Metody badania oporów tarcia w procesach tłoczenia blach

Główne czynniki wpływające na zjawiska tribologiczne w procesach wytłaczania blach to między innymi: kinematyka ruchu narzędzi, charakter obciążeń (styk statyczny, dynamiczny), makro- i mikrogeometria styku, zjawiska fizykochemiczne na powierzchni styku oraz temperatura. Tarcie w procesach wytłaczania blach jest złożoną funkcją właściwości materiału, parametrów procesu, topografii powierzchni kształtowanej blachy i narzędzi oraz warunków kontaktu, które podlegają ciągłej ewolucji podczas przechodzenia blachy przez poszczególne obszary narzędzia. W artykule omówiono metody badania oporów tarcia.

Metody-badania-oporow-tarcia-w-procesach-tloczenia-blach-rys-9-dlaProdukcji.pl

Analiza procesów tarcia i smarowania jest utrudniona na drodze analitycznej z uwagi na konieczność uwzględnienia dużej liczby czynników. Każda analiza procesów tarcia i smarowania nawet w warunkach laboratoryjnych będzie obarczona błędem, wynikającym z niemożności uwzględnienia wszystkich czynników wpływających na przebieg i warunki tarcia. Wiele czynników nieskorelowanych ze sobą może w określonych warunkach tworzyć efekt interakcyjny, wzmagając wpływ jednych parametrów względem innych. Wobec ograniczonych możliwości przewidywania wartości oporów tarcia metodami analitycznymi opracowano testy tribologiczne symulujące warunki tarcia w specyficznych obszarach formowanej blachy.

Testy tribologiczne

Testy eksperymentalne symulujące warunki tarcia i smarowania można podzielić na testy symulujące procesy i testy symulujące warunki tribologiczne [1]. Pierwsze z nich mają za zadanie modelowanie operacji przeróbki plastycznej z zachowaniem kinematyki procesu. Testy symulujące warunki tribologiczne modelują określone zjawisko, często bez zachowania kinematyki procesu. Z uwagi na występowanie w poszczególnych obszarach wytłoczki zróżnicowanych warunków pod względem stanu naprężenia, odkształcenia oraz prędkości przemieszczeń na potrzeby plastycznego kształtowania blach opracowano szereg prób modelujących warunki tarcia, do których można zaliczyć [2]:

  • testy ciągnienia pasa blachy,
  • zginania blachy z ciągnieniem i rozciąganiem,
  • ciągnienia i rozciągania blachy w warunkach złożonego stanu naprężenia,
  • testy z redukcją grubości blachy,
  • wtłaczania stempla półkulistego.

Wymienione metody umożliwiają wyznaczenie wartości współczynnika tarcia uśrednionej dla całej powierzchni styku. Przy zastosowaniu ciągłej rejestracji parametrów koniecznych do wyznaczenia wartości współczynnika tarcia podczas poszczególnych testów można wyznaczyć zmianę oporów tarcia w czasie trwania procesu tarcia. Rozbieżności w wartościach współczynnika tarcia materiału określonych w poszczególnych próbach mogą wynikać z występowania różnych stanów naprężeń i odkształceń próbki uwarunkowanych geometrią przeciwpróbek.

Stosowane są również urządzenia zapewniające zachowanie kinematyki procesu rzeczywistego oraz przyrządy, które po odpowiednim przezbrojeniu pozwalają na modelowanie zjawiska tarcia w różnych strefach odkształcanej blachy lub w grupie procesów kształtowania blach [3]. W pracy [4] przedstawiono szereg przyrządów zgodnych ze standardem ASTM do wyznaczania oporów tarcia. Obszerny przegląd metod badania tarcia oraz smarowania w procesach przeróbki plastycznej zawierają prace Gierzyńskiej [5] oraz Baya i in. [6].

Testy ciągnienia pasa blachy

W procesie tłoczenia próbę ciągnienia pasa blachy przypisuje się do modelowania zjawiska tarcia między stemplem i ścianką wytłoczki. Próba ta polega na ciągnieniu pasa blachy umieszczonego między nieobrotowymi przeciwpróbkami, najczęściej o kształcie walcowym (rys. 1a) [7] lub płaskim (rys. 1b) [8]. Występowanie sił tarcia na dwóch powierzchniach styku sprzyja uzyskaniu większej dokładności pomiaru współczynnika tarcia. Tak jak w większości realizowanych prób tarcia, próbka o szerokości kilkukrotnie większej od grubości jest ciągniona w warunkach płaskiego stanu odkształcenia. Parametrami wpływającymi na zmianę oporów tarcia są między innymi: siła docisku przeciwpróbek, warunki smarowania, prędkość ciągnienia próbki oraz chropowatość powierzchni przeciwpróbek.
Wartość współczynnika tarcia jest wyznaczana z zależności:

Metody-badania-oporow-tarcia-w-procesach-tloczenia-blach-wzor-1-dlaProdukcji.pl

gdzie: FT – siła ciągnienia (tarcia), FN – siła docisku przeciwpróbek.

Odmianami próby ciągnienia pasa blachy są testy wykonywane z redukcją grubości blachy między przeciwpróbkami płaskimi lub walcowymi. Współczynnik tarcia określany jest jako stosunek siły normalnej i siły stycznej, występującymi podczas ciągnienia płaskiej próbki pomiędzy powierzchniami walcowymi (rys. 2a), z zależności [9]:

Metody-badania-oporow-tarcia-w-procesach-tloczenia-blach-wzor-2-dlaProdukcji.pl

gdzie: FT – siła ciągnienia blachy, FN – siła docisku przeciwpróbek, α – kąt łuku walcowej powierzchni kontaktu (rys. 2a). Kąt łuku walcowej powierzchni kontaktu obliczymy z równania:

gdzie: R – promień zaokrąglenia walcowej powierzchni kontaktu, g0 – grubość początkowa blachy, g1 – grubość końcowa blachy.

Wartość współczynnika tarcia podczas przeciągania pasa blachy między płaskimi przeciwpróbkami (rys. 2b), przy założeniu, że jego wartość nie zmienia się wzdłuż powierzchni kontaktu blachy z przeciwpróbkami, wynosi:

Metody-badania-oporow-tarcia-w-procesach-tloczenia-blach-wzor-4-dlaProdukcji.pl

Testy gięcia blachy z rozciąganiem

Do drugiego typu prób tarcia zaliczamy test zginania blachy z rozciąganiem (ang. Bending Under Tension – BUT), opracowany przez Littlewooda i Wallace’a [10], przypisywany modelowaniu tarcia na krawędzi ciągowej matrycy. Test polega na ciągnieniu pasa blachy wokół walcowej przeciwpróbki (rys. 3).

Próba zginania blachy z rozciąganiem pozwala wyznaczyć nie tylko wartość współczynnika tarcia, ale także jego zmianę w trakcie procesu odkształcania próbki. Zmianę tę można zakwalifikować do zmiany topografii powierzchni blachy w wyniku jej odkształcenia oraz zmiany warunków kontaktu związanych z umocnieniem odkształceniowym materiału próbki [11]. Występowanie oporów tarcia między walcową przeciwpróbką a blachą sprawia, że zachodzi nierówność F1 > F2.

Odkształcenie pasa blachy w strefie działania siły F1 nie tylko określa długość drogi tarcia blachy dookoła rolki. Odpowiada także za wielkość odkształcenia granicznego blachy. Zakładając, że wartość współczynnika tarcia jest jednakowa dla całej powierzchni styku oraz kąt opasania jest stały podczas deformacji i równy 90°, można wyznaczyć wartość współczynnika tarcia z warunków równowagi elementarnego wycinka próbki (rys. 3). Wtedy wartość współczynnika tarcia wyniesie:

W Ohio State University [12] opracowano przyrząd do określania wartości współczynnika tarcia (rys. 4) w warunkach zmieniającego się kąta opasania, którego metodologia jest modyfikacją testu ciągnienia blachy z rozciąganiem. Opracowaną metodę w literaturze przyjęto określać skrótem pochodzącym od nazwy uniwersytetu, w którym opracowano test – OSU. Podobnie jak w przypadku testu gięcia blachy z rozciąganiem, można oddzielić opory związane z gięciem próbki i ciągnieniem poprzez przeprowadzenie testu dla przeciwpróbek ruchomych i zablokowanych. Niezaprzeczalną zaletą metody jest zapewnienie realizmu procesu odkształcania blachy i warunków kontaktu dzięki:

  • jednoczesnemu występowaniu procesu gięcia i rozciągania;
  • zmianie kąta opasania przeciwpróbek stopniowo ze wzrostem ich przemieszczenia.

Pomijając wpływ gięcia i prostowania blachy, zależność pomiędzy siłami rozciągającymi P1 i P2 wynosi:

Metody-badania-oporow-tarcia-w-procesach-tloczenia-blach-wzor-6-dlaProdukcji.pl

gdzie: γ − kąt opasania przeciwpróbki, µ − współczynnik tarcia.

Zatem wartość współczynnika tarcia wyniesie:

Metody-badania-oporow-tarcia-w-procesach-tloczenia-blach-wzor-7-dlaProdukcji.pl
zrobotyzowana-wyspa-innowacyjne-rozwiazania-dla-przemyslu

Innowacyjne rozwiązania dla przemysłu – zapraszamy na nasze stoisko podczas targów STOM 2025!

Już niebawem spotkamy się na jednym z najważniejszych wydarzeń branży obróbki metalu – targach STOM w Kielcach. To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć najnowsze technologie, sprawdzić innowacyjne maszyny w akcji i porozmawiać z ekspertami, którzy na co dzień wspiera...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Województwo zachodniopomorskie –hub logistyczny z potencjałem wzrostu

W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%. Polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje rap...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

ciecie-bez-kompromisow-najnowsze-wersje-mieszalnikow-gazowych-myemix-3-0

Precyzyjne cięcie bez kompromisów. Najnowsze wersje mieszalników gazowych MyEMIX 3.0

Wycinarki laserowe w technologii fiber zyskały ogromną popularność na całym świecie dzięki swojej wysokiej wydajności i precyzji. Jednym z kluczowych aspektów cięcia laserowego jest wybór odpowiedniej technologii cięcia oraz gazu pro...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.