TruPrint – laserowe drukarki 3D do proszków metalicznych
Firma TRUMPF jest światowym liderem w produkcji maszyn do obróbki blach, realizujących wykrawanie, gięcie oraz cięcie i spawanie laserowe, a także całej gamy rezonatorów laserowych oraz systemów laserowych do obróbki różnorodnych materiałów. Od wielu lat systemy laserowe 3D firmy TRUMPF można było wyposażyć w technologię napawania laserowego LMD (laser metal deposition). Poprzez specjalną głowicę, zainstalowaną na obrabiarce TruLaser Cell lub na robocie, pneumatycznie podawany był metaliczny proszek, stapiany przez wiązkę laserową z podłożem. Technologia LMD służy przede wszystkim do regeneracji zużytych powierzchni oraz pokrywania ich materiałami odpornymi na zużycie lub korozję. Tylko w ograniczonym zakresie można ja wykorzystać do generowania detali 3D o złożonej geometrii. Dlatego naturalnym etapem rozwoju było wprowadzenie laserowych drukarek 3D do metali. Realizują one technologię LMF (laser metal fusion), pozwalającą na tworzenie złożonych geometrii 3D.

Technologia LMF
W technologii LMF wiązka laserowa tworzy detal warstwa po warstwie, stapiając selektywnie proszek z nałożonej na całą powierzchnię warstwy. Dzięki małej grubości warstwy a także bardzo dobrej jakości wiązki laserowej możemy precyzyjnie tworzyć cienkie ścianki o grubości ułamków milimetra. Punktem wyjścia jest model CAD 3D. Dzieli się na cienkie warstwy, a dla każdej z warstw generuje się trajektoria wiązki laserowej odzwierciedlająca kształt detalu. Po wykonaniu wszystkich warstw otrzymujemy gotowy detal o zadanej geometrii, którego własności odpowiadają użytemu proszkowi.
Program obróbki generuje się automatycznie na podstawie modelu 3D, przy czym użytkownik określa położenie a także orientację detalu na płycie bazowej. W razie potrzeby generowane są podpory umożliwiające druk nachylonych krawędzi, a także ułatwiające oddzielanie gotowych części od płyty bazowej. Możemy stosować całą gamę proszków metalicznych, między innymi ze stali, aluminium, tytanu, niklu, kobaltu lub też stopów zawierających te metale. Zaletą tej technologii jest wysoka jakość materiałowa, co pozwala stosować stworzone detale do wymagających aplikacji. Stabilność i mały ciężar powodują, że technologia jest szczególnie interesująca przy lekkich konstrukcjach i strukturach bionicznych w takich branżach jak lotnictwo, motoryzacja czy też medycyna.

Drukarka TruPrint 1000
Najmniejsza z rodziny TruPrint jest drukarka TruPrint 1000. Wprowadzono ją do sprzedaży w roku 2016. Jej przeznaczenie to produkcja prototypowa lub też małoseryjna detali mieszczących się w walcu o średnicy 100 mm i wysokości 100 mm. Zastosowano w niej włóknowy rezonator laserowy TruFiber o mocy 200 W, produkowany także przez firmę TRUMPF. Przy grubości warstwy rzędu 20 µm a także plamce lasera ok. 50 µm dysponujemy bardzo precyzyjnym narzędziem. Optyka skanerowa pokrywa cały obszar roboczy, a maksymalna prędkość skanowania wynosi 6 m/s. TruPrint 1000 może być wyposażona w dwa źródła laserowe i dwa skanery, co pozwala przyśpieszyć proces drukowania blisko dwukrotnie. W celu wydłużenia pracy drukarki bez ingerencji operatora można zastosować opcję Multiplate, w której w cylindrze roboczym jest kilka płyt bazowych. Po zakończeniu wydruku na pierwszej płytce jest ona przesuwana do cylindra z materiałem nadmiarowym i maszyna automatycznie rozpoczyna druk na kolejnej płycie.

Stapianie odbywa się w atmosferze gazu obojętnego. Zawartość tlenu jest kontrolowana przez czujnik o wysokiej rozdzielczości do poziomu 100 ppm. Komora robocza może być wyposażona w Glovebox. To pozwala wykonywać manipulacje w atmosferze ochronnej. Zapobiega to także wydostawaniu się pyłu na zewnątrz komory. Dzięki zastosowaniu wymiennych cylindrów czas zmiany detalu jest bardzo krótki, co zapewnia duży stopień wykorzystania urządzenia. Minimalizuje także utratę proszku. Proszek niewykorzystany podlega recyrkulacji i można go powtórnie użyć do stapiania.
Maszyna TruPrint 1000, w zależności od aplikacji, może być wyposażona w różne pakiety. Jest to między innymi pakiet przemysłowy, laboratoryjny, jubilerski lub stomatologiczny.

Zastosowania przemysłowe wymagają dużej wydajności drukowania i większego obszaru roboczego. Dlatego TRUMPF rozwija większe maszyny z wieloma laserami.
TruPrint 2000
Maszyna TruPrint 2000 ma obszar roboczy o średnicy 200 mm oraz wysokości 200 mm. Posiada wyposażenie w jeden lub dwa włóknowe rezonatory laserowe TruFiber o mocy 300 W oraz opcję podgrzewania stołu bazowego do 200 stopni. Pozwala to znacznie zwiększyć wydajność procesu i uzyskać lepszą jakość tworzonych detali. Kolejnym krokiem w kierunku dużej wydajności jest zwiększenie obszaru roboczego i liczby rezonatorów. W przemysłowej, wydajnej maszynie TruPrint 5000 z polem roboczym o średnicy 300 mm i wysokości 400 mm są trzy lasery TruFiber o mocy 500 W. Każde ze źródeł ma własną optykę skanerową. Jej zakres pokrywa cały obszar roboczy, co umożliwia elastyczne rozdzielanie zadania na poszczególne rezonatory.

TruPrint 5000
W drukarce TruPrint 5000 płytę bazową można podgrzać do 500 stopni. To zmniejsza odkształcenia termiczne a także zapewnia lepszą jakość produkowanych detali. Jest to szczególnie istotne przy większych częściach, których wydrukowanie przy niższej temperaturze może być bardzo trudne, a czasem niemożliwe.
Czytaj też >> Analiza struktury geometrycznej powierzchni stali X5CRNI18-10 po cięciu plazmowym
Drukarki TruPrint posiadają wyposażenie w optyczne systemy monitorowania nakładanych warstw a także ich stapiania. Pozwala to wykryć ewentualne niezgodności w strukturze tworzonych detali jak również wyeliminować detale niespełniające wymagań jakościowych. W szczególnych przypadkach proces drukowania można przerwać, co pozwala zaoszczędzić proszek a także czas pracy maszyny.
Ze względu na zastosowanie proszków o małej granulacji konieczna jest taka organizacja produkcji, która zapobiega emisji proszków do otoczenia. TRUMPF proponuje także specjalne systemy oddzielania, recyklingu i transportu proszków, które zapewniają bezpieczne warunki pracy dla obsługującego personelu.

Technologia wytwarzania przyrostowego LMF jest więc ważnym uzupełnieniem konwencjonalnych metod produkcji. Duża swoboda konstrukcji pozwala też szybko tworzyć złożone detale. Nawet przy pojedynczych częściach koszty produkcji nie są wysokie. Technologia LMF daje nowe możliwości tam, gdzie konwencjonalnych metod produkcyjnych nie stosuje się ze względów technicznych lub ekonomicznych.

W przypadku jakichkolwiek pytań – jesteśmy do Państwa dyspozycji.

TRUMPF Polska
ul. Połczyńska 111, 01-303 Warszawa
tel. 22 57 53 900, e-mail: info@pl.trumpf.com
kanał YouTube: https://www.youtube.com/user/TRUMPFtube
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej