Kongres obudowy Ukrainy COMMON FUTURE: Wspólna przyszłość i realny plan działania
Ogromna rola polskich przedsiębiorców w procesie odbudowy Ukrainy, a także znaczenie współpracy polsko-ukraińskiej były głównymi tematami pierwszego Kongresu Obudowy Ukrainy COMMON FUTURE. Spotkanie, które zgromadziło ponad 1000 przedsiębiorców, przedstawicieli polityki i administracji przyniosło nie tylko istotne aspekty biznesowe, ale także ważne deklaracje dotyczące przyszłości tych bilateralnych stosunków.
W kongresie wziął udział Prezydent RP Andrzeja Duda. Prezydent przybył do Poznania prosto z Nowego Jorku, gdzie uczestniczył w szczycie ONZ. Drugi dzień wydarzenia w Poznaniu rozpoczął się więc od spotkania Prezydenta, przedstawicieli rządu oraz parlamentarzystów z przedstawicielami wybranych firm biorących udział w Kongresie.
– Możemy wesprzeć Ukrainę, pomagając w podnoszeniu kraju ze zniszczeń wojennych. Widzę tutaj ogromną rolę dla polskich przedsiębiorców – mówił Prezydent RP. – Cieszę się, że Poznań jest miejscem kluczowych debat o przyszłości Ukrainy po zakończeniu wojny. Chcę bardzo podziękować za zorganizowanie tego bardzo ważnego wydarzenia, które z całą pewnością odbywa się na czas – podkreślił Prezydent.
Andrzej Duda zaakcentował w swoim przemówieniu ogromną rolę polskich przedsiębiorców w niesieniu pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. – To sprawa wielkiej wagi. Bo odbudowana i zintegrowana z Unią Europejską Ukraina już dziś zajmuje, ale w przyszłości jeszcze silniej zajmie ważne miejsce na rynku europejskim i w europejskiej przyszłości, naszej przyszłości.
Polska od początku wojny wspiera Ukrainę. Dokładamy wszelkich starań, by pomóc Ukrainie nie tylko utrzymać niezależność, ale także w miarę możliwości, aby podtrzymać kondycję ukraińskiej gospodarki. To sprawa wielkiej wagi również w kontekście aspiracji Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej. A także warunków, które będzie musiała spełnić, aby osiągnąć ten cel – argumentował Prezydent.
Andrzej Duda życzył Ukrainie zwycięstwa na jej warunkach. A uczestnikom kongresu owocnych spotkań w tym właśnie duchu. – Liczę, że współpraca biznesowa, którą nawiążą Państwo z partnerami ukraińskimi zyska trwały charakter i będzie owocna.
Prezydent odniósł się także do ostatnich napięć. Jakie pojawiły się na linii Warszawa-Kijów. – Dla mnie współpraca i wsparcie dla Ukrainy ma wymiar dziejowy pomiędzy naszymi narodami i krajami. Nie wierzę w to, że jeden spór polityczno-prawny może przekreślić cały ten dorobek – mówił podczas kongresu COMMON FUTURE Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że nie ma wątpliwości, że spór o dostarczanie zboża z Ukrainy na polski rynek jest „odpryskowym” wycinkiem całości relacji polsko-ukraińskich. – Jest to sprawa, którą po prostu musimy między sobą rozwiązać – dodał Prezydent.
Ogromna rola polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy była jednym z najważniejszych poruszanych podczas kongresu tematów. – Polskie firmy są gotowe brać udział w procesie odbudowy Ukrainy. Co więcej, już są tam obecne. Tworzymy instrumenty, które będą je wspomagać w tym procesie. Mam nadzieję, że te działania będą się toczyć w atmosferze konstruktywnej współpracy z partnerami ukraińskimi – mówiła Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, które objęło patronat nad wydarzeniem.
Dowodem na to jest list intencyjny w sprawie „Projektu Lubelia”. Podpisany przez Spółki Grupy Kapitałowej JSW, spółkę Grenevia, spółkę Joy i „Lubelię Ukraina” podczas kongresu. Celem projektu będzie udostępnienie i gospodarcze wykorzystanie (wydobycie) węgla ze złóż ‘Lubelska’, w Lubelsko – Wołyńskim Zagłębiu Węglowym Ukrainy.
Podczas Kongresu padła też inna ważna deklaracja. Rafał Brzoska, założyciel i prezes zarządu InPost, wiodącej w Europie platformy dostaw e-commerce. Zapowiedział, że zainwestuje 100 mln euro i będzie przekonywał do inwestycji w odbudowę Ukrainy partnerów amerykańskich i inne fundusze. – Nie możemy czekać na rozejm i zakończenie działań wojennych. Na mapie sprzecznych interesów musimy się odnaleźć. Dzisiaj wiemy, że Ukraina musi wykonać gigantyczną pracę, musi zwalczyć korupcję, poprawić porządek prawny. Podobnie było w Polsce w latach 90. – mówił prezes InPost.
– Pamiętajmy, że pionier zawsze otrzyma premię za ryzyko. To przedsiębiorcy z duszą ryzykanta mają szansę wygrać jak najwięcej. Jak w każdym biznesie i ekspansji zagranicznej, będziemy mieli do czynienia z całą serią porażek. Ale to będzie pchało gospodarkę do przodu. To będzie największy impuls ekonomiczny, jaki Europa może otrzymać. Jak powiedział Winston Churchill ‘Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki, ale bez utraty entuzjazmu’ – dodał Brzoska.
Bardzo ważnym elementem, który był omawiany podczas Kongresu jest zawarcie przez Polską umowy z ONZ o stałej obecności Biura Narodów Zjednoczonych ds. Usług Projektowych (UNOPS). Dzięki umowie zwiększy się możliwość zatrudnienia Polaków w organizacjach międzynarodowych. Oraz zawierania kontraktów z ONZ przez polskie przedsiębiorstwa, także sprawie odbudowy Ukrainy.
– Polska jest dziś na 70. miejscu w rankingu państw biorących udział w przetargach ONZ. Obecność UNOPS oznacza wzrost liczby zamówień realizowanych przez lokalne firmy. Ruszamy z szeregiem szkoleń dla polskich firm, aby wejść do pierwszej dwudziestki tego rankingu. Bo to szansa na ogromne środki dla polskich przedsiębiorców – podkreślała minister Jadwiga Emilewicz.
Kongres COMMON FUTURE jest inicjatywą Grupy MTP i odbywa się pod patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Partnerami strategicznymi Kongresu są:
- Bank Gospodarstwa Krajowego,
- Polska Agencja Inwestycji i Handlu,
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,
- Polski Fundusz Rozwoju,
- Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna.
Partnerami Samorządowymi są Związek Miast Polskich oraz Stowarzyszenie Miast Ukraińskich. Partnerem Złotym jest Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Kongres wspierany jest także przez ponad dwudziestu partnerów branżowych.
Więcej informacji o Kongresie: www.common-future.pl
Źródło: Grupa MTP
Może Cię także zainteresować: Biznesie, spotkaj się z nauką!
Mogą zainteresować Cię również
Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;
Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie
Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...
Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach
Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...
2025: kolejny rok walki o przetrwanie dla sektora TSL?
Rok 2024 miał być początkiem oddechu dla branży transportowo-spedycyjnej. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała optymistyczne prognozy. Firmy logistyczne, a także transportowe i spedycyjne zmagają się z kryzysem finansowym, a przewidywania na 2025 rok nie przynoszą rewo...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ
Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:
Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...
Konferencja „IT w Produkcji”
5 grudnia online zapraszamy na organizowaną przez GigaCon konferencję „IT w Produkcji”.
Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...
Cięcie plazmowe – analiza jakości powierzchni cięcia – cz. 1
W jakich okolicznościach cięcie plazmowe przynosi najwięcej korzyści? Sprawdzamy to w oparciu o badania naukowców z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego oraz Politechniki Częstochowskiej. Z artykułu dowiesz się:
Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...
Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN
W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:
Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
Konferencja PractiCORR 2025
Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tematyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...
Przyszłość rynku stali: jak sektor hutniczy reaguje na globalne wyzwania?
Sytuacja w Ukrainie, napięcia międzynarodowe oraz zmiany w polityce handlowej kluczowych graczy, jak Unia Europejska czy Chiny, kształtują nową rzeczywistość dla branży hutniczo-wydobywczej. Jak wygląda obecnie rynek stali? W oblicz...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej