Pracownicy przemysłowi pracują więcej niż osoby z innych sektorów

W Polsce 2 mln 813 tys. osób pracuje w przemyśle, co stanowi 19% wszystkich zatrudnionych[1]. W ramach raportu „Zmęczony jak Polak w pracy: przyczyny skutki i konsekwencje”, Stowarzyszenie Koalicja Bezpieczni w Pracy sprawdziło jak kwestia zmęczenia zawodowego wygląda w środowisku przemysłowym. Z racji, że praca w tej branży wiąże się zwykle z dużym wysiłkiem fizycznym, mogłoby się wydawać, że pracownikom z tego sektora najbardziej dokucza zmęczenie fizyczne. Badanie pokazuje jednak, że pracownicy częściej odczuwają zmęczenie psychiczne (48%) niż fizyczne (45%). Jakie jeszcze wnioski nt. stanu psychofizycznego pracowników przemysłowych wynikają z raportu?

Zdecydowana większość (93%) pracowników przemysłowych pracuje powyżej 38h tygodniowo, a rekordziści, czyli ci którzy pracują po 50h stanowią 9%. To więcej niż w gałęziach nieprodukcyjnych, gdzie powyżej 38h pracuje 83% ankietowanych.

Dla pracowników przemysłowych zmęczenie to złożony problem, obejmujący różne aspekty ich codziennego funkcjonowania. W badaniu rozumieją je przede wszystkim jako:

  • brak motywacji (17%),
  • zmęczenie lub wyczerpanie fizyczne (12%),
  • nadmiar zadań i konieczność radzenia sobie z wieloma problemami (16%),
  • a także wypalenie zawodowe (14%), które zazwyczaj utożsamiane jest z pracownikami biurowymi.

Te wyniki pokazują, że zmęczenie w sektorze przemysłowym ma charakter wielowymiarowy i nie ogranicza się jedynie do aspektów fizycznych.

Najczęściej wymieniane przez osoby zatrudnione w przemyśle symptomy zmęczenia to:

  • brak motywacji do pracy (40%),
  • bóle mięśni lub głowy (35%),
  • zaburzenia snu (49%)
  • czy też monotonia i znudzenie (48%).

Te dwa ostatnie zjawiska znacznie częściej dotykają pracowników przemysłowych niż zatrudnionych w innych branżach.

Przyczyny zmęczenia pracowników

A co je powoduje? Z pewnością system zmianowy, charakterystyczny dla tej gałęzi gospodarki, o którym mówi 25% respondentów. Oprócz tego, najczęściej wymieniane przyczyny zmęczenia to:

  • nadmierny stres (32%),
  • niska satysfakcja zawodowa (29%),
  • monotonia pracy (37%),
  • a także brak odpowiedniej odzieży roboczej lub ochronnej.

Te wszystkie elementy składają się na odczuwane często lub nawet codziennie zmęczenie pracowników.

Zdajemy sobie sprawę, że długotrwałe zmęczenie ma ogromny wpływ na naszą pracę i na nasze samopoczucie. Ale czy to wszystko? Badani mówią o wpływie zmęczenia:

  • na poziom ich koncentracji w pracy (46%),
  • mniejszej motywacji do pracy (44%),
  • o wpływie na zdrowie fizyczne (40%),
  • a także jeszcze bardziej na zdrowie psychiczne (45%).

Oczywiście nie ma wątpliwości, że zmęczenie wpływa na wypadki i na wydarzenia potencjalnie wypadkowe oraz jest wskazywane jako efekt zmęczenia przez prawie dwukrotnie większą liczbę pracowników zatrudnionych w przemyśle, niż pracowników nieprzemysłowych.

Pracownik, który jest zmęczony fizycznie/psychicznie jest mniej uważny, skoncentrowany, jego szybkość reakcji może być mniejsza, przez co jest bardziej narażony na zdarzenia potencjalnie wypadkowe, wypadki – podkreśla Marta Tomaszewska, ekspertka Stowarzyszenia Koalicja Bezpieczni w Pracy, specjalistka ds. BHP w firmie CWS Workwear. – Tym bardziej w sektorze przemysłowym, gdzie praca wiąże się z używaniem różnego rodzaju maszyn, przy dużym wysiłku fizycznym, obciążeniu psychicznym czy systemie zmianowym – dodaje ekspertka.

Zagrożenie dla przedsiębiorstw

Jednocześnie zmęczenie jest postrzegane przez pracodawców jako ogromne zagrożenie dla efektywności ich przedsiębiorstw, motywacji i zdrowia psychicznego pracowników. Te 3 elementy wymieniane są przez pracodawców jako najważniejsze. To pokazuje, że coraz bardziej zdają sobie oni sprawę z konieczności podejmowania kroków, które pomogą w niwelowaniu zmęczenia w pracy.

Do działań wymienianych jako najefektywniejsze przez osoby z branży przemysłowej należą: równomierne rozdzielanie zadań (42%) oraz dodatkowe przerwy w pracy (38%). Często jest to również zapewnienie ergonomicznych stanowisk pracy (27%), automatyzacja urządzeń przy których pracują (25%), a także zatrudnienie większej liczby pracowników z podobnymi kompetencjami – 36%.

Warto zauważyć, że aż 68% pracowników przemysłowych na co dzień lub okazjonalnie korzysta z odzieży roboczej. Co istotne, brak odpowiedniej odzieży roboczej jest wskazywany jako jedna z przyczyn zmęczenia odczuwanego przez pracowników.

Z badań wynika, że kluczowe cechy odzieży roboczej, które pomagają zmniejszyć uczucie zmęczenia, to przede wszystkim:

  • wygoda (73%),
  • swoboda ruchów (73%)
  • oraz komfort termiczny (71%).

Duże znaczenie ma również:

  • jakość tkaniny (66%),
  • jej lekkość (63%)
  • oraz odpowiednie dopasowanie do sylwetki (60%).

Te czynniki podkreślają, jak ważne jest dostarczanie pracownikom odzieży roboczej, która nie tylko chroni, ale także wspiera ich komfort i efektywność w pracy.

Wyniki badania pokazują zaskakująco trudną sytuację pracowników sektora przemysłowego. Pracują oni często ponad normę przewidzianą przepisami, a mimo wykonywania głównie pracy fizycznej, częściej niż pracownicy z innych branż skarżą się na zmęczenie psychiczne. Dodatkowo, praca zmianowa w tym sektorze prowadzi do większej liczby zaburzeń snu niż w innych branżach, a monotonia wykonywanych zadań potęguje uczucie zmęczenia.

Długotrwałe zmęczenie ma w tym sektorze istotny wpływ na bezpieczeństwo, powodując zwiększone ryzyko wypadków i sytuacji potencjalnie wypadkowych w porównaniu do innych branż.

Aby przeciwdziałać tym problemom, konieczne jest zaangażowanie pracodawców w działania na rzecz poprawy warunków pracy. Należy zapewniać pracownikom dodatkowe przerwy, równomierne rozdzielanie obowiązków oraz ergonomiczne warunki pracy. Kluczowym elementem jest także dostarczenie wygodnej, ergonomicznej i odpowiednio dopasowanej odzieży ochronnej lub roboczej, która znacząco wpływa na komfort pracy i zmniejszenie zmęczenia.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Może Cię także zainteresować: Najemcy wybierają energooszczędne magazyny

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.

Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

W 2024 r. wysoki popyt w regionie łódzkim efektem przedłużeń umów najmu

W 2024 r. województwo łódzkie umocniło swoją pozycję jako kluczowy punkt na logistycznej mapie Polski. Region osiągnął rekordowy wolumen transakcji najmu powierzchni przemysłowo-logistycznych na poziomie 1 mln mkw., notując wzrost o 61% r/r. Mimo spadku nowej podaży i wyhamowa...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

TCI Cutting oferuje swoje autorskie rozwiązania automatyzacji w 100% zintegrowane z systemem produkcyjnym cięcia laserowego

W środowisku przemysłowym, w którym dominuje zapotrzebowanie na efektywność, elastyczność i zrównoważony rozwój, TCI Cutting wyróżnia się produkcją rozwiązań w zakresie maszyn do cięcia laserowego, systemów automatyzacji oraz oprogramowania do zarządzania produkcją.

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.