Relacja z XII edycji konferencji Infrastruktura Polska i Budownictwo

22 czerwca w hotelu Sheraton Grand Warsaw miała miejsce XII edycja konferencji „Infrastruktura Polska i Budownictwo”. Podczas czterech paneli dyskusyjnych oraz pięciu wystąpień, zaproszeni eksperci omówili najważniejsze kwestie dla sektora. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna gala rozdania „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa”, dla najbardziej wyróżniających się podmiotów w branżach.

Wydarzenie zainaugurowało wystąpienie Jana Stylińskiego, Prezesa Zarządu, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, który omówił kwestie związane z budownictwem w skali światowej. Prezes w swoim wystąpieniu wskazał, że mimo dynamiki zmian polskiego sektora, pozostaje jeszcze dużo do osiągnięcia, a przed branżą stoi wiele wyzwań. Podejście do budownictwa wymaga skierowania na rezultaty, a w drugiej kolejności należy zadbać o sam produkt. Mówca nawoływał do podjęcia nowatorskich inicjatyw, które nastawione są na cel.

Panel dyskusyjny „Prawo Zamówień Publicznych”

Po wystąpieniu rozpoczął się pierwszy panel dyskusyjny pt. „Prawo Zamówień Publicznych”, który moderowała Agnieszka Chwiałkowska, Partner współzarządzający praktyką zamówień publicznych w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. W dyskusji udział wzięli: Cezary Łysenko, Dyrektor Budownictwa Infrastrukturalnego, Budimex SA, Hubert Nowak, Prezes, Urząd Zamówień Publicznych, Jan Styliński, Prezes Zarządu, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Bartosz Tokarski, Lider Praktyki Technicznej, EIB SA, Wojciech Trojanowski, Członek Zarządu, STRABAG oraz Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Eksperci poddali po dyskusję nowelizację prawa zamówień publicznych, komentując jednocześnie kondycję polskiego budownictwa. Wskazano potrzebę usystematyzowania procesu zamawiania oraz położenia większego nacisku na procedury negocjacyjne. Mówcy zgodnie stwierdzili, że kluczowa w całym procesie jest współpraca oraz wypracowanie porozumienia pomiędzy interesami zamawiających a wykonawców.

Po krótkiej przerwie networkingowej swoją prezentację pt. „Zrównoważona infrastruktura – świat może być lepszy” przestawił Ireneusz Borowski, Country Manager, Dassault Systèmes. W wystąpieniu zaprezentowana została platforma 3DExperience, która pozwala na analizę wpływu – dzięki niej jesteśmy w stanie stwierdzić, co możemy osiągnąć wprowadzanym projektem i jaki będzie miał on wpływ na otoczenie. Technologia sprawia, że możemy badać projekty i poszukiwać najlepszego rozwiązania.

Następnie przyszedł czas na case study pt. „Dochodzenie zmiany umowy PPP przed sądem”, które przygotował Prof. UAM dr hab. Marcin Lemkowski, Wspólnik, Kancelaria Wardyński i Wspólnicy. Występujący, zgodnie z przedmówcami, uznał, że kluczowe jest podjęcie negocjacji, nawołując jednocześnie do efektywności w rozmowach.

Panel dyskusyjny „Partnerstwo Publiczno-Prywatne”

Po krótkiej przerwie rozpoczął się drugi panel pt. „Partnerstwo Publiczno-Prywatne”. Moderatorem dyskusji był Maciej Ziomek, Associate Partner w Dziale Doradztwa Transakcyjnego, EY, a panelistami byli: Grzegorz Kaczorowski, Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego, Urząd M. St. Warszawy, Maciej Kopański, Dyrektor Inwestycyjny, BaltCap, Tomasz Korczyński, Adwokat i Managing Counsel, kieruje praktyką PPP/Infrastruktury, Dentons, Anna Łopaciuk, Menedżer ds. Sektora Paliwowego i Infrastruktury w Departamencie Analiz i Wsparcia Sektorowego, Bank Gospodarstwa Krajowego, Adam Poliński, Członek Zarządu, Dyrektor Infrastruktury, Unibep SA oraz Łukasz Wypych, Menedżer ds. Inwestycji, GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce.

Pierwszym tematem podjętym przez ekspertów była rola i efektywność sektora prywatnego w procesie przygotowania realizacji. Wskazano, że należy wprowadzić mechanizmy równoważące, a za główny wskaźnik motywacji do zawierania umów uznano efektywność. Eksperci zauważyli również, że nadchodzące środki wsparcia sprawią, że cała Europa stanie się placem budowy. Ochroną przed zamętem na rynku wykonawczym pozostaje spojrzenie na umowę w duchu partnerstwa. Do ostatnich rozważań mówców należały możliwości i rozwiązania, które mogłyby wesprzeć polski rynek PPP.

Po przerwie swoją prezentację pt. „M3 – Etap I – Praga” przedstawił dr inż. Jerzy Lejk – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, Metro Warszawskie. Mówca przedłożył plan rozbudowy metra w Warszawie, biorąc pod uwagę takie czynniki jak gęstość zaludnienia czy wydane pozwolenia na budowę. Koordynator zaprezentował terminarz planowanych etapów przedłużenia metra na lata 2021-2030 i wymienił wyzwania względem wymagań prawnych.

Panel dyskusyjny „Inwestycje kolejowe”

Wystąpienie poprzedziło trzeci panel dyskusyjny „Inwestycje kolejowe”, który poprowadził Jakub Majewski – Prezes Zarządu, Fundacja ProKolej. W debacie udział wzięli: Krzysztof Celiński – Prezes Zarządu, Siemens Mobility, Leszek Hołda – Członek Zarządu, PKP Energetyka, Adam Laskowski – Członek zarządu PKP Intercity S.A., Jerzy Lejk – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, Metro Warszawskie, Artur Martyniuk – Prezes Zarządu, Polregio i Cezary Saganowski – Prezes Zarządu, Egis Poland. Wiodącym tematem dyskusji była wizja zrównoważonej Europy w kontekście transportu. Eksperci uznali, że nadszedł renesans transportu kolejowego, a wraz z nim dynamiczne zmiany. Zauważono, że kolej się znacznie zmieniła i dzisiaj korzystając z jej usług, możemy realizować potrzeby w odpowiednich warunkach, co skutkuje większym zainteresowaniem podróżujących. Paneliści poddali pod dyskusję również IV pakiet kolejowy, zgodnie twierdząc, że konkurencja zawsze oznacza większą motywację. Wskazano, że aby zwiększyć zainteresowanie transportem publicznym, należy podejść do niego holistycznie. Mówcy zakończyli dyskusję zapowiedzią szeroko rozumianej cyfryzacji infrastruktury kolejowej.

Po przerwie lunchowej swoje case study pt. „Cyfrowe zarządzanie budynkami i energetyką” przedstawił Radosław Łoś, Koordynator Projektów, APA Group. Podczas wystąpienia zaprezentowana została platforma Nazca, dzięki której możliwe są analiza danych i zarządzanie obiektami. Za pomocą systemu jesteśmy w stanie poznać zagrożenia i mamy cyfrową kontrolę nad budynkami – system pozwala na integrację całej infrastruktury w mieście.

Ostatnia dyskusja panelowa

Czwartą dyskusję panelową moderował Prof. ALK dr hab. Bolesław Rok z Katedry Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie, Akademia Leona Koźmińskiego. Ekspertami ostatniego panelu byli: Dr inż. Andrzej Maciej Czapczuk, V-ce Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Kapitałowej F.B.I. TASBUD oraz Prezes Zarządu spółki prawa szwedzkiego TASBUD SVERIGE AB, Nicolas Dépret, Prezes Zarządu, Eurovia Polska, Łukasz Marcinkiewicz, Dyrektor Generalny LHE i Rozwiązań dla Infrastruktury, Michał Sapota, Prezes, HRE Investments, Jacek Siwiński, Prezes Zarządu, Velux Polska oraz Juliusz Tetzlaff, Dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Mówcy rozważyli dostosowanie sektora do wyzwań związanych z klimatem i próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak należy ukierunkować działania, aby mieszkania efektywne energetycznie były szerzej dostępne. Przedstawiciele sektora wskazali również podejście poszczególnych firm do kryzysu klimatycznego i omówili proponowane strategie i rozwiązania, które stosowane są w odpowiedzi na oczekiwania społeczne. Panel podsumowano stwierdzeniem, że potrzebujemy zmian w mentalności i musimy docenić rozwiązania technologiczne, stopniowo zapoznając je z użytkownikami.

Po panelach dyskusyjnych i wystąpieniach odbyła się wieczorna gala rozdania „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa”, czyli statuetek, którymi uhonorowane zostały firmy oraz ich przedstawiciele, którzy wyróżniają się w branży swoimi działaniami i osiągnięciami.

Laureaci konkursu

Część konkursową wydarzenia zainaugurował Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii. Zanim nagrody trafiły do zwycięzców, wystąpili również Anna Kornecka – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Karolina Zdrodowską – p.o. Dyrektor Koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, reprezentującą Miasto St. Warszawa oraz ksiądz Andrzej Augustyński – Założyciel i Przewodniczący Zarządu, Stowarzyszenie SIEMACHA. Wśród laureatów konkursu znaleźli się:

Realizacja Roku:

a) Budownictwo Kubaturowe:

Laureat: Budimex

b) Infrastruktura Drogowa:

Laureat: Gulermak Agir Sanayi Insaat Ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów

c) Infrastruktura Kolejowa:

Laureat: Trakcja

Spółka Budowlana Roku: Unibep

Lider Technologii: Strabag z TPA

Lider Zielonego Budownictwa: Unihouse

Projektant Roku: EGIS Poland

Doradca Roku: JDP Drapała & Partners

Podmiot Finansujący Roku: Bank Pekao S.A, Kuke

Osobowość Roku: Dariusz Blocher, Prezes Zarządu Budimex S.A. w latach 2009-2021, członek rady nadzorczej Budimex S.A., dyrektor Ferrovial Construction na Europę

Sprawdź inne wydarzenia branżowe >>

 

Programista robotów: Gdzie pracować? Video z ekspertem.

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania z ekspertką – Dobromiłą Włodarską (robotycy.com) na temat pracy programisty robotów przemysłowych.

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

targi-fastener-poland-miejsce-spotkan-ekspertow-fot-4

Targi FASTENER POLAND® – eksperci branży elementów złącznych z całego świata znowu spotkają się w Krakowie

Targi FASTENER POLAND®, które 25-26 września odbędą się w EXPO Kraków, to jedyne międzynarodowe targi elementów złącznych organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Od siedmiu lat Targi FASTENER POLAND® są kluczowym forum wymiany do...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Nearshoring i friendshoring to szansa dla rozwoju branży TSL

W obliczu globalnych wyzwań, firmy coraz częściej decydują się na przeniesienie produkcji bliżej rynków zbytu. Trend ten zyskuje na sile, a Europa staje się atrakcyjną lokalizacją dla nowych inwestycji. Szczególną popularnością cieszą się koncepcje nearshoringu i friendshori...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Kształtowanie plastyczne

Niekonwencjonalne metody kształtowania plastycznego

W artykule przedstawiono koncepcje czterech niekonwencjonalnych metod przeróbki plastycznej: kucia z oscylacyjnym skręcaniem, kucia z poprzecznym ruchem stempla, walcowania z poprzecznym ruchem walców oraz kucia segmentowego. Metody te umożliwiają wytwarzanie wyrobów o nietypo...

Współczesne trendy rozwojowe w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem w technologii maszyn zajmuje miejsce w grupie obróbki kształtowej – ubytkowej. Jest wiodącą techniką wytwarzania i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zastosowanie obróbki skrawaniem jest bardzo szerokie...

Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Dlaczego tak jest?

Starsza kadra menedżerska okazuje się głównym „hamulcowym” we wdrażaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji w firmach – twierdzą eksperci. Brakuje nam solidnej edukacji cyfrowej, dostosowywania prawa do zmieniającego się świata i umiejętnego wykorzystania źródeł dan...

fotowoltaika-na-dachach-plaskich-relacja-ze-szkolenia-bogucki

Relacja ze szkolenia „Fotowoltaika na dachach płaskich”

12 września 2024 roku w Strykowie odbyło się szkolenie pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich”, zorganizowane przez Stowarzyszenie DAFA. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, poświęcone szczegółowym aspektom projektowania i realizacji instalacji fotowoltaicznych na d...

Przepis na sukces firmy ARSTON

Kaliska firma specjalizuje się w cięciu, wykrawaniu i gięciu długich elementów z blach. Abysprostać oczekiwaniom klientów, stawia na wysoką technologię i innowacyjne rozwiązania.Od 2011 r., czyli od początku działalności, ARSTON pracuje na obrabiarkach niemieckiegopotentata,...

Partner kategorii:

Mity w spawalnictwie: video z ekspertem. Część druga.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia drugiej części nagrania o mitach, które krążą w branży spawalniczej. O mitach spawalniczych opowiada ekspertka, Paulina Grabowska-Lisowska – Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE), inspektor, ...

modernizacja-sieci-elektroenergetycznych-pilnie-potrzebna

Polska nie może się uwolnić od węgla. Brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych

W Polsce ponad połowa linii elektroenergetycznych jest starsza niż 30 lat, a spory odsetek ma już ponad pół wieku. To powoduje coraz większe utrudnienia w zakresie możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii – dane URE pokazują, że liczba odmów przyłączenia do sieci z ...

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

STAL_5-6_24_Wojciech_Kowalski_APERIODYCZNE_STRUKTURY_W_STOPACH_METALI_iStock-1480039441
Partner kategorii:

Kwazikryształy – aperiodyczne struktury w stopach metali

Z artykułu dowiesz się: czym są kwazikryształy;jakimi cechami się charakteryzują;gdzie mogą znaleźć zastosowanie. 5 października 2011 roku izraelski badacz Dan Shechtman o...

Sprawiedliwa transformacja: co czeka przemysł stalowy?

Rozmowa z dr. hab. Adamem Drobniakiem, prof. UE, Dziekanem Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów. Transformacja to temat, który wzbudza wiele emocji. Czy da się ją przeprowadzić bez strat w gospodar...

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 9-10/24

STAL Metale & Nowe Technologie 9-10/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.