Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.
Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzystanie z automatyzacji i technologii AI. Częściowo wdrożyło te rozwiązania 29,4% firm, a kolejne 23,5% planuje zrobić to w najbliższym czasie. Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy na początku drogi. Według portalu Statista wartość rynku sztucznej inteligencji w Polsce w 2025 r. wyniesie 1,59 miliarda USD. Prognozy zakładają, że do 2031 roku wzrośnie do 6,45 miliarda USD, przy średniorocznym tempie wzrostu wynoszącym 26,25%. Przyszłość jest nieprzewidywalna, ostatnie lata obfitowały w czarne łabędzie, które spowodowały, że sporo prognoz sprzed lat wylądowało w koszu. Warto przyjrzeć się gdzie i jak AI jest już wykorzystywane na polskim rynku.
Rozwój sztucznej inteligencji zmienia sposób, w jaki działają przedsiębiorstwa na całym świecie. Coraz więcej firm inwestuje w narzędzia AI, aby:
- zwiększyć efektywność operacyjną,
- zoptymalizować procesy biznesowe
- i lepiej dostosować swoje usługi do potrzeb klientów.
W Polsce technologia ta znajduje zastosowanie w wielu sektorach – od finansów, przez logistykę, aż po e-commerce i obsługę klienta. Automatyzacja zadań, analiza danych w czasie rzeczywistym, a także zdolność do jeszcze lepszej personalizacji usług to tylko niektóre z korzyści, jakie przynosi AI.
– Korzyści z wprowadzania automatyzacji z wykorzystaniem AI są ogromne: oszczędność czasu, zmniejszenie kosztów operacyjnych, a także poprawa jakości procesów. Przykład z sektora retail, gdzie nasza platforma AI Console przyspieszyła proces tworzenia opisów produktów, pokazuje, jak takie rozwiązania pozwalają zaoszczędzić zasoby ludzkie i koncentrować się na innych obszarach rozwoju – mówi Małgorzata Pietraszewska, CEO 10Clouds.
Oszczędność czasu i eliminacja błędów
Małgorzata Pietraszewska i jej zespół wspomagają polskie firmy z różnych sektorów. Doskonałym przykładem efektywnego zastosowania AI jest stworzone przez nich narzędzie służące do automatyzacji procesów w sektorze finansowym, dzięki któremu skrócił się czas analizy aplikacji kredytowych z 30 do zaledwie 13 minut. Szybsze podejmowanie decyzji to nie tylko wygoda dla klienta, ale również możliwość obsługi większej liczby wniosków w tym samym czasie. W obszarze e-commerce narzędzie stworzone w oparciu o AI zautomatyzowało proces tworzenia opisów produktów, redukując czas wprowadzania nowych towarów o 90%. Automatyzacja tego procesu minimalizuje błędy i umożliwia wykorzystanie zasobów ludzkich w innych obszarach funkcjonowania firmy. AI znalazło również zastosowanie w logistyce, gdzie automatyzacja procesów tworzenia dokumentów pozwoliła na znaczne ograniczenie liczby błędów. To przełożyło się na płynniejsze funkcjonowanie łańcucha dostaw i poprawę jakości obsługi klienta.
– Wszystkie te wdrożenia pokazują, jak AI pomaga firmom optymalizować koszty, zwiększać efektywność operacyjną oraz generować nowe źródła przychodów. Dzięki AI polskie firmy mogą stać się bardziej konkurencyjne na rynku, podejmować szybsze decyzje i dostosowywać produkty do potrzeb klientów w czasie rzeczywistym. Implementowanie AI to inwestowanie w przyszłość, która pozwala firmom szybciej reagować na zmiany rynkowe i utrzymywać przewagę w globalnej konkurencji – dodaje Małgorzata Pietraszewska, CEO 10Clouds.
Lepsza obsługa klienta i personalizacja
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje kontakt z klientami, umożliwiając firmom stosowanie narzędzi do przetwarzania języka naturalnego. Wirtualni konsultanci i chatboty pozwalają na szybsze rozwiązywanie problemów i odciążenie tradycyjnych call center.
– Rozmowy z klientami dzwoniącymi do call center są teraz automatycznie transkrybowane i analizowane przez model AI. Ten proces w połączeniu z historycznymi danymi z hurtowni danych skutecznie wspiera decyzje biznesowe. Systemy AI potrafią nawet analizować na bieżąco emocje rozmówcy. Dzięki temu klienci otrzymują lepszą obsługę i lepiej dostosowaną do ich potrzeb ofertę. Zwiększa się efektywność działania konsultanta, a sama firma lepiej dostosowuje się do oczekiwań rynku – mówi Zygmunt Gorszczyński, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
Wsparcie w analizie danych i przewidywaniu trendów
– Algorytmy potrafią analizować ogromne ilości informacji w czasie rzeczywistym, wyciągając wnioski na podstawie wzorców, które mogłyby umknąć ludzkiej analizie. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą z wyprzedzeniem identyfikować nadchodzące zmiany w preferencjach konsumentów, sezonowe wahania popytu czy potencjalne zagrożenia rynkowe – mówi Daniel Piaszczyk, Senior Partner Executive IT w Wyser.
AI jest niezastąpiona w analizie dużych zbiorów danych, odnajdywaniu ukrytych zależności i przewidywaniu trendów. W gospodarce opartej na wiedzy takie narzędzia pozwalają firmom podejmować lepsze decyzje strategiczne i szybciej reagować na zmiany rynkowe.
– Automatyzacja procesu analizy danych eliminuje także błędy wynikające z ludzkiej interpretacji, zwiększając trafność podejmowanych decyzji. Sztuczna inteligencja może integrować dane z różnych źródeł. Od mediów społecznościowych, przez raporty rynkowe, po wewnętrzne systemy CRM – tworząc kompleksowy obraz sytuacji biznesowej. Takie podejście pozwala nie tylko przewidywać trendy, ale także dynamicznie dostosowywać strategie biznesowe i operacyjne w czasie rzeczywistym. Firmy mogą dynamicznie modyfikować ofertę, optymalizować ceny czy skuteczniej alokować zasoby, co przekłada się na wzrost konkurencyjności – mówi Adam Ajtner, IT Principal Consultant w Wyser.
Mogą zainteresować Cię również

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.
Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

W 2024 r. wysoki popyt w regionie łódzkim efektem przedłużeń umów najmu
W 2024 r. województwo łódzkie umocniło swoją pozycję jako kluczowy punkt na logistycznej mapie Polski. Region osiągnął rekordowy wolumen transakcji najmu powierzchni przemysłowo-logistycznych na poziomie 1 mln mkw., notując wzrost o 61% r/r. Mimo spadku nowej podaży i wyhamowa...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

TCI Cutting oferuje swoje autorskie rozwiązania automatyzacji w 100% zintegrowane z systemem produkcyjnym cięcia laserowego
W środowisku przemysłowym, w którym dominuje zapotrzebowanie na efektywność, elastyczność i zrównoważony rozwój, TCI Cutting wyróżnia się produkcją rozwiązań w zakresie maszyn do cięcia laserowego, systemów automatyzacji oraz oprogramowania do zarządzania produkcją.
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej