Europejskie Targi Nauki – nowa inicjatywa podczas ITM INDUSTRY EUROPE
Nauka spotyka biznes – pod takim hasłem odbędą się po raz pierwszy w historii Europejskie Targi Nauki. Wydarzenie zbiegnie się z największymi targami przemysłowymi ITM Industry Europe. W poniedziałek, 16 grudnia podpisano list intencyjny w sprawie organizacji tego przedsięwzięcia. Będą w nią zaangażowane aż trzy podmioty.
Czytaj również: Pracownicy przemysłowi pracują więcej niż osoby z innych sektorów
Europejskie Targi Nauki, organizowane przez Grupę MTP we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbędą się 3-6 czerwca 2025 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Prezentacja polskiego dorobku naukowego
List intencyjny w tej sprawie podpisali: Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Tomasz Kobierski, prezes zarządu grupy MTP. Ten ważny moment poprzedziła konferencja prasowa, która zgromadziła dziennikarzy prasy lokalnej i ogólnopolskiej.
Celem organizacji Europejskich Targów Nauki podczas kluczowych w tej części Europy targów przemysłowych ITM Industry Europe w Poznaniu jest stworzenie platformy łączącej naukę, innowacje i biznes. Nowy projekt będzie okazją do promocji polskich osiągnięć naukowych i rozwoju technologicznego.
– Cieszę się, że teren Międzynarodowych Targów Poznańskich stanie się miejscem gdzie nauka spotka się z biznesem. Przy tej okazji będziemy też edukować następne pokolenia polskich przedsiębiorców i naukowców a przede wszystkim dawać możliwość wymiany wiedzy i kontaktów o prowadzonych projektach a być może w przyszłości damy szansę na ich wspólny sukces biznesowy. Wydarzenie odbędzie się w czasie targów ITM INDUSTRY EUROPE. To najbardziej nowoczesne targi w kalendarzu Grupy MTP. Mówimy tam o automatyzacji, robotyzacji i gospodarce cyfrowej. Cieszę się, że wyborem organizacji Europejskich Targów Nauki, jest Poznań, miasto akademickie, miasto największych targów w tej części Europy. – mówił Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.
Europejskie Targi Nauki mają umożliwić prezentację osiągnięć uczelni, instytutów badawczych oraz startupów technologicznych, promując współpracę między sektorem naukowym i przemysłowym. Dodatkowo, wydarzenie ma na celu inspirowanie młodych naukowców i przedsiębiorców do innowacyjnych działań oraz nawiązywania kontaktów międzynarodowych.
Może Cię także zainteresować: Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Zmniejszenie barier współpracy nauki i biznesu
Jak ocenił Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego nowa inicjatywa wpisuje się w strategię obecnego rządu i Ministerstwa, dla którego współpraca nauki i biznesu jest kluczową kwestią. – Polska nauka musi pracować na rzecz polskich przedsiębiorców i polskiego biznesu. Musimy komercjalizować wspaniałe pomysły naukowców i badaczy i bliżej współpracować z przemysłem po to aby efekty pracy instytutów badawczych i uczelni mogły być wykorzystywane w praktyce. To będzie pierwsze tego typu wydarzenie, podczas którego oprócz przedstawienia potencjału firm działających w obszarze innowacji, będziemy mogli pokazać potencjał polskiej nauki. – mówił minister Wieczorek. Zdradził także, że Europejskie Targi Nauki są ważnym elementem szerzej zakrojonego planu w tym zakresie, jesienią 2025 roku zostanie zorganizowana konferencja, której ideą ma być zmniejszenie barier utrudniających współpracę przedstawicieli nauki i biznesu.
– Będzie to prawdopodobnie wymagało zmian legislacyjnych więc to dobra okazja żeby o tym rozmawiać. Cieszę się, że Europejskie Targi Nauki odbędą się w czasie polskiej prezydencji co też jest bardzo istotne – dodał Dariusz Wieczorek.
Zakres tematyczny Europejskich Targów Nauki będzie bardzo szeroki:
- od nowoczesnych technologii,
- zrównoważonego rozwoju
- po energię odnawialną czy badania w sektorze medycznym.
W trakcie wydarzenia, planowane są seminaria i panele dyskusyjne prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin. Nowe przedsięwzięcie będzie nie tylko platformą do prezentacji nowatorskich rozwiązań, ale także miejscem do rozmów na temat przyszłości nauki i jej roli w społeczeństwie.
Międzynarodowy wymiar
– Z wielu względów bardzo cieszę z tej inicjatywy, dzięki której nasza uczelnia będzie mogła uczestniczyć w organizacji Europejskich Targów Nauki. Po pierwsze dlatego, że mamy doskonałe doświadczenie kongresowe jako uniwersytet. Zatem możemy się takim doświadczeniem podzielić. Po drugie, jestem poznanianką i dla mnie zawsze Międzynarodowe Targi Poznańskie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza były bardzo istotnymi markami naszego miasta. Dlatego im większa jest współpraca między nami, tym większa jest korzyść dla Poznania, którego ranga wzrasta i w Europie i na świecie. Po trzecie, to jest to rok polskiej prezydencji ale także rok szczególny, w którym będą się ważyły losy inicjatywy uniwersytetów europejskich. Polskie, w tym poznańskie uczelnie uczestniczą w tym programie i jest dla nas niezwykle ważne aby ta współpraca między ośrodkami międzynarodowymi się rozwijała podobnie jak współpraca pomiędzy uczelniami a biznesem. – przekonywała prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Centralnym punktem Europejskich Targów Nauki będzie strefa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie znajdzie się stoisko przedstawicieli tego resortu. Wokół niego rozmieszczone będą stoiska wyższych uczelni, instytutów badawczych, a także startupów, które zaprezentują swoje projekty, wynalazki i osiągnięcia
Wśród wystawców, którzy pojawią się na targach, znajdą się m.in. uczelnie wyższe, instytuty badawcze, startupy, instytucje rządowe, a także organizacje pozarządowe. Dzięki temu uczestnicy będą mieli możliwość nawiązania kontaktów z przedstawicielami różnych instytucji i organizacji.
Święto przemysłu i nauki
Targi ITM INDUSTRY EUROPE są od lat „łącznikiem” świata nauki i biznesu. Intensywny rozwój przemysłu nie byłby możliwy bez wsparcia nauki. – Ta współpraca liderów branży z czołowymi uczelniami i ośrodkami badawczymi ma niewątpliwy wpływ na dynamikę zmian zachodzących w nowoczesnych technologiach. Tym bardziej cieszę się, że przyszłorocznej edycji targów ITM towarzyszyć będą Europejskie Targi Nauki. Jednocześnie dzięki obecności kilkuset firm z różnych sektorów światowego przemysłu, na targach ITM powstanie przyjazna przestrzeń do biznesowych rozmów, zaprezentowania innowacji a także zdobycia wiedzy na temat pozyskania dotacji na ich wdrożenie – dodaje Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.
Targi ITM INDUSTRY EUROPE zaprezentują szeroki zakres branż, w tym:
- obróbkę skrawaniem i plastyczną metali,
- narzędzia,
- metrologię przemysłową,
- technologie laserowe,
- spawalnictwo,
- odlewnictwo,
- metalurgię,
- roboty i manipulatory przemysłowe,
- automatykę,
- pneumatykę,
- hydraulikę,
- napędy,
- technologie obróbki powierzchni,
- technologie przyrostowe,
- rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa pracy,
- a także oprogramowanie dla przemysłu.
Targi ITM INDUSTRY EUROPE zaplanowano na 3–6 czerwca 2025 roku. Równocześnie oprócz odbywających się w tym samym czasie Europejskich Targów Nauki, będzie można odwiedzić ekspozycję targów logistyki i magazynowania Modernlog oraz targów kooperacji przemysłowej Subcontracting.
Więcej informacji o targach: www.itm-europe.pl
Źródło: ITM INDUSTRY EUROPE
Mogą zainteresować Cię również

