Jaką nitownicę wybrać do nitonakrętek?

Zarówno nitonakrętki jak i nitownice to produkty, o których słyszy się dość rzadko. Mimo to są one obecne w wielu domach, zakładach produkcyjnych lub rzemieślniczych, a nawet w biurach, czy firmach budowlanych i remontowych. Tak naprawdę trudno dopasować ten sprzęt do jednej konkretnej branży, ponieważ nitownice i nitonakrętki są niezwykle uniwersalne i przydają się praktycznie w każdym sektorze.

Dlatego też nawet jeśli większość osób nie do końca wie, czym jest to narzędzie i dedykowane do niego akcesoria, to nie zmienia to faktu, że może się okazać, że nitownica już od wielu lat znajduje się w domowym warsztacie lub kuferku z narzędziami. Czym dokładnie jest nitownica i jak wybrać nitownicę odpowiednią do naszych potrzeb?

Do czego służy nitownica?

Aby dokonać świadomego wyboru, na początek warto wiedzieć, czym dokładnie jest nitownica i jak działa. Jest to więc urządzenie – ręczne lub pneumatyczne w zależności od modelu – którego zadaniem jest nitowanie. Chodzi oczywiście o połączenie ze sobą dwóch materiałów przy pomocy nitów aluminiowych, stalowych lub wykonanych ze stali nierdzewnej. Zdarza się, że w niektórych przypadkach można takie połączenie wykonać ręcznie, jednak praca z nitownicą jest nie tylko wydajniejsza, ale zapewnia także mocniejsze i trwalsze łączenie.

Budowa nitownicy skupia się przede wszystkim na bolcach roboczych, których zadaniem jest utrzymanie nitonakrętki w odpowiedniej pozycji. Trzeba ustawić odpowiednią długość gwintu i w taki sposób można nakręcić całą nitonakrętkę. Następnie można przejść do nitowania, czyli umieszczenia tak przygotowanego zestawu w przygotowanym wcześniej otworze. Po zaciśnięciu nitonakrętka zostaje w materiale, a nitownicę można łatwo „usunąć” i rozpocząć kolejne nitowanie.

Nitonakrętki – co to?

Nitonakrętka wspomniana wcześniej to produkt, bez którego nie jest możliwe wykonanie nitowania. O ile bez samej nitownicy możemy dać sobie czasami radę, o tyle bez nitów czy nitonakrętek można zapomnieć o solidnych pracach monterskich. Nitonakrętki to rodzaj nitów o kształcie rurkowatym. W środku znajduje się gwint, dzięki któremu możliwe jest dociągnięcie nitonakrętki do powierzchni materiału i ewentualne wkręcenie śruby. Warto zaznaczyć, że nitonakrętki to akcesoria, które jako jedne z nielicznych sprawdzają się w pracach z cienkimi materiałami i umożliwiają stworzenie gwintowych otworów np. w cienkiej blaszce. Nitonakrętki wykonane są najczęściej z aluminium lub stali nierdzewnej, dzięki czemu sprawdzają się nawet w nieco trudniejszych warunkach, a często są także odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego też połączenia te są niezwykle trwałe.

Pamiętaj jednak, aby nitonakrętki kupować tylko w sprawdzonych miejscach – w końcu to od nich zależy trwałość złączenia.

Rodzaje nitownic

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów nitownicy. Dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z nitowaniem i nitonakrętkami wybór może okazać się trudnym zadaniem. Warto jednak zauważyć, że większość modeli wyposażona jest w szereg udogodnień takich jak np. wygodne uchwyty z pierścieniem blokującym ułatwiającym przechowywanie. Mimo że często są to drobne dodatki, to jednak one również mają wpływ na komfort, a przy tym efektywność pracy. Jakie zatem możemy wyróżnić rodzaje nitownic?

  • Nitownica ręczna

Nitownice ręczne to podstawowy rodzaj nitownic. Są one także najbardziej powszechne. Cały mechanizm opiera się bowiem na sile ludzkich rąk, co jest jednocześnie jedną z ważniejszych zalet tego urządzenia. Można z niego bowiem korzystać nawet w warunkach, w których skorzystanie z zasilania jest niemożliwe. Co więcej, nitownica ręczna jest w większości przypadków dość mobilna i z łatwością można ją przewozić. Nitownica ręczna zapewnia dość stabilne i łatwe mocowanie nitonakrętek.

  • Nitownica pneumatyczna

W tym wypadku urządzenie to sprawdza się szczególnie w wykorzystaniu przemysłowym. Efektywność i wydajność nitownicy pneumatycznej jest nieporównywalnie większa, niż proponuje nam nitownica ręczna, dlatego świetnie sprawdza się w wykorzystaniu przemysłowym. Nitownice pneumatyczne muszą mieć jednak stały dostęp do sprężonego powietrza, dlatego nie są zbyt mobilne. Jednak warto podkreślić, że nitownica pneumatyczna ma znacznie większą siłę nacisku niż nitownica ręczna.

  • Nitownica akumulatorowa

To, jak działa nitownica akumulatorowa, w znacznym stopniu przypomina działanie nitownicy pneumatycznej, jednak urządzenie zasilane jest tutaj energią z akumulatora. W ten sposób jest ono bardziej uniwersalne i pozwala na większą swobodę działania, jednak należy pamiętać, że nitownica akumulatorowa będzie miała nieco większą siłę zacisku niż nitownica ręczna, jednak nadal mniejszą niż nitownica pneumatyczna.

Jaka nitownica do nitonakrętek?

Wybór nitownic na rynku jest naprawdę duży, zatem jaką nitownicę do nakrętek kupić? Jaka jest najlepsza nitownica do nitów i nitonakrętek aluminiowych, stalowych, lub ze stali nierdzewnej? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od rodzaju wykonywanych prac. Nie ulega wątpliwości, że urządzenie to jest niezbędnym elementem wyposażenia warsztatu i każdej firmy, w której konieczne jest sprawne połączenie niezależnych części. Możemy spotkać uniwersalne modele nitownic, jednak warto pamiętać, że nie wszystkie są tak samo dobre.

Najlepiej wybór nitownicy dopasować do potrzeb konkretnej konstrukcji oraz do umiejętności samego majstra. Jeśli zależy Ci na stworzeniu znacznej ilości otworów w krótkim czasie oraz mocnym i pewnym połączeniu to najlepiej zdecydować się na nitownicę pneumatyczną. Jeśli natomiast planujesz drobne prace domowe, to najlepiej skorzystać z nitownicy ręcznej.

Na co zwrócić uwagę wybierając nitownicę do nitonakrętek?

Decydując się na zakup nitownicy do nitonakrętek, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim urządzenie to powinno być profesjonalnie wykonane. Solidna stalowa rękojeść górna oraz uchwyty z pierścieniem blokującym ułatwiającym przechowywanie to podstawa, która jest gwarantem wysokiej jakości. Zwróć także uwagę, czy szczęki oraz ich obudowa wykonano z dobrej jakości stali nierdzewnej. Chodzi przede wszystkim o poziom niezawodności produktu w każdych warunkach. Niektóre modele wyposażone są od razu w kilka różnych końcówek, dlatego bez problemu dopasujesz rozmiar nitu do konkretnych prac.

Źródło: Biuro Handlowe Janecki

Krok po kroku – jak ludzie uczą roboty chodzić?

Aby robot mógł chodzić z taką swobodą jak ludzie, trzeba pokonać wiele wyzwań, m.in. dotyczących programowania, badań materiałowych, zasilania. Problemy te podsumował w “Science Robotics” polski naukowiec dr inż. Krzysztof Walas. ...

Partner kategorii:

Ekologiczna stal pozyskiwana z odpadów!

O ekologicznej produkcji stali mówi się w ostatnim czasie coraz więcej. Zazwyczaj odnosi się ona do kwestii emisji gazów cieplarnianych, uwalnianych podczas produkcji. Tym razem doniesienia naukowców mówią o samych materiałach, wykorzystywanych podczas wytwarzania stali.

targi-fastener-poland-2024

Targi FASTENER POLAND® 2024

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków,  to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 7 lat Targi FASTENER POLAND® 2024 są kluczowym forum wymi...

materiałyb biodegradowalne
Partner kategorii:

Biodegradowalne stopy na bazie Mg

Materiały biodegradowalne to materiały, które po spełnieniu swojej funkcji rozkładają się do prostych związków, które są naturalne dla otoczenia. Do tego rodzaju materiałów można zaliczyć specjalnego typu polimery, które mogą być stosowane na opakowania i torebki. W materiałac...

relokacja-w-zakladach-produkcyjnych

Relokacja w zakładach produkcyjnych

Sprawne funkcjonowanie procesu produkcyjnego jest niemożliwe bez wykorzystania specjalistycznych, wielkogabarytowych maszyn. Dlatego tak popularne stały się usługi z zakresu ich relokacji. Kiedy niezbędny staje się transport maszyny z punktu A do punktu B, bardzo cenne są: wie...

drema-2024-odpowiedzia-na-wyzwania-branzy-drzewnej
Partner kategorii:

DREMA 2024 odpowiedzią na wyzwania branży drzewnej i meblarskiej

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (Poznań, 10-13.09.2024) odbędą się w tym roku już po raz 40. Podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, i tym razem przynoszą całą gamę skutecznych rozwiązań problemów stojących ...

Kształtowanie plastyczne

Niekonwencjonalne metody kształtowania plastycznego

W artykule przedstawiono koncepcje czterech niekonwencjonalnych metod przeróbki plastycznej: kucia z oscylacyjnym skręcaniem, kucia z poprzecznym ruchem stempla, walcowania z poprzecznym ruchem walców oraz kucia segmentowego. Metody te umożliwiają wytwarzanie wyrobów o nietypo...

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

Zachowanie cyberbezpieczeństwa to konieczność dla zrównoważonego rozwoju społeczeństwa

W dzisiejszym cyfrowym świecie cyberbezpieczeństwo stało się kluczem dla stabilnego funkcjonowania społeczeństwa. Jest ono nieodłącznym elementem bezpieczeństwa narodowego. Wspomaga ochronę prywatności osób fizycznych, a także buduje odporność przedsiębiorstw i instytucji pr...

drema-2024-odpowiedzia-na-wyzwania-branzy-drzewnej

DREMA 2024 odpowiedzią na wyzwania branży drzewnej i meblarskiej

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA (Poznań, 10-13.09.2024) odbędą się w tym roku już po raz 40. Podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, i tym razem przynoszą całą gamę skutecznych rozwiązań problemów stojących ...

Przepis na sukces firmy ARSTON

Kaliska firma specjalizuje się w cięciu, wykrawaniu i gięciu długich elementów z blach. Abysprostać oczekiwaniom klientów, stawia na wysoką technologię i innowacyjne rozwiązania.Od 2011 r., czyli od początku działalności, ARSTON pracuje na obrabiarkach niemieckiegopotentata,...

Partner kategorii:

Wpływ parametrów spawania na kształt oraz mikrostrukturę złączy spawanych metodą mag stali s235jr

Coraz wyższe wymagania jeśli chodzi o złącza spawane wiążą się z koniecznością odpowiedniego doboru parametrów spawania w celu uzyskania spoiny jak najwyższej jakości. Wymagania te mogą zostać spełnione przy wykorzystaniu zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych, ...

Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację i OZE

W Polsce ponad połowa linii elektroenergetycznych jest starsza niż 30 lat, a spory odsetek ma już ponad pół wieku. To powoduje coraz większe utrudnienia w zakresie możliwości przyłączania OZE. Dane URE pokazują, że liczba odmów przyłączenia do sieci z każdym rokiem znacząco ...

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

STAL_5-6_24_Wojciech_Kowalski_APERIODYCZNE_STRUKTURY_W_STOPACH_METALI_iStock-1480039441
Partner kategorii:

Kwazikryształy – aperiodyczne struktury w stopach metali

Z artykułu dowiesz się: czym są kwazikryształy;jakimi cechami się charakteryzują;gdzie mogą znaleźć zastosowanie. 5 października 2011 roku izraelski badacz Dan Shechtman o...

Wysoka jakość produktów najważniejsza w budowaniu przewagi rynkowej

Ponad połowa MŚP z sektora przemysłowego (51,3 proc.) uważa, że wysokiej jakości produkt to kluczowy czynnik pozwalający osiągnąć przewagę nad konkurencją. Ankietowani w badaniu Siemens Financial Services w Polsce wskazywali tę odpowiedź najczęściej, niezależnie od tego, w&n...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.