Problemy optymalizacji prosumenckiej mikrosieci OZE dla małych i średnich przedsiębiorstw
Akumulatory – problemy
Aby pokazać skutki, jakie ma ograniczanie stopnia rozładowania akumulatora i histereza łączników, przeprowadzono obliczenia wg wzorów (6-8). Przyjęto akumulator o pojemności q = 76 Ah i – zgodnie z charakterystyką z rys. 4 – napięcie U2max = 12,7 V dla pełnego naładowania q% = 100% i napięcie U1min = 12,3 V dla stopnia naładowania q% = 50%. Jednakowe histerezy łączników 1 i 2 wyniosły Hmax= Hmax= 0,175 V. Współczynniki charakterystyki z rys. 4 w tym przypadku mają wartości: c1 = 95 [Ah/V] i c2 = 1131 [Ah]. Ustalono, że maksymalna energia, jaką ma akumulator przy pełnym naładowaniu, to Emax = 959 Wh. Energia, jaką można w nim przechowywać w zakresie stopnia naładowania od q% = 50% do q% = 100% bez histerezy łączników wynosi ΔE = 497 Wh. Z histerezą – tylko ΔEH= 279 Wh.
Przytoczone wyniki pokazują też dobitnie problem polegający na tym, że nawet nowy akumulator, jeżeli ma być rozładowywany tylko w 50%, to z uwagi na konieczne histerezy łączników może przechowywać energię stanowiącą tylko niewielki procent swojej katalogowej pojemności. W rozpatrywanym przypadku wynosi to:
(279/959)100% = 29%.
Koszty magazynowania energii
Zatem przedstawione wcześniej wyliczenie kosztu magazynowania energii z powodu koniecznej histerezy łączników ulega zmianie. Uwzględniając powyższe wyniki, należy przyjąć, że koszt ten wzrośnie od 2,50 zł/kWh do 4,50 zł/kWh.
Problem polega jeszcze na tym, że – jak podano wcześniej – wartość niezbędnej histerezy zależy od:
- wprowadzanego i wyprowadzanego prądu akumulatora,
- jego stopnia naładowania,
- stopnia wyeksploatowania.
W praktyce, aby „mieć z tym spokój”, daje się na wszelki przypadek większe histerezy. Nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, jaki wpływ ma takie postępowanie na efektywność magazynowania energii.
Chattering
Zbyt mała histereza łączników prowadzi do „chatteringu”, który jest zjawiskiem niepożądanym i należy je wykluczyć. „Chattering” łącznika 1 w torze ładowania zasobnika pokazano na rys. 6.

Z powodu zbyt małej histerezy Hmax łącznika próg U1max ponownego załączenia ładowania znalazł się powyżej napięcia ustalonego po wyłączeniu ładowania. Sterownik załącza ładowanie, by po chwili je wyłączyć po osiągnięciu progu U2max. Tak pojawia się oscylacja („chattering”). Jej częstotliwość jest tym większa, im mniejsza jest histereza.
Czytaj też >> Eksploracja danych. Analiza dużych zbiorów danych
Mikrosieć w Spółce GWDA
W celu badania problemów wyliczonych w części 4, także eksperymentalnego, w Centrum Badawczo-Rozwojowym OZE w Spółce GWDA w Pile zbudowano mikrosieć OZE o strukturze pokazanej na rys. 7, na którym podano także główne parametry urządzeń.
Struktura ta realizuje opisaną wyżej ideę wykorzystania zasobnika ZAS także do bilansowania mocy w mikrosieci, pomimo że bazuje na tradycyjnym układzie z przekształtnikiem UPS. W nim magazyn ZAS uruchamiany jest do zasilania odbiorów jedynie po zaniku napięcia na szynach AC. Istotne rozszerzenie możliwości w zbudowanej mikrosieci uzyskuje się przez dodanie ładowarki ŁAD a także odpowiednie sterowanie za pomocą PLC łącznikami 1 i 2 w zależności od mocy P mierzonej na zaciskach sieci i napięcia U zasobnika. Mikrosieć ma możliwość pracy autonomicznej i w połączeniu z siecią elektroenergetyczną.
Opracowane autorskie rozwiązanie można zastosować także w wielu instalacjach indywidualnych prosumentów, aby wykorzystać stosowany tam układ zasobnika z UPS także do bilansowania energii i w ten sposób poprawić efektywność instalacji OZE.
Rozpoczęte badania obejmują kilka etapów, w których badane będą poszczególne problemy. Ich celem jest opracowanie wytycznych, których zastosowanie pozwoli uzyskać wysoką efektywność mikrosieci OZE wdrażanych w małych i średnich przedsiębiorstwach.
Podsumowanie
Z pracy wynikają następujące wnioski pozwalające właściwie zaplanować, odpowiednio skonfigurować i efektywnie eksploatować mikrosieć OZE przez użytkowników indywidualnych i w małych oraz średnich przedsiębiorstwach.
- Analiza celowości tworzenia mikrosieci OZE wymaga zgromadzenia wielu danych wyjściowych. Ze względu na długi okres funkcjonowania instalacji należy uwzględnić także dane prognozowane tak daleko, jak to można przewidywać.
- Zasadniczym celem i kryterium optymalizacji jest minimalny koszt zużywanej energii w przedsiębiorstwie. Dodatkowymi kryteriami mogą być także: niezależność od ogólnego systemu elektroenergetycznego, niezawodność zasilania, nowoczesność i ekologiczność przedsięwzięcia.
- Wyliczono elementy, jakie należy określić, i zagadnienia, które trzeba rozwiązać, aby inwestycja przyniosła oczekiwane efekty.
- Energia wytwarzana w OZE niedużej mocy nie jest tania, jeśli uwzględnić wszystkie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Aby mogła być ona pod względem ceny konkurencyjna w porównaniu z energią z ogólnej sieci elektroenergetycznej, nie można na etapie projektowania, a także w późniejszej eksploatacji, popełnić żadnego większego błędu.
- Oprócz mocy całkowitej, jednym z ważniejszych elementów jest dobór właściwego „miksu” rodzajów OZE i udziału ich mocy, najlepiej dopasowanych do profilu obciążenia, aby zminimalizować niezbilansowanie mocy, nie tylko pod względem wartości średnich, ale także chwilowych. W publikacji pokazano na przykładzie, na czym to polega.
- Należy mieć na uwadze, że na obecnym etapie rozwoju, zwłaszcza w warunkach krajowych, magazynowanie energii jest znacznie droższe od jej wytworzenia. Używanie zasobników energii w małych i średnich przedsiębiorstwach tylko do zbilansowania mocy i energii z reguły jest nieopłacalne, bez względu na rodzaj magazynów energii. Wykazano to dobitnie w publikacji.
- Celowe natomiast może być zastosowanie także do bilansowania mocy i energii zasobników zainstalowanych z innych powodów, np. dla zasilania awaryjnego.
- Najmniej nieopłacalnym magazynem energii dla małych i średnich przedsiębiorstw i prosumentów indywidualnych na obecnym etapie w Polsce jest akumulatorowy zasobnik energii.
- Akumulatorowy zasobnik energii, ze względu na specyficzne swoje właściwości i konieczną ochronę przed nadmiernym ładowaniem i rozładowaniem, może magazynować znacznie mniej energii od swojej katalogowej pojemności energetycznej. W publikacji podano szczegółową analizę tego problemu a także wskazano na przyczyny takiego stanu rzeczy.
- Ostrożnie należy podchodzić do wszelkich, zwłaszcza optymistycznych informacji podawanych przez firmy sprzedające i instalujące urządzenia z zakresu OZE. Są one często nierzetelne lub też jednostronne, a nierzadko kłamliwe.
mgr inż. Mirosław Mikołajczak
Spółka GWDA
Piła
dr hab. inż. Roman Muszyński prof. nadzw.
Akademia Nauk Stosowanych
Piła
dr inż. Tomasz Wojciechowski
Spółka GWDA
Piła
Galeria
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej