Przyszłość obróbki plastycznej metali w Polsce

J.M.: Wspomniał Pan już o jednym wdrożeniu Państwa rozwiązania w przemyśle, czyli o walcarce sterowanej numerycznie. Czy może Pan opowiedzieć o innych rozwiązaniach, nad którymi Państwo pracują? Czego teraz potrzebuje przemysł i z czym się zgłasza w mury Politechniki Lubelskiej?

Z.P.: Jeśli chodzi o współpracę, to mamy podejście dwutorowe. Po pierwsze, nasze prace badawcze są wynikiem awansu naukowego pracowników Politechniki Lubelskiej. Specjalizujemy się przede wszystkim w kuciu matrycowym oraz walcowaniu kuźniczym. Jesteśmy otwarci także na publikacje o charakterze popularnonaukowym i to one są często źródłem nowych współprac z przemysłem – przedstawiciele firm dowiadują się, w czym możemy ich wspierać i przychodzą do nas z problemem. Jeden z takich problemów, przed którym zostaliśmy postawieni, dotyczył złomowania szyn kolejowych. W Polsce co roku pojawia się kilka tysięcy ton złomu tego typu. Dotychczas postępowanie było takie: szyny łamano, przetapiano i wracały one do obiegu metalurgicznego.

Nasza propozycja dotyczyła wytwarzania z tych złomowanych szyn kul do młynów. W Polsce również każdego roku zużywa się kilka tysięcy ton takich kul. Używane są do mielenia składników na cement, węgla na miał, rudy. Nasza technologia pozwala przetwarzać na kule różne elementy szyny, zarówno główkę, jak i środnik i stopkę. Dotychczas kule wytwarzano tylko z główki. Dzięki nowej metodzie całość szyny może zostać wykorzystana do tego celu. Nasze know-how sprzedaliśmy i obecnie w Stalowej Woli wykorzystuje ją firma CODOGNI.

Druga ścieżka, która prowadzi nas do wspierania przemysłu, to ta, gdy firmy same zgłaszają się do nas z pilnym problemem do rozwiązania, gdy pojawia się potrzeba chwili i wymagana jest szybka reakcja. Mamy ostatnio sporo zapytań o np. kucie elementów do pocisków. Ze względu na toczącą się wojnę są to projekty wymagające natychmiastowej reakcji; jesteśmy proszeni nawet o wsparcie we wdrożeniu prowizorycznych rozwiązań, aby już można było rozpocząć produkcję. W międzyczasie opracowujemy rozwiązania docelowe, już dopracowane.

J.M.: Wspomniał Pan o brakach kadrowych – firmy mają trudność z pozyskaniem pracowników-inżynierów, fachowców w przemyśle metalurgicznym, a także w zrekrutowaniu pracowników fizycznych o odpowiednich kwalifikacjach, jak np. kowale. W ich przypadku trudne warunki pracy zapewne nie zachęcają kolejnych osób do rozpoczynania tej ścieżki zawodowej. Obserwując studentów Politechniki Lubelskiej, czy zauważa Pan zmiany: czy studenci są zainteresowani pracą w branży obróbki metalu? Czy obecne tendencje mogą się odwrócić?

Z.P.: Na pewno barierą jest właśnie mała liczba miejsc, które oferują kształcenie w tym zakresie. Natomiast sama cyfryzacja także jest istotnym elementem kształcenia i nie powinna być zaniedbywana. Należałoby połączyć umiejętnie całą wiedzę dotyczącą obróbki plastycznej z zastosowaniem w niej nowych technologii.

Z własnej obserwacji mogę powiedzieć, że zakłady przemysłowe szukają przede wszystkim inżynierów z otwartą głową. Szukają osób, które nawet jeśli obecnie czegoś nie potrafią, mają jeszcze jakieś braki, to będą w stanie szybko je uzupełnić, będą gotowe nauczyć się nowych rzeczy. Ważne są też kompetencje miękkie – bez umiejętności pracy zespołowej nauka i wdrożenie do firmy będzie karkołomnym zadaniem.

Co do samej obróbki plastycznej, dziś nie ma już takich specjalizacji, które uczyłyby studentów obróbki plastycznej „czystej”. Obróbka plastyczna stanowi najczęściej tylko element kształcenia. A czy studenci będą zainteresowani pogłębianiem wiedzy w tej dziedzinie – bardzo wiele zależy od konkretnego nauczyciela akademickiego, czy potrafi on zainteresować tą dziedziną.

J.M.: Jak wygląda zastosowanie sztucznej inteligencji, o której tak wiele się ostatnio mówi, w dziedzinie obróbki plastycznej?

Z.P.: Nie unikniemy obecności sztucznej inteligencji. Ona wkracza w niemal każdą dziedzinę przemysłu. Trzeba sobie powiedzieć, że jej obecność może nas uchronić przed ciężkimi, wymagającymi czynnościami. Ponadto może ona pomóc nam w odpowiedniej analizie danych, optymalizacji procesów. Może technologowi podpowiedzieć np. jakie zastosować odchyłki. Ale wciąż człowieka w przemyśle i w technologiach obróbki plastycznej całkowicie nie zastąpi.

J.M.: Na początku rozmowy wspomniałam, że jednym z wyzwań dla przemysłu, także metalowego, są rosnące wymagania unijne w zakresie dążenia do zeroemisyjności. Jak Pan ocenia nasze przygotowanie do spełnienia tych wymogów? Czy mimo ich wprowadzenia nadal potrafimy być konkurencyjni? Jak wygląda sytuacja Polski na tle innych krajów UE, jeśli chodzi o przygotowanie do wejścia na zieloną drogę?

Z.P.: Gdybyśmy porównywali się do innych krajów UE, to można powiedzieć, że jesteśmy w takiej samej sytuacji. Regulacje dotyczą nas w tym samym stopniu. Ale czy jesteśmy konkurencyjni na świecie? Wiemy, że obecnie największym producentem gazów cieplarnianych są Chiny – to jest też kraj, w którym przemysł metalurgiczny jest najbardziej rozwinięty. Chiny są bardzo agresywnym i drapieżnym eksporterem, nieraz wypierającym lokalne, krajowe zakłady. Dla Chińczyków mimo kosztów transportu jest to działanie wciąż opłacalne.

Co do samych regulacji unijnych, wiemy, że na pewno ich nie unikniemy. To, co należy zrobić, to przygotować się do nich jak najlepiej. W tym mogą pomóc dotacje i programy wsparcia finansowego, które firmy wykorzystują przede wszystkim do inwestowania w zieloną energię, bardzo często słoneczną. Powstają również magazyny energii przy zakładach przemysłowych. Oczywiście ważnym wyzwaniem jest zmniejszenie materiałochłonności, co przełoży się też na mniejszą emisyjność. Pamiętajmy, że to jest też kwestią jakości naszego życia.

Czytaj też >> Jeśli nie przewidzimy katastrofy, na pewno będzie katastrofa, czyli jak się programuje roboty przemysłowe

J.M.: Powiedzieliśmy dużo o trendach, które kształtują obróbkę plastyczną – m.in. o roli cyfryzacji, robotyzacji, a także o ekologii. Czy są jeszcze jakieś czynniki, które mogą odegrać dużą rolę w zmienianiu przemysłu metalowego? Co nas czeka w najbliższych latach?

Z.P.: Sądzę, że nie czeka nas żadna rewolucja. Na pewno nowe technologie będą rozwijane (jak np. druk 3D). Jednak wciąż dominować będą klasyczne rozwiązania, gdyż są sprawdzone i wydajne. W produkcji masowej nie odejdziemy od tłocznictwa, kucia, walcowania – nie widzę takiej możliwości. Będą one ulepszane, ale wciąż będą nam towarzyszyć.

Krok po kroku – jak ludzie uczą roboty chodzić?

Aby robot mógł chodzić z taką swobodą jak ludzie, trzeba pokonać wiele wyzwań, m.in. dotyczących programowania, badań materiałowych, zasilania. Problemy te podsumował w “Science Robotics” polski naukowiec dr inż. Krzysztof Walas. ...

Partner kategorii:

Ekologiczna stal pozyskiwana z odpadów!

O ekologicznej produkcji stali mówi się w ostatnim czasie coraz więcej. Zazwyczaj odnosi się ona do kwestii emisji gazów cieplarnianych, uwalnianych podczas produkcji. Tym razem doniesienia naukowców mówią o samych materiałach, wykorzystywanych podczas wytwarzania stali.

targi-fastener-poland-2024

Targi FASTENER POLAND® 2024

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków,  to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 7 lat Targi FASTENER POLAND® 2024 są kluczowym forum wymi...

materiałyb biodegradowalne
Partner kategorii:

Biodegradowalne stopy na bazie Mg

Materiały biodegradowalne to materiały, które po spełnieniu swojej funkcji rozkładają się do prostych związków, które są naturalne dla otoczenia. Do tego rodzaju materiałów można zaliczyć specjalnego typu polimery, które mogą być stosowane na opakowania i torebki. W materiałac...

relokacja-w-zakladach-produkcyjnych

Relokacja w zakładach produkcyjnych

Sprawne funkcjonowanie procesu produkcyjnego jest niemożliwe bez wykorzystania specjalistycznych, wielkogabarytowych maszyn. Dlatego tak popularne stały się usługi z zakresu ich relokacji. Kiedy niezbędny staje się transport maszyny z punktu A do punktu B, bardzo cenne są: wie...

drema-2024-odpowiedzia-na-wyzwania-branzy-drzewnej
Partner kategorii:

DREMA 2024 odpowiedzią na wyzwania branży drzewnej i meblarskiej

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (Poznań, 10-13.09.2024) odbędą się w tym roku już po raz 40. Podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, i tym razem przynoszą całą gamę skutecznych rozwiązań problemów stojących ...

Kształtowanie plastyczne

Niekonwencjonalne metody kształtowania plastycznego

W artykule przedstawiono koncepcje czterech niekonwencjonalnych metod przeróbki plastycznej: kucia z oscylacyjnym skręcaniem, kucia z poprzecznym ruchem stempla, walcowania z poprzecznym ruchem walców oraz kucia segmentowego. Metody te umożliwiają wytwarzanie wyrobów o nietypo...

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

Zachowanie cyberbezpieczeństwa to konieczność dla zrównoważonego rozwoju społeczeństwa

W dzisiejszym cyfrowym świecie cyberbezpieczeństwo stało się kluczem dla stabilnego funkcjonowania społeczeństwa. Jest ono nieodłącznym elementem bezpieczeństwa narodowego. Wspomaga ochronę prywatności osób fizycznych, a także buduje odporność przedsiębiorstw i instytucji pr...

drema-2024-odpowiedzia-na-wyzwania-branzy-drzewnej

DREMA 2024 odpowiedzią na wyzwania branży drzewnej i meblarskiej

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (Poznań, 10-13.09.2024) odbędą się w tym roku już po raz 40. Podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, i tym razem przynoszą całą gamę skutecznych rozwiązań problemów stojących ...

Przepis na sukces firmy ARSTON

Kaliska firma specjalizuje się w cięciu, wykrawaniu i gięciu długich elementów z blach. Abysprostać oczekiwaniom klientów, stawia na wysoką technologię i innowacyjne rozwiązania.Od 2011 r., czyli od początku działalności, ARSTON pracuje na obrabiarkach niemieckiegopotentata,...

Partner kategorii:

Wpływ parametrów spawania na kształt oraz mikrostrukturę złączy spawanych metodą mag stali s235jr

Coraz wyższe wymagania jeśli chodzi o złącza spawane wiążą się z koniecznością odpowiedniego doboru parametrów spawania w celu uzyskania spoiny jak najwyższej jakości. Wymagania te mogą zostać spełnione przy wykorzystaniu zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych, ...

Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację i OZE

W Polsce ponad połowa linii elektroenergetycznych jest starsza niż 30 lat, a spory odsetek ma już ponad pół wieku. To powoduje coraz większe utrudnienia w zakresie możliwości przyłączania OZE. Dane URE pokazują, że liczba odmów przyłączenia do sieci z każdym rokiem znacząco ...

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

STAL_5-6_24_Wojciech_Kowalski_APERIODYCZNE_STRUKTURY_W_STOPACH_METALI_iStock-1480039441
Partner kategorii:

Kwazikryształy – aperiodyczne struktury w stopach metali

Z artykułu dowiesz się: czym są kwazikryształy;jakimi cechami się charakteryzują;gdzie mogą znaleźć zastosowanie. 5 października 2011 roku izraelski badacz Dan Shechtman o...

Wysoka jakość produktów najważniejsza w budowaniu przewagi rynkowej

Ponad połowa MŚP z sektora przemysłowego (51,3 proc.) uważa, że wysokiej jakości produkt to kluczowy czynnik pozwalający osiągnąć przewagę nad konkurencją. Ankietowani w badaniu Siemens Financial Services w Polsce wskazywali tę odpowiedź najczęściej, niezależnie od tego, w&n...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.