Polska strategia cyfryzacji: czy przemysł skorzysta z 5G?

Polska potrzebuje nowej strategii cyfryzacji, w której zawarty zostanie plan rozwoju infrastruktury technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Powinien on zostać dostosowany do możliwości i potrzeb krajowych – ocenili eksperci podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dodali, że infrastruktura ITC jest kluczowa dla strategicznych projektów przemysłowych i logistycznych.

W eksperckiej dyskusji o znaczeniu infrastruktury ITC dla rozwoju cyfryzacji, której wymaga nowoczesna gospodarka, Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji zwrócił uwagę, że patrząc na wskaźniki cyfryzacji w Europie, Polska została nieznacznie z tyłu za innymi państwami.

„Europa nam trochę ucieka, bo mamy opóźnienia m.in. w absorbcji środków unijnych z KPO na rozwój cyfryzacji, we wprowadzaniu aktów prawnych o UKF (ultrakrótkie fale radiowe) czy budowaniu sieci 5G. Z drugiej strony mamy trochę sukcesów w cyfryzacji, czego przykładem jest oferta cyfrowych usług publicznych w aplikacji mObywatel” – wskazał Dulka.

Czytaj też >> Premiera raportu o Przemyśle 4.0 w Polsce! Sprawdź teraz!

Dopasowanie do sytuacji konkretnego kraju kluczem do sukcesu w cyfryzacji

Według Ignacego Święcickiego, kierownika Zespołu Gospodarki Cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym nie powinniśmy mylić celu z środkiem do niego prowadzącym. „Nie ma co fetyszyzować wskaźników UE i gonić za nimi, bo u nas nie wszystkie mają sens” – powiedział.

Jak podkreślił, to czego Polska z pewnością potrzebuje – to nowa kompleksowa strategia cyfryzacji oparta na własnych możliwościach i potrzebach. „My nie musimy jeden do jednego wprowadzać rozwiązań, które sprawdzą się w innych krajach UE, ale nie u nas. Przykładem może być światłowód, który doskonale sprawdzi się w mniejszych krajach o dużym zagęszczeniu ludności, ale niekoniecznie w Bieszczadach. Na obszarach mało zaludnionych lepiej zda egzamin sieć radiowa” – wyjaśnił Święcicki.

Kto najbardziej skorzysta z 5G?

W podobnym tonie mówił Radosław Nielek, ekspert Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Uważa, że budowa sieci 5G ma sens dla przemysłu, rolnictwa czy nauki. „Nie każdy musi mieć dostęp do tej technologii, bo jej nie potrzebuje. Kowalskiemu zależy na tym, aby mieć dostęp o sieci. Czy będzie to LTE czy 5G, nie ma dla niego znaczenia” – zauważył ekspert NASK.

Maciej Borucki z firmy Cellnex Poland poszedł dalej. Zwrócił uwagę, że nie ma nowoczesnej cyfryzacji bez uwzględnienia człowieka i jego potrzeb. „Widzę potrzebę zwiększenia efektywności sieci tam, gdzie ona już jest dostępna, ale niewystarczająca w sytuacjach, gdy nagle zwiększa się liczba użytkowników. Przykładem są masowe imprezy, np. mecze na stadionach lub koncerty, gdzie obciążenie sieci ogranicza możliwość korzystania z niej” – wyjaśnił.

Gęstość sieci

Zdaniem eksperta trzeba w Polsce zwiększyć gęstość sieć tam, gdzie najczęściej z niej korzystamy. Zatem: w budynkach, obiektach użyteczności publicznej, w szkołach, urzędach i szpitalach, a także w przedsiębiorstwach.

Praktyczne przykłady cyfryzacji

Jak wskazał Jarosław Bułka, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. transformacji cyfrowej, w stolicy Małopolski już się to dzieje. „Naszą transformację zaczęliśmy od przygotowania kompleksowej strategii cyfryzacji miasta. Potem przeszkoliliśmy urzędników, zatrudniliśmy specjalistów IT, zainwestowaliśmy w sprzęt i działamy” – powiedział.

Dodał, że efekty już są, tak samo jak nagrody dla miasta za innowacje, których w Krakowie nie brakuje. W opinii samorządowca nie da się budować inteligentnego miasta (ang. smart city) bez inwestowania w infrastrukturę ICT.

Według Emila Andryszczyka, dyrektora biura Digitalizacji Produkcji w Orlenie, bez infrastruktury ICT nie można też prowadzić konkurencyjnego biznesu. Zwłaszcza w tak dużej i strategicznej firmie jak Orlen.

Jak wyjaśnił, tylko w płockiej rafinerii jest 200 tys. punktów pomiarowych. Przesyłają one 24/7 dane o temperaturze, o ciśnieniu czy ustawieniu zaworów. „To ogromna ilość danych do zebrania i przetworzenia, na podstawie których operator podejmuje decyzje w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zarządzając infrastrukturą krytyczną firmy. Bez odpowiedniej infrastruktury ICT nie byłoby to możliwe” – wskazał Andryszczyk.

Zaznaczył, że to tylko mały wycinek operacji przetwarzania danych. W spółce jest jeszcze Rafineria w Gdańsku, są Zakłady Azotowe we Włocławku oraz inne wysokospecjalistyczne zakłady w Czechach i na Litwie, z których dane trzeba zintegrować do zarządzania całością tak, aby było to efektywne i bezpieczne.

Przekazał również, że rozwiązaniem, które najlepiej zaadresuje potrzeby biznesowe będzie Platforma Danych i Zarządzania Wiedzą. „Platforma będzie odpowiedzialna za integrację danych między systemami wyspowymi a także za jednolity model danych, reguły walidacji danych ich kontekstualizację i przetwarzanie na poziomie całego segmentu produkcji w całej Grupie Kapitałowej” – powiedział ekspert.

Jak wyjaśnił, będzie miejscem zarządzania danymi i zapewnienia ich odpowiedniej jakości na poziomie Grupy Kapitałowej. Platforma będzie następnie odpowiadała za udostępnienie danych do innych systemów i do warstwy raportowej i wizualizacyjnej. Ponadto będzie posiadała funkcjonalności związane z zarządzaniem dokumentami i budowania workflowów decyzyjnych oraz bazę wiedzy z elementami AI to jej przeszukiwania za pomocą zapytań w języku naturalnym.

5G pomoże zbudować konkurencyjność polskim firmom?

Dyrektor Andryszczyk dodał, że optymalnym medium komunikacji dla Platformy będzie wykorzystanie sieci 5G, która jest niezbędna do przetwarzania dużej ilości danych, automatyzacji i wykorzystania AI w biznesie, a tym samym budowania przewagi konkurencyjnej polskich firm.

Michał Ziółkowski, dyrektor ds. technicznych i członek zarządu Play, potwierdził duże opóźnienie w budowie sieci 5G w Polsce. Dodał, że w Japonii już trwają testy sieci 6G. Wskazał, że rozwój infrastruktury ICT stworzy w Europie pół miliona nowy stanowisk. Do ich obsługi będzie potrzeba dwa miliony nowych specjalistów.

Polska strategia cyfryzacji

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Barometru Rynku Pracy

Technologia goni pracowników. Chcą wiedzieć więcej o AI, a firmy nie nadążają z edukacją.

Zaledwie 9% pracowników deklaruje, że nie wie, czym są automatyzacja i sztuczna inteligencja. 46,7% natomiast przyznaje, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie technologiami idzie w parze z obawami. Od lęku przed brakiem kompetencji, przez ...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

podaży

Mniejsza podaż wpłynie na dostępność powierzchni, ale czynsze pozostają stabilne. Przegląd rynku magazynowego w I kwartale 2025 roku

Savills Polska w raporcie „Warehouse and Industrial Market in Poland, Q1 2025” odnotowuje 20‑proc. spadek nowej podaży i wyhamowanie aktywności deweloperów na rynku powierzchni przemysłowych, magazynowych i logistycznych. Ponad połowa transakcji to odnowienia umów, co potwierd...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Barometru Rynku Pracy

Technologia goni pracowników. Chcą wiedzieć więcej o AI, a firmy nie nadążają z edukacją.

Zaledwie 9% pracowników deklaruje, że nie wie, czym są automatyzacja i sztuczna inteligencja. 46,7% natomiast przyznaje, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie technologiami idzie w parze z obawami. Od lęku przed brakiem kompetencji, przez ...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Chad Jackson – CEO Eagle Americas, lider rozwiązań Eagle do cięcia laserowego

Eagle inwestuje w R&D i rozwój w USA

Cięcie laserowe to dziś jedno z najszybciej rozwijających się rozwiązań technologicznych w branży obróbki metalu. Firma Eagle inwestuje w nowe centra R&D i rozwija działalność na rynku amerykańskim, umacniając swoją pozycję w segmencie nowoczesnych wycinarek. Co więcej, dz...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.