Techniki montażu obudowy z tworzywa sztucznego
Tworzywa sztuczne są coraz częściej używane w procesach produkcyjnych, ale istnieje wciąż sporo obaw co do szerszego ich stosowania. Aby rozwiać wątpliwości, inżynierowie muszą udowodnić, że nowe wyroby z tworzyw sztucznych spełniają wymagania efektywnościowe, zarówno pod względem kosztów komponentów, jak i czasu montażu. Chociaż tworzywa sztuczne dają wiele korzyści, podczas montażu na linii produkcyjnej mogą pojawić się niespodziewane utrudnienia. Utrudnienia mogą skutkować spadkiem efektywności, odrzuceniem lub uszkodzeniem części i dodatkowymi kosztami. W niniejszym artykule omówiono zalety i wady następujących metod mocowania stosowanych do montażu elementów z tworzyw sztucznych: kołków pełnych, klejów, wkrętów, śrub i połączeń zatrzaskowych.
Połączenie rozbieralne czy stałe
Przed wyborem metody mocowania projektanci muszą zdecydować, czy ich wyrób ma być rozbieralny. Na przykład produkty takie jak czujki pożarowe, piloty telewizyjne i piloty do samochodów muszą być zaprojektowane tak, aby konsumenci mogli otworzyć ich obudowy w celu wymiany baterii. Z drugiej strony, produkty typu suszarki do włosów i jednorazowe wyroby medyczne zazwyczaj nie są przeznaczone do otwierania lub naprawy. Co więcej, niektóre komponenty będą zaprojektowane tak, aby były odporne na próby rozbierania i ingerencji w ich środek, np. urządzenia elektroniczne.
Wyroby rozbieralne
W wyrobach rozbieralnych najczęściej stosowane metody mocowania elementów to wkręty, śruby i połączenia zatrzaskowe (tj. plastikowe zatrzaski). Śruby i wkręty zapewniają połączenie, które ściska stykające się komponenty podzespołu. Ściśnięcie i docisk następują, gdy śruba/wkręt są dokręcane nadal po tym, jak łeb styka się już z elementem dociskanym. Śruby i wkręty zapewniają lepszą trwałość połączenia w porównaniu do połączeń zatrzaskowych. Trwałość połączeń zatrzaskowych jest uzależniona od wytrzymałości samego elementu z tworzywa sztucznego.
Połączenie zatrzaskowe
Wkręty
Połączenia zatrzaskowe zapewniają mocowanie poprzez wzajemne zaczepienie kilku elementów. Wykonuje się je szybko i upraszczają one cały proces montażu ze względu na mniejszą ilość części w specyfikacji. Połączenia zatrzaskowe są wybierane najczęściej wtedy, gdy wymagana jest niewielka siła połączenia elementów w produkcie z tworzywa sztucznego. Na przykład, jak pokazano na rys. 1, większość kalkulatorów kieszonkowych wykorzystuje zatrzaskowe mocowanie pokrywy baterii, dzięki czemu użytkownicy mogą ją łatwo wymienić.
Połączenie stałe
Do trwałego mocowania elementów powszechnie używane są kołki pełne, kleje, wkręty, śruby i połączenia zatrzaskowe. Chociaż projektanci nie muszą zaznaczać w projekcie, że nowy produkt ma być rozbieralny, w wielu urządzeniach używa się łatwo demontowalnych elementów złącznych, takich jak śruby, ze względu na wygodę i przyzwyczajenia użytkowników. Nawiązując do przykładu z rys. 1, w większości kalkulatorów kieszonkowych do łączenia połówek plastikowej obudowy używa się wkrętów, mimo że użytkownik nie musi rozbierać obudowy w trakcie użytkowania wyrobu.
Pełne kołki i kleje są najczęściej stosowane do stałych połączeń, które mają być odporne na demontaż. Zapewniają one doskonałą trwałość montażu elementów z tworzyw sztucznych. Kleje zapewniają mocowanie poprzez wzajemne związanie kilku komponentów. Warto pamiętać, że pełne kołki zapewniają trwałość połączenia, oddziałując na materiał macierzysty, tym samym odkształcając go. Należy zwrócić uwagę, że pełne kołki z elementami zatrzymującymi (takimi jak radełkowanie, zadziory) są lepsze niż gładkie kołki. Pozwalają na większe tolerancje średnicy otworów i zmniejszają naprężenia w elementach z tworzywa sztucznego.
Utrudnienie ingerencji w produkt zmniejsza ryzyko utraty gwarancji, uszkodzenia wyrobu lub narażenia go na oddziaływanie środowiska (np. wilgoci, kurzu). Ponadto rozbieralne elementy złączne, takie jak wkręty, stwarzają poważne zagrożenie bezpieczeństwa w przypadku niektórych wyrobów, np. zabawek dla dzieci (ryzyko połknięcia). Z tych powodów pełne kołki i kleje zazwyczaj stosuje się do łączenia elementów, które nie wymagają rozbierania.
Montaż i konserwacja
Kołki pełne
Kołki pełne można łatwo wciskać zarówno poprzez docisk ręczny, jak i całkowicie automatyczny. W trakcie montażu prasa wywiera siłę poosiową, aby wciskać trzpień, aż osiągnie on wcześniej ustaloną pozycję spoczynkową. W przypadku zespołów z wieloma kołkami można używać pras w formie płyty dociskowej do jednoczesnego montażu wielu kołków. Dzięki temu czas cyklu montażu pełnych kołków jest krótszy niż w przypadku wkrętów lub śrub. Gdy łączone elementy są prawidłowo zamocowane i ustawione, pełne kołki zapewniają również najniższy wskaźnik awaryjności w porównaniu z innymi metodami mocowania. Oprzyrządowanie używane do montażu pełnych kołków ma minimalne wymagania konserwacyjne.
Należy zwrócić uwagę, że niektóre pełne kołki, takie jak kołek Press-N-Lok TM firmy SPIROL na rys. 3, są zaprojektowane tak, aby ze względów estetycznych były niewidocznie po zakończonym montażu. Pozwalają one na stosowanie otworów nieprzelotowych.
Kleje
Kleje można nakładać za pomocą pistoletów ręcznych albo zautomatyzowanych urządzeń dozujących. Często wymagane jest przygotowanie powierzchni elementów klejonych. Proces nakładania kleju w trakcie łączenia jest dość skomplikowany i wymaga wykwalifikowanych operatorów. Nałożenie zbyt małej lub zbyt dużej ilości kleju na pojedynczy element może prowadzić do miejscowych nieprawidłowości mocowania. Ponadto wiele klejów wymaga sprawdzania temperatury, kontroli docisku i/lub kontrolowanego mieszania różnych składników przed nałożeniem na element klejony. Po nałożeniu kleju następuje proces utwardzania, który w niektórych przypadkach może trwać dłużej niż 24 godziny!
Oprzyrządowanie do klejów wymaga pracochłonnej konserwacji i monitorowania. Jest to spowodowane tym, że kleje powodują zabrudzenia, a sprzęt może się zatykać w przypadku jego zanieczyszczenia. Poza tym wiele klejów ma ograniczony okres trwałości. Wszystko to zwiększa koszty i komplikuje proces montażu, a także zmniejsza dostępność urządzeń. Przy tak wielu zmiennych powtarzalność operacji i kontrola jakości mogą stanowić wyzwanie.
Wkręty
Wkręty umieszcza się w materiale rodzimym za pomocą ręcznych wkrętarek dynamometrycznych lub stacjonarnych wkrętarek automatycznych. Oba ww. typy wkrętarek obracają wkręt aż do uzyskania określonej wartości momentu obrotowego. Należy zauważyć, że jest to znacznie bardziej skomplikowane niż proces montażu kołków pełnych. Producenci mogą napotkać problemy z pozycjonowaniem wkrętów względem końcówki wkrętarki i utrzymaniem ich w odpowiednim położeniu. Jeśli wkręty nie będą ustawione idealnie w osi, mogą uszkodzić plastikowy element rodzimy i spowodować odrzucenie podzespołów. Innym częstym problemem dotyczącym montażu wkrętów bezpośrednio w tworzywie sztucznym jest to, że z czasem mogą się one poluzować w wyniku pełzania tworzywa sztucznego lub osłabienia naprężeń. Chociaż wkręty są niedrogie, łatwo dostępne i dobrze znane producentom, stwarzają wyzwania produkcyjne podczas montażu.
Śruby
Śruby działają podobnie do wkrętów, z tym że zamiast w plastikowy materiał rodzimy wkręcane są w nakrętkę lub metalową wkładkę gwintowaną. Zapewniają największą trwałość połączenia spośród rozwiązań prezentowanych w niniejszym artykule. Pozwalają na wielokrotny montaż i demontaż (bez uszkodzenia plastiku), o ile są używane w połączeniu z nakrętką lub wkładką gwintowaną. Prawidłowo wykonane połączenie śrubowe w elemencie z tworzywa sztucznego powinno się składać z trzech oddzielnych elementów: śruby, ogranicznika ścisku i nakrętki lub wkładki gwintowanej. Zwiększa to złożoność i koszty w kontekście specyfikacji materiałów oraz procesu montażu. Należy unikać śrub, chyba że wymaganej siły docisku nie można osiągnąć za pomocą innych metod mocowania.
Połączenia zatrzaskowe
Połączenia zatrzaskowe są zwykle wykonywane ręcznie, poprzez dociskanie elementów do siebie. Zasada działania połączeń zatrzaskowych może się znacznie różnić w zależności od konstrukcji zazębiających się elementów. Niektóre połączenia zatrzaskowe są zaprojektowane jako rozbieralne, a inne jako stałe. Używając połączeń zatrzaskowych, producenci minimalizują całkowitą liczbę części używanych w podzespole. W ostatecznym rozrachunku pozwala to redukować koszty, zapasy i czynności obsługowe. Jednak połączenia zatrzaskowe charakteryzują się mniejszą pewnością niż inne metody mocowania. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wytrzymałość połączenia zatrzaskowego jest zależna od wytrzymałości samych elementów z tworzywa sztucznego. Połączenia zatrzaskowe są zalecane w przypadku podzespołów narażonych na niewielkie obciążenia. Z racji swojej podatności na uszkodzenia, połączenia zatrzaskowe mogą stwarzać zagrożenia dla otoczenia, takie jak ryzyko połknięcia odłamków.
Podsumowanie
Podczas projektowania obudowy z tworzywa sztucznego projektanci muszą brać pod uwagę efektywność, prostotę, koszty elementów złącznych i koszty montażu. Konstruktorzy już na wczesnym etapie projektowania powinni współpracować z inżynierami produkcji, aby byli w stanie uwzględnić cały proces montażu. Zbyt często nowe produkty są opracowywane bez uwzględnienia czasu trwania cyklu montażowego, ilości odpadów, kosztów konserwacji i zachowań konsumentów w całym okresie użytkowania wyrobu.
SPIROL oferuje wsparcie w zakresie techniki zastosowań!
Inżynierowie ds. zastosowań firmy SPIROL dokonają przeglądu zastosowań właściwych dla Waszego projektu. Będą współpracować z Waszym zespołem projektowym, aby wskazać najlepsze rozwiązanie. Aby uzyskać pomoc techniczną, prosimy o kontakt bezpośrednio do firmy SPIROL lub rozpoczęcie procesu wsparcia poprzez wybór opcji Pinning Applications w naszym portalu Optimal Application Engineering pod adresem www.SPIROL.com.
Przeczytaj również: Wyzwania stojące przed rynkiem elementów złącznych
Mogą zainteresować Cię również
Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;
Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie
Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...
Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach
Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...
2025: kolejny rok walki o przetrwanie dla sektora TSL?
Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się z kryzysem finansowym, a przewidywania na 2025 rok nie przynoszą rewo...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ
Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:
Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...
Sektor MŚP: brak umiejętności związanych z cyberbezpieczeństwem
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) są bardziej narażone na cyberataki niż większe firmy. Powodem nie jest niska świadomość czy luki w zabezpieczeniach, ale brak specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, który jest drugim największym wyzwaniem w tym obszarze. Dla porównania, wed...
Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...
Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1
W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:
Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...
Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN
W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:
Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
Konferencja PractiCORR 2025
Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tematyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...
Uzasadniony optymizm na rynku magazynowym
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej