Przesuwanie granic inteligentnej produkcji – podsumowanie webinaru Taiwan Smart Machinery
Tajwan jest jednym z najważniejszych światowych dostawców obrabiarek, z roczną wartością produkcji na poziomie ponad 3 miliardów USD. Kraj ten jest 5-tym eksporterem i 7-mym producentem obrabiarek na świecie. Działające w Polsce przedsiębiorstwa, m.in. z sektora motoryzacyjnego, wykazują ogromne zapotrzebowanie na maszyny obróbcze. Cały czas rośnie także współpraca między Tajwanem i Polską w tym obszarze. Dlatego też tajwańskie przedsiębiorstwa, które specjalizują się w produkcji obrabiarek, a do tego oferują różne specjalistyczne, zautomatyzowane i inteligentne rozwiązania są dla polskich producentów partnerem, który może pomóc w zrewolucjonizowaniu wielu procesów produkcyjnych.
Podczas webinarium „Taiwan Excellence Push the Boundaries of Smart Manufacturing” (Przesuwanie granic inteligentnej produkcji), które odbyło się 10 listopada 2021 i było zorganizowane przez Biuro Handlu Zagranicznego Ministerstwa Gospodarki Tajwanu (MOEA) oraz Tajwańską Radę Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA), mogliśmy zapoznać się z takimi inteligentnymi rozwiązaniami. Do prezentacji swoich innowacyjnych produktów zaproszono pięciu laureatów Taiwan Excellence, najbardziej prestiżowej nagrody przemysłowej na Tajwanie przyznawanej za najbardziej innowacyjne rozwiązania. Były to: HIWIN Technologies, JEENXI Technologies (Sunmill), Fair Friend Enterprise (FFG), Tongtai Machine & Tool i AXILE Machine (Buffalo Machinery).
Podczas otwarcia webinarium Wen-Hsien Hsu, przewodniczący Tajwańskiego Stowarzyszenia Producentów Obrabiarek i Akcesoriów (TMBA), zauważył, że inteligentna produkcja jest istotna dla wszystkich firm, które myślą o wdrożeniu rozwiązań Przemysłu 4.0. Dodał, że Tajwan posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę teleinformatyczną z szerokimi możliwościami integracji oprogramowania i sprzętu, co pozwala na szybkie wdrażanie inteligentnych rozwiązań do obrabiarek. Oznacza to, że Tajwan dysponuje odpowiednią mobilnością i elastycznością, aby wytwarzać produkty wysoce precyzyjne, zaawansowane technologicznie i o wysokiej wartości dodanej po konkurencyjnej cenie w celu zaspokojenia potrzeb globalnych nabywców.
Maurice Chang, Starszy Dyrektor ds. Marketingu w grupie HIWIN, zaprezentował pierwszą na świecie inteligentną śrubę kulową. Dzięki hybrydowemu czujnikowi i zaawansowanym algorytmom pozwala ona na bieżąco monitorować stan jej zużycia dzięki czemu można ustalać z wyprzedzeniem harmonogram konserwacji i redukować do minimum czas przestoju maszyny. Ponadto inteligentny system smarowania pozwala zmniejszyć zużycie oleju o 40-70%. Temperatura oraz wibracje są również monitorowane co pozwala uniknąć wystąpienia błędów związanych z przegrzaniem oraz śledzenie wskaźników odbiegających od normy. Wszystkie dane mogą być wizualizowane zdalnie w czasie rzeczywistym. Całość przyczynia się do utrzymania wysokiej wydajności, stabilizacji jakości produktu, przyjazności dla środowiska i łatwiejszego planowania harmonogramu konserwacji.
Lucy Chen, Asystentka Specjalna w firmie JEENXI, przedstawiła najnowszą 5-osiową maszynę obróbczą (UH-500), opartą na prowadnicach liniowych i konstrukcji cylindra hydraulicznego. To centrum obróbcze nadaje się do zaawansowanych procesów produkcyjnych i tworzenia elementów o skomplikowanych kształtach. Pozwala skrócić czas obróbki, a tym samym zwiększa wydajność produkcji. Zaprezentowana maszyna może wykonywać różne procesy obróbcze, dzięki czemu mniejsze jest ryzyko popełnienia błędu związanego z częstą zmianą mocowania. Centrum obróbcze może być z powodzeniem wykorzystywane przy produkcji małych serii w tym również w branżach: motoryzacyjnej, lotniczej, medycznej i energii odnawialnej.
Miro Lin, Dyrektor Generalny działu Intelligent Manufacturing & Data Services Division FFG, trzeciego co do wielkości producenta obrabiarek na świecie, zaprezentował 5-osiowe centrum obróbcze AI Swing-Head (UB-660) z rozwiązaniami sztucznej inteligencji. Ta maszyna spełnia wszystkie wymagania produkcji wielkoseryjnej o wysokiej precyzji. Co więcej, dzięki algorytmom sztucznej inteligencji pozwala lepiej wykrywać te podzespoły, które wymagają czynności konserwacyjnych lub wymiany, co zmniejsza potrzebę fizycznej kontroli sprzętu.
Jolly Wu, Asystent Sprzedaży w firmie Tongtai, wiodącego tajwańskiego producenta obrabiarek i dostawcy gotowych rozwiązań, podczas webinarium zaprezentował rozwiązania automatyzacji, które integrują sprzęt, oprogramowanie i zarządzanie procesami. Rozwiązanie to pozwala na zastosowanie maszyn do różnych procesów załadunkowych i rozładunkowych oraz różnego rodzaju akcesoriów w celu optymalizacji wydajności. Ponadto dostępne funkcjonalności obejmują ramię robota z systemem wizualizacji 3D, dwie różne metody załadunku, kontrolę jakości w czasie rzeczywistym, funkcję harmonogramu produkcji i połączenie maszyn w sieć.
Erica Tsai, Menadżer ds. Sprzedaży w fimie AXILE, zaprezentowała autorskie technologie SMT i ART, które pozwalają na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań automatycznej wymiany palet oraz elastycznych systemów produkcyjnych. Cyfrowe rozwiązania automatyzacji produkcji umożliwiają zwiększenie wydajności operacyjnej i zwiększenie produktywności nawet o 30–200%. Możliwość bezobsługowej produkcji 24/7 pomaga również zmniejszyć nadmierne zużycie energii przy jednoczesnym obniżeniu kosztów personelu.
Platforma wymiany informacji
Wydarzenie było świetną okazją do wymiany informacji oraz zaczerpnięcia wiedzy z rynku tajwańskiego. W trakcie webinaru ze strony redakcji portalu dlaProdukcji.pl w kierunku przedstawicieli z Tajwanu padło pytanie:
Jak szybko inteligentna produkcja rozwijała się w ostatnich latach w przemyśle i jak według Państwa zmieni się ona w perspektywie najbliższych 5 lat? Co ma na te zmiany to największy wpływ?
Na zadane pytanie otrzymaliśmy następujące odpowiedzi:
Firma HIWIN: W ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie widać, że tajwańscy producenci zaczęli wdrażać inteligentną produkcję w przemyśle obrabiarkowym. Coraz więcej klientów HIWIN zainstalowało w maszynach inteligentne śruby kulowe HIWIN, aby monitorować żywotność, stan zespołu, wibracje i zdalne sterowanie. Mamy nadzieję, że posiadanie funkcji predykcyjnej diagnostyki śrub kulowych w maszynie stanie się trendem w przemyśle obrabiarek. Monitoring stanu maszyny pozwala na lepszą jakość i wydajność pracy. Największy wpływ na zmiany będzie miała modernizacja maszyn oraz linii produkcyjnych, jak również przystosowanie ich do inteligentnej produkcji i Przemysłu 4.0.
Firma JEENXI(Sunmill): Od 2016 roku Tajwan promuje „Program Promocji Inteligentnego Przemysłu Maszynowego”, który ma na celu ulepszenie tajwańskiego przemysłu maszyn precyzyjnych poprzez wykorzystanie technologii Przemysłu 4.0, takich jak chmura, Big Data, IoT i inteligentne roboty, tworząc w ten sposób miejsca pracy i zwiększając wydajność całej fabryki. Odpowiednie wydziały będą aktywnie zachęcać do prowadzenia badań i rozwoju w celu wprowadzenia innowacyjnych inteligentnych czujników maszyn, modułów i procesów. Wszystkie te działania mają na celu rozwiązanie bieżących problemów stojących przed przemysłem, tak aby modernizacja i transformacja przemysłowa stały się wartość wyjściową dla branży maszynowej.
Firma FFG: W ciągu ostatnich kilku lat, dzięki wsparciu rządu Tajwanu, zaangażowaliśmy się w programy SMB/SMU/SaaS. Dzięki tym programom wdrożenie łączności i automatyzacji urządzeń prowadzi do cyfrowej transformacji wielu tradycyjnych fabryk. Tradycyjne branże lub małe fabryki również próbowały korzystać z narzędzi cyfrowych, takich jak ERP. Zjawisko to szybko się rozwija. W ciągu najbliższych pięciu lat rozwiązanie do integracji Cloud-Edge będzie nadal ulepszane, zostaną wdrożone aplikacje w chmurze i udostępnianie danych. Wzrośnie zapotrzebowanie na integrację automatyki lub rozwiązania „pod klucz”, co będzie głównym trendem rozwojowym. Ponadto interfejsy komunikacyjne będą stopniowo ujednolicane między różnymi maszynami, co pomoże w gromadzeniu danych i przyspieszy rozwój sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego.
Firma Tongtai: Pod wpływem Covid-19 przedsiębiorstwa zaczynają oceniać modernizację swojego sprzętu w celu rozwiązania problemów braku siły roboczej i wyższej wydajności produkcji. Co więcej, wraz z rozwojem cyfrowych symulacji oraz koncepcji cyfrowego bliźniaka są to siły napędowe do przyspieszenia nowej rewolucji. Wizualizacja danych to początek tego trendu. W ciągu najbliższych 5 lat będziemy mogli zauważyć, że maszyny będą znacznie inteligentniejsze i pomogą operatorowi monitorować, zarządzać i wykonywać zadania produkcyjne z wysoką wydajnością. Kluczową rolę odgrywa także oprogramowanie. Dzięki technologii CPS każdy krok i wynik będą symulowane i prognozowane z wyprzedzeniem. Co znacznie zmniejszy ilość odpadów z próbnego testu i zapobiegnie ryzyku błędów operacyjnych. Tongtai ma rozwiązania dopasowane do zróżnicowanych wymagań klientów, które chętnie wdraża.
Firma AXILE: W ciągu najbliższych 5 lat żadna światowa marka nie może pominąć cyfrowej transformacji. AXILE rozwija cyfrowe operacje i zarządzanie w duchu TQM „Total Quality Management” oraz przeprowadza cyfrową transformację przedsiębiorstw. W oparciu o bazę danych AXILE wykorzystuje technologię cyfrową do analizy i generowania skutecznych wyników w celach informacyjnych. Dane służą jako punkt odniesienia przy formułowaniu polityki strategicznej firmy. Każdy dział opracowuje jednocześnie odpowiednie strategie cyfrowe, gromadzi i tworzy dane, które można analizować, oraz zapewnia punkt odniesienia dla kierowników działów w celu wdrażania planów, zarządzania, oceny wyników i ciągłego doskonalenia. Dzięki koncepcji iAutomation+ iOptimization, AXILE kontynuuje optymalizację połączenia między organizacjami, aby w przyszłości stworzyć płynne połączenie między funkcjami.
Osoby zainteresowane obrabiarkami z Tajwanu zapraszamy do odwiedzenia pawilonu Taiwan Excellence Digital Pavilion (https://world.taiwanexcellence.org/en/categories/machine-tools).
- Zachęcamy do obejrzenia webinarium, jeżeli do tej pory nie było to możliwe: https://www.youtube.com/watch?v=Q6YR9Ea8OKE
- Aby uzyskać więcej informacji na temat firm tajwańskich uczestniczących w wydarzeniu odwiedź poniższy link: https://sites.google.com/view/pbosmartmanufacturing/home
- Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.taiwanexcellence.org/tw
Dodatkowe informacje:: https://www.taiwanexcellence.org/en
Kontakt:
Taiwan Trade Center Warsaw

Wen-Hsien Hsu, przewodniczący Tajwańskiego Stowarzyszenia Producentów Obrabiarek i Akcesoriów (TMBA) otworzył webinarium

Maurice Chang, Starszy Dyrektor ds. Marketingu w grupie HIWIN, zaprezentował pierwszą na świecie inteligentną śrubę kulową

Lucy Chen, Asystentka Specjalna w JEENXI, mówiła o „wysokowydajnym systemie automatycznej produkcji“

Miro Lin, Dyrektor Generalny Działu Inteligentnej Produkcji i Usług Danych w FFG prezentował „FFG: inteligentna produkcja i przyszłe możliwości“

Jolly Wu, Manager ds Sprzedaży z Tongtai, skupił się na temacie „Przejdź do inteligentnej produkcji

Erica Tsai, Kierownik Sprzedaży w AXILE, przedstawiła „Jak wprowadzić inteligentną produkcję po COVID-19, aby zwiększyć wydajność i odporność obróbki”
ORGANIZATORZY:


Mogą zainteresować Cię również

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.
Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

W 2024 r. wysoki popyt w regionie łódzkim efektem przedłużeń umów najmu
W 2024 r. województwo łódzkie umocniło swoją pozycję jako kluczowy punkt na logistycznej mapie Polski. Region osiągnął rekordowy wolumen transakcji najmu powierzchni przemysłowo-logistycznych na poziomie 1 mln mkw., notując wzrost o 61% r/r. Mimo spadku nowej podaży i wyhamowa...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Eagle inwestuje w R&D i rozwój w USA
Cięcie laserowe to dziś jedno z najszybciej rozwijających się rozwiązań technologicznych w branży obróbki metalu. Firma Eagle inwestuje w nowe centra R&D i rozwija działalność na rynku amerykańskim, umacniając swoją pozycję w segmencie nowoczesnych wycinarek. Co więcej, dz...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej