Mapa średnich cen energii w sierpniu 2023 r. – analiza Energy Solution

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej a także paliwa gazowego przygotowała comiesięczną analizę średnich cen energii. W sierpniu 2023 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio 91,65 Euro. Czyli o 10 proc. więcej, niż w ubiegłym miesiącu. W Polsce cena ta wynosiła w sierpniu ponad 108 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2024 r. wynosiła w ubiegłym miesiącu niecałe 129  Euro. W stosunku do lipca była niższa o ponad 1 proc. W Polsce spółki handlujące energią, oczekiwały za 1 MWh niecałe 142 Euro. 

Mapę średnich cen energii komentuje Krzysztof Mazurski – Dyrektor Działu Portfolio Management, ekspert firmy Energy Solution.

  • Średnia cena energii na rynku SPOT w sierpniu w UE wzrosła o 10,02 proc. w stosunku m/m i wyniosła 91,65 EUR/MWh,
  • W Polsce średnia cena energii SPOT w sierpniu spadła o ok. 8,57 proc. m/m, i wynosiła 108,43 EUR/MWh,
  • Średnia cena energii w UE dla kontraktu terminowego (BASE Y-23) zmalała w sierpniu m/m o -1,04 proc. Wyniosła 128,74 EUR/MWh,
  • W Polsce średnia cena energii (BASE Y-23) w sierpniu wyniosła 141,78 EUR/MWh i była o ok. 4,72 proc. niższa od tej w lipcu.
cena energii
Rys. 1: Średnia cena SPOT w sierpniu 2023 r.

Cena energii elektrycznej w sierpniu 2023

Średnia cena dostaw rynku dnia następnego energii elektrycznej w minionym miesiącu wyniosła dla całej opisywanej strefy 92 EUR/MWh, wobec 83 EUR/MWh w lipcu (+10 proc.). Polski rynek rozliczył się średnią wartością 485 zł/MWh, wobec 522 zł/MWh w lipcu. W sierpniu polski rynek dnia następnego był 3 najdroższym w szeregu opisywanych państw (niechlubny prym wiodły Włochy a także Grecja). Pierwsza połowa miesiąca, pod wpływem wyjątkowo korzystnych warunków pogodowych, rozliczyła się ceną 413 zł/MWh. Średnia z drugiej jego części wyniosła 552 zł/MWh. Widać wyraźnie, że praca źródeł OZE zależnych od pogody wyraźnie wpływa na obniżenie wycen hurtowych. Sierpień był drugim najtańszym spotowo miesiącem w bieżącym roku (tańszy był tylko maj z ceną 480 zł/MWh).

Sierpień to stabilizacja wycen na rynkach terminowych wpływających na rynki hurtowe energii elektrycznej w całej Europie. Poza drożejącymi notowaniami węgla kamiennego w Europie reszta obserwowanych nośników była stabilna. Kontrakt roczny na gaz ziemny TTF Cal-24 zamknął sierpień ceną 52 EUR/MWh, wobec ostatniej ceny lipca – 51 EUR/MWh. Kurs notowań miesięcznych, mimo znaczących zawirowań w trakcie trwania opisywanego okresu, również pozostawał stabilny w relacji m/m.

Szczególnie znaczące dla polskiego sektora wytwarzania energii elektrycznej notowania uprawnień do emisji, pozostawały stabilne. A to mimo historycznego trendu zwyżek cen w sierpniu, w obliczu obniżonych sezonem wakacyjnym wolumenów aukcyjnych (rynek pierwotny jednostek EUA).

Cena energii
Rys. 2: Średnia cena BASE Y-23 w sierpniu 2023 r.

Kształtowanie się cen energii

Cena energii elektrycznej w ramach kontraktu terminowego na 2024 była w całej strefie prawie taka sama jak w lipcu (129 EUR/MWh wobec 130 EUR/MWh w lipcu). Na TGE kontrakt roczny potaniał o niespełna 3 proc. (650 zł/MWh – ostatni dzień sesyjny lipca, 632 zł/MWh – sierpień). Z 18 do 13 EUR/MWh zmniejszył się dystans dzielący wyceny w Polsce od średniej opisywanych krajów.

Czytaj też >> Co słychać na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej?

Dużo nerwowości, szczególnie w krótkoterminowej części rynku gazu ziemnego, wprowadziły doniesienia o potencjalnych strajkach pracowników sektora LNG w Australii. Instalacje objęte wspomnianymi niepokojami odpowiadają za ok. 10proc. globalnego rynku LNG. Dostawy z tego kierunku nie są jednak kluczowe dla krajów europejskich. Jednak obawy rynku bazowały na ewentualnej konieczności uzupełnienia portfeli importowych krajów azjatyckich z kierunków, które są kluczowe dla Europy.

Sztuczna inteligencja stwarza problemy. Pojawiają się pozwy.

AI - to najgorętszy temat tego roku. Na fali popularności pojawia się jednak coraz więcej problemów związanych ze sztuczną inteligencją. Dotyczą one m.in. kreowania fake newsów, zagrożenia dezinformacją, łamania praw autorskich i nieuczciwego pozyskiwania danych do trenowani...

klimatyzacja-hal-wybrane-zagadnienia-fot-istock
Partner kategorii:

Klimatyzacja hal – wybrane zagadnienia. Część I

Rosnące wymagania związane z energooszczędnością wpływają na rodzaj instalacji stosowanych w obiektach halowych, w tym na klimatyzację.

STAL_7-8_23_Barbara_Jamula_PROCES_INZYNIERII_REKONSTRUKCYJNEJ_RYS_7_A
Partner kategorii:

Zastosowanie współrzędnościowych systemów pomiarowych w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej

Z artykułu dowiesz się: jakiego typu współrzędnościowe systemy pomiarowe są najczęściej stosowane w procesie inżynierii rekonstrukcyjnej,w jakiej postaci otrzymujemy dane pomiarowe odwzorowujące geometrię obiektu,jak przebie...

Partner kategorii:

Centrum Produkcyjno-Wdrożeniowe

Ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie sprzedaży systemów narzędziowych, pomiarowych a także usług z nimi związanych skłoniło nas do podjęcia kroku w stronę poszerzenia naszej działalności o produkcję narzędzi i części maszyn. Impuls ku temu dała nam wieloletnia współpra...

Partner kategorii:

Cyberprzestępcy coraz częściej kradną dane poprzez aplikacje chmurowe

W lipcu 2023 r. 57% wszystkich pobrań złośliwego oprogramowania  pochodziło z popularnych aplikacji w chmurze. Jednocześnie całkowita liczba aplikacji w chmurze, z których pobrano złośliwe oprogramowanie, wzrosła do 167. To wskazuje, że cyberprzestępcy nadal docierają do swo...

Partner kategorii:

Paulina Grabowska-Lisowska: Jako spawalnicy musimy się uczyć na bieżąco

O blaskach i cieniach pracy w spawalnictwie, trudnościach, z jakimi zmagają się pracownicy tej branży, o tym, co należałoby zmienić i o perspektywie na przyszłość opowiada nam Paulina Grabowska-Lisowska, inżynier spawalnik i założycielka strony przepisyspawalnicze.pl.

efektywnosc-energetyczna-poznaj-sprawdzone-metody
Partner kategorii:

Efektywność energetyczna – poznaj sprawdzone metody

Już 5 października w Redzie, koło Gdyni odbędzie się Konferencja Techniczna Axon Media: „Efektywność energetyczna w przemyśle”, podczas której zaproszeni eksperci z branży energetycznej zaprezentują skuteczne techniki optymalizacji energii w zakładach przemysłowych. To spotkan...

Partner kategorii:

Wyznaczanie wymaganej siły roboczej w układach o złożonej strukturze kinematycznej

Dobór siłownika hydraulicznego, np. jednotłoczyskowego dwustronnego działania, zwykle przeprowadza się według następującej procedury: podaj wartość ciśnienia roboczego,wybierz typ siłownika, np. tłokowy dwustronnego działania,określ r...

Partner kategorii:

Powłoki ochronne na warstwach wierzchnich stopów magnezu otrzymywane w procesie natryskiwania cieplnego

Z artykułu dowiesz się: o charakterystyce metody naddźwiękowego natryskiwania płomieniowego,jakie są wyniki bada...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.