Kompozyty w służbie deskowaniowej – system PERI DUO
Podczas II wojny światowej brytyjscy inżynierowie rozważali budowę innowacyjnego lotniskowca, który to miał być wykonany z… lodu. Ich, zdawałoby się, szalony pomysł okazuje się całkiem racjonalny w momencie, w którym poznajemy jeden szczegół: dodając do lodu trociny w proporcji wagowej 6:1, otrzymujemy pykret o wytrzymałości zbliżonej do żelbetu! I taki właśnie materiał o niejednorodnej strukturze, złożony z komponentów o różnych cechach, a sam mający inne właściwości, nazywamy kompozytem.
Rynek materiałów to dziedzina, o wciąż jeszcze nieodkrytych możliwościach. Jego istotną część stanowi wyspecjalizowany sektor produkujący kompozyty, który rozwinął się dzięki nanotechnologii zajmującej się modyfikowaniem struktur materiałów na poziomie cząsteczkowym. W wyniku tych prac powstają materiały o ściśle określonych parametrach wytrzymałościowych, zwiększonej elastyczności, odporności na warunki środowiskowe itd.
Budownictwo jest jedną z tych dziedzin gospodarki, w których ewolucja materiałów jest wyraźnie odczuwalna – zmiany technologiczne widać gołym okiem i nie inaczej jest z deskowaniami. W ciągu ostatnich lat na rynku pojawiły się deskowania ramowe przeznaczone do betonów o wysokich parametrach estetycznych, systemy zautomatyzowanego wspinania do ścian budownictwa wysokiego, zaś najnowszym produktem, który oferuje firma PERI, jest system lekkich deskowań ścienno-stropowych DUO o konstrukcji wykonanej z wytrzymałego kompozytu technicznego.
Ten uniwersalny system powstał w wyniku wieloletnich badań nad wykorzystaniem polimerów i 50 lat doświadczeń PERI w zastosowaniach deskowań. Jego olbrzymią zaletą jest niska waga płyt i innych elementów konstrukcyjnych, które umożliwiają pracę bez dźwigu. Pozwala to na oszczędności zarówno czasowe, jak i finansowe, wynikające z prowadzenia robót bez żurawia, mniejszego ciężaru do transportu czy też mniejszej powierzchni do składowania.
Dodatkowo praca na budowie z materiałami o niewielkich gabarytach jest lżejsza, wzrasta komfort pracowników, a ryzyko wypadków maleje. Nie można również zapomnieć o innych właściwościach polimerów: nie kurczą się, nie rdzewieją, nie pęcznieją. Wszystko to sprawia, że w wielu zastosowaniach są korzystniejszym materiałem dla systemów szalowań niż drewno czy stal.
Możliwości
Zamysł deskowania DUO i zarazem jego najważniejsza cecha to lekkość – za nią idą łatwość transportu i w końcu prostota montażu. Pojedyncze panele o masie nieprzekraczającej 25 kg na budowie przywodzą na myśl większą wersję duńskich klocków, którymi przyszli inżynierowie bawili się w dzieciństwie.
Łączniki używane do spinania płyt między sobą nie wymagają użycia młotka, co więcej – młotek w ogóle nie jest konieczny do pracy z tym systemem. Nazwa DUO, czytelnie nawiązująca do innych systemów PERI – TRIO, QUATTRO oraz UNO – przede wszystkim bezpośrednio odwołuje się do możliwości tego systemu, który zakłada używanie tych samych segmentów deskowania do betonowania elementów pionowych oraz poziomych.
W praktyce oznacza to, że po wykonaniu ścian oraz słupów można przystąpić do montażu deskowania stropowego z tych samych paneli. Wówczas jedynym materiałem, o który należy uzupełnić system, są podpory z głowicami – ruszt i poszycie zapewnią płyty DUO.
Niezależnie od tego, czy system DUO będzie wykorzystywany do zapewnienia pełnego potencjału materiałowego i wykonania wszystkich elementów na budowie, czy będzie stanowił jedynie uzupełnienie używanych na niej systemów, jego cechy gwarantują, że nie będzie bezczynnie leżał, oczekując możliwości zastosowania.
Płyty o szerokości od 15 do 90 cm i wysokości 60 lub 135 cm pozwalają na dużą dowolność w układzie paneli. Łączenie z powszechnie używanym osprzętem (rury, rygle stalowe, dźwigary) umożliwia rozbudowywanie deskowania. Ściany jednostronne wykonuje się z wykorzystaniem klasycznych kozłów oporowych, które również są kompatybilne z systemem. Parametry systemu umożliwiają wykonywanie ścian do wysokości 5,40 m, słupów o wymiarach 75 x 75cm oraz stropów o grubości do 30 cm.
Użytkowanie DUO
Często na tym etapie pojawia się wątpliwość, czy deskowania z polimerów są w stanie podołać warunkom pracy na budowie? Jeśli majstrowie potrafili przestawić się z telefonów klawiaturowych na dotykowe, wymagające większej uwagi, dbałości i delikatności smartfony, to dlaczego mieliby stawiać opór przy przejściu na lżejsze, poręczniejsze dla nich, bardziej uniwersalne deskowania? Co więcej – kompozyt wykorzystywany do produkcji elementów systemu DUO nie jest wrażliwy na pracę i składowanie w warunkach zwiększonej wilgotności, nie ulega zniszczeniu na skutek wypalenia promieniami słonecznymi, co jest typowe dla nieodpornych na promienie UV tworzyw sztucznych.
Drobne zniszczenia poszycia można samodzielnie naprawiać ekstruderem nawet na budowie, zaś wymiana poszycia polega na odkręceniu TORX-ów i zajmuje maksymalnie kilka minut. W utrzymaniu deskowania w czystości i sprawności pomaga skrobak DUO, który z uwagi na swoją wielofunkcyjność jest integralną częścią zestawu deskowania (skrobak umożliwia czyszczenie poszycia i ram oraz jest kluczem stosowanym do dokręcania nakrętek ściągów). Co istotne – duża część komponentów, które są wykorzystywane do pracy systemu (ściągi, zastrzały, podpory, słupki poręczy), jest w pełni kompatybilna z innymi, powszechnie stosowanymi systemami deskowań.
System posiada wsporniki pomostów BHP oraz zabezpieczenia krawędzi deskowania stropów. Użytkownicy dysponujący żurawiem wykorzystają uchwyty transportowe umożliwiające przestawianie całych ścian i słupów, a w zaprojektowaniu układu płyt pomoże darmowa aplikacja DUO Planner. Jako zachętę do zapoznania się z możliwościami DUO niech posłuży fakt, że tak prężnie rozwijający się region – tzw. Azjatyckie Tygrysy – z powodzeniem wykorzystuje deskowania DUO nawet na największych budowach. Natomiast dobrym przykładem zastosowania tego systemu w Polsce jest hala w Koszalinie o powierzchni 13,5 tys. m2.
Jej wykonawca, Bud-Projekt, użył lekkich deskowań do budowy stóp, ław fundamentowych oraz podwalin. Nie jest to pierwszy obiekt tej firmy budowany z wykorzystaniem DUO. Inwestycja w ten system uniezależnia od lokalnych wypożyczalni sprzętu budowlanego, a jego wszechstronność pozwala na systematyczną rozbudowę potencjału.
Każda budowa to duża inwestycja zależna od wielu dostawców zewnętrznych. Dlatego warto pamiętać, aby na poszczególnych jej etapach konsultować się z fachowcami i dobierać takich partnerów, którzy spełnią oczekiwania i założone cele projektu. System PERI DUO to nie tylko produkt z całą paletą korzyści, ale również wiedza i doświadczenie szeregu specjalistów oraz sprawnie realizowane zamówienia.
Nieodłącznym elementem oferty jest bezpieczeństwo. Eksperci PERI dążą do tego, by zminimalizować ryzyko wypadków i uczynić pracę szybszą i wydajniejszą. We współpracy z nimi zoptymalizujesz dobór elementów systemu, zapewnisz sobie jego bezpieczne stosowanie i zmniejszysz koszty robót deskowaniowych.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z opiniami wykonawców, które można znaleźć pod adresem www.peri.com.pl/duo, a zainteresowanych zapraszamy do umówienia się na spotkanie i spróbowania sił przy samodzielnym montażu systemu.
> (otwiera się na nowej zakładce)”>Przeczytaj inne artykuły z zakresu budowy i wyposażenia hal >>
Mogą zainteresować Cię również
Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;
Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie
Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
Nearshoring i friendshoring to szansa dla rozwoju branży TSL
W obliczu globalnych wyzwań, firmy coraz częściej decydują się na przeniesienie produkcji bliżej rynków zbytu. Trend ten zyskuje na sile, a Europa staje się atrakcyjną lokalizacją dla nowych inwestycji. Szczególną popularnością cieszą się koncepcje nearshoringu i friendshori...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...
Niekonwencjonalne metody kształtowania plastycznego
W artykule przedstawiono koncepcje czterech niekonwencjonalnych metod przeróbki plastycznej: kucia z oscylacyjnym skręcaniem, kucia z poprzecznym ruchem stempla, walcowania z poprzecznym ruchem walców oraz kucia segmentowego. Metody te umożliwiają wytwarzanie wyrobów o nietypo...
Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem
Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...
Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Dlaczego tak jest?
Starsza kadra menedżerska okazuje się głównym „hamulcowym” we wdrażaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji w firmach – twierdzą eksperci. Brakuje nam solidnej edukacji cyfrowej, dostosowywania prawa do zmieniającego się świata i umiejętnego wykorzystania źródeł dan...
Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”
12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...
Przepis na sukces firmy ARSTON
Kaliska firma specjalizuje się w cięciu, wykrawaniu i gięciu długich elementów z blach. Abysprostać oczekiwaniom klientów, stawia na wysoką technologię i innowacyjne rozwiązania.Od 2011 r., czyli od początku działalności, ARSTON pracuje na obrabiarkach niemieckiegopotentata,...
Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...
Polska nie może się uwolnić od węgla. Brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
W Polsce ponad połowa linii elektroenergetycznych jest starsza niż 30 lat, a spory odsetek ma już ponad pół wieku. To powoduje coraz większe utrudnienia w zakresie możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii – dane URE pokazują, że liczba odmów przyłączenia do sieci z ...
Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
Kwazikryształy – aperiodyczne struktury w stopach metali
Z artykułu dowiesz się: czym są kwazikryształy;jakimi cechami się charakteryzują;gdzie mogą znaleźć zastosowanie. 5 października 2011 roku izraelski badacz Dan Shechtman o...
Sprawiedliwa transformacja: co czeka przemysł stalowy?
Rozmowa z dr. hab. Adamem Drobniakiem, prof. UE, Dziekanem Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów. Transformacja to temat, który wzbudza wiele emocji. Czy da się ją przeprowadzić bez strat w gospodar...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej