Listy sankcyjne. Jakie wyzwania czekają polskich przedsiębiorców

Rosyjska inwazja na Ukrainę w istotny sposób wpłynęła na rzeczywistość gospodarczą w Polsce i Europie. Jak sankcje nakładane na Rosję wpływają na polskich przedsiębiorców z sektora przemysłowego?

Sankcje gospodarcze nałożone na podmioty mające powiązania z Rosją lub Białorusią wymagają od przedsiębiorców zapewnienia należytej staranności przy weryfikacji kontrahentów przed nawiązaniem relacji gospodarczych. Wspomniane sankcje i wprowadzane obok nich rozwiązania, choć niewątpliwie słuszne, niosą za sobą istotne konsekwencje, również dla polskich przedsiębiorców. 16 kwietnia 2022 r. weszła w życie ustawa, która nakłada na polskie firmy ważne obowiązki. Dotyczą one weryfikacji swoich aktualnych i przyszłych klientów, a także kontrahentów na tzw. listach sankcyjnych. Niezastosowanie się do przepisów sankcyjnych może powodować ryzyko nie tylko zamrożenia środków. Może także spowodować ryzyko zapłaty wysokiej kary pieniężnej lub poniesienia kary pozbawienia wolności. Nowe prawo dotyczy wszystkich przedsiębiorców, ponieważ ustawodawca nigdzie nie wskazał katalogu „instytucji obowiązanych”.

Podstawy prawne

Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców warto pamiętać, że sankcje na Rosję nakłada równocześnie m.in. Unia Europejska czy Polska. Na gruncie polskich przepisów sankcje zostały uregulowane w Ustawie z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (dalej: „Ustawa sankcyjna”). Sankcje są wprowadzane w drodze decyzji i rozporządzeń Rady UE, które są publikowane w „Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej”. W praktyce w przypadku omawianych sankcji kluczowe znaczenie mają Rozporządzenie Rady (UE) nr 765/2006, 269/2014 oraz 833/2014.

Ustawa sankcyjna nakłada de facto obowiązek weryfikacji partnerów biznesowych, ustalenia beneficjentów rzeczywistych wszystkich kontrahentów, a także rzetelnego dokumentowania transakcji. Wpisanie danego podmiotu na listę sankcyjną w praktyce skutkuje brakiem możliwości prowadzenia z nim biznesu, w tym wykonywania na jego rzecz płatności czy dostaw towarów.

sankcje
Fot. iStock

Rodzaje sankcji

Unijne i krajowe sankcje obejmują nie tylko podmioty wymienione na liście sankcyjnej dostępnej na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obejmują także podmioty z nimi powiązane np. poprzez relacje właścicielskie, powiązania funkcjonalne. W tym miejscu wskazać należy, iż bez dopełnienia należytej staranności przy weryfikacji powiązań kontrahenta, przedsiębiorcy narażają się na zarzut naruszenia tych sankcji.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać nie tylko o obowiązku sprawdzenia, czy ich kontrahent jest na europejskiej lub polskiej liście sankcyjnej. Ważny jest także zakaz dostarczania do Rosji towarów i technologii podwójnego zastosowania. Trzeba pamiętać też o zakazie świadczenia określonych rodzajów usług na rzecz podmiotów z siedzibą w Rosji.

Odnosząc się do przepisów sankcyjnych, można dokonać swoistego podziału obszarów, w których mogą występować istotne ryzyka. Pierwszą kategorią sankcji będą sankcje indywidualne. To zatem sankcje nałożone na poszczególne podmioty, w tym zarówno na osoby fizyczne, jak i osoby prawne – np. spółki. Polska lista sankcyjna jest prowadzona przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i jest publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej.

W przypadku jeżeli dany podmiot, z którym przedsiębiorca zamierza dokonać transakcji lub z którym łączą go już relacje gospodarcze, znajdzie się na liście sankcyjnej, ustawa sankcyjna przewiduje obowiązek określonego zachowania, w tym m.in. zamrożenia funduszy lub zasobów gospodarczych należących do takiego podmiotu albo nieudostępniania takiemu podmiotowi (pośrednio ani bezpośrednio) żadnych funduszy ani zasobów gospodarczych. Ustawa sankcyjna zakazuje przy tym udziału w działaniach, które mają na celu bezpośrednie lub pośrednie obejście opisanych środków. To swoją drogą jest określeniem bardzo nieostrym.

Drugim rodzajem sankcji są sankcje wymierzone w konkretne rodzaje towarów, których zakup ograniczono lub całkowicie zakazano. Wśród takich towarów znajdują się nie tylko ropa naftowa, gaz ziemny czy węgiel. Są to także m.in. inne surowce, nawozy mineralne lub chemiczne, drewno i węgiel drzewny, artykuły z cementu i betonu, szkło bezpieczne, złożone ze szkła hartowanego, a także określone wyroby z żelaza i stali.

Źródła ryzyk

Ryzyka związane z nieprzestrzeganiem sankcji przekładają się na wymierne ryzyko finansowe. Źródłem ryzyk dla przedsiębiorców jest zarówno podjęcie współpracy z kontrahentem, gdzie przedsiębiorca powinien mieć pewność, że wspomniany kontrahent nie został wpisany na listę sankcyjną, jak również import wskazanych towarów z Rosji czy Białorusi.

Co istotne, za dokonanie transakcji z podmiotem, który został wpisany na listę sankcyjną, zostanie uznana nie tylko transakcja ze spółką (lub osobą fizyczną), która na tej liście widnieje, ale także z podmiotem, którego wspólnikiem jest osoba wpisana na listę, który jest zarządzany przez taką osobę lub którego rzeczywistym właścicielem jest podmiot objęty sankcjami. Sama pobieżna weryfikacja podmiotów, z którymi dokonujemy lub zamierzamy dokonywać transakcji, będzie zatem niewystarczająca.

Istotne ryzyko niesie za sobą ponadto nabywanie poszczególnych rodzajów towarów objętych sankcjami. Będą to m.in. wyroby z żelaza i stali. Dla przedsiębiorców działających w branży stalowej oznacza to zatem, że muszą weryfikować nie tylko okoliczność wpisania podmiotu na listę sankcyjną. Ważne jest także czy towary, które zamierzają nabyć, nie pochodzą z Rosji. Tutaj też powstaje zatem ryzyko związane nie tylko z podmiotem, który dokonuje bezpośredniej sprzedaży, ale również z tym, z jakiego źródła ten podmiot pozyskał towar i czy przypadkiem na wcześniejszych etapach ten towar nie został nabyty z Rosji – która to bez wątpienia jest istotnym producentem stali na świecie.

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.

Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

Przyszłość logistyki – jeszcze więcej sztucznej inteligencji

To dzieje się naprawdę! Nie w dalekiej przyszłości, ale już teraz. Sztuczna inteligencja (AI) wkrada się w kolejne obszary działalności człowieka, obejmując coraz więcej branż. Bardzo wiele nadziei wiązanych jest z wykorzystaniem AI w logistyce.

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

TCI Cutting oferuje swoje autorskie rozwiązania automatyzacji w 100% zintegrowane z systemem produkcyjnym cięcia laserowego

W środowisku przemysłowym, w którym dominuje zapotrzebowanie na efektywność, elastyczność i zrównoważony rozwój, TCI Cutting wyróżnia się produkcją rozwiązań w zakresie maszyn do cięcia laserowego, systemów automatyzacji oraz oprogramowania do zarządzania produkcją.

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.