Przyszłość obróbki plastycznej metali w Polsce
J.M.: Wspomniał Pan już o jednym wdrożeniu Państwa rozwiązania w przemyśle, czyli o walcarce sterowanej numerycznie. Czy może Pan opowiedzieć o innych rozwiązaniach, nad którymi Państwo pracują? Czego teraz potrzebuje przemysł i z czym się zgłasza w mury Politechniki Lubelskiej?
Z.P.: Jeśli chodzi o współpracę, to mamy podejście dwutorowe. Po pierwsze, nasze prace badawcze są wynikiem awansu naukowego pracowników Politechniki Lubelskiej. Specjalizujemy się przede wszystkim w kuciu matrycowym oraz walcowaniu kuźniczym. Jesteśmy otwarci także na publikacje o charakterze popularnonaukowym i to one są często źródłem nowych współprac z przemysłem – przedstawiciele firm dowiadują się, w czym możemy ich wspierać i przychodzą do nas z problemem. Jeden z takich problemów, przed którym zostaliśmy postawieni, dotyczył złomowania szyn kolejowych. W Polsce co roku pojawia się kilka tysięcy ton złomu tego typu. Dotychczas postępowanie było takie: szyny łamano, przetapiano i wracały one do obiegu metalurgicznego.
Nasza propozycja dotyczyła wytwarzania z tych złomowanych szyn kul do młynów. W Polsce również każdego roku zużywa się kilka tysięcy ton takich kul. Używane są do mielenia składników na cement, węgla na miał, rudy. Nasza technologia pozwala przetwarzać na kule różne elementy szyny, zarówno główkę, jak i środnik i stopkę. Dotychczas kule wytwarzano tylko z główki. Dzięki nowej metodzie całość szyny może zostać wykorzystana do tego celu. Nasze know-how sprzedaliśmy i obecnie w Stalowej Woli wykorzystuje ją firma CODOGNI.
Druga ścieżka, która prowadzi nas do wspierania przemysłu, to ta, gdy firmy same zgłaszają się do nas z pilnym problemem do rozwiązania, gdy pojawia się potrzeba chwili i wymagana jest szybka reakcja. Mamy ostatnio sporo zapytań o np. kucie elementów do pocisków. Ze względu na toczącą się wojnę są to projekty wymagające natychmiastowej reakcji; jesteśmy proszeni nawet o wsparcie we wdrożeniu prowizorycznych rozwiązań, aby już można było rozpocząć produkcję. W międzyczasie opracowujemy rozwiązania docelowe, już dopracowane.
J.M.: Wspomniał Pan o brakach kadrowych – firmy mają trudność z pozyskaniem pracowników-inżynierów, fachowców w przemyśle metalurgicznym, a także w zrekrutowaniu pracowników fizycznych o odpowiednich kwalifikacjach, jak np. kowale. W ich przypadku trudne warunki pracy zapewne nie zachęcają kolejnych osób do rozpoczynania tej ścieżki zawodowej. Obserwując studentów Politechniki Lubelskiej, czy zauważa Pan zmiany: czy studenci są zainteresowani pracą w branży obróbki metalu? Czy obecne tendencje mogą się odwrócić?
Z.P.: Na pewno barierą jest właśnie mała liczba miejsc, które oferują kształcenie w tym zakresie. Natomiast sama cyfryzacja także jest istotnym elementem kształcenia i nie powinna być zaniedbywana. Należałoby połączyć umiejętnie całą wiedzę dotyczącą obróbki plastycznej z zastosowaniem w niej nowych technologii.
Z własnej obserwacji mogę powiedzieć, że zakłady przemysłowe szukają przede wszystkim inżynierów z otwartą głową. Szukają osób, które nawet jeśli obecnie czegoś nie potrafią, mają jeszcze jakieś braki, to będą w stanie szybko je uzupełnić, będą gotowe nauczyć się nowych rzeczy. Ważne są też kompetencje miękkie – bez umiejętności pracy zespołowej nauka i wdrożenie do firmy będzie karkołomnym zadaniem.
Co do samej obróbki plastycznej, dziś nie ma już takich specjalizacji, które uczyłyby studentów obróbki plastycznej „czystej”. Obróbka plastyczna stanowi najczęściej tylko element kształcenia. A czy studenci będą zainteresowani pogłębianiem wiedzy w tej dziedzinie – bardzo wiele zależy od konkretnego nauczyciela akademickiego, czy potrafi on zainteresować tą dziedziną.
J.M.: Jak wygląda zastosowanie sztucznej inteligencji, o której tak wiele się ostatnio mówi, w dziedzinie obróbki plastycznej?
Z.P.: Nie unikniemy obecności sztucznej inteligencji. Ona wkracza w niemal każdą dziedzinę przemysłu. Trzeba sobie powiedzieć, że jej obecność może nas uchronić przed ciężkimi, wymagającymi czynnościami. Ponadto może ona pomóc nam w odpowiedniej analizie danych, optymalizacji procesów. Może technologowi podpowiedzieć np. jakie zastosować odchyłki. Ale wciąż człowieka w przemyśle i w technologiach obróbki plastycznej całkowicie nie zastąpi.
J.M.: Na początku rozmowy wspomniałam, że jednym z wyzwań dla przemysłu, także metalowego, są rosnące wymagania unijne w zakresie dążenia do zeroemisyjności. Jak Pan ocenia nasze przygotowanie do spełnienia tych wymogów? Czy mimo ich wprowadzenia nadal potrafimy być konkurencyjni? Jak wygląda sytuacja Polski na tle innych krajów UE, jeśli chodzi o przygotowanie do wejścia na zieloną drogę?
Z.P.: Gdybyśmy porównywali się do innych krajów UE, to można powiedzieć, że jesteśmy w takiej samej sytuacji. Regulacje dotyczą nas w tym samym stopniu. Ale czy jesteśmy konkurencyjni na świecie? Wiemy, że obecnie największym producentem gazów cieplarnianych są Chiny – to jest też kraj, w którym przemysł metalurgiczny jest najbardziej rozwinięty. Chiny są bardzo agresywnym i drapieżnym eksporterem, nieraz wypierającym lokalne, krajowe zakłady. Dla Chińczyków mimo kosztów transportu jest to działanie wciąż opłacalne.
Co do samych regulacji unijnych, wiemy, że na pewno ich nie unikniemy. To, co należy zrobić, to przygotować się do nich jak najlepiej. W tym mogą pomóc dotacje i programy wsparcia finansowego, które firmy wykorzystują przede wszystkim do inwestowania w zieloną energię, bardzo często słoneczną. Powstają również magazyny energii przy zakładach przemysłowych. Oczywiście ważnym wyzwaniem jest zmniejszenie materiałochłonności, co przełoży się też na mniejszą emisyjność. Pamiętajmy, że to jest też kwestią jakości naszego życia.
J.M.: Powiedzieliśmy dużo o trendach, które kształtują obróbkę plastyczną – m.in. o roli cyfryzacji, robotyzacji, a także o ekologii. Czy są jeszcze jakieś czynniki, które mogą odegrać dużą rolę w zmienianiu przemysłu metalowego? Co nas czeka w najbliższych latach?
Z.P.: Sądzę, że nie czeka nas żadna rewolucja. Na pewno nowe technologie będą rozwijane (jak np. druk 3D). Jednak wciąż dominować będą klasyczne rozwiązania, gdyż są sprawdzone i wydajne. W produkcji masowej nie odejdziemy od tłocznictwa, kucia, walcowania – nie widzę takiej możliwości. Będą one ulepszane, ale wciąż będą nam towarzyszyć.
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej