Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
W stronę ekologii: wytyczne w Polsce
Główną determinantą działań na rzecz ochrony środowiska w hutach w Polsce są wytyczne krajowe, które mają uporządkowaną strukturę odpadów. Zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2022 r., poz. 699, z późń. zm), zwaną „ustawą o odpadach”, na poziomie rządu tworzony jest plan gospodarki odpadami (KPGO). Podlega ona aktualizacji nie rzadziej niż co 6 lat (obecnie obowiązuje KPGO 2028).
Punktem wyjścia do opracowania niniejszego Krajowego planu gospodarki odpadami (KPGO 2028) są cele określone w dyrektywach Parlamentu Europejskiego w zakresie ciągłego ulepszania zasad gospodarki odpadami z uwzględnieniem cyklu życia produktów (lifecycle management – LCM) tak, by stworzyć gospodarkę o rzeczywiście zamkniętym obiegu. KPGO 2028 wpisuje się w strategiczne dokumenty przyjęte na poziomie Wspólnoty i krajowym. Należą do nich przede wszystkim Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), przyjęta przez Radę Ministrów 14 lutego 2017 roku. SOR jest średniookresową strategią rozwoju kraju, z celami i wskaźnikami realizacji do 2030 roku.
Dokument wskazuje sposób ich osiągania, a także określa najważniejsze projekty służące realizacji celów SOR. Kolejnym dokumentem strategicznym, w który wpisuje się KPGO 2028, jest Polityka ekologiczna państwa – PEP2030. Polityka stanowi doprecyzowanie i uszczegółowienie zapisów SOR. W celu szczegółowym II PEP2030 Środowisko i gospodarka. Zrównoważone gospodarowanie zasobami środowiska jako jeden z kierunków interwencji wskazana została „gospodarka odpadami w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym” (informacje z Krajowego planu gospodarki odpadami 2028, styczeń 2023 r.).
Restrukturyzacja przemysłu stalowego w Polsce – rezultaty
Po restrukturyzacji przemysłu stalowego w Polsce, dzięki dostosowywaniu się przedsiębiorstw sektora hutniczego do norm środowiskowych rynku europejskiego, a także polityk nadrzędnych, osiągnięto znaczny postęp w ochronie środowiska. W trakcie akcesji Polski do Unii Europejskiej fizycznie zlikwidowano przestarzałe, a także nieprzyjazne ekologicznie technologie stosowane w hutach w Polsce, w tym technologię wytopu stali w piecach nazywanych martenowskimi (technologia definitywne wycofana w 2002 roku). W tab. 2 zestawiono odpady wytworzone i poddane odzyskowi w sektorze hutnictwa i stali. Zestawienie powstało na podstawie danych branżowych (do 2015 roku raportowaniem odpadów z przemysłu stalowego zajmowała się HIPH w Katowicach) i zestawień GUS. Najwięcej, bo ponad 75% odzyskiwanych odpadów, stanowią żużle z procesów wytapiania (wielkopiecowe, stalownicze) – oznaczenie 100201. Żużle są odbierane z hut przez producentów cementu, a także innych materiałów budowlanych.

Minimalizacja odpadów
Na poziomie przedsiębiorstw podstawą racjonalnej gospodarki odpadami jest procedura minimalizacji odpadów (waste minimization assessment – WMA) wpleciona w łańcuch logistycznych powiązań pomiędzy miejscami powstawania odpadów, miejscami ich utylizacji, odzysku, jak również powtórnego wykorzystania. Efektywność działań w tym zakresie wpływa na kształtowanie pozytywnych wizerunków przedsiębiorstw i daje wymierne korzyści ekologiczne. Sektor stalowy w kraju od wielu już lat funkcjonuje w dynamicznym modelu ochrony środowiska. To oznacza, że przedsiębiorstwa dążą do redukcji ilości odpadów u źródła. Taka strategia wymaga wielu zmian w różnych obszarach funkcjonowania, np.:
- innowacji technologicznych,
- dywersyfikacji materiałów,
- oszczędzania energii,
- racjonalizacji wytwarzania,
- kontroli powstawania odpadów.
Techniki minimalizacji odpadów obejmują recykling wewnętrzny i zewnętrzny (wtórne zastosowanie, odzysk surowców).
Stal ze zużytych produktów może być w 100% odzyskiwana. Hutnictwo stanowi ważne ogniwo w recyklingu dla innych gałęzi przemysłu (rocznie 6,5 mln ton złomu). Jest to surowiec zdekarbonizowany, w którego odzyskiwaniu Polska ma znaczący wkład. Natomiast Unia Europejska rocznie eksportuje ok. 20 mln ton złomu, z czego ok. 1,5-2 mln ton tego surowca jest eksportowana z Polski [6]. Według danych GUS z działalności własnej wytworzono w kraju w 2022 roku 3838,0 tys. ton złomu [7]. Huty w kraju, które stosują technologię EAF, potrzebują złomu do produkcji stali. Do hut złom trafia, poza cyklem wewnętrznym, ze skupu krajowego, a także importu. Przy realizacji założeń Europejskiej Strategii Net Zero, zgodnie z polityką klimatyczną Wspólnoty, krajowe hutnictwo będzie potrzebować więcej złomu niż dotychczas, jeżeli chce utrzymać produkcję na dotychczasowym poziomie przy radyklanych zmianach w technologiach hut z procesami zintegrowanymi.
Trendy w Polsce: handel zagraniczny
Silnym trendem, w skali rynku europejskiego, jest wypieranie produkcji krajów z UE przez import z krajów trzecich, czyli spoza Unii. Od 2016 roku na rynek europejski dociera sporo wyrobów stalowych z krajów spoza Wspólnoty (Europa stała się dla krajów trzecich znaczącym importerem netto stali: rok po roku import był większy niż eksport wyrobów stalowych). W szacunkowych analizach podaje się, że w sumie rynek stalowy Wspólnoty stracił 26 mln ton mocy produkcyjnej, w tym Polska 2,6 mln ton. Od 20 lat zwiększa się w Polsce udział importu w zużyciu jawnym stali, który wzrósł o prawie 100% – ze względu na duże potrzeby inwestycyjne w sektorze publicznym i prywatnym (przytoczono fragment wypowiedzi Prezesa Zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej) [8]. Ujemne saldo bilansu w handlu zagranicznym na polskim rynku stali odnotowywane jest od 2005 roku (przewaga importu wyrobów stalowych nad eksportem). Na rys. 1 przedstawiono sytuację w handlu zagranicznym wyrobów stalowych w kraju.

Udział krajowych wyrobów stalowych w rynku po 2016 roku był mniejszy niż 30% (rys. 1), reszta to import i przywóz z innych krajów Unii Europejskiej. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że wśród importerów wyrobów stalowych, w ostatnich latach, były kraje nieobciążone systemem handlu emisjami (ETS) oraz innymi przepisami ochrony środowiska, które są wymagane dla producentów na rynku Unii spoza UE. Więcej o sytuacji na polskim rynku stalowym w publikacji pt. Stan i perspektywy hutnictwa żelaza i stali w Polsce. Nowe wyzwania. Redakcja naukowa Jerzy Podsiadło. Wydawnictwo Łukasiewicz 2023.
Konsumpcja stali/zużycie jawne wyrobów stalowych
Zużycie jawne to suma produkcji i importu wyrobów stalowych (gotowych) pomniejszona o eksport. Na rys. 2 widoczny jest rosnący trend zużycia jawnego wyrobów stalowych w kraju w latach 2013-2018. W następnych latach wystąpiły silne wahania. Zdolności produkcyjne krajowego hutnictwa po wejściu Polski do UE były na poziomie 12,6 mln ton stali. Taka zdolność produkcyjna wykazywana była do 2016 roku [9]. W latach 2017-2018 zdolność produkcyjna była na poziomie 12,9 mln ton. W 2019 roku została ustalona na 13 mln ton. Po tym roku zdolność produkcyjna spadła o ponad 2 mln ton, do poziomu 10,6 mln ton. Było to spowodowane likwidacją oddziału wielopiecowego w Krakowie. Według ostatnich danych (za 2023 rok) zużycie jawne wyrobów stalowych gotowych w Polsce wyniosło 11,8 mln ton. Było niższe o 11% w stosunku do odnotowanego w 2022 r.

Gdy zestawi się na jednym rysunku trend zużycia jawnego wyrobów gotowych z trendem produkcji stali (rys. 3), to widać różnice między tymi trendami, a także ich kierunkami w poszczególnych okresach. Taka sytuacja może stanowić barierę dla rozwoju rynku stalowego w kraju.

W ujęciu globalnym przewidywany jest dalszy wzrost globalnego zapotrzebowania na stal. Główną przyczyną tego wzrostu może być wysoka dynamika działalności produkcyjnej, wzmocnionej odbudowującym się po kryzysie pandemicznym popytem. W dłuższym horyzoncie prognozy można również spodziewać się, że nadchodząca transformacja energetyczna będzie wiązała się z inwestycjami infrastrukturalnymi w energetyce (nowe technologie OZE, nowe linie przesyłowe), które będą wspierać popyt na stal. Według prognoz World Steel Association do 2050 r. popyt na stal wzrośnie o 50%. Jednak zmiany w obszarze biznesowym i prawnym mogą sprawić, że produkcja stali na rynku UE stanie się nierentowna. To już jest widoczne w tzw. ucieczce produkcji hutniczej [6].
Galeria
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej