Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

W stronę ekologii: wytyczne w Polsce

Główną determinantą działań na rzecz ochrony środowiska w hutach w Polsce są wytyczne krajowe, które mają uporządkowaną strukturę odpadów. Zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2022 r., poz. 699, z późń. zm), zwaną „ustawą o odpadach”, na poziomie rządu tworzony jest plan gospodarki odpadami (KPGO). Podlega ona aktualizacji nie rzadziej niż co 6 lat (obecnie obowiązuje KPGO 2028).

Punktem wyjścia do opracowania niniejszego Krajowego planu gospodarki odpadami (KPGO 2028) są cele określone w dyrektywach Parlamentu Europejskiego w zakresie ciągłego ulepszania zasad gospodarki odpadami z uwzględnieniem cyklu życia produktów (lifecycle management – LCM) tak, by stworzyć gospodarkę o rzeczywiście zamkniętym obiegu. KPGO 2028 wpisuje się w strategiczne dokumenty przyjęte na poziomie Wspólnoty i krajowym. Należą do nich przede wszystkim Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), przyjęta przez Radę Ministrów 14 lutego 2017 roku. SOR jest średniookresową strategią rozwoju kraju, z celami i wskaźnikami realizacji do 2030 roku.

Dokument wskazuje sposób ich osiągania, a także określa najważniejsze projekty służące realizacji celów SOR. Kolejnym dokumentem strategicznym, w który wpisuje się KPGO 2028, jest Polityka ekologiczna państwa – PEP2030. Polityka stanowi doprecyzowanie i uszczegółowienie zapisów SOR. W celu szczegółowym II PEP2030 Środowisko i gospodarka. Zrównoważone gospodarowanie zasobami środowiska jako jeden z kierunków interwencji wskazana została „gospodarka odpadami w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym” (informacje z Krajowego planu gospodarki odpadami 2028, styczeń 2023 r.).

Restrukturyzacja przemysłu stalowego w Polsce – rezultaty

Po restrukturyzacji przemysłu stalowego w Polsce, dzięki dostosowywaniu się przedsiębiorstw sektora hutniczego do norm środowiskowych rynku europejskiego, a także polityk nadrzędnych, osiągnięto znaczny postęp w ochronie środowiska. W trakcie akcesji Polski do Unii Europejskiej fizycznie zlikwidowano przestarzałe, a także nieprzyjazne ekologicznie technologie stosowane w hutach w Polsce, w tym technologię wytopu stali w piecach nazywanych martenowskimi (technologia definitywne wycofana w 2002 roku). W tab. 2 zestawiono odpady wytworzone i poddane odzyskowi w sektorze hutnictwa i stali. Zestawienie powstało na podstawie danych branżowych (do 2015 roku raportowaniem odpadów z przemysłu stalowego zajmowała się HIPH w Katowicach) i zestawień GUS. Najwięcej, bo ponad 75% odzyskiwanych odpadów, stanowią żużle z procesów wytapiania (wielkopiecowe, stalownicze) – oznaczenie 100201. Żużle są odbierane z hut przez producentów cementu, a także innych materiałów budowlanych.

Główną determinantą działań na rzecz ochrony środowiska w hutach w Polsce są wytyczne krajowe, które mają uporządkowaną strukturę odpadów.
Tab. 2. Odpady wytworzone i poddane odzyskowi w sektorze hutnictwa i stali. Oznaczenie odpadów 10 02

Minimalizacja odpadów

Na poziomie przedsiębiorstw podstawą racjonalnej gospodarki odpadami jest procedura minimalizacji odpadów (waste minimization assessment – WMA) wpleciona w łańcuch logistycznych powiązań pomiędzy miejscami powstawania odpadów, miejscami ich utylizacji, odzysku, jak również powtórnego wykorzystania. Efektywność działań w tym zakresie wpływa na kształtowanie pozytywnych wizerunków przedsiębiorstw i daje wymierne korzyści ekologiczne. Sektor stalowy w kraju od wielu już lat funkcjonuje w dynamicznym modelu ochrony środowiska. To oznacza, że przedsiębiorstwa dążą do redukcji ilości odpadów u źródła. Taka strategia wymaga wielu zmian w różnych obszarach funkcjonowania, np.:

  • innowacji technologicznych,
  • dywersyfikacji materiałów,
  • oszczędzania energii,
  • racjonalizacji wytwarzania,
  • kontroli powstawania odpadów.

Techniki minimalizacji odpadów obejmują recykling wewnętrzny i zewnętrzny (wtórne zastosowanie, odzysk surowców).

Stal ze zużytych produktów może być w 100% odzyskiwana. Hutnictwo stanowi ważne ogniwo w recyklingu dla innych gałęzi przemysłu (rocznie 6,5 mln ton złomu). Jest to surowiec zdekarbonizowany, w którego odzyskiwaniu Polska ma znaczący wkład. Natomiast Unia Europejska rocznie eksportuje ok. 20 mln ton złomu, z czego ok. 1,5-2 mln ton tego surowca jest eksportowana z Polski [6]. Według danych GUS z działalności własnej wytworzono w kraju w 2022 roku 3838,0 tys. ton złomu [7]. Huty w kraju, które stosują technologię EAF, potrzebują złomu do produkcji stali. Do hut złom trafia, poza cyklem wewnętrznym, ze skupu krajowego, a także importu. Przy realizacji założeń Europejskiej Strategii Net Zero, zgodnie z polityką klimatyczną Wspólnoty, krajowe hutnictwo będzie potrzebować więcej złomu niż dotychczas, jeżeli chce utrzymać produkcję na dotychczasowym poziomie przy radyklanych zmianach w technologiach hut z procesami zintegrowanymi.

Trendy w Polsce: handel zagraniczny

Silnym trendem, w skali rynku europejskiego, jest wypieranie produkcji krajów z UE przez import z krajów trzecich, czyli spoza Unii. Od 2016 roku na rynek europejski dociera sporo wyrobów stalowych z krajów spoza Wspólnoty (Europa stała się dla krajów trzecich znaczącym importerem netto stali: rok po roku import był większy niż eksport wyrobów stalowych). W szacunkowych analizach podaje się, że w sumie rynek stalowy Wspólnoty stracił 26 mln ton mocy produkcyjnej, w tym Polska 2,6 mln ton. Od 20 lat zwiększa się w Polsce udział importu w zużyciu jawnym stali, który wzrósł o prawie 100% – ze względu na duże potrzeby inwestycyjne w sektorze publicznym i prywatnym (przytoczono fragment wypowiedzi Prezesa Zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej) [8]. Ujemne saldo bilansu w handlu zagranicznym na polskim rynku stali odnotowywane jest od 2005 roku (przewaga importu wyrobów stalowych nad eksportem). Na rys. 1 przedstawiono sytuację w handlu zagranicznym wyrobów stalowych w kraju.

Główną determinantą działań na rzecz ochrony środowiska w hutach w Polsce są wytyczne krajowe, które mają uporządkowaną strukturę odpadów.
Rys. 1. Trendy w handlu zagranicznym wyrobów stalowych w kraju w latach 2004-2023; rys. autorka

Udział krajowych wyrobów stalowych w rynku po 2016 roku był mniejszy niż 30% (rys. 1), reszta to import i przywóz z innych krajów Unii Europejskiej. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że wśród importerów wyrobów stalowych, w ostatnich latach, były kraje nieobciążone systemem handlu emisjami (ETS) oraz innymi przepisami ochrony środowiska, które są wymagane dla producentów na rynku Unii spoza UE. Więcej o sytuacji na polskim rynku stalowym w publikacji pt. Stan i perspektywy hutnictwa żelaza i stali w Polsce. Nowe wyzwania. Redakcja naukowa Jerzy Podsiadło. Wydawnictwo Łukasiewicz 2023.

Konsumpcja stali/zużycie jawne wyrobów stalowych

Zużycie jawne to suma produkcji i importu wyrobów stalowych (gotowych) pomniejszona o eksport. Na rys. 2 widoczny jest rosnący trend zużycia jawnego wyrobów stalowych w kraju w latach 2013-2018. W następnych latach wystąpiły silne wahania. Zdolności produkcyjne krajowego hutnictwa po wejściu Polski do UE były na poziomie 12,6 mln ton stali. Taka zdolność produkcyjna wykazywana była do 2016 roku [9]. W latach 2017-2018 zdolność produkcyjna była na poziomie 12,9 mln ton. W 2019 roku została ustalona na 13 mln ton. Po tym roku zdolność produkcyjna spadła o ponad 2 mln ton, do poziomu 10,6 mln ton. Było to spowodowane likwidacją oddziału wielopiecowego w Krakowie. Według ostatnich danych (za 2023 rok) zużycie jawne wyrobów stalowych gotowych w Polsce wyniosło 11,8 mln ton. Było niższe o 11% w stosunku do odnotowanego w 2022 r.

Główną determinantą działań na rzecz ochrony środowiska w hutach w Polsce są wytyczne krajowe, które mają uporządkowaną strukturę odpadów.
Rys. 2. Trend zużycia jawnego stali (konsumpcja wyrobów stalowych) w kraju w latach 2004-2023; rys. autorka

Gdy zestawi się na jednym rysunku trend zużycia jawnego wyrobów gotowych z trendem produkcji stali (rys. 3), to widać różnice między tymi trendami, a także ich kierunkami w poszczególnych okresach. Taka sytuacja może stanowić barierę dla rozwoju rynku stalowego w kraju.

Główną determinantą działań na rzecz ochrony środowiska w hutach w Polsce są wytyczne krajowe, które mają uporządkowaną strukturę odpadów.
Rys. 3. Trendy w produkcji stali i konsumpcji wyrobów stalowych w latach 2004-2023; rys. autorka

W ujęciu globalnym przewidywany jest dalszy wzrost globalnego zapotrzebowania na stal. Główną przyczyną tego wzrostu może być wysoka dynamika działalności produkcyjnej, wzmocnionej odbudowującym się po kryzysie pandemicznym popytem. W dłuższym horyzoncie prognozy można również spodziewać się, że nadchodząca transformacja energetyczna będzie wiązała się z inwestycjami infrastrukturalnymi w energetyce (nowe technologie OZE, nowe linie przesyłowe), które będą wspierać popyt na stal. Według prognoz World Steel Association do 2050 r. popyt na stal wzrośnie o 50%. Jednak zmiany w obszarze biznesowym i prawnym mogą sprawić, że produkcja stali na rynku UE stanie się nierentowna. To już jest widoczne w tzw. ucieczce produkcji hutniczej [6].

zrobotyzowana-wyspa-innowacyjne-rozwiazania-dla-przemyslu

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!

Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu

W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.