Problemy optymalizacji prosumenckiej mikrosieci OZE dla małych i średnich przedsiębiorstw

Akumulatory – problemy

Aby pokazać skutki, jakie ma ograniczanie stopnia rozładowania akumulatora i histereza łączników, przeprowadzono obliczenia wg wzorów (6-8). Przyjęto akumulator o pojemności q = 76 Ah i – zgodnie z charakterystyką z rys. 4 – napięcie U2max = 12,7 V dla pełnego naładowania q% = 100% i napięcie U1min = 12,3 V dla stopnia naładowania q% = 50%. Jednakowe histerezy łączników 1 i 2 wyniosły Hmax= Hmax= 0,175 V. Współczynniki charakterystyki z rys. 4 w tym przypadku mają wartości: c1 = 95 [Ah/V] i c2 = 1131 [Ah]. Ustalono, że maksymalna energia, jaką ma akumulator przy pełnym naładowaniu, to Emax = 959 Wh. Energia, jaką można w nim przechowywać w zakresie stopnia naładowania od q% = 50% do q% = 100% bez histerezy łączników wynosi ΔE = 497 Wh. Z histerezą – tylko ΔEH= 279 Wh.

Przytoczone wyniki pokazują też dobitnie problem polegający na tym, że nawet nowy akumulator, jeżeli ma być rozładowywany tylko w 50%, to z uwagi na konieczne histerezy łączników może przechowywać energię stanowiącą tylko niewielki procent swojej katalogowej pojemności. W rozpatrywanym przypadku wynosi to:

(279/959)100% = 29%.

Koszty magazynowania energii

Zatem przedstawione wcześniej wyliczenie kosztu magazynowania energii z powodu koniecznej histerezy łączników ulega zmianie. Uwzględniając powyższe wyniki, należy przyjąć, że koszt ten wzrośnie od 2,50 zł/kWh do 4,50 zł/kWh.

Problem polega jeszcze na tym, że – jak podano wcześniej – wartość niezbędnej histerezy zależy od:

  • wprowadzanego i wyprowadzanego prądu akumulatora,
  • jego stopnia naładowania,
  • stopnia wyeksploatowania.

W praktyce, aby „mieć z tym spokój”, daje się na wszelki przypadek większe histerezy. Nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, jaki wpływ ma takie postępowanie na efektywność magazynowania energii.

Chattering

Zbyt mała histereza łączników prowadzi do „chatteringu”, który jest zjawiskiem niepożądanym i należy je wykluczyć. „Chattering” łącznika 1 w torze ładowania zasobnika pokazano na rys. 6.

OZE
Rys. 6. „Chattering” łącznika 1 w torze ładowania akumulatora

Z powodu zbyt małej histerezy Hmax łącznika próg U1max ponownego załączenia ładowania znalazł się powyżej napięcia ustalonego po wyłączeniu ładowania. Sterownik załącza ładowanie, by po chwili je wyłączyć po osiągnięciu progu U2max. Tak pojawia się oscylacja („chattering”). Jej częstotliwość jest tym większa, im mniejsza jest histereza.

Czytaj też >> Eksploracja danych. Analiza dużych zbiorów danych

Mikrosieć w Spółce GWDA

W celu badania problemów wyliczonych w części 4, także eksperymentalnego, w Centrum Badawczo-Rozwojowym OZE w Spółce GWDA w Pile zbudowano mikrosieć OZE o strukturze pokazanej na rys. 7, na którym podano także główne parametry urządzeń.

Struktura ta realizuje opisaną wyżej ideę wykorzystania zasobnika ZAS także do bilansowania mocy w mikrosieci, pomimo że bazuje na tradycyjnym układzie z przekształtnikiem UPS. W nim magazyn ZAS uruchamiany jest do zasilania odbiorów jedynie po zaniku napięcia na szynach AC. Istotne rozszerzenie możliwości w zbudowanej mikrosieci uzyskuje się przez dodanie ładowarki ŁAD a także odpowiednie sterowanie za pomocą PLC łącznikami 1 i 2 w zależności od mocy P mierzonej na zaciskach sieci i napięcia U zasobnika. Mikrosieć ma możliwość pracy autonomicznej i w połączeniu z siecią elektroenergetyczną.

Opracowane autorskie rozwiązanie można zastosować także w wielu instalacjach indywidualnych prosumentów, aby wykorzystać stosowany tam układ zasobnika z UPS także do bilansowania energii i w ten sposób poprawić efektywność instalacji OZE.

Rozpoczęte badania obejmują kilka etapów, w których badane będą poszczególne problemy. Ich celem jest opracowanie wytycznych, których zastosowanie pozwoli uzyskać wysoką efektywność mikrosieci OZE wdrażanych w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Podsumowanie

Z pracy wynikają następujące wnioski pozwalające właściwie zaplanować, odpowiednio skonfigurować i efektywnie eksploatować mikrosieć OZE przez użytkowników indywidualnych i w małych oraz średnich przedsiębiorstwach.

  1. Analiza celowości tworzenia mikrosieci OZE wymaga zgromadzenia wielu danych wyjściowych. Ze względu na długi okres funkcjonowania instalacji należy uwzględnić także dane prognozowane tak daleko, jak to można przewidywać.
  2. Zasadniczym celem i kryterium optymalizacji jest minimalny koszt zużywanej energii w przedsiębiorstwie. Dodatkowymi kryteriami mogą być także: niezależność od ogólnego systemu elektroenergetycznego, niezawodność zasilania, nowoczesność i ekologiczność przedsięwzięcia.
  3. Wyliczono elementy, jakie należy określić, i zagadnienia, które trzeba rozwiązać, aby inwestycja przyniosła oczekiwane efekty.
  4. Energia wytwarzana w OZE niedużej mocy nie jest tania, jeśli uwzględnić wszystkie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Aby mogła być ona pod względem ceny konkurencyjna w porównaniu z energią z ogólnej sieci elektroenergetycznej, nie można na etapie projektowania, a także w późniejszej eksploatacji, popełnić żadnego większego błędu.
  5. Oprócz mocy całkowitej, jednym z ważniejszych elementów jest dobór właściwego „miksu” rodzajów OZE i udziału ich mocy, najlepiej dopasowanych do profilu obciążenia, aby zminimalizować niezbilansowanie mocy, nie tylko pod względem wartości średnich, ale także chwilowych. W publikacji pokazano na przykładzie, na czym to polega.
  6. Należy mieć na uwadze, że na obecnym etapie rozwoju, zwłaszcza w warunkach krajowych, magazynowanie energii jest znacznie droższe od jej wytworzenia. Używanie zasobników energii w małych i średnich przedsiębiorstwach tylko do zbilansowania mocy i energii z reguły jest nieopłacalne, bez względu na rodzaj magazynów energii. Wykazano to dobitnie w publikacji.
  7. Celowe natomiast może być zastosowanie także do bilansowania mocy i energii zasobników zainstalowanych z innych powodów, np. dla zasilania awaryjnego.
  8. Najmniej nieopłacalnym magazynem energii dla małych i średnich przedsiębiorstw i prosumentów indywidualnych na obecnym etapie w Polsce jest akumulatorowy zasobnik energii.
  9. Akumulatorowy zasobnik energii, ze względu na specyficzne swoje właściwości i konieczną ochronę przed nadmiernym ładowaniem i rozładowaniem, może magazynować znacznie mniej energii od swojej katalogowej pojemności energetycznej. W publikacji podano szczegółową analizę tego problemu a także wskazano na przyczyny takiego stanu rzeczy.
  10. Ostrożnie należy podchodzić do wszelkich, zwłaszcza optymistycznych informacji podawanych przez firmy sprzedające i instalujące urządzenia z zakresu OZE. Są one często nierzetelne lub też jednostronne, a nierzadko kłamliwe.
mgr inż. Mirosław Mikołajczak
Spółka GWDA
Piła
dr hab. inż. Roman Muszyński prof. nadzw.
Akademia Nauk Stosowanych
Piła
dr inż. Tomasz Wojciechowski
Spółka GWDA
Piła

Galeria

Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

targi-fastener-poland-miejsce-spotkan-ekspertow-fot-4

Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...

Anodowanie-twarde-anodowe-powloki-tlenkowe-na-aluminium-i-jego-stopach-dlaProdukcji.pl
Partner kategorii:

Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach

Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...

sektor-transportowy-w-polsce-2025-rokiem-walki-o-przetrwanie

2025: kolejny rok walki o przetrwanie dla sektora TSL?

Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się z kryzysem finansowym, a przewidywania na 2025 rok nie przynoszą rewo...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

conform-czyli-ciagle-wyciskanie-na-kole-rys-2

Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ

Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

fotowoltaika-na-dachach-plaskich-relacja-ze-szkolenia-bogucki

Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...

ciecie-plazmowe-analiza-jakosci-powierzchni-ciecia-cz-1-rys-9

Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1

W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:

Partner kategorii:

Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...

elektrownia-jadrowa-stal-do-zastosowan-jadrowych-fot-1

Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN

W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

konferencja-practicorr-2025-fot-2
Partner kategorii:

Konferencja PractiCORR 2025

Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Pols­kie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tema­tyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...

system-sygnalizacyjny-sygnalisci-w-przemysle

Sygnaliści w przemyśle

Od 25 września 2024 roku w stosunku do wszystkich pracodawców z sektora przemysłowego zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ma ona na celu wdrożenie regulacji dotyczących ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa, które implementują eur...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/24

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.