art. sponsorowany

Technologia laserowa. Zastosowania technologii laserowej w różnych dziedzinach

Technologię laserową stosuje się w różnych dziedzinach, od telekomunikacji, poprzez ochronę zdrowia i medycynę estetyczną, aż po zastosowania pomiarowe. Bez wątpienia ma realny, pozytywny wpływ na nasze życie.

Wobec tak szerokiej gamy zastosowań prognozuje się, że w 2024 roku wartość światowego rynku rozwiązań laserowych osiągnie 16,9 miliarda USD, a w przyszłości będzie dalej rosnąć.

Ewolucja technologii laserowej

Historia laserów bierze swój początek od teorii „emisji wymuszonej” sformułowanej przez Alberta Einsteina w 1917 roku. Do roku 1954, poprzez szereg badań weryfikujących tę teorię, Charles Townes i inni badacze doprowadzili do wynalezienia masera, który stał się pierwowzorem lasera, a w 1960 roku Theodore Maiman z powodzeniem wygenerował pierwszą wiązkę laserową, jako ośrodek czynny wykorzystując stały rubin.

Lasery są obecnie używane w szeregu procesów produkcyjnych takich jak cięcie, znakowanie i zgrzewanie. Obróbkę laserową realizuje się poprzez skupienie wiązki laserowej specjalną soczewką na materiale w celu wytworzenia energii cieplnej. W 1963 roku Kumar Patel wykorzystał tę metodę w praktyce. Opracował obrabiarkę laserową, w której ośrodkiem czynnym był gaz, CO2. Ta maszyna stała się fundamentem dla zastosowań technologii laserowej w produkcji.

Firma Yamazaki Mazak od razu zainteresowała się możliwością budowy beznarzędziowych obrabiarek nowej generacji. W 1984 roku rozpoczęła produkcję obrabiarek do blach wyposażonych w lasery CO2. Firma Yamazaki Mazak rozpoczęła w tym samym czasie proces wdrażania we własnych zakładach produkcyjnych obrabiarek laserowych CO2 do blach. W konwencjonalnej metodzie produkcji do obróbki arkuszy blach stosowano wykrawarki młoteczkowe wyposażone w stemple i matryce. Zastosowanie obrabiarki laserowej CO2 eliminuje matryce i pozwala na stworzenie znacznie cichszego środowiska produkcji.

Początkowo opracowywaliśmy maszyny przeznaczone wyłącznie do obróbki płaskich płyt, ale w 1988 roku powstała maszyna LASER PATH 50/100 3D zdolna do obróbki kształtów trójwymiarowych, znacznie poszerzając gamę detali możliwych do wytworzenia. W 1999 roku opracowano specjalistyczną maszynę 3D FABRI GEAR 300 do obróbki rur i elementów konstrukcyjnych. Ten model wyposażono w głowicę laserową 3D, która może operować swobodnie pod dowolnym kątem, i znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W 2000 roku rozpoczęła się produkcja obrabiarek z laserem światłowodowym, w tym modelu OPTIPLEX 3015 FIBER. Laser światłowodowy, w porównaniu z laserem CO2, umożliwia osiągnięcie większej wydajności obróbki materiałów silnie refleksyjnych i cienkich arkuszy.

Ponadto może przyczynić się do zmniejszenia zużycia gazu i energii elektrycznej. Pozwala tym samym prowadzić produkcję w sposób mniej obciążający środowisko.

Obrabiarki laserowe Yamazaki Mazak są nieustannie rozwijane, aby skutecznie odpowiadały na problemy klientów i spełniały ich wymagania w dziedzinie produkcji.

 technologia laserowa

Obrabiarka laserowa Yamazaki Mazak szybko i precyzyjnie pracuje z arkuszami różnych materiałów o różnej grubości

Korzystając z wiedzy i doświadczeń zdobytych w swojej długiej historii, firma Yamazaki Mazak oferuje różne typy obrabiarek laserowych. Wspierają one procesy produkcyjne klientów w ramach kompleksowych rozwiązań, obejmujących także systemy automatyzacji i oprogramowanie.

Z bogatej oferty produktów Yamazaki Mazak można wybrać optymalną obrabiarkę laserową 2D lub 3D. Obrabiarki laserowe 2D służą do pracy z arkuszami blach, a modele 3D mogą obrabiać kształty trójwymiarowe i rury/profile zamknięte. Oferowane są maszyny z laserami o mocy od 2,0 kW do 15,0 kW, spełniające różne wymagania produkcyjne. Obrabiarki laserowe 2D, takie jak modele z serii OPTIPLEX i SUPER TURBO-X FIBER, optymalnie spełniają różne wymagania dotyczące wymiarów obrabianych arkuszy czy zajmowanej powierzchni podłogi.

Wśród obrabiarek laserowych 3D model FG-220 może realizować trójwymiarowe cięcie długich rur i elementów konstrukcyjnych pod dowolnym kątem. Maszynę FT-150 FIBER stworzono do szybkiego cięcia rur o mniejszej średnicy w produkcji wielkoseryjnej. Możliwe jest dobranie obrabiarki laserowej 3D optymalnej pod względem średnicy i długości detalu oraz wolumenu produkcji.

Aktywnie rozwijamy zarówno nasze systemy sterowania CNC, jak i same obrabiarki laserowe. Coraz doskonalsze systemy CNC zapewniają efektywne sterowanie procesem produkcji i skracają czas potrzebny na jej przygotowanie. Funkcje cięcia cienkich blach działają szybko i w sposób ciągły, bez zatrzymywania osi. Informacje ustawcze można błyskawicznie przywołać, skanując kod QR. Wszystko to przyczynia się do wzrostu wydajności.

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie automatyzacją oferujemy optymalny system w wariantach o różnej specyfikacji. Systemy automatyzacji można dodawać i rozbudowywać nawet w istniejących instalacjach, jeśli zmienią się wymagania produkcyjne.

 technologia laserowa

Unikalna technologia laserowa Yamazaki Mazak

Ze względu na zmieniające się potrzeby rynków sektor produkcyjny staje przed złożonymi, coraz poważniejszymi wyzwaniami. Są to: konieczność redukcji kosztów, skrócenia czasów realizacji a także niedobory wykwalifikowanej kadry. Branża musi radzić sobie z tymi problemami, jednocześnie zwiększając wydajność. W odpowiedzi Yamazaki Mazak rozwija własną technologię laserową.

Multi-Control Torch do obróbki ze stabilną jakością

Aby tworzyć obrabiarki laserowe działające z najwyższą jakością i wydajnością, Yamazaki Mazak opracowuje technologie będące fundamentem takich maszyn.

Między innymi intensywnie rozwijamy głowice laserowe. Głowica oświetla materiał wiązką laserową. W ten sposób wywiera nie niego wpływ, a zatem jakość głowicy ma bezpośrednie przełożenie na jakość obróbki.

Głowica „Multi-Control Torch”, będąca autorskim rozwiązaniem Yamazaki Mazak, oferuje szereg funkcji automatyzacji. Ułatwiają obsługę i przyspieszają ustawianie maszyny do produkcji. Możliwy jest automatyczny dobór średnicy wiązki laserowej do grubości i materiału płyty. Tym samym zapewnienie stabilnej jakości nawet w sytuacji, gdy operator ma niewielkie doświadczenie w danym rodzaju obróbki. Ponadto niedoświadczony operator może efektywnie używać maszyny, korzystając z automatycznego ustawiania. Te funkcje to unikalne rozwiązania stworzone na podstawie specjalistycznej wiedzy doświadczonych operatorów obrabiarek.

Galeria

zrobotyzowana-wyspa-innowacyjne-rozwiazania-dla-przemyslu

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!

Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu

W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.