Polska strategia cyfryzacji: czy przemysł skorzysta z 5G?

Polska potrzebuje nowej strategii cyfryzacji, w której zawarty zostanie plan rozwoju infrastruktury technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Powinien on zostać dostosowany do możliwości i potrzeb krajowych – ocenili eksperci podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dodali, że infrastruktura ITC jest kluczowa dla strategicznych projektów przemysłowych i logistycznych.

W eksperckiej dyskusji o znaczeniu infrastruktury ITC dla rozwoju cyfryzacji, której wymaga nowoczesna gospodarka, Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji zwrócił uwagę, że patrząc na wskaźniki cyfryzacji w Europie, Polska została nieznacznie z tyłu za innymi państwami.

„Europa nam trochę ucieka, bo mamy opóźnienia m.in. w absorbcji środków unijnych z KPO na rozwój cyfryzacji, we wprowadzaniu aktów prawnych o UKF (ultrakrótkie fale radiowe) czy budowaniu sieci 5G. Z drugiej strony mamy trochę sukcesów w cyfryzacji, czego przykładem jest oferta cyfrowych usług publicznych w aplikacji mObywatel” – wskazał Dulka.

Czytaj też >> Premiera raportu o Przemyśle 4.0 w Polsce! Sprawdź teraz!

Dopasowanie do sytuacji konkretnego kraju kluczem do sukcesu w cyfryzacji

Według Ignacego Święcickiego, kierownika Zespołu Gospodarki Cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym nie powinniśmy mylić celu z środkiem do niego prowadzącym. „Nie ma co fetyszyzować wskaźników UE i gonić za nimi, bo u nas nie wszystkie mają sens” – powiedział.

Jak podkreślił, to czego Polska z pewnością potrzebuje – to nowa kompleksowa strategia cyfryzacji oparta na własnych możliwościach i potrzebach. „My nie musimy jeden do jednego wprowadzać rozwiązań, które sprawdzą się w innych krajach UE, ale nie u nas. Przykładem może być światłowód, który doskonale sprawdzi się w mniejszych krajach o dużym zagęszczeniu ludności, ale niekoniecznie w Bieszczadach. Na obszarach mało zaludnionych lepiej zda egzamin sieć radiowa” – wyjaśnił Święcicki.

Kto najbardziej skorzysta z 5G?

W podobnym tonie mówił Radosław Nielek, ekspert Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Uważa, że budowa sieci 5G ma sens dla przemysłu, rolnictwa czy nauki. „Nie każdy musi mieć dostęp do tej technologii, bo jej nie potrzebuje. Kowalskiemu zależy na tym, aby mieć dostęp o sieci. Czy będzie to LTE czy 5G, nie ma dla niego znaczenia” – zauważył ekspert NASK.

Maciej Borucki z firmy Cellnex Poland poszedł dalej. Zwrócił uwagę, że nie ma nowoczesnej cyfryzacji bez uwzględnienia człowieka i jego potrzeb. „Widzę potrzebę zwiększenia efektywności sieci tam, gdzie ona już jest dostępna, ale niewystarczająca w sytuacjach, gdy nagle zwiększa się liczba użytkowników. Przykładem są masowe imprezy, np. mecze na stadionach lub koncerty, gdzie obciążenie sieci ogranicza możliwość korzystania z niej” – wyjaśnił.

Gęstość sieci

Zdaniem eksperta trzeba w Polsce zwiększyć gęstość sieć tam, gdzie najczęściej z niej korzystamy. Zatem: w budynkach, obiektach użyteczności publicznej, w szkołach, urzędach i szpitalach, a także w przedsiębiorstwach.

Praktyczne przykłady cyfryzacji

Jak wskazał Jarosław Bułka, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. transformacji cyfrowej, w stolicy Małopolski już się to dzieje. „Naszą transformację zaczęliśmy od przygotowania kompleksowej strategii cyfryzacji miasta. Potem przeszkoliliśmy urzędników, zatrudniliśmy specjalistów IT, zainwestowaliśmy w sprzęt i działamy” – powiedział.

Dodał, że efekty już są, tak samo jak nagrody dla miasta za innowacje, których w Krakowie nie brakuje. W opinii samorządowca nie da się budować inteligentnego miasta (ang. smart city) bez inwestowania w infrastrukturę ICT.

Według Emila Andryszczyka, dyrektora biura Digitalizacji Produkcji w Orlenie, bez infrastruktury ICT nie można też prowadzić konkurencyjnego biznesu. Zwłaszcza w tak dużej i strategicznej firmie jak Orlen.

Jak wyjaśnił, tylko w płockiej rafinerii jest 200 tys. punktów pomiarowych. Przesyłają one 24/7 dane o temperaturze, o ciśnieniu czy ustawieniu zaworów. „To ogromna ilość danych do zebrania i przetworzenia, na podstawie których operator podejmuje decyzje w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zarządzając infrastrukturą krytyczną firmy. Bez odpowiedniej infrastruktury ICT nie byłoby to możliwe” – wskazał Andryszczyk.

Zaznaczył, że to tylko mały wycinek operacji przetwarzania danych. W spółce jest jeszcze Rafineria w Gdańsku, są Zakłady Azotowe we Włocławku oraz inne wysokospecjalistyczne zakłady w Czechach i na Litwie, z których dane trzeba zintegrować do zarządzania całością tak, aby było to efektywne i bezpieczne.

Przekazał również, że rozwiązaniem, które najlepiej zaadresuje potrzeby biznesowe będzie Platforma Danych i Zarządzania Wiedzą. „Platforma będzie odpowiedzialna za integrację danych między systemami wyspowymi a także za jednolity model danych, reguły walidacji danych ich kontekstualizację i przetwarzanie na poziomie całego segmentu produkcji w całej Grupie Kapitałowej” – powiedział ekspert.

Jak wyjaśnił, będzie miejscem zarządzania danymi i zapewnienia ich odpowiedniej jakości na poziomie Grupy Kapitałowej. Platforma będzie następnie odpowiadała za udostępnienie danych do innych systemów i do warstwy raportowej i wizualizacyjnej. Ponadto będzie posiadała funkcjonalności związane z zarządzaniem dokumentami i budowania workflowów decyzyjnych oraz bazę wiedzy z elementami AI to jej przeszukiwania za pomocą zapytań w języku naturalnym.

5G pomoże zbudować konkurencyjność polskim firmom?

Dyrektor Andryszczyk dodał, że optymalnym medium komunikacji dla Platformy będzie wykorzystanie sieci 5G, która jest niezbędna do przetwarzania dużej ilości danych, automatyzacji i wykorzystania AI w biznesie, a tym samym budowania przewagi konkurencyjnej polskich firm.

Michał Ziółkowski, dyrektor ds. technicznych i członek zarządu Play, potwierdził duże opóźnienie w budowie sieci 5G w Polsce. Dodał, że w Japonii już trwają testy sieci 6G. Wskazał, że rozwój infrastruktury ICT stworzy w Europie pół miliona nowy stanowisk. Do ich obsługi będzie potrzeba dwa miliony nowych specjalistów.

Polska strategia cyfryzacji

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Robo Challenge: zaprogramuj robota!

Tegoroczna, czwarta już edycja Robo Challenge odbędzie się dniach 9 oraz 10 października 2024 r. we Wrocławiu. Wydarzenie to wielowymiarowa przestrzeń wymiany doświadczeń i kontaktów z zakresu automatyki i robotyki przemysłowej. ...

Partner kategorii:

Ekologiczna stal pozyskiwana z odpadów!

O ekologicznej produkcji stali mówi się w ostatnim czasie coraz więcej. Zazwyczaj odnosi się ona do kwestii emisji gazów cieplarnianych, uwalnianych podczas produkcji. Tym razem doniesienia naukowców mówią o samych materiałach, wykorzystywanych podczas wytwarzania stali.

nitonakretki-i-nitotrzpienie-zalety-uzycia-w-montazu

Zalety użycia nitonakrętek i nitotrzpieni w montażu

Nitonakrętki i nitotrzpienie to elementy złączne, które służą do trwałego lub półtrwałego łączenia różnych materiałów. Dowiedz się, jakie konkretnie zastosowanie mają nitonakrętki i nitotrzpienie w montażu i dlaczego warto wykorzyst...

Partner kategorii:

Politechnika Krakowska ma nowe laboratorium

25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Politechnika Krakowska zyskała nowoczesne laboratorium, które umożliwia bard...

program-wydarzen-targow-modernlog-2024-fot-1

Targi Modernlog 2024 – poznaj program wydarzeń!

Tegoroczne wydarzenie z udziałem liderów i ekspertów branży logistycznej to zapowiedź nadchodzących innowacji. Spotkania z kluczowymi przedstawicielami rynku, strefy tematyczne, panele dyskusyjne oraz pokazy pracy maszyn na żywo. Zobacz, co przygotowaliśmy dla naszych gości!  ...

Partner kategorii:

Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń

Polskie przedsiębiorstwa przetwarzające tworzywa sztuczne zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Świadczy o tym wzrost sub-indeksu MiU dla tej branży o 6,15 pkt. Jest to efekt m.in. zwiększenia nakładów na modernizację parku maszyn i urządzeń (MiU) oraz automatyzację pro...

STAL_5-6_24_obrobka_rozmowa_ze_Zbigniewem_Parterem_iStock-875273138

Przyszłość obróbki plastycznej metali w Polsce

Przemysł metalurgiczny stoi dziś przed niejednym wyzwaniem. O radzeniu sobie z nimi opowiada rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, specjalista w zakresie obróbki plastycznej metali. Joanna Miśk...

Metody łamania wiórów w obróbce skrawaniem – cz. II

Z artykułu dowiesz się: jakie są sposoby łamania wiórów;od czego zależy wybór metody łamania;jakie są wady i zalety poszczególnych metod. Dobór odpowiedniej metody łamania...

Polska strategia cyfryzacji: czy przemysł skorzysta z 5G?

Polska potrzebuje nowej strategii cyfryzacji, w której zawarty zostanie plan rozwoju infrastruktury technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Powinien on zostać dostosowany do możliwości i potrzeb krajowych - ocenili eksperci podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodar...

dekarbonizacja-procesow-budowlanych-projekt-ios-pib-i-osbn-fot-1

Niskoemisyjna i naturalna przyszłość branży budowlanej

Ograniczanie emisji CO2 w branży budowlanej staje się koniecznością – wymaga tego osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Nie uda się to bez upowszechnienia w budownictwie naturalnych materiałów i technologii oraz zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), czyli ponown...

STAL_5-6_24_KOMPAKTOWA_STACJA_DO_SPAWANIA_LASEROWEGO_FOT_4

TruLaser Station 7000. Kompaktowa stacja do spawania laserowego 3D

Firma TRUMPF jest znanym i cenionym na świecie producentem maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, jak również cięcie i spawanie laserowe), różnego typu rezonatorów laserowych do obróbki materiałów oraz zaawansowanej elektroniki. Bazując na rozwijanej przez dekad...

STAL_5-6_24_Karol_Frydrych_SPD_POPRAWA_WLASCIWOSCI_MECHANICZNYCH_MATERIALOW_iStock-1757332858
Partner kategorii:

O spajalności stali bainitycznych: nanostrukturalne stale bainityczne

Z artykułu dowiesz się: czym są stale nanobainityczne;jakie są ich zalety oraz ograniczenia;gdzie można je wykorzystać. Ze względu na doskonałą kombinację właściwości wytr...

MFiPR: Powstanie Społeczny Fundusz Klimatyczny z budżetem 50 mld zł na inwestycje w energetykę

Nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, przyjęta przez Sejm 15 maja br., po wejściu w życie, da podstawy do wdrażania Społecznego Funduszu Klimatycznego. W jego ramach dostępnych będzie aż 50 mld zł na inwestycje w energetykę. Kto będzie mógł ubiegać się ...

logo-na-elewacji-zmora-kierownika-budowy-i-gw-fot-3

Logo na elewacji – zmora Kierownika Budowy i GW

W branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku budynków przemysłowych, takich jak hale i obiekty wielkopowierzchniowe oznakowania są tak samo istotne jak pozostałe elementy wyposażenia. Jednak, gdy nadchodzi moment umieszczenia logo na ...

STAL_5-6_24_Wojciech_Kowalski_APERIODYCZNE_STRUKTURY_W_STOPACH_METALI_iStock-1480039441
Partner kategorii:

Kwazikryształy – aperiodyczne struktury w stopach metali

Z artykułu dowiesz się: czym są kwazikryształy;jakimi cechami się charakteryzują;gdzie mogą znaleźć zastosowanie. 5 października 2011 roku izraelski badacz Dan Shechtman o...

zainteresowanie-wynajeciem-magazynow-sbu-w-warszawie

W kolejce po miejskie magazyny

Stolica jest świetnym miejscem na lokowanie obiektów typu small business units (SBU). I chociaż od wielu lat – małe, dające się elastycznie łączyć powierzchnie magazynowe są trendem, o którym się dużo mówi, to w Warszawie na atrakcyjną powierzchnię typu SBU trzeba czekać nawet...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.