Nowoczesne technologie dla Przemysłu 4.0 na spotkaniu w Czechowicach-Dziedzicach

Nowoczesne technologie kontroli jakości, roboty kolaborujące i rozwiązania z dziedziny Internetu Rzeczy zostały zaprezentowane na spotkaniu firm, które te technologie rozwijają i dostarczają, z przedstawicielami przemysłu, głównie z branży motoryzacyjnej. Wydarzenie odbyło się w październiku, w przestrzeni coworkingowej Silesia Start-Up w CH Stara Kablownia w Czechowicach-Dziedzicach. Podczas spotkania Evatronix SA zaprezentował nowe modele skanerów 3D do kontroli jakości na linii produkcyjnej.

Współgospodarzami wydarzenia „Automatyzacja kontroli jakości i zastosowania IoT w Przemyśle 4.0” byli: firma Evatronix SA, producent skanerów eviXscan 3D, firmy: Drim Robotics, Elmark, Versabox, InnerWeb, Balluff oraz klaster skupiający śląskie przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej i nowych technologii wytwarzania: Silesia Automotive & Advanced Manufacturing.

Mimo pandemii koronawirusa, frekwencja na spotkaniu dopisała. Gospodarze zadbali o stosowne środki ostrożności wynikające z zaleceń sanitarnych.

Teoria i praktyka

Spotkanie rozpoczęła seria prezentacji, w czasie których współorganizatorzy przedstawili ciekawe rozwiązania dla przemysłu. Firma Balluff omówiła zalety wykorzystania elektronicznego paszportu narzędzia typu tłocznik / forma wtryskowa oraz rozwiązania wizyjne 2D pod klucz.

Luk Palmen, menadżer ds. innowacji i kooperacji klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, omówił kierunek rozwoju transformacji cyfrowej w firmie:

– W dobie czwartej rewolucji przemysłowej, wyzwaniem dla wielu firm jest dopasowanie wizji kierownictwa. Czyli aspektów biznesowych, z punktami widzenia zespołów ds. informatyki (aspekty IT) i produkcji (aspekty OT – technologia operacyjna). Okazuje się bowiem, że cele i interesy tych grup bywają różne. Dlatego opracowanie mapy drogowej transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa pozwala nadać priorytety. Głównie co do ewolucji modeli organizacyjnych, relacji człowiek-maszyna i możliwości decentralizacji decyzji w oparciu o przetwarzane dane.

W drugiej części spotkania na uczestników czekali eksperci. Na przygotowanych stanowiskach eksperci przedstawili portfolio każdej z firm oraz przybliżyli możliwości eksponowanego sprzętu. M.in. firma InnerWeb przedstawiła szereg aplikacji mobilnych: system e-pozwoleń na pracę, systemy glokalizacji i analityki ruchu oraz technologię LiDAR. Natomiast firma Versabox zaprezentowała autonomicznego robota mobilnego.

Innowacja w praktyce

Trzy stanowiska firmy Evatronix budziły zainteresowanie. Wynikało to z uwagi na to, że demonstrowały skanery eviXscan 3D współpracujące z cobotami Universal Robots (UR), które dostarczyły firmy Drim Robotics oraz Elmark Automatyka.

Goście mieli okazję zobaczyć skaner eviXscan 3D WideRange zintegrowany z cobotem UR10 dokonujący pomiaru kontrolnego detali odlewanych. Na drugim stanowisku skaner eviXscan 3D FinePrecision na cobocie UR5 demonstrował sprawdzenie wymiarów detali wtryskiwanych. Zaprezentowany został także autonomiczny system skanujący eviXmatic, dokonujący pomiaru detali i generowanie raportu OK/NOK. Współpracował on z cobotem Universal Robots 5, który symulował podawania detali z taśmy produkcyjnej i zwracanie ich na taśmę po pomiarze.

Do automatycznej oceny wyników pomiarów (tj. danych uzyskanych ze skanerów) używano oprogramowania Geomagic Control X firmy 3D Systems. Oprogramowanie to pozwala na szybką weryfikację detali OK/NOK według zadanych kryteriów, jak i na generowanie zaawansowanych raportów analitycznych np. o rozkładzie odchyłek.

– Podczas praktycznych warsztatów zaprezentowaliśmy szerokie portfolio możliwości automatyzacji procesów kontrolno-pomiarowych – mówi Tomasz Sernicki, menadżer ds. systemów specjalnych Evatronix. – Technologia skanowania światłem strukturalnym jest na tyle uniwersalna, że pozwala bez przeszkód skanować detale od kilku milimetrów do kilku metrów i sprawdza się dla wielu technologii wytwarzania.

Inspirujące spotkanie

Demonstracjom produktów towarzyszyły ciekawe rozmowy z gośćmi. Jednym z nich był Patryk Gościk, kierownik Działu Inżynieryjnego Shiloh Industries:

– Wydarzenie wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Komfortowa lokalizacja obiektu Silesia Start-Up, jak równiez wygodny dojazd oraz przestronne i nowoczesne wnętrze umożliwiły organizację profesjonalnego oraz rzeczowego spotkania w kameralnym gronie.

Zapytany o wrażenia z prezentacji skanerów eviXscan 3D z cobotami Universal Robots, P. Gościk odpowiada:

– Pracuję w branży motoryzacyjnej blisko 18 lat. Widząc zmianę, jaka następuje w ostatnich latach w obszarze zatrudnienia i kwalifikacji pracowników. Dostrzegam w tematyce robotów współpracujących potencjał na najbliższe lata. Samo połączenie technologii skanowania 3D i cobotów w mojej obecnej pracy, tj. odlewania detali, pokazuje, że jesteśmy w stanie zastąpić długotrwałe procesy pomiaru odlewów na dużo szybsze i bardziej zautomatyzowane, co pozwoliłoby nam szybciej (bo nawet o 8 godzin) reagować na niezgodności procesowe. Ma to ogromny wpływ na koszty jakościowe, jak i samo zadowolenie klienta.

Zainteresowanie oraz aktywność wykazywane przez gości podczas całego spotkania potwierdziły, że wydarzenie “Automatyzacja kontroli jakości i zastosowania IoT w Przemyśle 4.0” zainspirowało ich do usprawniania procesów produkcyjnych w ich przedsiębiorstwach.

Więcej szczegółów w relacji wideo.

Relacje z pozostałych wydarzeń>>

Barometru Rynku Pracy

Technologia goni pracowników. Chcą wiedzieć więcej o AI, a firmy nie nadążają z edukacją.

Zaledwie 9% pracowników deklaruje, że nie wie, czym są automatyzacja i sztuczna inteligencja. 46,7% natomiast przyznaje, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie technologiami idzie w parze z obawami. Od lęku przed brakiem kompetencji, przez ...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

wplyw-promieniowania-na-mikrostrukture-i-wlasciwosci-materialow
Partner kategorii:

Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów

Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

podaży

Mniejsza podaż wpłynie na dostępność powierzchni, ale czynsze pozostają stabilne. Przegląd rynku magazynowego w I kwartale 2025 roku

Savills Polska w raporcie „Warehouse and Industrial Market in Poland, Q1 2025” odnotowuje 20‑proc. spadek nowej podaży i wyhamowanie aktywności deweloperów na rynku powierzchni przemysłowych, magazynowych i logistycznych. Ponad połowa transakcji to odnowienia umów, co potwierd...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

prasy-krawedziowe-trubend-1000-polaczenie-prostoty-obslugi-i-wysokiej-wydajnosci-fot-1

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności

Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

vanadis-4-extra-frezowanie-stali-a-powierzchnia-obrabiana

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4

Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Barometru Rynku Pracy

Technologia goni pracowników. Chcą wiedzieć więcej o AI, a firmy nie nadążają z edukacją.

Zaledwie 9% pracowników deklaruje, że nie wie, czym są automatyzacja i sztuczna inteligencja. 46,7% natomiast przyznaje, że chciałoby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie technologiami idzie w parze z obawami. Od lęku przed brakiem kompetencji, przez ...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

Chad Jackson – CEO Eagle Americas, lider rozwiązań Eagle do cięcia laserowego

Eagle inwestuje w R&D i rozwój w USA

Cięcie laserowe to dziś jedno z najszybciej rozwijających się rozwiązań technologicznych w branży obróbki metalu. Firma Eagle inwestuje w nowe centra R&D i rozwija działalność na rynku amerykańskim, umacniając swoją pozycję w segmencie nowoczesnych wycinarek. Co więcej, dz...

badania-ultradzwiekowe-charakterystyka-fot-1

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne

Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

igp-dura-one-56-i-igp-effectives-synergia-zapewniajaca-wysoka-wydajnosc-w-technologii-malowania-proszkowego
Partner kategorii:

IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego

W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

ochrona-danych-osobowych-w-przemysle-a-nowe-technologie

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?

Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 3-4/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.