Pracownicy przemysłowi pracują więcej niż osoby z innych sektorów

W Polsce 2 mln 813 tys. osób pracuje w przemyśle, co stanowi 19% wszystkich zatrudnionych[1]. W ramach raportu „Zmęczony jak Polak w pracy: przyczyny skutki i konsekwencje”, Stowarzyszenie Koalicja Bezpieczni w Pracy sprawdziło jak kwestia zmęczenia zawodowego wygląda w środowisku przemysłowym. Z racji, że praca w tej branży wiąże się zwykle z dużym wysiłkiem fizycznym, mogłoby się wydawać, że pracownikom z tego sektora najbardziej dokucza zmęczenie fizyczne. Badanie pokazuje jednak, że pracownicy częściej odczuwają zmęczenie psychiczne (48%) niż fizyczne (45%). Jakie jeszcze wnioski nt. stanu psychofizycznego pracowników przemysłowych wynikają z raportu?

Zdecydowana większość (93%) pracowników przemysłowych pracuje powyżej 38h tygodniowo, a rekordziści, czyli ci którzy pracują po 50h stanowią 9%. To więcej niż w gałęziach nieprodukcyjnych, gdzie powyżej 38h pracuje 83% ankietowanych.

Dla pracowników przemysłowych zmęczenie to złożony problem, obejmujący różne aspekty ich codziennego funkcjonowania. W badaniu rozumieją je przede wszystkim jako:

  • brak motywacji (17%),
  • zmęczenie lub wyczerpanie fizyczne (12%),
  • nadmiar zadań i konieczność radzenia sobie z wieloma problemami (16%),
  • a także wypalenie zawodowe (14%), które zazwyczaj utożsamiane jest z pracownikami biurowymi.

Te wyniki pokazują, że zmęczenie w sektorze przemysłowym ma charakter wielowymiarowy i nie ogranicza się jedynie do aspektów fizycznych.

Najczęściej wymieniane przez osoby zatrudnione w przemyśle symptomy zmęczenia to:

  • brak motywacji do pracy (40%),
  • bóle mięśni lub głowy (35%),
  • zaburzenia snu (49%)
  • czy też monotonia i znudzenie (48%).

Te dwa ostatnie zjawiska znacznie częściej dotykają pracowników przemysłowych niż zatrudnionych w innych branżach.

Przyczyny zmęczenia pracowników

A co je powoduje? Z pewnością system zmianowy, charakterystyczny dla tej gałęzi gospodarki, o którym mówi 25% respondentów. Oprócz tego, najczęściej wymieniane przyczyny zmęczenia to:

  • nadmierny stres (32%),
  • niska satysfakcja zawodowa (29%),
  • monotonia pracy (37%),
  • a także brak odpowiedniej odzieży roboczej lub ochronnej.

Te wszystkie elementy składają się na odczuwane często lub nawet codziennie zmęczenie pracowników.

Zdajemy sobie sprawę, że długotrwałe zmęczenie ma ogromny wpływ na naszą pracę i na nasze samopoczucie. Ale czy to wszystko? Badani mówią o wpływie zmęczenia:

  • na poziom ich koncentracji w pracy (46%),
  • mniejszej motywacji do pracy (44%),
  • o wpływie na zdrowie fizyczne (40%),
  • a także jeszcze bardziej na zdrowie psychiczne (45%).

Oczywiście nie ma wątpliwości, że zmęczenie wpływa na wypadki i na wydarzenia potencjalnie wypadkowe oraz jest wskazywane jako efekt zmęczenia przez prawie dwukrotnie większą liczbę pracowników zatrudnionych w przemyśle, niż pracowników nieprzemysłowych.

Pracownik, który jest zmęczony fizycznie/psychicznie jest mniej uważny, skoncentrowany, jego szybkość reakcji może być mniejsza, przez co jest bardziej narażony na zdarzenia potencjalnie wypadkowe, wypadki – podkreśla Marta Tomaszewska, ekspertka Stowarzyszenia Koalicja Bezpieczni w Pracy, specjalistka ds. BHP w firmie CWS Workwear. – Tym bardziej w sektorze przemysłowym, gdzie praca wiąże się z używaniem różnego rodzaju maszyn, przy dużym wysiłku fizycznym, obciążeniu psychicznym czy systemie zmianowym – dodaje ekspertka.

Zagrożenie dla przedsiębiorstw

Jednocześnie zmęczenie jest postrzegane przez pracodawców jako ogromne zagrożenie dla efektywności ich przedsiębiorstw, motywacji i zdrowia psychicznego pracowników. Te 3 elementy wymieniane są przez pracodawców jako najważniejsze. To pokazuje, że coraz bardziej zdają sobie oni sprawę z konieczności podejmowania kroków, które pomogą w niwelowaniu zmęczenia w pracy.

Do działań wymienianych jako najefektywniejsze przez osoby z branży przemysłowej należą: równomierne rozdzielanie zadań (42%) oraz dodatkowe przerwy w pracy (38%). Często jest to również zapewnienie ergonomicznych stanowisk pracy (27%), automatyzacja urządzeń przy których pracują (25%), a także zatrudnienie większej liczby pracowników z podobnymi kompetencjami – 36%.

Warto zauważyć, że aż 68% pracowników przemysłowych na co dzień lub okazjonalnie korzysta z odzieży roboczej. Co istotne, brak odpowiedniej odzieży roboczej jest wskazywany jako jedna z przyczyn zmęczenia odczuwanego przez pracowników.

Z badań wynika, że kluczowe cechy odzieży roboczej, które pomagają zmniejszyć uczucie zmęczenia, to przede wszystkim:

  • wygoda (73%),
  • swoboda ruchów (73%)
  • oraz komfort termiczny (71%).

Duże znaczenie ma również:

  • jakość tkaniny (66%),
  • jej lekkość (63%)
  • oraz odpowiednie dopasowanie do sylwetki (60%).

Te czynniki podkreślają, jak ważne jest dostarczanie pracownikom odzieży roboczej, która nie tylko chroni, ale także wspiera ich komfort i efektywność w pracy.

Wyniki badania pokazują zaskakująco trudną sytuację pracowników sektora przemysłowego. Pracują oni często ponad normę przewidzianą przepisami, a mimo wykonywania głównie pracy fizycznej, częściej niż pracownicy z innych branż skarżą się na zmęczenie psychiczne. Dodatkowo, praca zmianowa w tym sektorze prowadzi do większej liczby zaburzeń snu niż w innych branżach, a monotonia wykonywanych zadań potęguje uczucie zmęczenia.

Długotrwałe zmęczenie ma w tym sektorze istotny wpływ na bezpieczeństwo, powodując zwiększone ryzyko wypadków i sytuacji potencjalnie wypadkowych w porównaniu do innych branż.

Aby przeciwdziałać tym problemom, konieczne jest zaangażowanie pracodawców w działania na rzecz poprawy warunków pracy. Należy zapewniać pracownikom dodatkowe przerwy, równomierne rozdzielanie obowiązków oraz ergonomiczne warunki pracy. Kluczowym elementem jest także dostarczenie wygodnej, ergonomicznej i odpowiednio dopasowanej odzieży ochronnej lub roboczej, która znacząco wpływa na komfort pracy i zmniejszenie zmęczenia.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Może Cię także zainteresować: Najemcy wybierają energooszczędne magazyny

Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

targi-fastener-poland-miejsce-spotkan-ekspertow-fot-4

Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...

Anodowanie-twarde-anodowe-powloki-tlenkowe-na-aluminium-i-jego-stopach-dlaProdukcji.pl
Partner kategorii:

Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach

Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...

sektor-transportowy-w-polsce-2025-rokiem-walki-o-przetrwanie

2025: kolejny rok walki o przetrwanie dla sektora TSL?

Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się z kryzysem finansowym, a przewidywania na 2025 rok nie przynoszą rewo...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

conform-czyli-ciagle-wyciskanie-na-kole-rys-2

Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ

Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

ryzyko-wycieku-danych-w-sektorze-msp-a-cyberbezpieczenstwo

Sektor MŚP: brak umiejętności związanych z cyberbezpieczeństwem 

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) są bardziej narażone na cyberataki niż większe firmy. Powodem nie jest niska świadomość czy luki w zabezpieczeniach, ale brak specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, który jest drugim największym wyzwaniem w tym obszarze. Dla porównania, wed...

fotowoltaika-na-dachach-plaskich-relacja-ze-szkolenia-bogucki

Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...

ciecie-plazmowe-analiza-jakosci-powierzchni-ciecia-cz-1-rys-9

Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1

W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:

Partner kategorii:

Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...

elektrownia-jadrowa-stal-do-zastosowan-jadrowych-fot-1

Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN

W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

konferencja-practicorr-2025-fot-2
Partner kategorii:

Konferencja PractiCORR 2025

Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Pols­kie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tema­tyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...

rynek-przemyslowo-logistyczny-optymizm-na-rynku

Uzasadniony optymizm na rynku magazynowym

Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/24

STAL Metale & Nowe Technologie 11-12/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.