Jakie są realne korzyści stosowania sztucznej inteligencji? AI w polskich firmach.
Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i gdzie na polskim rynku sztuczna inteligencja zmieniła dotychczasowe reguły gry? Z badania przeprowadzonego przez SW Research na potrzeby raportu „Barometr rynku pracy 2025” wynika, że 12,2% przedsiębiorstw deklaruje korzy...
Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II
Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025
25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...
Wpływ promieniowania na mikrostrukturę i właściwości materiałów
Jakie materiały są stosowane w lekkowodnych reaktorach jądrowych? Artykuł przedstawia wpływ promieniowania na zmianę struktury i właściwości tych materiałów.

W 2024 r. wysoki popyt w regionie łódzkim efektem przedłużeń umów najmu
W 2024 r. województwo łódzkie umocniło swoją pozycję jako kluczowy punkt na logistycznej mapie Polski. Region osiągnął rekordowy wolumen transakcji najmu powierzchni przemysłowo-logistycznych na poziomie 1 mln mkw., notując wzrost o 61% r/r. Mimo spadku nowej podaży i wyhamowa...
Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych
Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

Prasy krawędziowe TruBend 1000. Połączenie prostoty obsługi i wysokiej wydajności
Firma TRUMPF, znany i ceniony producent maszyn do obróbki blach (m.in.: wykrawanie, gięcie, cięcie i spawanie laserowe), już od 1989 roku jest dostawcą technologii gięcia z wykorzystaniem nowoczesnych pras krawędziowych.

Wpływ chłodziwa i oprawki narzędziowej na chropowatość powierzchni obrabianej w procesie frezowania stali Vanadis 4
Artykuł prezentuje wyniki badań eksperymentalnych procesu frezowania stali Vanadis 4 Extra w rożnych warunkach doprowadzenia chłodziwa do strefy obróbki oraz pokazuje, jak ważny jest dobór odpowiedniej oprawki narzędziowej do określonych zadań obróbkowych. ...

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja
Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów
Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

TCI Cutting oferuje swoje autorskie rozwiązania automatyzacji w 100% zintegrowane z systemem produkcyjnym cięcia laserowego
W środowisku przemysłowym, w którym dominuje zapotrzebowanie na efektywność, elastyczność i zrównoważony rozwój, TCI Cutting wyróżnia się produkcją rozwiązań w zakresie maszyn do cięcia laserowego, systemów automatyzacji oraz oprogramowania do zarządzania produkcją.
Fizyczne i technologiczne podstawy procesu spawania łukowego w osłonie gazowej GMA – cz. 2
W drugiej części artykułu przedstawiono technologiczne podstawy spawania GMA. Z artykułu dowiesz się:

Charakterystyka badań ultradźwiękowych – wiadomości wstępne
Grupa metod badań nieniszczących (NDT, z ang. non-destructive testing) udostępnia szereg różnych sposobów wyznaczania wybranych cech diagnozowanych obiektów. Czym charakteryzują się badania ultradźwiękowe?

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024
Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...
IGP-DURA®one 56 i IGP-Effectives®: synergia zapewniająca wysoką wydajność w technologii malowania proszkowego
W branży farb proszkowych do ochrony powierzchni kluczowe znaczenie mają wydajność, zrównoważony rozwój i jednolity odcień. Firma IGP Powder Coatings podjęła znaczący krok w tym kierunku, łącząc serię niskotemperaturowych farb proszkowych IGP-DURA®one56 z unikalną technologią ...

RODO w przemyśle – jak nowe technologie wpływają na ochronę danych osobowych?
Dynamiczny rozwój technologiczny jest obecnie widoczny w niemal każdym obszarze życia. Choć coraz większy udział i znaczenie robotyki oraz automatyzacji w procesie produkcyjnym niosą ze sobą wiele korzyści, należy również uwzględnić wyzwania związane z wprowadzaniem nowoczesny...
Kalendarium wydarzeń
Relacje
OpenHouse 2024: z wizytą u TRUMPF Polska
TRUMPF Polska z sukcesem zorganizowała Dni Otwarte OpenHouse 2024, które odbyły się 12 i 13 września br. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 gości reprezentują...
Sprawdź więcejPolitechnika Krakowska ma nowe laboratorium
25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. &...
Sprawdź więcejSeminarium Obróbki Laserowej 22 marca 2024
22 marca 2024, podczas targów STOM, odbyło się Seminarium Obróbki Laserowej, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską. Zapraszamy do zapoznania się z fo...
Sprawdź więcejKonferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”
20 marca, drugiego dnia targów STOM, odbyła się konferencja „Stal, Metale, Nowe Technologie”, której organizatorem była redakcja portalu dlaprodukcji.pl i dw...
Sprawdź więcej