Mnogość procedur w przemyśle – czy ryzyka przewyższają korzyści?

W świetle rosnącej złożoności procedur operacyjnych przedsiębiorcy przemysłowi napotykają na coraz większe trudności w efektywnym zarządzaniu swoimi firmami.

Mnogość regulacji prawnych oraz złożone procedury wewnętrzne sprawiają, że codzienna działalność biznesowa staje się coraz większym wyzwaniem. Raport przeprowadzony przez naszą kancelarię prawną wskazał na istotny problem: poziom skomplikowania procedur jest dla wielu przedsiębiorców przeszkodą, której nie potrafią pokonać.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie prawne wyzwania niesie za sobą raportowanie ESG;
  • jak ułatwić sobie korzystanie z regulacji i stosowanie się do nich.
  • dlaczego nadzór nad procedurami prawnymi jest tak ważny i czym może grozić jego brak;

Zbliża się okres raportowania ESG, czyli oceny wpływu przedsiębiorstwa na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, powstają kolejne wymagania. Co za tym idzie – dalsze standardy, procedury i schematy działań organizacyjnych, co dodatkowo komplikuje sytuację.

W niniejszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu problemowi, starając się zrozumiale przedstawić jego naturę oraz proponowane rozwiązania. Naszym celem jest dostarczenie praktycznych wskazówek, które pomogą przedsiębiorcom lepiej zrozumieć ten problem, a co za tym idzie – przełożyć to na efektywne zarządzanie procedurami, eliminując zbędne ryzyko oraz poprawiając efektywność działania ich firm.

W kolejnych częściach artykułu omówimy przyczyny problemu oraz konkretne kroki, które przedsiębiorcy przemysłowi mogą podjąć, aby sobie z nim poradzić.

Wzrost liczby procedur – wyzwanie dla rozwijających się przedsiębiorstw

Rozwijające się przedsiębiorstwa stanowią ważny element gospodarki. Jednak ich wzrost często idzie w parze z rosnącą liczbą procedur, których wdrożenie, a następnie przestrzeganie, może przysporzyć problemów. Wymaganych regulacji jest wiele. Same przepisy prawa nakładają obowiązek posiadania regulaminów pracy i wynagradzania, dokumentacji RODO, procedur dotyczących sygnalistów itp. Do tego dochodzą kwestie związane z ładem korporacyjnym, compliance, dalsze kwestie pracownicze, sprawy związane z organizacją przedsiębiorstwa, obiegiem dokumentów, zarządzaniem ryzykiem, przeciwdziałaniem korupcji, na procesach produkcyjnych kończąc. W miarę rozwoju przedsiębiorstw wszelkie schematy działań stają się też coraz bardziej złożone.

Procedury to nie tylko wewnętrzna organizacja. Wiele z nich może również wpływać na reputację firmy oraz jej relacje z klientami, dostawcami i innymi interesantami. Rola procedur to zatem zapewnienie właściwego działania przedsiębiorstwa, ale również gwarant dla zarządu, właścicieli i inwestorów, że przedsiębiorstwo spełnia odpowiednio wysokie standardy.

Tu trzeba również pamiętać, że od procedur zależy bezpieczeństwo prawne firmy. Wadliwe wytyczne dla pracowników mogą prowadzić do naruszeń przepisów prawa, utraty bezpieczeństwa informacji poufnych czy nadużyć ze strony pracowników. Warto przypomnieć, że kara za samo naruszenie przepisów RODO może wynieść do 20 mln euro lub 4% całkowitego rocznego obrotu firmy z poprzedniego roku. Dlatego też coraz większe znaczenie ma skuteczne zarządzanie procedurami oraz ciągłe doskonalenie i upraszczanie istniejących procesów, w celu zapewnienia płynnego i bezpiecznego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Mnogość regulacji prawnych oraz złożone procedury wewnętrzne sprawiają, że codzienna działalność biznesowa staje się coraz większym wyzwaniem.
Fot. iStock

Wyzwania raportowania ESG

ESG to skrót od Environmental, Social, and Governance, czyli aspekty działalności przedsiębiorstw dotyczące środowiska, kwestii społecznych oraz ładu korporacyjnego. Są to kluczowe kryteria zrównoważonego rozwoju. Wprowadzenie wymagań z zakresu ESG nakłada na firmy obowiązek raportowania niefinansowego, obejmującego działania we wskazanych obszarach. Przedsiębiorstwa muszą dostosować się do nowych regulacji. To wymaga wdrażania kolejnych procedur, takich jak polityki środowiskowe, kodeksy etyczne, procedury antykorupcyjne czy polityki zapewniające równowagę między pracą a życiem prywatnym pracowników.

W Polsce obowiązkiem raportowania niefinansowego finalnie będzie objęte kilka tysięcy firm. Jednak w praktyce dotknie to większości podmiotów działających na rynku. Zgodnie z nowymi regulacjami firmy objęte obowiązkiem, raportując wyniki swoich działań, muszą uwzględnić łańcuch wartości. To wymaga zbierania danych, na przykład o emisji gazów cieplarnianych od ich partnerów biznesowych. W ten sposób, choć pośrednio, małe i średnie przedsiębiorstwa będą podlegać wymaganiom raportowania ESG.

Wprowadzenie wymagań ESG wymusza na firmach nie tylko przejrzystość w raportowaniu, ale również skuteczne wdrażanie nowych procedur. Mają one na celu zapewnienie zgodności z normami zrównoważonego rozwoju. Jednym z kluczowych aspektów jest implementacja polityk środowiskowych, które mają na celu ograniczenie wpływu działalności firmy na środowisko naturalne oraz promowanie działań proekologicznych.

Ponadto nowe wymagania ESG wymagają od przedsiębiorstw ustanowienia systemów wartości, które będą stanowiły fundamenty dla ich działań biznesowych. Takie działania nie tylko określają standardy postępowania pracowników, ale również budują zaufanie klientów, inwestorów czy społeczności lokalnych.

W kontekście walki z korupcją przedsiębiorstwa muszą wprowadzić skuteczne procedury antykorupcyjne, które zapewnią przeciwdziałanie nieetycznym praktykom oraz zminimalizują ryzyko korupcji. Dodatkowo, istotnym elementem nowych wymagań są procedury zgłoszeń dla sygnalistów. Mają one na celu umożliwienie pracownikom bezpiecznego zgłaszania wszelkich nieprawidłowości i naruszeń.

Wdrażanie wymagań dotyczących ESG oznacza również konieczność dostosowania ładu korporacyjnego do nowych standardów, zapewniając transparentność w zarządzaniu oraz odpowiedzialność zarządu przed akcjonariuszami i społecznością. Ponadto polityki zapewniające work-life balance stają się coraz ważniejsze. Odpowiednio zmotywowani pracownicy stanowią kluczową wartość firmy, ale również aspekt, na który coraz częściej zwracają uwagę inwestorzy.

Wprowadzenie tych nowych procedur wymaga nie tylko odpowiednich działań ze strony przedsiębiorstw, ale także zaangażowania zarządu, pracowników czy też dostawców. Tylko w ten sposób można skutecznie zrealizować cele zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu.

Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

targi-fastener-poland-miejsce-spotkan-ekspertow-fot-4

Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Nearshoring i friendshoring to szansa dla rozwoju branży TSL

W obliczu globalnych wyzwań, firmy coraz częściej decydują się na przeniesienie produkcji bliżej rynków zbytu. Trend ten zyskuje na sile, a Europa staje się atrakcyjną lokalizacją dla nowych inwestycji. Szczególną popularnością cieszą się koncepcje nearshoringu i friendshori...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Kształtowanie plastyczne

Niekonwencjonalne metody kształtowania plastycznego

W artykule przedstawiono koncepcje czterech niekonwencjonalnych metod przeróbki plastycznej: kucia z oscylacyjnym skręcaniem, kucia z poprzecznym ruchem stempla, walcowania z poprzecznym ruchem walców oraz kucia segmentowego. Metody te umożliwiają wytwarzanie wyrobów o nietypo...

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

fotowoltaika-na-dachach-plaskich-relacja-ze-szkolenia-bogucki

Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...

Przepis na sukces firmy ARSTON

Kaliska firma specjalizuje się w cięciu, wykrawaniu i gięciu długich elementów z blach. Abysprostać oczekiwaniom klientów, stawia na wysoką technologię i innowacyjne rozwiązania.Od 2011 r., czyli od początku działalności, ARSTON pracuje na obrabiarkach niemieckiegopotentata,...

STAL_9-10_24_Wlodzimierz_Masierak_OBROBKA_SPAWANIEM_TIG_RYS_2
Partner kategorii:

Odporność stali nierdzewnej na korozję w świetle obróbki spawaniem TIG

Proces spawania stali wiąże się między innymi z negatywnymi skutkami, takimi jak podatność na korozję czy też odbarwienia. Jakie metody pozwalają zatem im zaradzić? Z artykułu dowiesz się:

modernizacja-sieci-elektroenergetycznych-pilnie-potrzebna

Polska nie może się uwolnić od węgla. Brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych

W Polsce ponad połowa linii elektroenergetycznych jest starsza niż 30 lat, a spory odsetek ma już ponad pół wieku. To powoduje coraz większe utrudnienia w zakresie możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii – dane URE pokazują, że liczba odmów przyłączenia do sieci z ...

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

STAL_5-6_24_Wojciech_Kowalski_APERIODYCZNE_STRUKTURY_W_STOPACH_METALI_iStock-1480039441
Partner kategorii:

Kwazikryształy – aperiodyczne struktury w stopach metali

Z artykułu dowiesz się: czym są kwazikryształy;jakimi cechami się charakteryzują;gdzie mogą znaleźć zastosowanie. 5 października 2011 roku izraelski badacz Dan Shechtman o...

5 problemów, które wpływają na powodzenie działań restrukturyzacyjnych

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa w założeniu ma pomóc firmie wyjść z kryzysu finansowego, uniknąć bankructwa i zaspokoić oczekiwania wierzycieli. W praktyce jednak ten proces nie zawsze kończy się sukcesem. Często, pomimo optymistycznych planów, restrukturyzacja prowadzi do...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 9-10/24

STAL Metale & Nowe Technologie 9-10/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.