest eksploatowana 24 godz. na dobę 7 dni w tygodniu. Jak pokazuje praktyka, w przedsiębiorstwach niemonitorujących stanu instalacji sprężonego powietrza występuje od kilku do kilkunastu wycieków różnej wielkości. Przekłada się to na znaczące straty finansowe.

Ultradźwięki a sprężone powietrze

Wyciek sprężonego powietrza to zjawisko wysoce niepożądane i najczęściej występuje na połączeniach elementów instalacji. Podczas wycieku powietrze przepływa z obszaru wysokiego ciśnienia do obszaru niskiego ciśnienia. Podobna sytuacja będzie zachodziła podczas nieszczelności w układzie podciśnieniowym (rys. 3). Jeśli występuje odpowiednio duża różnica ciśnień, w miejscu wycieku pojawia się przepływ turbulentny. Generuje on fale akustyczne w szerokim zakresie częstotliwości pokrywającym również zakres ultradźwiękowy.

Z reguły w warunkach przemysłowych ze względu na duży poziom hałasu trudno wykryć nieszczelności z wykorzystaniem zmysłu słuchu. Szczególnie w przypadku elementów instalacji zlokalizowanych w trudno dostępnych miejscach jest to trudne. W takich przypadkach można stosować urządzenia pozwalające wykrywać fale akustyczne w zakresie ultradźwięków. Umożliwia to wykrywanie wycieków nawet przy bardzo wysokim poziomie tła akustycznego panującego w hali przemysłowej. Z reguły w trakcie wycieków generowane są fale ultradźwiękowe o częstotliwościach około 40 kHz. Intensywność emisji ultradźwiękowej zależy od prędkości przepływu, a zatem i rozmiaru otworu, przez który następuje wyciek, oraz różnicy ciśnień [2, 3, 5]. Typowa różnica ciśnień zapewniająca dobrą wykrywalność wycieków nie powinna być niższa od 1 bara. Jednak – jak deklarują niektórzy dostawcy sprzętu pomiarowego – możliwe jest wykrywanie wycieków wydobywających się z otworu 0,1 mm z odległości 15 m przy różnicy ciśnień 0,3 bara.

Sprzęt do badań ultradźwiękowych

Do ultradźwiękowych badań instalacji sprężonego powietrza stosuje się przenośne, wygodne i proste w użyciu przyrządy pomiarowe. Na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń o podstawowych i bardziej rozbudowanych funkcjonalnościach. Można spotkać urządzenia uniwersalne do wykrywania ultradźwięków w gazach i ciałach stałych, w tym takie, które mogą współpracować ze smartfonami i z tabletami. Dostępne są również przyrządy dedykowane do konkretnego rodzaju badań, w tym do detekcji wycieków sprężonego powietrza. Na rys. 4 zaprezentowano przykład takiego rozwiązania.

Przyrząd służący do detekcji wycieków wyposażony jest w tubę skupiającą fale ultradźwiękowe ze zintegrowaną kamerą wizyjną. Umożliwia to detekcję i lokalizację wycieków wydobywających się z otworów o średnicy 0,1 mm przy ciśnieniu 3 barów z odległości 20 m. Dzięki możliwości nałożenia na obraz widoczny na wyświetlaczu obrazu wskaźnika o dynamicznie zmieniającym się rozmiarze zależnym od intensywności docierających do przyrządu fal ultradźwiękowych możliwe jest precyzyjne lokalizowanie źródeł emisji wywołanych przez wyciekające powietrze. Obraz z kamery może być zapisywany w pamięci urządzenia, co pozwala na sporządzenie raportu i precyzyjne wskazanie służbom odpowiedzialnym za usuwanie wycieków miejsca naprawy. Dodatkowo oprogramowanie urządzenia pozwala szacować koszty wycieku w trybie rzeczywistym po wprowadzeniu m.in. informacji o jednostkowym koszcie produkcji metra sześciennego sprężonego powietrza.

Urządzenie idealnie nadaje się do lokalizacji wycieków na rozległych przemysłowych instalacjach nie tylko sprężonego powietrza. Można wykrywać również wycieki innych gazów technicznych, a nawet pary. Miernik może być również z powodzeniem stosowany do badania instalacji podciśnieniowych (próżniowych), a także do detekcji wyładowań niezupełnych i wyładowań koronowych w energetyce.

Metodyka poszukiwania wycieków sprężonego powietrza

Ultradźwięki cechują się dużą kierunkowością wynikającą z liniowego rozchodzenia się fal. Ich emisja słabnie wprost proporcjonalnie do kwadratu odległości, co wpływa na stosunkowo mały zasięg. Duża kierunkowość jest zaletą, ponieważ ułatwia lokalizację źródła emisji, szczególnie w przypadku ultradźwięków rozchodzących się w powietrzu. Sposób rozchodzenia się ultradźwięków w powietrzu można porównać do źródła światła latarki (kierunkowa wiązka światła). Dla porównania dźwięki słyszane przez człowieka można traktować jak światło emitowane przez żarówkę (wszechkierunkowe źródło światła).

Barometru Rynku Pracy

Technologia goni pracowników. Chcą wiedzieć więcej o AI, a firmy nie nadążają z edukacją.

Zaledwie 9% pracowników deklaruje, że nie wie, czym są automatyzacja i sztuczna inteligencja. 46,7% natomiast przyznaje, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie technologiami idzie w parze z obawami. Od lęku przed brakiem kompetencji, przez ...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

podaży

Mniejsza podaż wpłynie na dostępność powierzchni, ale czynsze pozostają stabilne. Przegląd rynku magazynowego w I kwartale 2025 roku

Savills Polska w raporcie „Warehouse and Industrial Market in Poland, Q1 2025” odnotowuje 20‑proc. spadek nowej podaży i wyhamowanie aktywności deweloperów na rynku powierzchni przemysłowych, magazynowych i logistycznych. Ponad połowa transakcji to odnowienia umów, co potwierd...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Barometru Rynku Pracy

Technologia goni pracowników. Chcą wiedzieć więcej o AI, a firmy nie nadążają z edukacją.

Zaledwie 9% pracowników deklaruje, że nie wie, czym są automatyzacja i sztuczna inteligencja. 46,7% natomiast przyznaje, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie technologiami idzie w parze z obawami. Od lęku przed brakiem kompetencji, przez ...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Chad Jackson – CEO Eagle Americas, lider rozwiązań Eagle do cięcia laserowego

Eagle inwestuje w R&D i rozwój w USA

Cięcie laserowe to dziś jedno z najszybciej rozwijających się rozwiązań technologicznych w branży obróbki metalu. Firma Eagle inwestuje w nowe centra R&D i rozwija działalność na rynku amerykańskim, umacniając swoją pozycję w segmencie nowoczesnych wycinarek. Co więcej, dz...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.