art. sponsorowany

Efektywne zarządzanie zasobami w planowaniu produkcji

Sprawne zarządzanie: zapasami, maszynami, urządzeniami czy ludźmi, jest fundamentem efektywnej produkcji. W strategicznym rozplanowaniu zasobów pomagają dobrze opracowane plany produkcji.

Przeczytaj i poznaj kluczowe zasady tworzenia skutecznych planów produkcji oraz możliwości nowoczesnych systemów ERP w tym zakresie.

Skuteczne planowanie produkcji

Planowanie produkcji to istotny proces, w którym planiści określają, jakie produkty i w jakiej ilości mają zostać wytworzone w określonym czasie. Dobry plan przyspiesza realizację zleceń produkcyjnych oraz minimalizuje marnotrawstwo (i tym samym koszty operacyjne). Wyraźnym efektem jest wzrost satysfakcji klientów wynikający z terminowej realizacji zamówień.

Podczas planowania produkcji określa się cele, priorytety oraz harmonogram działań. Te pierwsze muszą być jasno zdefiniowane, czyli odpowiadać na pytanie, ile dokładnie wyprodukować, aby zaspokoić potrzeby rynku. Z kolei w ramach priorytetów kierownictwo produkcyjne definiuje to, na czym zależy im najbardziej, np. na niskich kosztach, jakości czy terminowości zleceń. Dzięki temu kadra wie, jak przygotować się do przyszłych procesów.

Z kolei harmonogram produkcji uszczegóławia główny plan produkcji, dobierając do każdego zlecenia zasoby o właściwych kompetencjach. Odpowiada za to mechanizm ASP. Co istotne, harmonogram powinien być elastyczny i otwarty na szybkie korekty wynikające z dynamicznych zmian na rynku.

Aby opracować skuteczny plan produkcji, warto kierować się kilkoma zasadami.

Zasada nr 1 – współpraca

Efektywny plan wymaga współpracy między różnymi działami firmy, szczególnie istotna jest ścisła kooperacja między działem sprzedaży, zaopatrzenia oraz technologicznym. Sprzedaż (czasami marketing) dostarcza prognoz dot. popytu i informacji o bieżącej ilości zamówień. Dział technologii dba o wydajność urządzeń oraz maszyn, które będą realizować poszczególne operacje. Z kolei zaopatrzenie wylicza zapotrzebowanie na surowce niezbędne do wykonania zleceń. Ta ścisła relacja gwarantuje realizację wyznaczonych celów organizacji.

Zasada nr 2 – optymalne zarządzanie zapasami

Precyzyjna analiza potrzeb materiałowych produkcji jest kluczowa dla skutecznego planowania. Wymaga jednak odpowiedniej strategii, która z jednej strony pozwala zaspokajać bieżące potrzeby na liniach produkcyjnych, z drugiej minimalizować ryzyko kumulacji zbędnych zapasów (i kolejnych kosztów). Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej sięgają po systemy ERP, które wspierają m.in. zarządzanie tym obszarem.

Zasada nr 3 – gotowość zasobów produkcyjnych

Realizacja planów produkcji uzależniona jest od możliwości wytwórczych zasobów. W skrócie – im lepiej zoptymalizowane stanowiska pracy, maszyny czy urządzenia, tym większa szansa, że firma szybciej zrealizuje swoje priorytety. Pomaga w tym precyzyjna analiza kompetencji oraz harmonogramowanie szczegółowe produkcji.

System ERP w planowaniu produkcji i optymalizacji zasobów

System ERP (Enterprise Resource Planning) umożliwia konstruowanie kompleksowych planów produkcyjnych uwzględniających: prognozy, zamówienia wewnętrzne oraz zewnętrzne. Stanowi to rzetelne źródło informacji dla osób odpowiedzialnych za tworzenie planów zapotrzebowania materiałowego oraz organizacje dostaw surowców.

Co więcej, system ERP zapewnia również łatwy dostęp do pozostałych danych potrzebnych do skutecznego planowania. Poza informacjami o stanach magazynowych czy poziomie sprzedaży w latach ubiegłych użytkownicy znajdą w nim opisy technologii oraz listy materiałowe (BOM), powiązane z odpowiednią kartoteką. Wszystko to jest dostępne w jednej – centralnej bazie danych.

W systemie ERP można przeprowadzić tzw. planowanie zdolności (CRP), określając, czy zasoby produkcyjne sprostają priorytetom wyznaczonym w planach. Wyniki m.in. wraz z danymi planistycznymi i macierzą kompetencji (słownik umiejętności zasobów) zasilają mechanizm harmonogramowania szczegółowego produkcji, który w sposób zautomatyzowany kolejkuje zlecenia i przyporządkowuje do nich zasoby o właściwych kompetencjach.

Podsumowując, korzyści z wdrożenia systemów ERP są wielopłaszczyznowe. Wzrost wydajności operacyjnej, większa reaktywność czy lepsze możliwości w zakresie planowania zapotrzebowania na surowce. To tylko kilka, dzięki którym przedsiębiorstwa mogą realizować więcej zamówień w krótszym czasie, w efekcie zaspokajając potrzeby swoich klientów.

Zrób krok w stronę nowoczesnej produkcji już dziś

Wszyscy, którym zależy na optymalizacji procesu planowania produkcji oraz umocnieniu swojej pozycji na rynku, mogą bliżej zapoznać się możliwościami systemu ERP w zakresie planowania produkcji tutaj. https://www.streamsoft.pl/produkcja/planowanie-produkcji/.

Opteamic

Wzrost robotyzacji w magazynach i na produkcji – czy to rozwiąże problem braku rąk do pracy?

Czy roboty wkrótce zastąpią człowieka i rozwiążą problem z brakiem rąk do pracy? – komentuje Grupa Opteamic, dostawca kompleksowych usług outsourcingu procesowego i pracy tymczasowej. Może Cię również zainteresować: Forum technik CT ...

STAL_9-10_24_Bozena_Gajdzik_DLUGOFALOWE_ZMIANY_RYNKOWE_UJECIE_HISTORYCZNE_CZ_II_iStock-1390249924
Partner kategorii:

Transformacja polskiego przemysłu stalowego na europejskim rynku stali. Długofalowe zmiany rynkowe w ujęciu historycznym, cz. II

Z artykułu dowiesz się: czy jest szansa na obniżenie energochłonności w hutach w Polsce; czy przemysł hutniczy inwestuje w innowacyjne rozwiązania;

fastener-fair-global-2025-innowacje-w-sercu-targow-fot-3

Innowacje w sercu targów Fastener Fair Global 2025

25-27 marca specjaliści z branży spotkają się w Stuttgarcie na 10. edycji targów Fastener Fair Global – międzynarodowego flagowego wydarzenia dla światowej branży elementów złącznych i mocowań. Po rekordowej frekwencji w 2023 roku, odwiedzający mogą sp...

Anodowanie-twarde-anodowe-powloki-tlenkowe-na-aluminium-i-jego-stopach-dlaProdukcji.pl
Partner kategorii:

Twarde anodowe powłoki tlenkowe na aluminium i jego stopach

Anodowanie (eloksacja, od „elektrolityczna oksydacja”) – to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Anodowanie stosuje się głównie w stosunku do aluminium i jego stopów. Można je także stosować do niektórych odmian stali, tytan...

outsourcing

Outsourcing w łańcuchu dostaw – jak operator logistyczny wspiera producenta?

Zaawansowane operacje magazynowe nie są biznesową specjalizacją producentów. Są jednak bardzo istotnym elementem ich łańcucha dostaw, a sprawne działanie na tym etapie finalnie przekłada się na satysfakcję klientów. Samodzielna organizacja procesów związanych pakowaniem i konf...

STAL_11-12_20_technologie_ciecia_JAKOSC_PROCESU_CIECIA_LASEROWEGO_iStock-177007701
Partner kategorii:

Jakość procesu cięcia laserowego blach stalowych – wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowych

Przeprowadzono analizę czynników i parametrów decydujących o jakości procesu cięcia laserowego. Zestawiono blachy stalowe o gwarantowanej przez producentów jakości cięcia laserowego laser grade steels. Opisano wpływ zawartości krzemu i innych pierwiastków stopowy...

conform-czyli-ciagle-wyciskanie-na-kole-rys-2

Ciągłe wyciskanie na kole (Conform®) – proces i możliwości wyciskania stopów magnezu serii AZ

Ciągłe wyciskanie na kole to proces poddawany wielu badaniom naukowym. Tym razem przyglądamy się badaniom prowadzonym przez Sieć Badawczą Łukasiewicz. Z artykułu dowiesz się:

obrobkowe-centrum-frezarskie-fot

Badanie parametrów dokładnościowych obróbkowego centrum frezarskiego z zastosowaniem normy ISO 10360-2

Tematem artykułu jest badanie parametrów dokładnościowych obróbkowego centrum frezarskiego z zastosowaniem normy 10360-2 używanej do badań odbiorczych i okresowych współrzędnościowych maszyn pomiarowych.

analityka danych

Analityka danych ważniejsza dla firm z branży produkcyjnej niż sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero na trzecim miejscu w kontekście innowacji IT wymienianych przez przedstawicieli firm produkcyjnych. Wynika tak z raportu „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkc...

zagadnienia-statecznosci-konstrukcji-wedlug-eurokodow

Wybrane problemy stateczności w projektowaniu konstrukcji według Eurokodów

Zagadnienia stateczności konstrukcji budowlanych stanowią jeden z trudniejszych działów mechaniki budowli, z którym projektanci konstrukcji zmagają się na co dzień. Niezależnie od tego, czy projektujemy klasyczną drewnianą więźbę dachową, stalową belkę podsuwnicową, czy też sł...

wycinarka-laserowa-na-co-warto-zwrocic-uwage-podczas zakupu

Cena zakupu wycinarki laserowej – na co warto zwrócić uwagę?

Kupując wycinarkę laserową, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę urządzenia, ale również koszty związane z jego późniejszą eksploatacją. Zakupiona wycinarka laserowa powinna spełniać oczekiwania klientów, czyli być: sprawna, szybka,...

kompozyty-warstwowe-w-jaki-sposob-powstaja
Partner kategorii:

Otrzymywanie lekkich i wytrzymałych warstwowych kompozytów metalicznych i metaliczno-ceramicznych

W jaki sposób można otrzymać kompozyty metaliczne i metaliczno-ceramiczne? Jakie metody należy zastosować, by połączyć różne metale?

elektrownia-jadrowa-stal-do-zastosowan-jadrowych-fot-1

Stale stosowane do budowy urządzeń i konstrukcji elektrowni jądrowych: rodzaje i wymagania jakościowe wg ASME i AFCEN

W obliczu planów budowy elektrowni atomowej w Polsce warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi stosowanych przy tej budowie materiałów. Z artykułu dowiesz się:

zloty-medal-targow-modernlog-2024-poznaj-laureatow

Znamy laureatów nagrody Złoty Medal targów MODERNLOG 2024

Poznaliśmy produkty wyróżnione prestiżową nagrodą Złotego Medalu na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024 oraz ITM INDUSTRY EUROPE 2024. Laureaci zawalczą teraz o Złoty Medal Wybór Konsumentów. W minionym tygod...

konferencja-practicorr-2025-fot-2
Partner kategorii:

Konferencja PractiCORR 2025

Międzynarodowa konferencja PractiCORR 2025 to nowe wydarzenie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Pols­kie Stowarzyszenie Korozyjne. Konferencja PractiCORR 2025, której tema­tyka skupia się na praktycznych zagadnieniach ochro...

Efektywne zarządzanie zasobami w planowaniu produkcji

Sprawne zarządzanie: zapasami, maszynami, urządzeniami czy ludźmi, jest fundamentem efektywnej produkcji. W strategicznym rozplanowaniu zasobów pomagają dobrze opracowane plany produkcji. Przeczytaj i poznaj kluczowe zasady tworzenia...

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/2025

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/2025

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2024

Fastener 1/2024

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.