TruLaser Tube 5000 fiber. Wydajna wycinarka laserowa do rur i profili z automatycznym podawaniem i odbiorem
Firma TRUMPF jest światowym liderem w produkcji maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie oraz cięcie i spawanie laserowe), różnego typu rezonatorów laserowych oraz systemów laserowych i zaawansowanej elektroniki. Bazując na rozwijanej przez dekady wiedzy oraz doświadczeniu z zakresu technik laserowych, firma TRUMPF proponuje szeroką gamę wycinarek laserowych, dostosowanych zakresem materiałów, ich grubością oraz kształtem (blachy, rury, kształtowniki, wytłoczki) do indywidualnych potrzeb klienta. Firma TRUMPF gwarantuje pełny zakres usług z jednej ręki:
- maszyna,
- źródło laserowe,
- oprogramowanie i elementy automatyzacji,
- kompetentny serwis na terenie całego kraju.

TruLaser Tube i nowe możliwości
TruLaser Tube 5000 fiber (T11) to nowa maszyna do obróbki rur i profili. Poprzednie wersje maszyny były wyposażone w rezonator gazowy CO2. Teraz proponujemy maszynę z rezonatorem na ciele stałym ze światłowodową transmisją wiązki. Maszyna TruLaser Tube 5000 fiber zapewnia większą prędkość cięcia przy mniejszym poborze mocy, dzięki lepszej sprawności rezonatora na ciele stałym TruDisk w porównaniu z rezonatorem gazowym TruFlow. Wykorzystanie pełnego zakresu prędkości cięcia laserem TruDisk wymaga dużej dynamiki maszyny.
Przy małych konturach konieczne są bardzo duże przyśpieszenia, pozwalające na uzyskanie dużych prędkości na krótkich odcinkach. W tym celu wprowadzona została w maszynie TruLaser Tube 5000 fiber (T11) opcja RapidCut. Wykorzystuje ona szybką oś głowicy do cięcia małych konturów. Podobnie jak poprzednie maszyny z serii TruLaser Tube w pełni zastępuje ona konwencjonalne sposoby obróbki. Umożliwia optymalne wejście w dziedzinę obróbki rur. Zastosowanie cięcia laserowego nie tylko zastępuje dotychczas stosowane technologie obróbki rur i profili. Stwarza także nowe możliwości konstrukcyjne, nieosiągalne dla standardowych technologii.
Dzięki zastosowaniu w produkcji TruLaser Tube możliwe jest np. uproszczenie oprzyrządowania spawalniczego, ułatwienie montażu komponentów poprzez system wypustek i wycięć tak, że błędny montaż elementów jest praktycznie niemożliwy. Wycinane kontury mogą być bardzo skomplikowane. Jednym narzędziem – wiązką laserową, możliwa jest obróbka różnorodnych materiałów o różnych grubościach i geometrii profili. Wysoka jakość krawędzi po cięciu laserowym oraz nowe możliwości projektowania detali (z uwzględnieniem technologii cięcia laserem) powodują, że dodatkowa obróbka elementów jest zbędna. Przekłada się to bezpośrednio na koszty produkcji związane z ograniczeniem liczby operacji na danym elemencie. Tym samym – zmniejszenie czasu wykonania oraz redukcję stanowisk.
Głowica z osią uchylną do ukosowania w zakresie do 45 stopni Sprzęgło magnetyczne głowicy chroni przed skutkami kolizji
TruLaser Tube efektem wieloletniego doświadczenia
TruLaser Tube 5000 fiber (T11) to wynik wieloletnich doświadczeń firmy TRUMPF w laserowej obróbce rur i profili. Doskonałe połączenie sprawdzonych i niezawodnych źródeł laserowych na ciele stałym serii TruDisk, precyzyjnego układu mocowania i manipulacji z zaawansowanym systemem sterowania i oprogramowania umożliwia uzyskanie bardzo dobrej jakości procesu cięcia rur i profili. Jednocześnie zachowana jest duża wydajność produkcji. Dzięki temu nawet najbardziej skomplikowany wytwór konstruktora prosto z rysunku wykonanego za pomocą oprogramowania inżynierskiego może zostać przetworzony na realny produkt.
W TruLaser Tube 5000 fiber (T11) proponujemy do wyboru rezonatory laserowe na ciele stałym TruDisk o mocy 3 kW lub 4 kW. Automatyczny system załadowczy z systemem pomiaru długości ciętego elementu oraz samocentrujące zaciski z szerokimi rolkami umożliwiają precyzyjną obróbkę detali o maks. średnicy 152 mm i długości do 8500 mm przy zachowaniu maks. wagi obrabianego elementu do 20 kg/m. W zależności od opcji maszyny, maksymalna długość gotowego elementu może wynosić nawet 8000 mm. Zastosowanie opcji SeamLine umożliwia w pełni automatyczną detekcję prawidłowości położenia rury w procesie cięcia, na podstawie rozpoznania szwu rury lub naniesionego oznaczenia.

Komfort i bezpieczeństwo
Osłona przestrzeni roboczej zapewnia bezpieczeństwo laserowe w klasie 1. Z drugiej strony pozwala na wszechstronny dostęp operatora do maszyny i łatwy załadunek detali przeznaczonych do obróbki także w przypadku produkcji jednostkowej. Gotowe elementy są odbierane przez przenośnik taśmowy, będący równocześnie buforem zapewniającym nieprzerwana pracę urządzenia w przypadku opóźnień odbioru gotowych elementów. Detale do długości 300 mm mogą być zsuwane do pojemnika odbiorczego. Odpady pozostałe po cięciu wraz z fragmentami rur pozostającymi po okrawaniu zbierane są do osobnego zasobnika.

TruLaser Tube 5000 fiber (T11) może być wyposażona w pakiet ukosowania, który umożliwia cięcie pod kątem. Pozwala to wykonać komponenty do montażu i spawania w przypadku różnorodnych konstrukcji, w których występuje przenikanie i łączenie pod różnymi kątami.
Czytaj też >> Obróbka plastyczna we współczesnych procesach produkcyjnych
Zakres kąta cięcia wynosi 0-45 stopni dla wszystkich obrabianych materiałów. Pakiet zawiera uchylną głowicę tnącą oraz elektrycznie przesuwany uchwyt przelotowy. Ze względu na wzrost grubości materiału przy cięciu pod skosem warto wyposażyć maszynę w rezonator o mocy 4000 W.

TruLaser Tube 5000 fiber (T11) umożliwia nie tylko cięcie profili o przekroju okrągłym bądź prostokątnym. Możliwe jest również cięcie profili typu L, U, a także płaskowników. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych systemów mocujących dopasowanych do przekroju profili.
Przy profilach o niesymetrycznych przekrojach istotne jest ich prawidłowe ustawienie. Dzięki zastosowaniu opcji Smart Profile Detection profile są pozycjonowane pod odpowiednim kątem. To pozwala na ich bezpieczną automatyczną obróbkę.
Oprogramowanie
Wraz z maszyną proponujemy zewnętrzne oprogramowanie TruTops Tube, przeznaczone do realizacji konstrukcji z rur. Umożliwia ono automatyczne generowanie programu obróbki na podstawie rysunków CAD importowanych w różnych formatach, na przykład SAT, IGS, STEP. W programie zawarta jest także wiedza technologiczna firmy TRUMPF w dziedzinie obróbki rur i profili. Pozwala ona dobrać optymalne parametry procesu cięcia.
W przypadku jakichkolwiek pytań – jesteśmy do Państwa dyspozycji
TRUMPF Polska
ul. Połczyńska 111, 01-303 Warszawa
tel. 22 57 53 900, e-mail: info@pl.trumpf.com
kanał YouTube: https://www.youtube.com/user/TRUMPFtube
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej