Mnogość procedur w przemyśle – czy ryzyka przewyższają korzyści?
W świetle rosnącej złożoności procedur operacyjnych przedsiębiorcy przemysłowi napotykają na coraz większe trudności w efektywnym zarządzaniu swoimi firmami.
Mnogość regulacji prawnych oraz złożone procedury wewnętrzne sprawiają, że codzienna działalność biznesowa staje się coraz większym wyzwaniem. Raport przeprowadzony przez naszą kancelarię prawną wskazał na istotny problem: poziom skomplikowania procedur jest dla wielu przedsiębiorców przeszkodą, której nie potrafią pokonać.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie prawne wyzwania niesie za sobą raportowanie ESG;
- jak ułatwić sobie korzystanie z regulacji i stosowanie się do nich.
- dlaczego nadzór nad procedurami prawnymi jest tak ważny i czym może grozić jego brak;
Zbliża się okres raportowania ESG, czyli oceny wpływu przedsiębiorstwa na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, powstają kolejne wymagania. Co za tym idzie – dalsze standardy, procedury i schematy działań organizacyjnych, co dodatkowo komplikuje sytuację.
W niniejszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu problemowi, starając się zrozumiale przedstawić jego naturę oraz proponowane rozwiązania. Naszym celem jest dostarczenie praktycznych wskazówek, które pomogą przedsiębiorcom lepiej zrozumieć ten problem, a co za tym idzie – przełożyć to na efektywne zarządzanie procedurami, eliminując zbędne ryzyko oraz poprawiając efektywność działania ich firm.
W kolejnych częściach artykułu omówimy przyczyny problemu oraz konkretne kroki, które przedsiębiorcy przemysłowi mogą podjąć, aby sobie z nim poradzić.
Wzrost liczby procedur – wyzwanie dla rozwijających się przedsiębiorstw
Rozwijające się przedsiębiorstwa stanowią ważny element gospodarki. Jednak ich wzrost często idzie w parze z rosnącą liczbą procedur, których wdrożenie, a następnie przestrzeganie, może przysporzyć problemów. Wymaganych regulacji jest wiele. Same przepisy prawa nakładają obowiązek posiadania regulaminów pracy i wynagradzania, dokumentacji RODO, procedur dotyczących sygnalistów itp. Do tego dochodzą kwestie związane z ładem korporacyjnym, compliance, dalsze kwestie pracownicze, sprawy związane z organizacją przedsiębiorstwa, obiegiem dokumentów, zarządzaniem ryzykiem, przeciwdziałaniem korupcji, na procesach produkcyjnych kończąc. W miarę rozwoju przedsiębiorstw wszelkie schematy działań stają się też coraz bardziej złożone.
Procedury to nie tylko wewnętrzna organizacja. Wiele z nich może również wpływać na reputację firmy oraz jej relacje z klientami, dostawcami i innymi interesantami. Rola procedur to zatem zapewnienie właściwego działania przedsiębiorstwa, ale również gwarant dla zarządu, właścicieli i inwestorów, że przedsiębiorstwo spełnia odpowiednio wysokie standardy.
Tu trzeba również pamiętać, że od procedur zależy bezpieczeństwo prawne firmy. Wadliwe wytyczne dla pracowników mogą prowadzić do naruszeń przepisów prawa, utraty bezpieczeństwa informacji poufnych czy nadużyć ze strony pracowników. Warto przypomnieć, że kara za samo naruszenie przepisów RODO może wynieść do 20 mln euro lub 4% całkowitego rocznego obrotu firmy z poprzedniego roku. Dlatego też coraz większe znaczenie ma skuteczne zarządzanie procedurami oraz ciągłe doskonalenie i upraszczanie istniejących procesów, w celu zapewnienia płynnego i bezpiecznego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Wyzwania raportowania ESG
ESG to skrót od Environmental, Social, and Governance, czyli aspekty działalności przedsiębiorstw dotyczące środowiska, kwestii społecznych oraz ładu korporacyjnego. Są to kluczowe kryteria zrównoważonego rozwoju. Wprowadzenie wymagań z zakresu ESG nakłada na firmy obowiązek raportowania niefinansowego, obejmującego działania we wskazanych obszarach. Przedsiębiorstwa muszą dostosować się do nowych regulacji. To wymaga wdrażania kolejnych procedur, takich jak polityki środowiskowe, kodeksy etyczne, procedury antykorupcyjne czy polityki zapewniające równowagę między pracą a życiem prywatnym pracowników.
W Polsce obowiązkiem raportowania niefinansowego finalnie będzie objęte kilka tysięcy firm. Jednak w praktyce dotknie to większości podmiotów działających na rynku. Zgodnie z nowymi regulacjami firmy objęte obowiązkiem, raportując wyniki swoich działań, muszą uwzględnić łańcuch wartości. To wymaga zbierania danych, na przykład o emisji gazów cieplarnianych od ich partnerów biznesowych. W ten sposób, choć pośrednio, małe i średnie przedsiębiorstwa będą podlegać wymaganiom raportowania ESG.
Wprowadzenie wymagań ESG wymusza na firmach nie tylko przejrzystość w raportowaniu, ale również skuteczne wdrażanie nowych procedur. Mają one na celu zapewnienie zgodności z normami zrównoważonego rozwoju. Jednym z kluczowych aspektów jest implementacja polityk środowiskowych, które mają na celu ograniczenie wpływu działalności firmy na środowisko naturalne oraz promowanie działań proekologicznych.
Ponadto nowe wymagania ESG wymagają od przedsiębiorstw ustanowienia systemów wartości, które będą stanowiły fundamenty dla ich działań biznesowych. Takie działania nie tylko określają standardy postępowania pracowników, ale również budują zaufanie klientów, inwestorów czy społeczności lokalnych.
W kontekście walki z korupcją przedsiębiorstwa muszą wprowadzić skuteczne procedury antykorupcyjne, które zapewnią przeciwdziałanie nieetycznym praktykom oraz zminimalizują ryzyko korupcji. Dodatkowo, istotnym elementem nowych wymagań są procedury zgłoszeń dla sygnalistów. Mają one na celu umożliwienie pracownikom bezpiecznego zgłaszania wszelkich nieprawidłowości i naruszeń.
Wdrażanie wymagań dotyczących ESG oznacza również konieczność dostosowania ładu korporacyjnego do nowych standardów, zapewniając transparentność w zarządzaniu oraz odpowiedzialność zarządu przed akcjonariuszami i społecznością. Ponadto polityki zapewniające work-life balance stają się coraz ważniejsze. Odpowiednio zmotywowani pracownicy stanowią kluczową wartość firmy, ale również aspekt, na który coraz częściej zwracają uwagę inwestorzy.
Wprowadzenie tych nowych procedur wymaga nie tylko odpowiednich działań ze strony przedsiębiorstw, ale także zaangażowania zarządu, pracowników czy też dostawców. Tylko w ten sposób można skutecznie zrealizować cele zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu.
Galeria
Mogą zainteresować Cię również

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!
Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu
W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0
Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej